Autor Wątek: Księżyc (zbiorczo)  (Przeczytany 173454 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #150 dnia: Grudzień 09, 2017, 13:03 »
To potwierdzenie istnienia tej konkretnej jaskini oznacza, że jest gdzie polecieć na Księżyc i zbudować bazę.

W zasadzie można tam zbudować nadmuchiwane moduły albo raczej "membrany" i mieć dużą przestrzeń, gdzie dałoby się pracować w normalnych warunkach do oddychania.

Kurczę, z uwagi na obecność takich jaskini skłaniam się bardziej ku twierdzeniu, że powinniśmy kolonizację Układu Słonecznego rozpocząć od Księżyca, nie Marsa.

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #151 dnia: Grudzień 09, 2017, 13:34 »
To potwierdzenie istnienia tej konkretnej jaskini oznacza, że jest gdzie polecieć na Księżyc i zbudować bazę.

W zasadzie można tam zbudować nadmuchiwane moduły albo raczej "membrany" i mieć dużą przestrzeń, gdzie dałoby się pracować w normalnych warunkach do oddychania.

Kurczę, z uwagi na obecność takich jaskini skłaniam się bardziej ku twierdzeniu, że powinniśmy kolonizację Układu Słonecznego rozpocząć od Księżyca, nie Marsa.

Z tego co wyczytałem po internetach, to na Marsie również są jaskinie, więc tutaj Księżyc nie ma jakiejś przewagi.
No i najważniejsza kwestia, to jak wygląda dno tej Księzycowej jaskini, bo jeśli to jest płaska powieszchnia(zastygnięta lawa) to wtedy by było dużo łatwiej cokolwiek tam zbudować.
No i chyba najważniejsze pytanie odnosi się do tego, czy w tek jaskini czy nawet w jej bezpośrednim otoczeniu znajduje się woda, i to bez różnicy w jakiej postaci ważne żeby była.
Bo chyba taniej wyjdzie zbudować baze na powierzchni, obok jakiegoś miejsca gdzie ta woda czy tam lud się znajduje, niż tańszym kosztem budować bazę w jaskini, i dowozić tam całą wode z Ziemi?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #152 dnia: Grudzień 09, 2017, 13:56 »
Z pewnością na Księżycu w okolicy większości jeśli nie wszystkich z tych jaskiń nie ma wody w sensie pokładów lodu. Tę trzeba będzie w jakiejś formie dowieźć na Księżyc lub ją produkować z bardziej "egzotycznych" źródeł. W ogóle na Księżycu są cztery rodzaje wody:
http://kosmonauta.net/2010/03/2010-03-29-woda-ksiezyc/

Ale kosmiczne dostarczanie wody z Ziemi na Księżyc nieco brzmi jak zadanie dla commercial space. :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 09, 2017, 14:17 »
Z pewnością na Księżycu w okolicy większości jeśli nie wszystkich z tych jaskiń nie ma wody w sensie pokładów lodu.

Wnętrze jaskini jest wiecznie zacienione, więc akurat woda (w postaci lodu lub uwodnionych minerałów) może tam być.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #153 dnia: Grudzień 09, 2017, 14:17 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #154 dnia: Grudzień 09, 2017, 16:14 »
Z pewnością na Księżycu w okolicy większości jeśli nie wszystkich z tych jaskiń nie ma wody w sensie pokładów lodu.

Wnętrze jaskini jest wiecznie zacienione, więc akurat woda (w postaci lodu lub uwodnionych minerałów) może tam być.

Hmm, ale jeśli pochodzenie wulkaniczne, to jak ona mogła się tam dostać? uderzenie komety by przebiło sklepienie takiej jaskini.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6528
  • Realista do bólu;-)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #155 dnia: Grudzień 09, 2017, 19:20 »
Jesli na Ksiezycu nie bedzie wody to mozemy sie pozegnac z tym, ze zobaczymy za naszego zycia jakis ludzi na nim ...
A co do pominiecia stacji na BEO, pamietajcie, ze tak wlasciwie wlasna stacje na BEO ciagnela na Ksiezyc kazda misja Apollo ;-)
Subtelnie mowiac, nie da sie ja ominac ... Z powazaniem
                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #156 dnia: Grudzień 09, 2017, 19:44 »
Wątpliwości są co najwyżej do ilości wody niż samej jej tam obecności.

THERE’S WATER INSIDE THE MOON—MORE THAN WE THOUGHT
By Hannah Lang
PUBLISHED JULY 24, 2017

Water Found Deep Inside the Moon—Get the Facts
Satellite data suggest that water inside the moon is widespread, and that volcanic rocks may be a valuable resource for future explorers.

