Autor Wątek: MER-A SPIRIT  (Przeczytany 56122 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #90 dnia: Luty 18, 2016, 09:49 »
Ten, jak i inne próbniki/sondy/łaziki będą kiedyś eksponatem w muzeum historii astronautyki, dziedzictwa techniki czy tym podobnego. Kiedyś do gabloty z którymś z MERów czy MSLów podejdzie zwiedzający i przeczyta kto go wysłał, gdzie był i co robił. Machnie ręką, pomyśli ale archaiczny sprzęt i ruszy dalej zwiedzać cuda i cudeńka :)

Mam nadzieję, że te eksponaty pozostaną na Marsie. Bo po pierwsze będą stanowić atrakcję turystyczną w nudnym marsjańskim krajobrazie (no w kraterze Gale tak nudno widokowo nie jest ;-) ). A poza tym w warunkach ziemskich łaziki szybciej skorodują niż na mroźnym Marsie.

...ale nikt przecież nie będzie zabierał łazików na Ziemię :)  Jeżeli wogóle kiedykolwiek powstanie na Marsie kolonia z prawdziwego zdarzenia i ktos po wielu, wielu latach wpadnie na pomysl aby jeden z habitatow zamienic na muzeum dla eksponatow - probnikow - lazikow - to taki wlasnie szesciokołowiec znajdzie tam swoje miejsce (zakładając, że będzie co zbierać jeszcze z wraku łazika). Podobnie zresztą sytuacja może mieć miejsce na Księżycu.
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 09:52 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #91 dnia: Luty 18, 2016, 10:11 »
Ja bym raczej nie przeznaczał habitatu na marsjańskie eksponaty (przynajmniej nie na wszystkie).
Tyle lat już niektóre obiekty tam tkwią i zabieranie ich stamtąd ogołociło by w jakiś sposób te miejsca.
Ciekawsze  byłyby, wg mnie, wycieczki przyszłych kolonistów (połączone z wyprawami np. badawczymi) do miejsc, gdzie znajdują się robotyczni wysłannicy ludzkości.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #92 dnia: Luty 18, 2016, 11:43 »
Może Oportunity wciąż będzie wtedy jeździć ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 18, 2016, 12:39 »
Ja bym raczej nie przeznaczał habitatu na marsjańskie eksponaty (przynajmniej nie na wszystkie).
Tyle lat już niektóre obiekty tam tkwią i zabieranie ich stamtąd ogołociło by w jakiś sposób te miejsca.
Ciekawsze  byłyby, wg mnie, wycieczki przyszłych kolonistów (połączone z wyprawami np. badawczymi) do miejsc, gdzie znajdują się robotyczni wysłannicy ludzkości.

W sumie niby miejsca lądowań np. Apollo mają być (tylko po co) "docelowo", kiedys tam, za 300-400 lat otoczone, chronione, oznakowane (niepotrzebne skreslic), będą mieć w koncu status zabytkowych. Z lazikami marsjanskimi za te 500 lat moze byc podobnie, ale kto tam wie co komu strzeli do łba za 500 lat. Z drugiej strony kto sobie bedzie zawracac glowy kilkusetletnimi wrakami, jedynie moze w przypadku gdy placowka naukowa znajdowalaby sie w bliskim sąsiedztwie takiego historycznego miejsca. Nikt przeciez raczej nie bedzie lecial np. na Ksiezyc tylko po to (czy jechal kilkaset kilometrow lazikiem) do miejsca spoczynku wrakow bezzalogowych czy pozostalosci programu zalogowego, by oznakowac to miejsce jakas tabliczką i otoczyc teren (nie wiadomo przed kim) barierkami prawda..
« Ostatnia zmiana: Luty 18, 2016, 12:48 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #93 dnia: Luty 18, 2016, 12:39 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #94 dnia: Listopad 06, 2016, 22:48 »
Teraz na kanale National Geographic leci film: ,,Wyprawa na Marsa". Jest on poświęcony misji łazików MER. Jak na razie jest ciekawie. Polecam oglądać  :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #95 dnia: Listopad 07, 2016, 08:14 »
Coś nowego lub mało znanego się pojawiło w tym programie ?

