Autor Wątek: Venus Express  (Przeczytany 29865 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #30 dnia: Styczeń 07, 2013, 12:24 »
Nowa sensacja - cykliczne zmiany ilości atmosferycznego ditlenku siarki - VE zarejestrował podobny wzrost (i następnie spadek) zawartości SO2 jak jego poprzednik (Pionieer Venus Orbiter)  na przełomie lat 70-tych i 80-tych, była mowa o tym że może to wskazywać na cykliczne wzrosty aktywności wulkanicznej, zastanawiam się czy rzeczywiście chodzi o cykliczne erupcje wulkanów ale po prostu o wybuchy, SO2 jest bardzo dużo nawet jak na jeden silny wybuch ale może to była erupcja z jakiejś korony a nie zwykłego wulkanu? Zastanawiam się na ile są one podobne do Ziemskich superwulkanów takich jak Toba czy Yellowstone?

Żeby sprawdzić hipotezę czynnych wulkanów na Wenus warto byłoby wysłać następcę Magellana z radarem na pokładzie. Poprzez porównanie starych i nowo wykonanych zdjęć radarowych można porównać wybrane fragmenty powierzchni planety czy coś się zmieniło, czy powstały nowe wulkanicznego pochodzenia twory np. strugi lawy, kaldery itp. Niestety nic w najbliższym czasie takiego się nie zanosi, a szkoda.....
Poza tym szkoda, że nic nie planuje się wysyłać na powierzchnię planety. To jest piekielny ale i ciekawy glob  ::)

Venus Express miał za pomocą anteny rejestrować "pulsy cieplne" które byłyby efektem aktywności sejsmicznej Wenus wstrząsy skorupy rozchodzą sie w atmosferze jako fale akustyczne i w posatci fal radiowych (nie pytaj jak - z pamięci piszę) dochodziłby do jego pułapu. Był o tym mały artykulik w Świecie NAuki kilka lat temu. Ale skoro nie publikuja nic na ten temat to się chyba nie udało.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #31 dnia: Styczeń 07, 2013, 13:04 »
Venus Express miał za pomocą anteny rejestrować "pulsy cieplne" które byłyby efektem aktywności sejsmicznej Wenus wstrząsy skorupy rozchodzą sie w atmosferze jako fale akustyczne i w posatci fal radiowych (nie pytaj jak - z pamięci piszę) dochodziłby do jego pułapu. Był o tym mały artykulik w Świecie NAuki kilka lat temu. Ale skoro nie publikuja nic na ten temat to się chyba nie udało.

Albo urządzonko na sondzie nawaliło  ;) Owszem ja o tym też piszę na chybił trafił bo nic takiego nie słyszałem
Może nasz mistrz Scorus coś wie na ten temat?  :)

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #32 dnia: Styczeń 07, 2013, 13:46 »
A nie o VIRITS tam chodziło? Radiometrii mikrofal Venus Express wykonywać nie może.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 08, 2013, 09:02 »
A nie o VIRITS tam chodziło? Radiometrii mikrofal Venus Express wykonywać nie może.

Na pewno nie mikrofale - to były chyba dłuższe fale radiowe a więc zbierał dane anteną dookólną, kurcze naprawdę nie pamiętam który to był rocznik Świata Nauki, artykulik zajmował ledwie stronkę a z pamięci cokolwiek trudno teraz odtworzyć nie pamiętam nawet rocznika tego czasopisma - przeglądałem spisy treści po tytułach ale nie dla wszystkich numerów były dostępne - wydaje mi się że to było jakoś niezbyt dawno po sateliacji VE a więc koniec 2006-2007 góra 2008 r.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Venus Express
« Odpowiedź #33 dnia: Styczeń 08, 2013, 09:02 »

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 30, 2013, 17:14 »
Animacja Wenus złożona ze zdjęć uzyskanych 7-8 stycznia 2012 r, skorelowana ze schematem pokazującym pozycję sondy na orbicie. Dość fajne, szkoda tylko, że bez interpolacji klatek i ze szpetnym brązowym kolorem.

