Autor Wątek: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress  (Przeczytany 2368 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Luke_Wilczynski

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« dnia: Wrzesień 01, 2016, 20:57 »
Witajcie,

Jako świeżak na forum najpierw się przywitam. Jestem Łukasz i od wielu lat współorganizuje zawody łazików marsjańskich (zarówno tych w US jak i nasze, europejskie). Chciałbym Was serdecznie zaprosić na tegoroczne wydarzenie które nazywa się po prostu ERC i składa się z trzech części:
- trzecia edycja zawodów Eurooean Rover Challenge
- strefa pokazów naukowo-technolgicznych
- kongres robotyczny

Myślę, że każdy z Was znajdzie tam coś ciekawego dla siebie. Podczas Kongresu zostaną zaprezentowane założenia Polskiej Strategii Kosmicznej i pokazany zostanie raport z badania potencjału sektora robotyczno-kosmicznego w Polsce. Zawody w tym roku zgromadziły nam 37 drużyn zaś Strefa Pokazów ponad 40 wystawców.

Krótki spot wydarzenia:


Strona wydarzenia: www.roverchallenge.eu

Strona Kongresu i link do rejestracji: www.congress.roverchallenge.eu

Wstęp wolny !

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 07, 2016, 01:16 »
W Jasionce k. Rzeszowa będą rywalizowały łaziki marsjańskie
06.09.2016

44 zespoły - m.in. z Australii, Egiptu, Kanady, Włoch, Hiszpanii, Peru, Bangladeszu, Indii, Polski - wezmą udział w 3. edycji zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Zawody odbędą się w Jasionce k. Rzeszowa w najbliższy weekend. (...)

"Drużyny będą rywalizować na 450 tonach gruntu, który zostanie wyłożony w Centrum Wystawienniczo–Kongresowym w Jasionce. Grunt, po którym będą się poruszać łaziki, będzie odwzorowaniem powierzchni Marsa" – powiedział w poniedziałek podczas konferencji prasowej prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Łukasz Wilczyński. (...)

W Jasionce zaplanowano także debatę Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), organizowaną jednocześnie 22 krajach członkowskich.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411044,w-jasionce-k-rzeszowa-beda-rywalizowaly-laziki-marsjanskie.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 11, 2016, 15:32 »
Czy ktoś z szanownych forumowiczów dojechał do Rzeszowa na ERC?

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2016, 10:20 »
Jasionka k. Rzeszowa/ Drużyna z Łodzi wygrała zawody łazików marsjańskich
13.09.2016

Drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej wygrała trzecią edycję zawodów łazików marsjańskich European Rover Challenge. Zawody od soboty odbywały się w Jasionce k. Rzeszowa.

Drugie miejsce w Jasionce zajął zespół Impuls z Politechniki Świętokrzyskiej, a trzecie drużyna McGill z Queens University z Kanady. Nagroda specjalna przypadła ekipie Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
 
European Rover Challenge (ERC) to prestiżowe zawody robotów marsjańskich skonstruowanych przez studenckie zespoły. ERC są europejską wersją odbywającej się w Stanach Zjednoczonych znanej już w świecie nauki imprezy University Rover Challenge. ERC po raz pierwszy zorganizowano w 2014 r.
 
"Do udziału w tegorocznej imprezie zgłosiło się 65 zespołów. Pierwszy etap kwalifikacji przeszło 45, w finale startowało 25 drużyn. Rywalizowały zespoły z Polski, Turcji, Australii, Kanady, Bangladeszu i Indii" – powiedział PAP wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Mateusz Józefowicz. Polskę reprezentowało 15 drużyn.
 
Drużyny rywalizowały na 450 tonach gruntu, który został wyłożony w Centrum Wystawienniczo–Kongresowym w Jasionce. Grunt, po którym poruszały się łaziki, był odwzorowaniem powierzchni Marsa.
 
