Autor Wątek: Viking Lander  (Przeczytany 20304 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Viking Lander
« dnia: Grudzień 19, 2010, 21:38 »
Nie mogę się doczekać kolorowych panoram lądowisk Vikingów, takich jakie zrobiono dla MPF, MERów i Phoenixa. Myślałem, że w NASA ktoś ruszy w tej sprawie tyłka. Niestety do dziś się nie doczekałem.
A poza tym tych ludzi  z unmanned (robiących obróbki fotek) powinni zatrudnić w NASA  ;)
Aaaalbo w ESA dla potrzeb programu Exo Mars Rover  :)
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2015, 13:13 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 18, 2011, 19:09 »
Piękne te zdjęcia!!! Nie mogę się doczekać kolorowych panoram lądowisk Vikingów, takich jakie zrobiono dla MPF, MERów i Phoenixa. Myślałem, że w NASA ktoś ruszy w tej sprawie tyłka. Niestety do dziś się nie doczekałem.

Taka panorama nie została wykonana, kamery miały sporo ograniczeń. Z projektu w PDS jest 27 CD zawierających obrobione zdjęcia skopiowane z pamięci szpulowych, ale w starych formatach. Potem jak widać interesowało się tym tylko kilka osób.

Kilka godnych polecenia mozaik z lądowników.
Viking 1:
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars07-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars07-1440x900.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars8.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars08-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars08-1440x900.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars11.jpg

Viking 2:
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars15.jpg
http://orbitmars.futura-sciences.com/galerie_missions/img/goursac/Goursac-Mars13.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars09-1280x1024.jpg
http://www.planete-mars.com/goursac/2006/visions-mars09-1440x900.jpg
« Ostatnia zmiana: Listopad 25, 2015, 13:12 wysłana przez Scorus »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 15, 2012, 07:52 »
Według jednego z naukowców Vikingi znalazły życie na Marsie;) Przeanalizował on dane zebrane przez lądowniki metodą matematyczną, niestety sama metoda nie jest (jeszcze) całkowicie pewna aby mogła stanowić dowód.
http://news.discovery.com/space/mars-life-viking-landers-discovery-120412.html

cała praca tutaj:
http://ijass.org/On_line/admin/files/2)(014-026)11-030.pdf

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2012, 09:15 »
Według jednego z naukowców Vikingi znalazły życie na Marsie;) Przeanalizował on dane zebrane przez lądowniki metodą matematyczną, niestety sama metoda nie jest (jeszcze) całkowicie pewna aby mogła stanowić dowód.
http://news.discovery.com/space/mars-life-viking-landers-discovery-120412.html

cała praca tutaj:
http://ijass.org/On_line/admin/files/2)(014-026)11-030.pdf

Żurnal wydaje się być całkiem sensowny - zanim papier został zaakceptowany, to trochę czasu minęło, zatem autorzy pracy musieli odpowiedzieć na pytania "przeglądaczy". Warto się tej publikacji z bliska przyjrzeć. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 15, 2012, 09:15 »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 15, 2012, 15:19 »
Ten temat wałkowano już chyba kilka lat temu, nieprawdaż? Wydaje mi się, że wypłynął ponownie na kanwie cięć w programie marsjańskim NASA.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2012, 17:20 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 15, 2012, 16:55 »
Ten temat wałkowano już chyba kilka lat temu, nieprawdaż? Wydaje mi się, że wypłynął ponownie na kanwie cięć w programie marsyjskim NASA.

Jakoś sobie tego nie przypominam, przynajmniej jeśli chodzi o tą matematykę w zastosowaniu egzobiologii  ;) Ale lepiej niech tam hałasują, może doleją tym oliwy do głowy prominentnym w USA a odpowiedzialnym za budżet marsjański  ;D

A poza tym może warto zapytać prof. Miodka lub Bralczyka o ewentualną gramatyczną poprawność przymiotnika ,,marsyjski"  :) Ja z takim przymiotnikiem spotkałem się chyba w ,,Astronomii" Rybki  :) Chyba podobna kwestia jest z przymiotnikami: międzygwiezdny i międzygwiazdowy  ;D Fajny ten nasz język polski  :)
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 15, 2012, 17:05 wysłana przez ekoplaneta »

Offline WojtasP

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 05, 2012, 21:30 »
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?
http://tygodnik.onet.pl/36,0,77318,1,artykul.html

"Levin to inżynier z 50-letnim doświadczeniem i listą patentów grubości książki telefonicznej. To on opracował eksperyment, który miał w marsjańskiej glebie szukać śladów życia.