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Science/A_day_in_the_life_of_Venus_Express

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #35 dnia: Luty 07, 2013, 17:21 »
3-4 sierpnia 2010 r nastąpił znaczny spadek gęstości wiatru słonecznego, dzięki czemu Venus Express miał rzadką okazję do wykonania pomiarów charakteryzujących oddziaływanie słabego wiatru słonecznego z planetą pozbawioną wewnętrznego pola magnetycznego. Wcześniej zjawiska takie były badane w przypadku Ziemi, posiadającej wyraźnie wykształconą magnetosferę. W tym czasie STEREO B zarejestrował gęstość wiatru słonecznego na poziomie tylko 0.1 cząstki na centymetr sześcienny, zamiast normalnej wartości 5 - 10 cząstek na centymetr sześcienny. Taka gęstość występowała przez cały dzień. W tym czasie Venus Express rejestrował parametry pozwalające na scharakteryzowanie oddziaływań pomiędzy słabym wiatrem słonecznym a jonosferą Wenus. Posłużył do tego MAG i ASPERA. W okolicach Wenus gęstość wiatru słonecznego spadła do 0.2 cząstki na centymetr sześcienny, a ciśnienie dynamiczne do 01 nPa - około 50 razy w stosunku do wartości przeciętnych. Typowe utwory w ogonie jonosfery po nocnej stronie planety uległy zanikowi. Zaburzeniu uległ typowy przepływ plazmy zasilającej ogon, następujący w poprzek terminatora ze strony dziennej na nocną. Plazma ta jest złożona głównie z jonów O+. Szybkość ich przepływu znacznie spadła. Ponadto przepływ ten następował w szerszym obszarze. Prawdopodobnie było to umożliwione przez małe ciśnienie wiatru słonecznego, wiążące się z jego spałbym polem magnetycznym oddziaływającym z jonosferą planety. Ponadto wykazano, że nad terminatorem zwiększyła się wysokość jonosfery ułatwiając przepływ plazmy na stronę nocną. Efekt ten był silniejszy od zmniejszenia się szybkości przepływu, przez co jonosfera nad półkulą nieoświetloną znacznie się rozszerzyła. W czasie kilku godzin jonosfera przybrała postać warkocza rozciągającego się na odległość co najmniej 15 000 km od środka planety. Możliwe jest nawet, że sięgnęła nawet kilku mln km. Bardziej przypominała więc jonosferę komety niż bardziej sferyczną jonosferę Wenus w okresach normalnej aktywności wiatru słonecznego. Utrata gazu z górnej części atmosfery spadła, ale później zwiększyła się. Było to spowodowane wykształceniem pęcherzy wolno poruszających się jonów, które zostały wyrzucone w przestrzeń międzyplanetarną po ponownym wzroście ciśnienia wiatru słonecznego.

http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=51315

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #36 dnia: Marzec 25, 2013, 08:56 »
A nie o VIRITS tam chodziło? Radiometrii mikrofal Venus Express wykonywać nie może.

Na pewno nie mikrofale - to były chyba dłuższe fale radiowe a więc zbierał dane anteną dookólną, kurcze naprawdę nie pamiętam który to był rocznik Świata Nauki, artykulik zajmował ledwie stronkę a z pamięci cokolwiek trudno teraz odtworzyć nie pamiętam nawet rocznika tego czasopisma - przeglądałem spisy treści po tytułach ale nie dla wszystkich numerów były dostępne - wydaje mi się że to było jakoś niezbyt dawno po sateliacji VE a więc koniec 2006-2007 góra 2008 r.

No i znalazłem!!! - Świat Nauki IX.2006 "Sejsmograf na orbicie"
VE miał odbierać "pulsy cieplne o wys. amplitudzie" docierające do jonosfery na pułapie 190 km. ale [isali tez że inicjatorzy tych badań nie byli pewni czy da się wyodrębnić takie zjawiska od innych zaburzeń atmosferycznych nie związanych z drganiami skorupy... no i sądząc po braku publikacji w ciągu tylui lat chyba się nie udało.
Ale ostatnio na kosmo była informacja że jakiś satelita ESA dokonał detekcji trzęsienia Ziemi w Japonii (III.2011) z orbity i była to pierwsza taka udana detekcja - chyba chodziło o GOCE ale nie mam pewności.

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 25, 2013, 10:28 »
GOCE to akurat zupełnie co innego, bo wykrywał fale dźwiękowe w górnej atmosferze. Emisja podczerwieni przed trzęsieniami ziemi może powstać na skutek efektów elektrycznych w skałach. Ponadto są tez inne możliwości detekcji - poszukiwania anomalii magnetycznych za pomocą czułych magnetometrów czy przemieszczeń skał za pomocą radaru.