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #96 dnia: Listopad 07, 2016, 11:47 »
Oglądałem z przerwami... ale raczej nie. Tyle fajnie, że było b.dużo realistycznej animacji jazdy po rzeczywistych terenach... opowiadali tez o 'przygodach' typu zablokowane kółko, utkniecie, a pozniej wyjazd z wydmy itd.

Offline Spearhead

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 80
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #97 dnia: Listopad 07, 2016, 15:48 »
Da się gdzieś obejrzeć w internecie? Bo przegapiłem i zapomniałem nagrać sobie  :-\

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #98 dnia: Listopad 07, 2016, 17:28 »
Da się obejrzeć o 15:00 w niedzielę na National Geographic. Za dużo szczegółów naukowych nie ma.  Ale podoba mi się że mogę się wczuć w klimat misji gdyż są wywiady z ludźmi biorącymi udział w programie MER. Podobają mi się też wygenerowane komputerowo krajobrazy Marsa wykonane z fotek MER. Dają one pojęcie po jakich pochyłościach jeździły łaziki. Same zdjęcia roverów z NASA jak dla mnie dają fałszywe wrażenie płaskości badanych kraterów i wzgórz. No chyba że NG w filmie sztucznie zwiększyli różnice wysokości   ;)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #99 dnia: Listopad 08, 2016, 20:06 »
Wertując annały przodka kosmonauty.net, czyli strony astro4u.net:
http://www.astro4u.net/forum/showthread.php?tid=1505&page=52
znalazłem ciekawą fotkę wykonaną przez łazik Spirit:



http://mars.nasa.gov/mer/gallery/all/2/p/728/2P191002092EFFAMOAP2443L7M1.JPG

Czy wiadomo co to może być? Czy to tylko duży magmowy kamień czy też kopuła czekająca na posłańców Elona?  ;)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #100 dnia: Listopad 09, 2016, 09:37 »
wygląda jak fragment żywopłotu ;-) Musk zapewne chce wszystkich zaskoczyć, gdy już dokończy za nim budowę swojej marsjańskiej posiadłosci ;-)
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #101 dnia: Listopad 23, 2016, 20:07 »
Łazik Spirit podczas jazdy w pobliżu Home Plate odnalazł ciekawe struktury krzemionkowe, przypominające te z Ziemi, które powstają przy udziale abiotycznych i biotycznych czynników w gejzerach hydrotermalnych.

To help make their case, the researchers have contrasted Spirit's study of "Home Plate" — a plateau of layered rocks that the robot explored during the early part of its third year on Mars — with features found within active hot spring/geyser discharge channels at a site in northern Chile called El Tatio. The work has resulted in a provocative paper: "Silica deposits on Mars with features resembling hot spring biosignatures at El Tatio in Chile."
As reported online last week in the journal Nature Communications, field work in Chile by the ASU team — Steven Ruff and Jack Farmer of the university's School of Earth and Space Exploration — shows that the nodular and digitate silica structures at El Tatio that most closely resemble those on Mars include complex sedimentary structures produced by a combination of biotic and abiotic processes.

"Although fully abiotic processes are not ruled out for the Martian silica structures, they satisfy an a priori definition of potential biosignatures," the researchers wrote in the study.


http://www.space.com/34795-mars-life-nasa-spirit-rover.html

Patrząc na fotki ze strony Space com. te domniemane marsjańskie biosygnatury przypominają mi ziemskie koralowce   ;) Albo pozostałości z krzaka z fotki umieszczonej kilka postów wyżej  ;D

Tutaj przypomnę, iż kilka lat temu łazik Curiosity też odnalazł domniemane biosygnatury na skale zwanej Gilaspie Lake. Jedna z paleontolożek wypatrzyła tam struktury przypominające pozostałości po matach bakteryjnych. NASA jednak uważe iż nie są to jednak maty (niestety linka do wypowiedzi naukowców z MSL w tej sprawie nie mam).

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #102 dnia: Listopad 26, 2016, 20:48 »
Formacje o pochodzeniu biologicznym na Home Plate?
PRZEZ KRZYSZTOF KANAWKA W DNIU 26 LISTOPADA 2016

Czy łazik MER-A Spirit sfotografował pozostałości po biologicznych strukturach jeszcze w 2007 roku?