Viking miał zamknąć próbkę gruntu w hermetycznym pojemniku, w którym marsjański pył miał zostać skropiony odrobiną płynnej pożywki dla bakterii, doprawionej radioaktywnym węglem. Gdyby jakieś marsjańskie mikroorganizmy zabrały się do jej pałaszowania, węgiel powinien zostać przez nie wydalony w formie dwutlenku węgla lub metanu. Zaś pojemnik nafaszerowano czujnikami, które mogły w powietrzu wychwycić nawet pojedyncze promieniotwórcze cząsteczki.

I znalazły je. Raz, drugi, trzeci, czwarty. Jednocześnie próbki kontrolne, wyjałowione wysokimi temperaturami, nie reagowały na pożywkę.
– Byliśmy w ekstazie – wspomina Levin. – Zwłaszcza kiedy otrzymaliśmy wyniki z próbek kontrolnych. Na dziewięć powtórzeń cztery dały wynik pozytywny, a pięć było próbkami kontrolnymi. Wyniki spełniały wszystkie ustalone przed misją kryteria reakcji biologicznej. Ale potem NASA zmieniła kryteria. Agencja uznała, że wyniki były niewystarczające. Inne testy na pokładzie Vikinga nie znalazły w marsjańskiej glebie związków organicznych. Skoro ich nie ma, jak może istnieć życie? Sprawę odłożono ad acta. Żadna z kolejnych misji na Czerwonej Planecie nawet nie próbowała odpowiedzieć na pytanie: co właściwie znalazł Levin?........."

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 05, 2012, 23:40 »
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?

Ach, gdyby to było wiadomo...
Generalnie już 6 lat temu o tym pisano:

"Nowe analizy badań przeprowadzonych przez sondy Viking, sugerują że już 30 lat temu mogliśmy mieć kontakt z formami życia na Marsie, jednak ówczesna interpretacja wyników nie potwierdzała tego faktu. Im bardziej poznajemy cechy życia na naszej planecie, szczególnie organizmów bytujących w ekstremalnych warunkach środowiska, tym bardziej zmienia się podejście naukowców do określania warunków w których formy życia mogą egzystować oraz rozwijają się metody ich poszukiwania.

Sprawa nowej interpretacji badań wykonanych przez Vikinga wypłynęła na spotkaniu stowarzyszenia American Astonomical Society w Seattle. Dirk Schulze-Makuch z Washington State University oraz Joop Houtkooper of Justus-Liebig-University z Niemiec prowadzili dyskusję na temat istniejących już oraz przyszłych badań gleby Marsa. Dirk Schulze-Makuch dowodził, że wyniki badań uzyskane z Vikingów w późnych latach 70, zostały błędnie zinterpretowane i na podstawie nowych doświadczeń w eksploracji śladów życia, dziś ich interpretacja wyglądała by inaczej, dając podstawy do twierdzenia że na Marsie istnieje życie.

Hipoteza naukowców zakłada, że gleba Marsa może być środowiskiem w którym mogą się rozwijać mikroby, których płyny wewnętrzne składają się z mieszanki wody i nadtlenku wodoru (wody utlenionej, H2O2). Taka mieszanka zapewniła by organizmom specyficzne cechy: punkt zamarzania -56,5 st.C (w zależności od stężenia H2O2) - poniżej tej temperatury mieszanka ta przechodzi w stan stały, ale nie tworzy kryształków jak typowy lód z wody niszczący komórki, poza tym obecność H2O2 sprawia, że komórki stają się higroskopijne, czyli absorbują pare wodną z atmosfery - przydatna cecha na planecie, gdzie woda to rzadkość. Podstawą do teorii o istnieniu takich organizmów było odkrycie podobnych mikrobów i bakteri na Ziemi, oraz zdolność niektórych zwierząt do tolerancji wysokiego stężenia H2O2 w ograniźmie.