Łazikami zawodnicy kierowali, nie widząc swoich pojazdów (korzystając np. z kamer). Specjalnie przygotowana do zawodów arena stała się polem rywalizacji w czterech konkurencjach, będących odbiciem rzeczywistych zadań wykonywanych przez łaziki na powierzchni Marsa. "Każdego roku zmieniamy ukształtowanie terenu. Zakładamy, że konstruktorzy muszą być elastyczni. Nie mogą do końca wszystkiego przewidzieć" – zauważył Józefowicz.
 
ERC są największe wydarzenie kosmiczno-robotyczne w Europie. Organizatorem zawodów jest Europejska Fundacja Kosmiczna i woj. podkarpackie.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411131,jasionka-k-rzeszowa-druzyna-z-lodzi-wygrala-zawody-lazikow-marsjanskich.html


Jak powiedzieli "Uranii" zwycięzcy, zespół Raptors z Politechniki Łódzkiej, swój łazik rozwijają od dwóch lat i obecnie jest to jego trzecia wersja. Wcześniej startowali w ubiegłorocznej edycji zawodów ERC, zajmując trzynaste miejsce oraz w zawodach w Stanach Zjednoczonych, gdzie zajęli piąte miejsce.

http://www.urania.edu.pl/wiadomosci/polscy-studenci-wygrali-european-rover-challenge-2016-2485.html
http://kosmonauta.net/2016/09/trzecia-edycja-european-rover-challenge/
http://roverchallenge.eu/wp-content/uploads/2016/09/Final-scores.pdf

EDIT: W salach konferencyjnych Centrum Wystawienniczo-Kongresowego Województwa Podkarpackiego odbyły się także pokazy filmowe, warsztaty dziennikarskie i ESERO, a także seminarium poświęcone problematyce dalekich wypraw kosmicznych. Space24.pl jest patronem medialnym European Rover Challenge.

Źródło: http://www.space24.pl/446752,erc2016-drugi-dzien-zawodow-lazikow-marsjanskich
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 13, 2016, 11:11 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 13, 2016, 10:20 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 13, 2016, 11:01 »
ERC2016: Bezprecedensowa debata ESA w Rzeszowie
SOBOTA, 10 WRZEŚNIA 2016, 19:30

(...) Debata Obywatelska, która odbyła się 10 września br. była bezprecedensowym wydarzeniem w historii Europejskiej Agencji Kosmicznej. Po raz pierwszy ESA zaprosiła do dyskusji o wykorzystaniu przestrzeni kosmicznej, korzyściach ekonomicznych z eksploracji kosmosu czy swoich przyszłych celach naukowych osoby na co dzień niezwiązane z branżą. W poszczególnych krajach członkowskich do udziału w dyskusji mogło zostać przyjętych po 100 ochotników. W Niemczech chęć udziału zgłosiło około 460 osób, w Polsce ok. 120. Dyskusja odbywała się jednocześnie w 22 europejskich krajach członkowskich ESA. Do dyskusji zaproszono ogółem około 2 tysięcy obywateli państw członkowskich ESA. (,,,)

W Polskiej edycji debaty uczestniczyło w Jasionce około 60 osób. Dyskusja była podzielona na 5 bloków tematycznych:

„Kosmos i ja”,
„Rola Europy w eksploracji i eksploatacji przestrzeni kosmicznej”,
„Kosmos pod kontrolą”.
„Lecimy w kosmos!”,
„Przygotowując przyszłość przestrzeni kosmicznej dla Europy”.

W ramach każdej części uczestnicy oglądali krótki film poświęcony danemu zagadnieniu, mieli czas na rozmowę i wymianę opinii, po czym indywidualnie wypełniali przygotowane przez ekspertów ESA kwestionariusze, w których dzielili się swoją wiedzą oraz przedstawiali własne opinie. Rozmowy te toczyły się przy stołach w podgrupach, liczących po kilka osób, a nad wszystkim czuwali neutralni moderatorzy.