Choć misja łazika marsjańskiego MER-A Spirit zakończyła się w 2010 roku, to wciąż trwa analiza i interpretacja danych zebranych w czasie trwania misji. W jednej z najnowszych publikacji naukowych, napisanej przez zespół naukowców z Arizona State University (ASU), analizie zostały poddane zdjęcia wykonane w rejonie o nazwie „Home Plate”. Jest to płaskowyż o średnicy około 90 metrów pochodzenia wulkanicznego, którego część prawdopodobnie ukształtowała się w kwaśnych warunkach hydrotermalnych.

Publikacja nosi tytuł: „Silica deposits on Mars with features resembling hot spring biosignatures at El Tatio in Chile” (pokłady krzemionki na Marsie o charakterystyce zbliżonej do biosygnatur występujących w gorących źródłach El Tatio w Chile). Ta praca naukowa została opublikowana na łamach renomowanego czasopisma naukowego Nature Communications.

Naukowcy z ASU zwrócili uwagę, że na niektórych zdjęciach powierzchni Home Plate wyraźnie widać struktury przypominające uwodnioną krzemionkę z chilijskiego regionu El Tatio. Jest to bardzo intrygujące porównanie, gdyż podobne ziemskie struktury powstają w warunkach hydrotermalnych i są śladami procesów wymagających udziału prostych form życia.

El Tatio jest ciekawym obszarem, gdyż znajduje się wysoko nad powierzchnią morza (ok 4300 metrów), a przy tym jest to bardzo suchy region (mniej niż 100 mm opadu rocznie). Dodatkowo warunki El Tatio powodują, że każdy opad bardo szybko paruje (wartość parowania wody wynosi ponad 130 mm rocznie). Region charakteryzuje także bardzo duża zmienność temperatur, jest on także wystawiony na dość duży strumień promieniowania ultrafioletowego (UV). Warunki występujące wokół tych źródeł hydrotermalnych mogą odpowiadać zatem tym, jakie niegdyś panowały na marsjańskim Home Plate – gdy Czerwona Planeta miała grubszą atmosferę.

W El Tatio obecne nadal występują proste formy życia – okrzemki oraz cyjanobakterie. Obserwuje się tam także obecność kolonii (mat) bakteryjnych. W wyniku aktywności tego prostego życia w El Tatio powstają hydraty krzemionkowe o złożonej mikrostrukturze, posiadające dużą porowatość o małych, podłużnych kształtach oraz zbudowanych z cienkich warstw krzemionki. Podobne struktury udało się częściowo zobaczyć na zdjęciach wykonanych na obszarze Home Plate, jednak rozdzielczość mikroskopu łazika Spirit była niewystarczająca do uzyskania jednoznacznych danych. Wydaje się jednak możliwe, że warunki na Home Plate mogły odpowiadać tym, które dziś obserwujemy w El Tatio, co oznacza możliwość udziału prostych form życia w tworzeniu lokalnych struktur krzemionkowych.

Niestety, misja łazika Spirit zakończyła się w 2010 roku. Łazik nie zdołał także wykonać kilku ważnych pomiarów za pomocą pokładowych instrumentów na analizowanych w tej publikacji formacjach Home Plate. Wyniki zawarte w tej pracy naukowej mogą jednak stanowić wskazówkę dla dalszych badań, które prowadzą łaziki MER-B Opportunity i MSL Curiosity oraz aktualnie budowanych ExoMars i Mars 2020. Te dwa ostatnie znajdą się na Marsie dopiero za kilka lat – nie wybrano jeszcze miejsc lądowania. Może łazik Mars 2020 zbada podobne struktury przy pomocy znacznie potężniejszych instrumentów?

Źródło: http://kosmonauta.net/2016/11/formacje-o-pochodzeniu-biologicznym-na-home-plate/
http://phys.org/news/2016-11-hot-chile-life-mars.html
http://www.nature.com/articles/ncomms13554

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #103 dnia: Listopad 26, 2016, 21:15 »
Czy struktura o szerokości 90 cm zasługuje na miano płaskowyżu? Płaskowyż kojarzy mi się z formacjami sięgającymi setek metrów czy kilometrów.  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 26, 2016, 22:18 »
Czy struktura o szerokości 90 cm zasługuje na miano płaskowyżu? Płaskowyż kojarzy mi się z formacjami sięgającymi setek metrów czy kilometrów.  ;)

Metrów! Więc bez obaw! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: MER-A SPIRIT
« Odpowiedź #104 dnia: Listopad 26, 2016, 22:18 »