Autor Wątek: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)  (Przeczytany 61899 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #45 dnia: Maj 01, 2013, 09:03 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6530
  • Realista do bólu;-)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #46 dnia: Maj 01, 2013, 09:09 »
Teraz juź wiem to może być  C439 - SICUBE PHOTONICS.LTD
http://img16.imageshack.us/img16/7083/20121744740578.png
http://www.si-cube.com/Products/cctvequipment/24/
              ... spokojnie, zweryfikuje sie u NSFI;-) Z powazaniem
                                                                                                              Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
« Ostatnia zmiana: Maj 01, 2013, 11:03 wysłana przez star »

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 06, 2013, 15:39 »
Witam, to mój pierwszy post na forum, aczkolwiek kosmonautę przeglądam od dawna. Niestety dopiero teraz zauważyłem projekt ArduSat-PL, a szkoda bo wygląda ciekawie  :).

Przeglądałem forum i mam pytanie: czy jest gdzieś dostępny pełny schemat elektryczny satelity? Gdyby było wiadomo co gdzie jest podłączone do tych ATmeg, to można by zacząć pisać kod już teraz. Przydałoby się też wiedzieć jaki dokładnie układ RTC tam siedzi. Nie miałem do czynienia z FreeRTOS i nie wiem czy tam jest funkcja alarmu w danym dniu o danej godzinie, a to z pewnoscią by się wam przydało. Cos takiego niemal na pewno jest w samym układzie scalonym RTC. Te RTC mają specjalny pin, najczęsciej nazwany INT, do powiadamiania mikrokontrolera, że data i godzina ustawiona w rejestrze alarmu zgadza się z czasem aktualnym. Ta nóżka, gdyby byla podłączona do pinu INT ATmegi może posłużyć do generacji przerwania, w którym można cyknąć na przykład fotkę. No ale bez schematu niewiele da się wywnioskować.

Widziałem też jakis przykładowy kod do odczytywania temperatury z czujnika. W pętli była użyta funkcja Delay(3000); jesli dobrze pamiętam. Wykorzystywanie tej funkcji to dosć kiepski pomysł, a to dlatego, że blokuje działanie programu i może powodować w połączeniu z watchdogiem dziwne restarty. Znacznie lepiej zrobić przerwanie od któregos z timerów ATmegi i w nim zliczać czas, albo pobierać sygnał zegarowy lub godzinę z RTC, ale tutaj jest dużo niewiadomych bez schematu. Co do samego Delay'a to też jest niedokładny. Nie wiem jak w tej bibliotece arduinowej, ale biblioteki delay.h do ATmegi czy do LPC2138 charakteryzują się dużym błędem. Jak kiedys testowałem to 10 sekundowy delay trwał tak naprawdę około 6 sekund.

Generalnie trzymam kciuki  :P. Jakby brakowało wam ludzi czy czasu to posiadam Arduino Mega i trochę innej elektroniki, więc w wolnym czasie mógłbym cos potestować. Bez żadnych roszczeń   :).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #48 dnia: Sierpień 06, 2013, 15:39 »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6530
  • Realista do bólu;-)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #49 dnia: Sierpień 06, 2013, 17:44 »
Witam, to mój pierwszy post na forum, aczkolwiek kosmonautę przeglądam od dawna. Niestety dopiero teraz zauważyłem projekt ArduSat-PL, a szkoda bo wygląda ciekawie  :).

Przeglądałem forum i mam pytanie: czy jest gdzieś dostępny pełny schemat elektryczny satelity? Gdyby było wiadomo co gdzie jest podłączone do tych ATmeg, to można by zacząć pisać kod już teraz. Przydałoby się też wiedzieć jaki dokładnie układ RTC tam siedzi. Nie miałem do czynienia z FreeRTOS i nie wiem czy tam jest funkcja alarmu w danym dniu o danej godzinie, a to z pewnoscią by się wam przydało. Cos takiego niemal na pewno jest w samym układzie scalonym RTC. Te RTC mają specjalny pin, najczęsciej nazwany INT, do powiadamiania mikrokontrolera, że data i godzina ustawiona w rejestrze alarmu zgadza się z czasem aktualnym. Ta nóżka, gdyby byla podłączona do pinu INT ATmegi może posłużyć do generacji przerwania, w którym można cyknąć na przykład fotkę. No ale bez schematu niewiele da się wywnioskować.