Naukowcy podczas spotkania spierali się czy organizmy oparte na mieszance z nadtlenkiem wodoru mogły właśnie dać takie rezultaty badań przeprowadzonych przez sondy Viking, które przy ówczesnym stanie wiedzy zignorowano lub błędnie zinterpretowano. Nadtlenek wodoru jest silnym utleniaczem i uwalniany z umierających komórek zmniejsza ilość materii organicznej w ich pobliżu. Pozwala to wytłumaczyć dlaczego spektograf gazowy sondy Viking nie wykrył śladów materii organicznej na powierzchni Marsa. Rezultaty eksperymentów podważał również Rafael Navarro-Gonzalez z University of Mexico, który przeprowadzał badania na glebie Antarktydy używając podobnych instrumentów i metodologii badań, nie wykrywając form życia, mimo iż powszechnie wiadomo że życie tam istnieje.

Eksperyment na glebie marsjańskiej polegał na wystawieniu jej na działanie wody oraz pożywkę naznaczoną radioaktywnym węglem. Jego rezultatem byla nagła produkcja radioaktywnego dwutlenku węgla (CO2), która chwilę później zanikła. Schulze-Makuch dowodzi, że początkowy przyrost spowodowany był metabolizmem organizmów zawierających nadtlenek wodoru, by za chwilę zaniknąć przez uśmiercenie organizmów poddanych warunkom eksperymentu. Organizmy te miały by być utopione bądź nawet rozsadzone przez naglą absorbcję ciekłej wody.

Kolejnym eksperymentem przeprowadzonym na glebie marsjańskiej była obserwacja radioaktywnego CO2, który miał być przerobiony na substancje organiczne. Na siedem testów przeprowadzonych na różnych próbkach gleby trzy wykazały produkcję substancji organicznych oraz jeden wzmożoną ich produkcję. Takie wyniki mogą sugerować zróżnicowane rozmieszczenie mikrobów w glebie, a co najciekawsze, próbki gleby na których nie stwierdzono produkcji substancji organicznych wcześniej potraktowane były wodą.

Naukowcy pod kierownictwem Schulze-Makuch'a wiedzą, że teoria ta pozostawia jeszcze wiele znaków zapytania oraz wymaga dalszych badań, sami są świadomi że mogą się mylić, ale teoria ta wyjaśnia troszke wyniki badań przeprowadzonych przez Vikingi. Kolejna misja Phoenix będzie więc kolejną szansą na dowiedzenie tej hipotezy, mimo iż w swoich planach nie zakłada poszukiwań organizmów opartych na nadtlenku wodoru, to może dostarczyć kolejne dane potwierdzające teorię.

"Jeżeli ta hipoteza okaże się prawdziwa, będzie to znaczyło, że przez naszą ignorancję zabiliśmy marsjańskie mikroby przy pierszym kontakcie z obcą formą życia" - zakończył spotkanie Schulze-Makuch."


Źródło:
http://www.marssociety.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=37&Itemid=41


Warto też poczytać już dwuletni artykuł na Kosmonaucie:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Astronomia/Uklad-Sloneczny/organiczne-mars.html
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2012, 00:00 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline WojtasP

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 52
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 06, 2012, 12:30 »
wow teraz pozostaje cierpliwie czekac na dane z MSL:)

Offline Tomasz Czarnecki

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 7
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 12, 2015, 12:19 »
Misja viking
To prawda, czy onet troche podkoloryzowal?
http://tygodnik.onet.pl/36,0,77318,1,artykul.html

Kolejna misja Phoenix będzie więc kolejną szansą na dowiedzenie tej hipotezy, mimo iż w swoich planach nie zakłada poszukiwań organizmów opartych na nadtlenku wodoru, to może dostarczyć kolejne dane potwierdzające teorię.

Ciekawy artykuł. Już po misji Phoenix. Warto zwrócić uwagę np. na kwestie nadchloranów jako jednego z argumentów w dyskusji o braku substancji organicznych, który to argument powszechnie był uważany za powód negacji wyników eksperymentu Labeled Release – LR.

