Autor Wątek: ArduSat-PL - ogólne rozmowy  (Przeczytany 67160 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #15 dnia: Grudzień 02, 2012, 12:15 »
Pewnie większość z was to już widziała ale wklejam mimo wszystko. Garść pomysłów na eksperymenty i aplikacje.
https://docs.google.com/file/d/0B4hRbWIH9kinS3FfOElJTU5Gc00/edit?pli=1

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #16 dnia: Grudzień 03, 2012, 10:10 »
Ten dokument plus wiedza na której orbicie znajdzie się ArduSat może dać nam wstępne wyobrażenie o warunkach orbitalnych.

Kilka takich podstawowych faktów:
- ISS jest na orbicie około 400 km i inklinacji 51,6 stopnia. Jest to nad większością kontynentów i większych miast na świecie.
- Obserwacje obszarów polarnych raczej będą przebiegać jedynie pod kątem, więc pewnie możemy sobie to darować - poza zorzami polarnymi. Z pewnością można by raz-dwa zapolować na zorze polarne.
- Satelity Ardusat będą przechodzić przez południowoatlantycką anomalię, więc prosty pomiar promieniowania albo zakłóceń w działaniu pokładowej elektroniki może być ciekawy. Może tutaj warto by zrobić jakiś prosty eksperyment, liczący ilość powstałych błędów przy zapisie/przesyłce danych? Ponieważ będziemy wiedzieć kiedy i gdzie rozpoczął się i kiedy zakończył przelot Ardusata przez anomalię? Można by wtedy zrobić nałożenie zebranych danych na mapę i zobaczyć, gdzie dla takiego "komercyjnego" sprzętu zaczynają się problemy.
- Z pewnością dojdzie do kilku przelotów ArduSata nad Polską w trakcie lotu, więc (tutaj wstępny ukłon do Copernicusa :) ), można by spróbować własnego odbioru sygnałów od tego satelity?

To takie wstępne, całkiem ogólne możliwości. Więcej pewnie będziemy mogli stworzyć bardziej zaawansowane pomysły. 

PS. Nie mam jeszcze odpowiedzi odnośnie zaktualizowanej listy instrumentów przy ArduSacie. Naciskam i mam nadzieję na szybką odpowiedź.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2012, 14:06 wysłana przez jmvh »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #17 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:21 »
Tak z ciekawosci, kto ma, bawil sie czy potrafi programowac arduino? Ze swej strony zaproponuej cos od strony programistycznej, jak pojawia sie pomysly jakis eksperymentow. BTW, uwazam, ze glownym celem powinien byc eksperyment wg pomyslu Pawla Zagorskiego. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Grudzień 03, 2012, 11:29 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:25 »
tak z ciekawosci, kto ma, bawil sie czy potrafi programowac arduino? Ze swej strony zaproponuej cos od strony programistycznej, jak pojawia sie pomysly jakis eksperymentow. BTW, uwazam, ze glownym celem powinien byc eksperyment wg pomyslu Pawla Zagorskiego. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla

Bardzo dobre pytanie. Ja mam zamiar od nowego roku zacząć bawić się Arduino z zestawem podstawowych sensorów.

Warto aby Paweł napisał o swoim pomyśle na forum. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #18 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:25 »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #19 dnia: Grudzień 03, 2012, 11:54 »
tak z ciekawosci, kto ma, bawil sie czy potrafi programowac arduino? Ze swej strony zaproponuej cos od strony programistycznej, jak pojawia sie pomysly jakis eksperymentow. BTW, uwazam, ze glownym celem powinien byc eksperyment wg pomyslu Pawla Zagorskiego. Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla

Bardzo dobre pytanie. Ja mam zamiar od nowego roku zacząć bawić się Arduino z zestawem podstawowych sensorów.