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/11aug_earthquakes/
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2013, 12:14 wysłana przez Scorus »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 26, 2013, 08:37 »
GOCE to akurat zupełnie co innego, bo wykrywał fale dźwiękowe w górnej atmosferze. Emisja podczerwieni przed trzęsieniami ziemi może powstać na skutek efektów elektrycznych w skałach. Ponadto są tez inne możliwości detekcji - poszukiwania anomalii magnetycznych za pomocą czułych magnetometrów czy przemieszczeń skał za pomocą radaru.

http://science.nasa.gov/science-news/science-at-nasa/2003/11aug_earthquakes/

Sam nie byłem pewny bo z pamięci pisałem ale właśnie że GOCE.
http://www.kosmonauta.net/menu-bezzalogowe/menu-artykuly-bezzalogowe/orbitalne-bz/5206-2013-03-11-goce.html

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 26, 2013, 10:49 »
Ale metoda zupełnie inna.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #40 dnia: Marzec 27, 2013, 08:30 »
A nie o VIRITS tam chodziło? Radiometrii mikrofal Venus Express wykonywać nie może.

Na pewno nie mikrofale - to były chyba dłuższe fale radiowe a więc zbierał dane anteną dookólną, kurcze naprawdę nie pamiętam który to był rocznik Świata Nauki, artykulik zajmował ledwie stronkę a z pamięci cokolwiek trudno teraz odtworzyć nie pamiętam nawet rocznika tego czasopisma - przeglądałem spisy treści po tytułach ale nie dla wszystkich numerów były dostępne - wydaje mi się że to było jakoś niezbyt dawno po sateliacji VE a więc koniec 2006-2007 góra 2008 r.

No i znalazłem!!! - Świat Nauki IX.2006 "Sejsmograf na orbicie"
VE miał odbierać "pulsy cieplne o wys. amplitudzie" docierające do jonosfery na pułapie 190 km. ale [isali tez że inicjatorzy tych badań nie byli pewni czy da się wyodrębnić takie zjawiska od innych zaburzeń atmosferycznych nie związanych z drganiami skorupy... no i sądząc po braku publikacji w ciągu tylui lat chyba się nie udało.
Ale ostatnio na kosmo była informacja że jakiś satelita ESA dokonał detekcji trzęsienia Ziemi w Japonii (III.2011) z orbity i była to pierwsza taka udana detekcja - chyba chodziło o GOCE ale nie mam pewności.

A ja wcale nie pisałem że taka sama;)

Zresztą jest jeszcze inna - badanie zaburzeń w jonosferze (można podobno nawet prognozować w ten sposób trzęsienia ziemi bo one pojawiają się przed samymi wstrząsami) takie badania prowadziłe satelita DEMETER i chyba ruskie też trochę ale sprawa jest zupełnie niepotwierdzona bo mechanizm w jaki soposó naprężenia w skorupie ziemskiej mogą takie zaburzenia wywoływać (ale sama korelacja między wstrząsami i zaburzeniami wydaje się istnieć!) tyle że to juz sprawa na inny wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #42 dnia: Marzec 24, 2014, 08:09 »
No i wulkany na Wenus potwierdzone z dużą dozą prawdopodobieństwa:
http://www.kosmonauta.net/astronomia/menu-artykuly-astronomia/uklad-sloneczny/6358-2014-03-23-wulkany-wenus.html
 8)
Dzięki Kanarkusie za świetny artykuł  :)
Swego czasu HST wykrył zmiany w stężeniu bodajże dwutlenku siarki w atmosferze tej planety, i wówczas już spodziewałem się (nie tylko ja  ;) ), ze to sprawka wenusjańskiego wulkanizmu... A było to jeszcze w 1995 roku, w lipcu dokładnie  :)

Scorus

  • Gość
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #43 dnia: Marzec 24, 2014, 10:04 »
Swego czasu HST wykrył zmiany w stężeniu bodajże dwutlenku siarki w atmosferze tej planety, i wówczas już spodziewałem się (nie tylko ja  ;) ), ze to sprawka wenusjańskiego wulkanizmu... A było to jeszcze w 1995 roku, w lipcu dokładnie  :)
Już wcześniej wykrył to PVO w 1978 i IUE w 1991.
www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc1993/pdf/1523.pdf

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Venus Express
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 24, 2014, 11:36 »
Już wcześniej wykrył to PVO w 1978 i IUE w 1991.
www.lpi.usra.edu/meetings/lpsc1993/pdf/1523.pdf

No tak. Ale ja wtedy jeszcze nie interesowałem się astronomią, zwłaszcza w 1978 roku  ;)
Dlatego o tym nie wiedziałem.
Dzięki Scorusie za linka  :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Venus Express
« Odpowiedź #44 dnia: Marzec 24, 2014, 11:36 »