W 1976 roku na Marsie wylądowały dwie amerykańskie sondy: Viking 1 i Viking 2. Miały one za zadanie m.in. znalezienie życia na Marsie. Ówcześni naukowcy uznali, że wyniki badań wykonanych przez sondy nie potwierdziły istnienia życia na Czerwonej Planecie. Niedawno zespół badaczy z Włoch i Stanów Zjednoczonych przeprowadził ponowną analizę danych z tamtych eksperymentów. Okazało się, że w latach 70. XX wieku zniszczono dowody na istnienie marsjańskiego życia. Jak do tego doszło?

Czy Vikingi znalazły życie?

Sondy Viking 1 i 2 były wyposażone w aparaturę, która miała umożliwić przeprowadzenie trzech rodzajów eksperymentów mających na celu wykrycie życia w marsjańskiej glebie. Jeden z trzech testów (nazywany Labeled Release – LR) wykazał obecność związków chemicznych, które z dużym prawdopodobieństwem zostały wyprodukowane przez żywe organizmy – bakterie.

Laboratorium Vikinga zanotowało znaczący wzrost poziomu tlenu, dwutlenku węgla oraz niewielkie ilości azotu, kiedy jedna z próbek została nasycona płynną pożywką dla bakterii. Wydobywanie się gazów z próbki gleby wyglądało jak bąbelki wydostające się z tabletki musującej. Takie reakcje nie zachodziły w próbkach, które zostały najpierw wysterylizowane pod wpływem ciepła, co dowodziło, że gazy musiały być produkowane przez bakterie. Druga sonda, znajdująca się ponad 4000 kilometrów dalej, zarejestrowała podobne rezultaty.

Niestety, niepomyślne wyniki dwóch pozostałych testów przesądziły o całym eksperymencie i przyjęto założenie, że Vikingi nie znalazły dowodów na istnienie życia pozaziemskiego. Pozytywny wynik pierwszego eksperymentu naukowcy wytłumaczyli raczej geologiczną niż biologiczną aktywnością.

O Marsie wiemy coraz więcej

W latach 70. XX wieku nasza wiedza o Marsie była znacznie mniejsza niż dziś. Od tamtej pory dowiedzieliśmy się wielu nowych rzeczy, np. tego, że znajduje się na nim woda w postaci stałej oraz że posiada on pokrywy lodowe na swoich biegunach. Ponadto wiemy, że w przeszłości Mars był znacznie cieplejszy i wilgotniejszy, posiadał ogromny ocean na północnych równinach, a dodatkowo przejawiał wysoką aktywność wulkaniczną, co w sumie tworzyło na nim warunki umożliwiające powstanie życia.

Dlaczego jest to takie ważne? Obecność wody w stanie ciekłym jest podstawowym warunkiem do powstania życia. Za istnieniem życia na Marsie mogą przemawiać także odkryte w atmosferze planety ślady metanu. Sonda należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej wykryła śladowe ilości formaldehydu w powietrzu, które mogą być produktem ubocznym reakcji utleniania metanu przez bakterie lub wynikać z procesów geologicznych. Wszystkie te poszlaki wskazują, że Marsie powinno być życie.

Współczesne dowody na istnienie życia na Marsie

W sierpniu 1996 r. świat obiegła sensacyjna wiadomość, że w meteorycie ALH84001, któremu przypisuje się marsjańskie pochodzenie, odnaleziono skamieniałe bakterie. Odkrycie to ma swoich zwolenników, ale też i przeciwników. Ci ostatni uważają, że bakterie dostały się do meteorytu już na Ziemi. Trudno zatem uznać je za niepodważalny dowód na istnienie marsjańskiego życia.

Z kolei w 2008 roku amerykański lądownik Phoenix odnalazł na Marsie lód wodny pod wierzchnią warstwą gruntu, a dodatkowo zarejestrował opad śniegu i odkrył, że skład chemiczny pyłu marsjańskiego jest podobny do składu wody morskiej na Ziemi.

