Autor Wątek: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)  (Przeczytany 101777 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #30 dnia: Listopad 18, 2010, 18:33 »
Matias dzięki za linki do animacji! Są niesamowite. A to przecież blade odbicie rzeczywistości, jaką możemy napotkać na Marsie......

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #31 dnia: Listopad 19, 2010, 22:51 »
CRISM wykrył osady fumaroli - uwodnione krzemiany przy małym stożku wulkanicznym w kalderze Nili Patera. Jest to pierwsza detekcja osadów hydrotermalnych w stanie nienaruszonym, w kontekście wulkanicznym.

http://marsprogram.jpl.nasa.gov/mro/news/whatsnew/index.cfm?FuseAction=ShowNews&NewsID=1079

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #32 dnia: Listopad 28, 2010, 17:02 »
W pierwszym załączniku małe porównanie wykonane przez instrument CTX (Context camera), zdjęcie po lewej pstryknięte zostało 18 listopada w 2007 roku, natomiast to po prawej 14 lutego w tym roku. Mamy genialny widoczek na ogromny, nowy twór na stoku, w rejonie częstego występowania takich obsuwisk. Jest to na terenach Olympus Mons. Takie rzeczy nie są nienormalnym zjawiskiem na Marsie, ale ten wyróżnia się niespotykaną szerokością. Duże zdjęcie tego obsuwiska (drugi załącznik) podjęte 31 marca w 2010 roku, ukazało blisko szczytu mały kraterek, który najprawdopodobniej jest przyczyną tej lawiny.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 28, 2010, 23:25 »
To obsuwisko jest ciemne. Ale to nie znaczy, że jest - ekhm - mokre?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #33 dnia: Listopad 28, 2010, 23:25 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #34 dnia: Listopad 29, 2010, 00:06 »
Tak szczerze mówiąc to obsuwisko wcale nie wygląda mi na obsuwisko. Raczej na jakiś wyciek, gdyż nawet rzeźba terenu się nie zmieniła... hmmm...
The Dark Side of the Moon

jch

  • Gość
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #35 dnia: Listopad 29, 2010, 00:35 »
Jest dokładnie odwrotnie. Gdyby był wyciek tej skali, rzeźba terenu powinna się zmienić. Tu widać, że coś po prostu wzruszyło wierzchnią warstwę ziemi (chyba marsi, ale niech tam, starczy zabawy z pery- i apo-). Poza tym przebarwienia ponad kraterkiem nijak nie przypominają wysięku, tylko właśnie rozrzucony, ciemny pył spod powierzchni.

Takie osuwiska są typowe dla wielu obszarów Marsa i w każdym przypadku były identyfikowane jako zachodzące "na sucho" - staczający się pył odsłania warstwę ziemi o nieco innym kolorze. Trzeba pamiętać, że powierchnia reaguje nie tylko z cieczami, ale także z gazami atmosferycznymi i w wyniku tych reakcji może z czasem zmieniać kolor.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #36 dnia: Listopad 29, 2010, 10:43 »
Bardzo możliwe, iż tak właśnie jest. Ja opieram się tylko na tym zdjęciu - nie posiadam żadnej specjalistycznej wiedzy nt. Marsa, procesów tam zachodzących itp.
Wyglądało mi to na wyciek, a raczej na na malutką dziurkę pruszącą cieczą dookoła, lekko zraszającą teren wokół, który i od spodu staje się lekko wilgotny i ta wilgoć spływa w dół.

Ale faktycznie obsuwiska na Marsie się zdarzają, rozumiem, że to jedno z nich.
The Dark Side of the Moon

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #37 dnia: Listopad 29, 2010, 14:21 »
Ciemne osuwiska pyłu występują często masowo na stokach kraterów czy dolin, to nic dziwnego.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #38 dnia: Listopad 30, 2010, 11:06 »
W ostatnim artykule na kosmo znajduje się wzmianka o dyskutowanym przez nas temacie obsuwiska oraz krótki opis śladów wodnej przeszłości Marsa - na załączniku dobrze widoczny stożek napływowy przy ujściu dolinki, która rozciąga się na kilkadziesiąt kilometrów długości :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #39 dnia: Marzec 22, 2011, 08:12 »
Ponoć zespół HiRISE przekaże niebawem nam bardzo ciekawe zdjęcia. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 03, 2011, 21:08 »
Jutro będzie ważna konferencja na NASA TV, dotycząca istotnych odkryć dokonanych za pośrednictwem MRO. Jest embargo informacyjne aż do jutra, do 20:00 CEST! Poza tym - jeśli Science wkracza do gry, to z pewnością jest to istotne odkrycie!

Cytuj
Aug. 3, 2011 -- Science Journal Has Embargoed Details Until 2 p.m. EDT on Aug. 4

WASHINGTON, Aug. 3, 2011 /PRNewswire-USNewswire/ -- NASA will host a news briefing on Thursday, Aug. 4, at 2 p.m. EDT about a significant new Mars science finding. The briefing will be held in the NASA Headquarters James E. Webb Auditorium, 300 E St. SW in Washington.

The new finding is based on observations from NASA's Mars Reconnaissance Orbiter (MRO), which has been orbiting the Red Planet since 2006. MRO is managed by the Jet Propulsion Laboratory, a division of the California Institute of Technology in Pasadena, Calif., for NASA's Science Mission Directorate in Washington.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #41 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:01 »
Za chwilę konferencja na NASZEJ TV! Oglądamy!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #42 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:10 »
Pokazują mały krater we wnętrzu krateru Newton na południowej półkuli Marsa. Na krawędzi tego krateru zauważono sporo żlebów kończących się warstwą osadów. Zauważono tam nieco zmian, która pewnie powstała wskutek "lotnych" materiałów. To nie może być CO2 - bardzo możliwe, że to słona woda.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #43 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:17 »
Kolejne fotki - żleby wydają się być aktywne podczas marsjańskiej zimy (z większym odpływem) i latem (z mniejszym odpływem)?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:19 »
Artykuł na Science:
http://news.sciencemag.org/sciencenow/2011/08/is-mars-weeping-salty-tears.html?ref=hp

Tytuł "czy Mars roni słonawe łzy?"

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Reconnaisance Orbiter (MRO)
« Odpowiedź #44 dnia: Sierpień 04, 2011, 20:19 »