Tematy rozmów pojawiały się najróżniejsze. Dyskutowano o tym, czym jest dla ludzi przestrzeń kosmiczna, kto może z niej korzystać, na ile ważna jest nauka i rozpowszechnianie wiedzy o badaniach Wszechświata. Mówiono o zaśmieceniu niskiej orbity okołoziemskiej i zastanawiano się, kto powinien zająć się jej posprzątaniem. Dyskutanci mieli też czas wspólnie rozważyć czemu chcieliby poświęcić misję kosmiczną własnego pomysłu, gdyby mogli takową zaprojektować i zorganizować.

"Ażeby polecieć dalej, potrzebujemy stacji przesiadkowej. Dobrym, bezpiecznym miejscem do przetestowania tego jest Księżyc, odległy o 3 dni drogi. Pierwsi ludzie mogliby zamieszkać w Moon Village w roku 2030."

Matt Harasymczuk, analogowy astronauta Flight Surgeon w symulacji M.A.R.S. (...)

Paweł Ziemnicki
Źródło: http://www.space24.pl/446482,erc2016-bezprecedensowa-debata-esa-w-rzeszowie

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2016, 11:59 »
Wywiad ze zwycięzcami ERC 2016 :

Co było dla Was najtrudniejsze?

Zgranie wszystkiego, żeby zaczęło razem działać. Bardzo prosto jest uruchomić jeden podzespół jednak bardzo ciężko jest uruchomić całego robota, żeby wszystko ze sobą współpracowało, słuchało się nas, żeby zasilania wystarczyło na odpowiednio długi czas, żeby napędy były wystarczająco mocne. To trudne zadanie i większość czasu poświęciliśmy właśnie na ten element.

Źródło: http://www.space24.pl/447686,zwyciezcy-erc2016-uczymy-sie-rzeczy-przydatnych-w-przemysle-wywiad

Więcej o ERC 2016 na http://www.space24.pl/447870,polacy-triumfuja-w-europejskich-zawodach-lazikow-marsjanskich-relacja
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 17, 2016, 12:19 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24497
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2016, 11:54 »
Polskie łaziki marsjańskie nie tylko dla branży kosmicznej
17.09.2016

Choć trudno wyobrazić sobie, że budowa łazików marsjańskich będzie komercyjnym przedsięwzięciem, to zastosowane w nich technologie mogą być wykorzystywane na co dzień - np. przez wojsko, policję czy przemysł samochodowy. Łaziki konstruowane przez polskich studentów należą do światowej czołówki.

"Technologie zastosowane w łazikach mogą być wykorzystywane chociażby w pojazdach autonomicznych czy samochodach samojeżdżących" - mówi student Politechniki Świętokrzyskiej Paweł Strączyński. Obok misji kosmicznych, roboty sprawdzą się też w wojsku czy policji, gdzie mogą zostać użyte np. do rozbrajania ładunków niebezpiecznych. "Pojazdy mogą być stosowane tam, gdzie zdrowie człowieka mogłoby być bezpośrednio narażone" - wyjaśnia.
 
Atutem polskich pojazdów, które biorą udział w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich jest prostota. "Polskie łaziki były budowane w sposób bardzo prosty, często w sposób bardzo tani, co na konkursie niekoniecznie musi być zaletą, natomiast potem staje się zaletą potencjalnie na rynku, bo są to rozwiązania od razu konkurencyjne cenowo" - podkreśla wiceprezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej Mateusz Józefowicz. (...)

Wzrost konkurencyjności polskiego sektora kosmicznego ma zapewnić jego większy udział m.in. w programach Europejskiej Agencji Kosmicznej, programach kosmicznych Unii Europejskiej. Strategia ma też doprowadzić do tego, żeby krajowy sektor kosmiczny był dostawcą podsystemów, a nie elementów satelitarnych.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411186,polskie-laziki-marsjanskie-nie-tylko-dla-branzy-kosmicznej.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge 2016 / European Robotics Congress
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 18, 2016, 11:54 »