Ponadto, na nogach sondy naukowcy wypatrzyli krople wody, które w ciągu kilku dni uległy powiększeniu. Naukowcy odkryli, że odpowiadają za to nadchlorany, których roztwory mogą utrzymywać wodę w stanie ciekłym nawet do minus 70 stopni Celsjusza. Dodatkowo obecność nadchloranów może sprzyjać powstaniu życia.

Ponowna analiza danych z Vikingów

Te wszystkie odkrycia, zwłaszcza nadchloranów, spowodowały, że ponownie zaczęto analizować dane z eksperymentów przeprowadzonych przez sondy Viking.

W 2010 roku Rafael Navarro-Gonzalez z Narodowego Uniwersytetu Meksyku oraz Chris McKay z NASA Ames Research Center odtworzyli warunki, w jakich przebiegały eksperymenty sond Viking, ale z jedną małą różnicą – dodali do gleby nadchlorany. Do badania wzięli próbkę gruntu z chilijskiej pustyni Atakama, na której panują warunki najbardziej zbliżone do tych na Marsie. Niewielka ilość materiałów organicznych znajdująca się w próbce z ziemskiej pustyni zniknęła. To samo mogło stać się w 1976 r. na Marsie. Dla ekspertów misji Viking brak materiału organicznego był wielkim zaskoczeniem.

Naukowcy tłumaczą, że po podgrzaniu nadchlorany stają się silnymi utleniaczami. Mogły znajdować się w marsjańskiej glebie tuż obok cząstek organicznych. W „normalnych” warunkach na Czerwonej Planecie nic się z nimi nie działo. Ale gdy tylko sondy podgrzały próbki, nadchlorany zniszczyły substancje organiczne.

- Możemy uznać, że na Marsie znajdują się substancje organiczne i że eksperymenty misji Viking nie znalazły ich, a najprawdopodobniej zniszczyły je podczas testów – uważa Rafael Navarro-Gonzalez.

Mary Voytek, astrobiolog pracująca dla NASA, zauważa, że osiągnięte rezultaty są przykładem błędów wynikających z niedoskonałości aparatury i wadliwych założeń naukowców.
- Dostaliśmy ważną lekcję, że musimy wiedzieć czego szukamy i w jaki sposób chcemy tego szukać – powiedziała Voytek. - Pokazuje to nam, że mogliśmy rzeczywiście odkryć ślady życia na Marsie i nawet ich nie zauważyć – dodaje.

W roku 2012 zespół naukowców z włoskiego Uniwersytetu w Sienie oraz kalifornijskiego Instytutu Keck (Uniwersytet Południowej Kalifornii) ogłosił, że ich zdaniem na Marsie na 99 procent istnieje życie, przynajmniej w znaczeniu mikrobiologicznym. Gdyby właściwie zinterpretowano wyniki podczas pierwotnych badań, wiedzielibyśmy to od lat.

- Na podstawie tego, co zrobiliśmy do tej pory, jestem na 99 proc. pewien, że jest tam życie – mówi prof. Joseph D. Miller, zajmujący się mikrobiologią komórkową w Keck School of Medicine na Uniwersytecie Południowej Kalifornii. - Parafrazując stare powiedzenie, jeśli wygląda to jak mikrob i działa jak mikrob, to prawdopodobnie jest to mikrob – sprecyzował profesor.

Nadzieja w Curiosity

6 sierpnia 2012 r. na Marsie ma wylądować najnowszy amerykański pojazd autonomiczny – łazik Curiosity. Celem tej misji jest zbadanie, czy na terenie krateru Gale znajdują się dowody na istnienie dziś lub dawniej warunków umożliwiających powstanie życia oraz poszukanie jego ewentualnych przejawów. Potwierdzenie przez Curiosity możliwości istnienia życia na Marsie będzie nie lada sensacją.