Warto aby Paweł napisał o swoim pomyśle na forum. :)
A kupiles/kupisz jakis konkretny zestaw/model, gdzie i za ile? Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #20 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:18 »
Ja bym powiedział że nie ma się co za bardzo wgłębiać w arduino, bo wszystkie znaki na niebie mówią, że dostaniemy gotowy zestaw procedur które pozwolą nam na określony przez ArduSatowców dostęp do sprzętu i zbyt wiele nie będziemy mieli do myślenia nad tym tematem.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #21 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:27 »
A kupiles/kupisz jakis konkretny zestaw/model, gdzie i za ile? Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla

Kupiłem, jak jeszcze byłem we Francji:
http://www.evola.fr/product_info.php/en/arduino-electronic-starter-kit-p-158
plus shielda na sd i mały laser (a co się będę szczypać).

Zgadzam sie jednak ze Skrzypem, że prawdopodobnie tak twórcy ArduSata mogą chcieć pracować z osobami, które ich wsparły. Niemniej jednak może się przydać mieć coś "małego" pod ręką. :)

Offline skrzyp

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 846
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #22 dnia: Grudzień 03, 2012, 12:34 »
Jeszcze dwa słowa.
Obawiam się, że średnio 70-80% z osób wspierających projekt nie ma bladego pojęcia co to przerwania, timery, rs232, i2c czy co tam jeszcze będzie a przede wszystkim jak to ustawić aby poprawnie pracowało. Jakby jeszcze każdy miał pisać np drivera do kamerki to już w ogóle było by to bez sensu. No chyba że ArduSatowcy planują konkurs na najlepszy driver jakiegoś tam sprzętu ;)

Offline jmvh

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #23 dnia: Grudzień 03, 2012, 14:12 »
Ponieważ będziemy wiedzieć kiedy i gdzie rozpoczął się i kiedy zakończył przelot Ardusata przez anomalię? Można by wtedy zrobić nałożenie zebranych danych na mapę i zobaczyć, gdzie dla takiego "komercyjnego" sprzętu zaczynają się problemy.
Już wybiegając trochę w przyszłość do podziału prac - chętnie bym się zajął sprawami orbity, pozycji, czasów i podobnych.

Ps. Zmyła - "modyfikuj" obok "cytuj" ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #24 dnia: Grudzień 03, 2012, 14:15 »
Jmvh, chciałbyś zostać liderem zespołu wyznaczania orbity?

Zakładam, że niektóre z naszych eksperymentów mogą wymagać odpowiedniego momentu uruchomienia (np. wysyłanie sygnałów nad Polską, zdjęcie zorzy polarnej itp), zatem czas i orientacja względem celu będzie tutaj ważną kwestią. :)

Offline jmvh

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #25 dnia: Grudzień 03, 2012, 14:22 »
W ostateczności, jakby nikt nie czaił mechaniki orbitalnej lepiej. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #26 dnia: Grudzień 07, 2012, 10:34 »
W ostateczności, jakby nikt nie czaił mechaniki orbitalnej lepiej. :)

Wiesz, to nie wyrok. :) Po prostu zorganizowałbyś pracę w tej grupie, ustalił np oprogramowanie do użycia (Orbitron czy coś innego?) a jeśli ktoś pojawiłby się z dwoma doktoratami z tego tematu, to zawsze możemy zmienić lidera takiego zespołu. :)

Offline widgetung

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #27 dnia: Grudzień 07, 2012, 11:07 »
Witajcie!

Przepraszam że się nie odzywałem wcześniej, ale uczelnia nie dawała mi spokoju.

Adam już mnie zaanonsował że mam pomysł na eksperyment. Nie jest on może "medialny", ale za to ma związek z pracą dyplomową którą właśnie piszę. Mianowicie pomysł na rozwiązanie pewnego problemu jaki się pojawia przy określaniu parametrów orbity satelitów. Jak pewnie się domyślicie satelita przeważnie musi cały czas wiedzieć gdzie jest. Jest tak między innymi dlatego że:

1. Jak robi jakieś pomiary (pomiar pola magnetycznego, zdjęcie, itp) to taki pomiar bez informacji o miejscu w jakim został wykonany tak naprawdę może nie mieć sensu.
2. Małe satelity często używają informacji o aktualnym czasie i miejscu w jakim się znajdują, y mierząc dodatkowe parametry (pole magnetycze, pozycje słońca) zgadnąć w którą stronę satelita jest zwrócony.

