Autor Wątek: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 5 września 2010.  (Przeczytany 38302 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline hanysiak

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Już są! Samochody na wodę z Zatoki mexykańskiej!
HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 5 września 2010.
« dnia: Sierpień 21, 2010, 11:42 »
Wygląda na to, że start już za 8 dni, więc warto się całej akcji przyglądać 8)

http://www.copenhagensuborbitals.com/

Swoją drogą, rakieta wygląda imponująco!

---
Edit moheratora - 28 sierpnia zmieniłem datę w tytule wątku na 31 sierpnia.
----
a 30 sierpnia zmieniłem na 2 września. :)
----
4 września zamieniłem na 5 września
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 04, 2010, 11:35 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 21, 2010, 11:48 »
heh wiedziałem, że zapomniałem o czymś napisać ostatnio:) Dobrze, że jest więcej czujnych osób;) Postęp widzę mają całkiem spory, nic tylko trzymać kciuki:)

Offline hanysiak

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Już są! Samochody na wodę z Zatoki mexykańskiej!
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2010, 15:06 »
No, mają taki postęp,że to wszystko aż nieprawdopodobne...:)
Silniki miały owszem testy kilkunastosekundowe, ale lot na wysokość 100km trwa o wiele dłuzej i prace silnika trzeba liczyć w minutach. Mam mieszane uczucia, bo taka kasa już poszła na budowę rakietki, a jej zdolność do lotu wydaje mi się palcem na wodzie pisana :o

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2010, 16:29 »
Mocno kibicuję tym dwóm sympatycznym Wikingom. Jeślim im się uda, będzie to ogromny sukces i chyba nawet przełom większy niż zdobycie X Prize przez Scaled Composites z ich SpaceShipOne. To w końcu była duża firma, z dorobkiem, wsparciem, z którą amatorskie bardziej zespoły nie miały szans konkurować. Natomiast Copenhagen Suborbitals to czysto hobbystyczne przedsięwzięcie. Ich hangar, w którym montują swe cuda, jest rozbrajający - zob. załącznik.

Jako argument przemawiający za nimi: Peter Madsen (http://da.wikipedia.org/wiki/Peter_Madsen_%28opfinder%29) skonstruował już trzy, i to pływające łodzie podwodne (!), w tym UC3 Nautilus.

Oto schemat lotu:


Czwarty start ma być już załogowy. Ale to oczywiście zależy to od powodzenia pierwszego. Rakieta najpierw musi pomyślnie wystartować, potem osiągnąć ponad 100 km, a na końcu kapsuła powinna bezpiecznie wylądować na spadochronach.


Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 21, 2010, 16:29 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 21, 2010, 17:41 »
Aszz no, dobrze Hanyś, że przypomniałeś, trzeba o tym pamiętać przez następny tydzień! :) Przy okazji pochwal się jak wsparłeś Suborbitalsów (garnuszek ;)).

Gdzie rakieta będzie wodować, bo te lokacje chyba się zmieniały jakoś. Wciąż jest to miejsce na wschód od Bornholmu? Jestem ciekaw jak jest rozwiązana sprawa z ruchem lotniczym, przelot będzie się odbywał chyba przez dość ruchliwą część przestrzeni powietrznej dla cywilnych samolotów...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 21, 2010, 21:40 »
Start za 8 dni i 10 godzin czyli 30 sierpnia, tak? :) Jeśli tak, to warto to dorzucić do tytułu wątku. 

Dzięki Hanysiaku za przypomnienie o tym starcie!

Offline hanysiak

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Już są! Samochody na wodę z Zatoki mexykańskiej!
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2010, 22:20 »


   "We will be launching the HEAT-1X booster outside the 12 nautical miles border zone of Denmark in the period of Aug 30 to Sep 13, 2010. The launch will be done from a barge in the Baltic Sea in military test zones ESD138/ESD139."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 21, 2010, 22:41 »
O widzę, że Hanysiak wziął sprawy w swoje ręce i sam dodał datę startu. W razie czego będziemy modyfikować.

Hmm... Ciekawi mnie, czy nie warto by było jakiejś akcyjki informacyjnej zrobić - może by ktoś z Kołobrzegu start miał szansę zaobserwować? :)

Offline hanysiak

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • Już są! Samochody na wodę z Zatoki mexykańskiej!
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 22, 2010, 09:02 »
  Mam szczerą nadzieję, że po Lunchu zoztanie coś więcej niż tylko luch'owy kubek :D, który tylko w połowie jest moją własnością, tak powiedzmy od ucha w górę, a resztę dzierży pewna osoba, która mam nadzieję zawita wkrótce  na forum astronautycznym:)


 Jest pora na poważne pytania.