Widziałem też jakis przykładowy kod do odczytywania temperatury z czujnika. W pętli była użyta funkcja Delay(3000); jesli dobrze pamiętam. Wykorzystywanie tej funkcji to dosć kiepski pomysł, a to dlatego, że blokuje działanie programu i może powodować w połączeniu z watchdogiem dziwne restarty. Znacznie lepiej zrobić przerwanie od któregos z timerów ATmegi i w nim zliczać czas, albo pobierać sygnał zegarowy lub godzinę z RTC, ale tutaj jest dużo niewiadomych bez schematu. Co do samego Delay'a to też jest niedokładny. Nie wiem jak w tej bibliotece arduinowej, ale biblioteki delay.h do ATmegi czy do LPC2138 charakteryzują się dużym błędem. Jak kiedys testowałem to 10 sekundowy delay trwał tak naprawdę około 6 sekund.

Generalnie trzymam kciuki  :P. Jakby brakowało wam ludzi czy czasu to posiadam Arduino Mega i trochę innej elektroniki, więc w wolnym czasie mógłbym cos potestować. Bez żadnych roszczeń   :).
           ... zerknij na arduino UNO i/lub MEGA. Bedziesz mial prawie wszystkei dane;-) Z powazaniem
                                                                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #50 dnia: Sierpień 06, 2013, 18:20 »
UNO i Mega to (prawie) gołe płytki, a ja chciałbym wiedzieć co do poszczególnych nóżek układów scalonych jest podłączone. Np. co jest podłączone pod piny analogowe i tak dalej. Lista sensorów z notami katalogowymi jest znana, ale samo podłączenie do poszczególnych ATmeg już nie. Na forum tutaj był jeden schemat ale bardzo wybrakowany, zresztą nie mogę go teraz znaleźć. Z tego co pamiętam to nie było tam czujników, tylko podłączone zasilanie, kwarc i te sprawy.


Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #51 dnia: Sierpień 06, 2013, 18:51 »

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #52 dnia: Sierpień 06, 2013, 19:58 »
O dzięki, nie wiem czemu wczesniej nie zauważyłem ale tutaj są czujniki  :P. Wszystkie podłączone poprzez magistralę I2C, co upraszcza sprawę. Tylko nie wiem do końca po co 4 ATmegi są, kiedy z powodzeniem master może obstawić wszystkie czujniki. Z drugiej strony I2C pewnie będzie pracować w konfiguracji multi-master, tak, żeby każda ATmega miała dostęp do innych sensorów. Cała magistrala jest wspólna dla wszystkich scalaków (linie SDA/SCL). Jedynie zapis do karty pamięci jest po magistrali SPI.

Do przeczytania: http://www.atmel.com/Images/doc8161.pdf rozdział 21 (TWI to I2C, tylko inaczej nazwane z powodu licencji). O SPI też wypadałoby przeczytać. Z gotowymi bibliotekami teoretycznie nie trzeba zaprzątać sobie tym głowy, ale mimo wszystko i tak warto się zapoznać.

Tutaj jest kilka słów o bibliotece do zapisu na kartach pamięci: http://arduino.cc/en/Reference/SD

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #53 dnia: Sierpień 06, 2013, 22:15 »
Tamten schemat jest tu:

https://docs.google.com/file/d/0B4QvoZKcYdIDeUQzb25JNVlTVE0/edit?pli=1

Ten schemat chyba nie jest kompletny - brakuje kamerki i fotodiód. Poza tym - albo nie skumałem, albo nie widzę powiązań z którym arduino jest połączony np. akcelerometr.

Wreszcie - czy jest to aktualny schemat? Masterem ma być arduino mega, a tutaj jest napisane atmega 328, czyli arduino uno/nano w najnowszej wersji. Arduino mega operuje na atmega1280.

Adamie - możesz potwierdzić, to o czym piszę? Bo pewnie to kolejne pytanie do ekipy ardusata.