Źródła: Discovery, NASA, Wikipedia, Polskie Radio, Rzeczpospolita


  Źródło:
http://odkrywcy.pl/kat,111402,title,Zycie-na-Marsie-znalezlismy-juz-dawno,wid,14806826,wiadomosc.html
« Ostatnia zmiana: Listopad 12, 2015, 12:25 wysłana przez Tomasz Czarnecki »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 12, 2015, 18:19 »
Wyniki eksperymentów Vikingów dobrze właśnie tłumaczy obecność nadchloranów. Ale to nie znaczy, że życia tam nie ma. Po prostu nadchlorany najlepiej tłumaczą rekcje zachodzące podczas eksperymentów egzobiologicznych z 1976 r. Podobne efekty będą przy obecności nadtlenków, o czym pisano już w latach 80-tych - Zdzisław Ilczuk: ,,Na tropie życia pozaziemskiego". Mam nadzieję, ze dobrze zapamiętał autora i tytuł książki  :)

Jak na razie, poza enigmatycznymi śladami na skale sfoconej przez Curiosity i tajemniczymi strukturami w ALH 84001 nie mamy żadnych poszlak na istnienie obecnie życia na Marsie. Nawet zmiany stężenia metanu w atmosferze mogą mieć podłoże abiotyczne.
Więcej w arcie o 50 latach astronautycznych badań Marsa w wrześniowym numerze Wiedzy i Życie  ;)

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 15, 2015, 21:33 »
Na Vikingach były trzy eksperymenty biologiczne:
1. PR: 5-dniowa inkubacja (= hodowla w odpowiedniej temperaturze) próbek gruntu w obecności gazów oznakowanych izotopem zakończona analizą pirolityczną (= analiza gazów podgrzanych do 625'C).
2. LR: 10-dniowa inkubacja próbki gruntu z pożywką oznakowaną izotopem, w trakcie której mierzony był poziom izotopów w gazach.
3. GEX: 12 dniowa inkubacja próbki gruntu częściowo zanurzonej w płynnej pożywce, w trakcie której mierzony był skład chemiczny gazów.

Każdy eksperyment miał dwie fazy: obserwacyjna z pierwotnym marsjańskim gruntem, a następnie kontrolna z wysterylizowaną termicznie (160'C) próbką. W analogach z ziemskimi organizmami typowy przebieg to obserwacja procesów biologicznych w pierwszej fazie i nieobecność tych procesów w drugiej fazie (z racji uśmiercenia mikrobów).

W przypadku eksperymentów PR i GEX zarówno w fazie obserwacyjnej jak i kontrolnej wykryto szukane elementy, co wskazuje na abiotyczne procesy. Tłumaczone są, tak jak wyżej ekoplaneta napisał, silnie reaktywnymi utleniaczami. W eksperymencie LR odnotowano końcowy wynik zgodny z hipotezą marsjańskiego życia, ale sam jego przebieg odbiegał od ziemskich analogów. Po pierwszym zaaplikowaniu odżywki objętość wydzielanych gazów gwałtownie wzrosła, natomiast przy kolejnych już nie było takiej reakcji.

Dwa z trzech eksperymentów na Vikingu nic nie wykazały, natomiast rezultaty jednego są niejasne. Początkowo interpretacja ostatniego eksperymentu była zgodna z pozostałymi (abiotyczne procesy), ponieważ poparła ją niezależna chromatografia i spektrometria, która wykazała brak związków organicznych. Ostatnio jednak pojawia się coraz więcej ciekawych prac na ten temat (np. http://ijass.org/On_line/admin/files/2%29%28014-026%2911-030.pdf ), które sugerują że zamiast braku dowodów na życie Vikingi dostarczyły raczej przesłanek do tego że być może istnieje życie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 15, 2015, 22:48 »
Jednak w czasach Vikingów prawie nic nie wiedziano o powierzchni Marsa. Raczej dziś szukałoby się życia pod powierzchnią, raczej nie w górnej części gruntu marsjańskiego, gdzie dużo promieniowania i innych przeszkadzajek, które wykrył Phoenix...

Offline Rafał

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 812
  • Nie zapomnijmy o Wenus.
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 16, 2015, 13:20 »
Fakt, dlatego ExoMars ma pobierać próbki do 2m głębokości :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 16, 2015, 14:23 »
2 metry to chyba będzie rekord wiercenia na Marsie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Viking Lander
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 16, 2015, 14:23 »