1. Co wiemy na temat tankowania rakiety, kiedy się ono odbędzie i co ostatecznie jest paliwem, jakie można mieć przypuszczenia?
2. Do jakiej prędkości i na jakiej wysokości trzeba rozpędzić statek, aby po wyłączeniu silnika mógł on przedzierając sie ciągle przez atmosferę, przekroczyć pułap 100km?
3. Pod jakim kątem musi być ustawiona rakieta w czasie startu, żeby owa 0-g parabola była osiagalna?
4. Co wiemy o sterowaniu rakietą w czasie lotu?


 Te wazne pytania pozostają bez odpowiedzi, czyba ze ktoś spróbuje na nie odpowiedzieć:)

Jeśli ktoś głodny fotek to proszę :

http://forums.somethingawful.com/showthread.php?threadid=3271649&userid=0&perpage=40&pagenumber=16
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2010, 09:36 wysłana przez Hanysiak_the_second »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 22, 2010, 11:32 »
Nie miałem czasu pogrzebać w źródłach dlatego odpowiadam tylko tak jak mi się wydaje, że jest :

1. Co wiemy na temat tankowania rakiety, kiedy się ono odbędzie i co ostatecznie jest paliwem, jakie można mieć przypuszczenia?

Chyba takiego nie będzie, wydawało mi się że paliwo jest stałe (z jakimś dodatkiem który został specjalnie 'zaprojektowany' na potrzeby projektu. Niemniej coś mi się obija w głowie, że były jakieś zmiany z tym paliwem).

edit: To sprawdziłem. Utleniaczem będzie płynny tlen LOX (a więc będzie tankowanie, w tym wypadku na parę godzin przed startem, aby za dużo tego LOXu nie wyparowało). Paliwem z kolei ma być Polyurethane (poliuretan) - pierwszy raz się z tym spotykam (jako paliwem).

2. Do jakiej prędkości i na jakiej wysokości trzeba rozpędzić statek, aby po wyłączeniu silnika mógł on przedzierając sie ciągle przez atmosferę, przekroczyć pułap 100km?

Doskonałe pytanie dla kogoś z rakietników (mamy kogoś z PTR na pokładzie? ;)). Te czynniki zależą od masy rakiety, jednak aby móc przekroczyć pewną wartość wysokości to silnik musi działać przez dużą część takiego lotu (bez napędu rakieta nie poleci wyżej niż te parę km). Nie wchodzimy na orbitę, ale mamy przebić 100 km, także wykształci się naddźwiękowa, strzelam że 3-6 Mach.

edit: Silnik ma chyba działać 60 sekund.

3. Pod jakim kątem musi być ustawiona rakieta w czasie startu, żeby owa 0-g parabola była osiagalna?

Ja myślałem, że start będzie tradycyjny, tzn. z pionu. Teraz to jestem zbity z tropu :) Ewentualne nachylenie będzie zapewne widoczne na przekazie - który mam nadzieję, że będzie? Chyba muszą nam pokazać start po takiej ilości dofinansowania ;)

4. Co wiemy o sterowaniu rakietą w czasie lotu?

Nic mi o tym nie wiadomo, potrzeba przetrząść źródła :D

Dzięki za fotkę Hanyś! ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 22, 2010, 11:35 wysłana przez Matias »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 22, 2010, 14:09 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 23, 2010, 11:40 »
Hmm? Ale przecież zawsze sondujące strzela się pod kątem - chodzi o to, żeby w razie problemów zmniejszyć szanse na to, że spadnie nam na głowę, albo zamieszkane tereny. O ile pamiętam Terriery i inne Black Brandty to tam też rakiety były nieco odchylone od pionu.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 24, 2010, 20:59 »
Termin startu zbliża się! Zatem króciutkie przypomnienie fotograficzne.

Do dostarczenia rakiety na testy naziemne stosowano - jak w NASA - transport kołowy:


Natomiast na miejsce startu - jednak drogą wodną:


Wyrzutnię z rakietą holuje... łódź podwodna! Na marginesie: zrobił ją Peter Madsen - jeden z dwójki założycieli Copenhagen Suborbitals, prawdopodobnie przyszły pierwszy duński astronauta.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 24, 2010, 21:59 wysłana przez JSz »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 24, 2010, 21:01 »
Hmm, formalnie drugi ;)
Jeden Duńczyk załapał się do korpusu astronautów ESA w ostatnim naborze.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2010, 00:19 »
Wyrzutnię z rakietą holuje... łódź podwodna! Na marginesie: zrobił ją Peter Madsen - jeden z dwójki założycieli Copenhagen Suborbitals, prawdopodobnie przyszły pierwszy duński astronauta.

Tak na marginesie jest to największa prywatna łódź podwodna na świecie (o ile to UC3 Nautilus) ;) Hehe, ciekawe czy wytaczanie tej wyrzutni przez łódź to element marketingowy. Holownikiem byłoby chyba przecież łatwiej ;)

Czy to oznacza, że wyrzutnia jest już holowana na odpowiednie miejsce czy może są to zdjęcia z wcześniejszego okresu (z testów)?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HEAT1X-TYCHO BRAHE ROCKET 30 sierpnia 2010.
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 25, 2010, 00:19 »