There's even more water on the moon than we previously thought, according to new analysis of tiny glass beads left over from ancient volcanic eruptions.

The naturally occurring beads were collected in the 1970s as part of the Apollo 15 and 17 missions, which landed near zones of volcanic activity. The beads formed when magma bursting onto the surface crystallized in such a way that water became trapped inside.

However, scientists couldn’t be sure if the Apollo samples are unique or if other volcanic flows on the moon are filled with water-bearing glass. (Find out how flying oceans of magma help demystify the moon's creation.) (...)

https://news.nationalgeographic.com/2017/07/water-moon-formed-volcanoes-glass-space-science/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #157 dnia: Grudzień 09, 2017, 19:44 »
Hmm, w zasadzie przy założeniu wysokiego odzysku wody, komercyjnego transportu takiego ładunku z Ziemi + odzyskiwalnych rakiet, to uważałbym że byłoby wykonalne utrzymanie takiej bazy na Księżycu. Może to byśmy spróbowali wyliczyć? :)

Online ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #158 dnia: Grudzień 09, 2017, 21:16 »
Fajnie byloby terraformowac takie jaskinie o ile juz tam nie ma lokatorow  ;)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6528
  • Realista do bólu;-)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #159 dnia: Grudzień 09, 2017, 23:11 »
Hmm, w zasadzie przy założeniu wysokiego odzysku wody, komercyjnego transportu takiego ładunku z Ziemi + odzyskiwalnych rakiet, to uważałbym że byłoby wykonalne utrzymanie takiej bazy na Księżycu. Może to byśmy spróbowali wyliczyć? :)
[root@synergia bin]# python
Python 2.7.5 (default, Aug  4 2017, 00:39:18)
[GCC 4.8.5 20150623 (Red Hat 4.8.5-16)] on linux2
Type "help", "copyright", "credits" or "license" for more information.
>>> 2.5*30*6*6/1000
2.7
>>>
Miesiecznie zaloga 6 osoboa na Ksiezycu potrzebowalaby wody za 2.7 mld$.
Przy dowozeniu jej z Ziemi, braku lokalnych zasobow i braku odysku. Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #160 dnia: Grudzień 10, 2017, 11:21 »
Wnętrze jaskini jest wiecznie zacienione, więc akurat woda (w postaci lodu lub uwodnionych minerałów) może tam być.

Hmm, ale jeśli pochodzenie wulkaniczne, to jak ona mogła się tam dostać? uderzenie komety by przebiło sklepienie takiej jaskini.

Woda odparowuje w nasłonecznionych miejscach i następnie osadza się w zacienionych. Jeżeli jaskinia jest dziurawa od dawna, to taka szczątkowa atmosfera powstała np. z odparowanego lodu kometarnego osadzałaby się wewnątrz.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #161 dnia: Grudzień 10, 2017, 12:22 »
To rzeczywiście możliwe, ale czy nie mówimy wówczas o jakiś małych ilościach lodu/wody? Raczej wystarczających do badań naukowych jako próbki? ;)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6528
  • Realista do bólu;-)
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #162 dnia: Grudzień 10, 2017, 14:39 »
Tak naprawde to nie wiemy czy tam jest woda. Aktualne metody zadlnej detekcji wlasciwie pokaza tak samo sama wode jak
wode zwiazana np. tak jak w betonie. Z powazaniem
                                                                    Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #163 dnia: Grudzień 10, 2017, 19:08 »
To rzeczywiście możliwe, ale czy nie mówimy wówczas o jakiś małych ilościach lodu/wody? Raczej wystarczających do badań naukowych jako próbki? ;)

Opisany mechanizm jest odpowiedzialny za gromadzenie się lodu w kraterach biegunowych, a są to złoża przynajmniej kilkumetrowej grubości.

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #164 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:59 »
Hmm, w zasadzie przy założeniu wysokiego odzysku wody, komercyjnego transportu takiego ładunku z Ziemi + odzyskiwalnych rakiet, to uważałbym że byłoby wykonalne utrzymanie takiej bazy na Księżycu. Może to byśmy spróbowali wyliczyć? :)

Jeśli chodzi o zużycie wody, można by się oprzeć o dane z ISS. Myślę, że szacunki będę porównywalne. Oczywiście koszty transportu inne.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Księżyc (zbiorczo)
« Odpowiedź #164 dnia: Grudzień 11, 2017, 08:59 »