W małych satelitach zwykle pole manewru do tego jak określić pozycję satelity jest niewielkie. Czyli albo instalujemy na pokładzie GPS (prądożerny, zajmujący miejsce), albo co jakiś czas informacja o położeniu satelity jest przekazywana z Ziemi i na tej podstawie satelita jest w stanie przewidzieć na kilka dni w przód gdzie będzie w danym momencie (aż algorytm się rozjedzie z rzeczywistością). To drugie podejście wymaga z kolei częstych komunikacji z ziemią, zabiera transfer itd.

Mój pomysł polega na tym żeby satelita dokonywał na bieżąco pomiarów za pomocą czujników pokładowych które i tak już zwykle są instalowane na CubeSatach (pole magnetyczne, żyroskop, położenie słońca na podstawie oświetlenia paneli słoneczych). I znając te pomiary, oraz prawa rządzące jego ruchem po orbicie po jakimś czasie obserwowania tych wartości wyznaczać (w automatyce nazywamy to obserwacją stanu) położenie satelity. Gdyby się to udało to informacja o położeniu byłaby zapewne mniej dokładna niż uzyskana metodami opisanymi wyżej, ale... byłaby darmowa, ponieważ nie dodajemy żadnych czujników ponad te które już mamy. Oczywiście ArduSat z tego co wiem nie będzie tego potrzebował. Ale moglibyśmy umieścić na nim program który zbierałby potrzebne dane przez jakiś dłuższy okres (kilka dni). Potem moglibyśmy te dane przesłać na ziemię i sprawdzić na ziemi różne algorytmy odtwarzające pozycję satelity. Można by oczywiście próbować umieścić takie algorytmy na satelicie, ale jako że ta metoda nie jest sprawdzona i jest dość skomplikowana, wydaje mi się że to by było troszkę zbyt ambitne.
Od razu zaznaczam że w mojej pracy dyplomowej zamierzam sobie zasymulować satelitę i doświadczenie z ArduSata nie jest mi koniecznie potrzebne. Zawsze jednak ciekawiej jest zweryfikować swoje algorytmy na danych pochodzących z prawdziwego satelity.

Napiszę jeszcze, że nie mam jakiegoś wielkiego doświadczenia w programowaniu mikroprocesorów, a w programowaniu płytek arduino nie mam żadnego. Ale z tych doświadczeń które mam mogę stwierdzić że takie projekty, zwłaszcza w dziedzinie space, kiedy bardzo ważne jest by program działał niezawodnie "za pierwszym razem" to zawsze znacznie większe przedsięwzięcie niż się na początku wydaje. Dlatego myślę, że trzeba od początku sobie zdawać sprawę że jak będziemy robić kilka ambitnych projektów naraz to może nic z tego nie wyjść. Do tego trzeba masę czasu poświęcić na testowanie oprogramowania, co też zajmuje bardzo dużo czasu, a do tego trzeba wiedzieć jak się do tego zabrać.

Mam troszkę doświadczenia z mechaniką orbitalną, robiłem nawet w te wakacje taki projekcik. Taka wersja orbitrona dla hardcorowców:

pozdrawiam,
Paweł Zagórski

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6540
  • Realista do bólu;-)
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #28 dnia: Grudzień 07, 2012, 11:36 »
W 100% popieram Pawla, z checia poswiece sie sprawom zwiazanym z testowaniem i szukaniem mozliwych bledow w tym co zostanie zrobione. Maly kroczek ale ktory nam wyjdzie bedzie o wiele bardziej wazny niz wiele pomyslow z ktorych nie wyjdzie zaden. Pawle jakie widzisz rozwiazania dla wsparcia pracy grupowej poza forum? Co bysmy potrzebowali? Z powazaniem
                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23220
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 07, 2012, 12:01 »
Pomysł Pawła jest naprawdę fajny, bo w zasadzie w dużej części miałby się odbywać na Ziemi. Sądzę, że nie będzie dużym problemem, by umieścić logger 'działający w tle' podczas naszej części misji i co jakiś czas przesyłający paczki danych.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - ogólne rozmowy
« Odpowiedź #29 dnia: Grudzień 07, 2012, 12:01 »