PS. Witamy Mariosie! :)

Offline Marios

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 8
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #54 dnia: Sierpień 06, 2013, 23:04 »
Akcelerometr jest podłączony do magistrali - połączenie elektryczne jest ze wszystkimi urządzeniami na magistrali - ze wszystkimi ATmegami, jak również z resztą czujników. Gdy master chce pogadać (w tym wypadku jest to najprawdopodobniej ATmega najbardziej po lewej, oznaczona master) to musi wysłać odpowiednią komendę. Komenda to adres urządzenia (7 bitowy + 1 bit na typ rozkazu write/read)+8 bitów na dane lub kod rozkazu typowy dla danego urządzenia. Każde urządzenie powinno mieć swój własny, unikatowy adres, dzięki temu wiadomo, które ma zrobić cos z danym rozkazem. Linie SCL3 i SDA3 jak rozumiem to linie o maksymalnym napięciu 3,3V, a SDA i SCL to linie o poziomie napięć do Vcc, czyli najprawdopodobniej 5V. U góry jest I2C level converter, który zmienia napięcie 3,3 -> 5V i odwrotnie. Generalnie ATmegi pracują na 5V, reszta czujników natomiast na 3,3V. Faktycznie schemat jest dziwny, te dwa złącza po lewej są niepodłączone, ATmegi1280 brak. Powiedziałbym, że kamerka może być podłączona do megi1280, która ma więcej wszystkiego (RAM, data flash, piny), ale skoro zapis ma być na kartę SD, która z kolei jest podłączona do megi328, to byłoby to strasznie karkołomne rozwiązanie. Może niegłupio byłoby też zapytać ekipę ArduSata o aktualny schemat.

EDIT: Kolejna sprawa, o której zapomniałem wspomnieć: przyciski i diody LED. Tam przy pinie reset przy ATmegach są buttony do resetowania mikrokontrolerów  ;D. Szkoda, że promy już nie latają, w razie awarii można by było przechwycić ArduSata, a astronauta wcisnąłby guziczek, żeby zrestartować sprzęt. Dodatkowo sprawdziłby czy diodka sobie miga  8). Ten schemacik to najprawdopodobniej jakas wczesna wersja lub moduł przeznaczony do symulacji i testów naziemnych. Gdyby to miało lecieć w kosmos to bez sensu byłoby pakować ledy + buttony, chyba, że o czyms nie wiem  :P.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 06, 2013, 23:46 wysłana przez Marios »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #55 dnia: Sierpień 07, 2013, 10:56 »
Marios - czyżby Nanosatisfi chciało kogoś posłać w ciasnym CubeSacie? :)

A na poważnie - dzięki za Twoje komentarze. Zdecydowanie kamerka będzie podpięta do Ardu Megi - mniejsze by jej nie obsłużyły. Tu warto dodać, że zmiana kamerki na większą (na 1,3 MPix) nastąpiła po kampanii na KS, gdy zebrano dużą ilość funduszy.

Co do kart SD - nie jestem pewien, ale chyba będzie ich kilka (??) ---> zdecydowanie kolejna rzecz do wypytania.

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #56 dnia: Wrzesień 14, 2013, 13:11 »
Pobrałem pliki .ino  .cpp .h ze strony https://github.com/ArduSat/ArduSatSDK
Pliki .ino .cpp umieściem w odpowiednich katalogach .
Jest około 20 przykładów (.ino).
Wszystkie pliki .h wpisałem do wspólnego katalogu .
Kompilatorem arduino 1.0.5 sprawdzałem czy się kompilują .
Kilka poszło bez problemu .
Teraz trzeba spróbować  wgrać to do procesora Arduino uno .

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #57 dnia: Wrzesień 16, 2013, 16:58 »
No jeśli przykłady się skądś pobiera, to oczywiste, że się kompilują. :)

Offline star

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 85
  • O.K.
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #58 dnia: Wrzesień 30, 2013, 04:51 »
Skoro robienie zdjęć jest takie proste i nie obywa się bez ich pomocy to może pozostałe dane z czujników można pozyskać bez pisania programu . Poprostu przysłaliby co mogą udostępnić w ramach wpłaconej kwoty (np.dane z GPS , temperaturę , akcelerometr ) .Zrobiłoby się proste zobrazowanie lotu .

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 30, 2013, 16:07 »
To jest absolutny bezsens. W tej kwestii możemy wówczas otrzymać zestaw danych o różnym odstępie czasowym, z pomiarami zbyt rzadkimi w porównaniu z naszymi oczekiwaniami i po prostu "szczątkowe".

Poza tym chyba chodzi jednak o wysłanie swojego programu do ArduSata a nie otrzymaniu "ścinek innych"?

Akurat logger jest bardzo prostym programem, więc będziemy mogli go pewnie już wkrótce ukończyć.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Projekt ArduSat-PL (dla wszystkich)
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 30, 2013, 16:07 »