Autor Wątek: Załogowe lądowanie na Marsie (SpaceX) - 2024/2025  (Przeczytany 4820 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online kanarkusmaximus

• Administrator
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Załogowe lądowanie na Marsie (SpaceX) - 2024/2025
« Odpowiedź #90 dnia: Czerwiec 17, 2017, 18:21 »
Z chęcią zobaczyłbym wyliczenia - nawet bardzo wstępne (innych pewnie nie ma i jak na razie nie będzie) - niezawodności ITS, w tym i po kilku lotach. Ciekawe , w którym momencie by była decyzja o wycofaniu takiej rakiety...

Offline NilQ

• Senior
« Odpowiedź #91 dnia: Czerwiec 17, 2017, 20:49 »
W N1 zewnętrzny okrąg liczył 24 silniki, a wewnętrzny klaster 6, czyli razem "tylko" 30. W ITS będziemy mieć 42 silniki, bardziej upakowane...
Nie zapominajmy, że taki Falcon Heavy już będzie ich miał 27 :) Mniejsze silniki są po prostu tańsze w produkcji i rozwoju, omija się też np. problem z niestabilnością spalania.

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #92 dnia: Czerwiec 17, 2017, 22:19 »
Rzeczywiście, porównanie do N1 jest mocno nie na miejscu. :) Tym niemniej Falcon Heavy i jego wcześniejsze testy będą bardzo interesujące, gdyż zwyczajnie jest to "terra incognita" dla rakiet. Warto to na bieżąco śledzić.

Offline Rafał

• Senior
« Odpowiedź #93 dnia: Czerwiec 18, 2017, 13:54 »
2025 ? A mógłby mi ktoś tak na szybko nakreślić, bo nie kumam. Mają w ogóle rakietę, którą chcą tam polecieć? Bo wiecie, nie chcę nic mówić, ale żeby realnie myśleć o jakiejkolwiek dacie przed 2030 to taka rakieta powinna być gdzieś teraz już oblatywana. A gdzie tam do statków, lądowników, powrotników.....

ech to całe bujanie w obłokach..
Też jestem sceptyczny, ale nie przesadzajmy, w latach 60 nie mieli problemu z odpaleniem planu lądowania na Księżycu na zaledwie 8 lat przed pierwszym startem Saturn V, nie mówiąc już o statkach Apollo i lądownikach księżycowych. Do 2025 też jest 8 lat, rakieta Falcon Heavy jest na zdecydowanie bardziej zaawansowanym etapie niż Saturn V pół dekady temu, podobnie jak statek Dragon w porównaniu do Apollo. Sceptycyzm - tak. Defetyzm przeczący historii - proszę wrzucić hamulec :).
'zajawka - silne zainteresowanie, zamiłowanie' / pulsbiologii.pl

Offline pogrzex

• Senior
« Odpowiedź #94 dnia: Czerwiec 18, 2017, 14:12 »
To oni chcą tam lecieć na FH i Dragonie? A gdzie zmieszczą jedzenie, lądownik, orbiter itd. itd.?
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Online kanarkusmaximus

• Administrator
    • Kosmonauta.net
« Odpowiedź #95 dnia: Czerwiec 18, 2017, 16:12 »
To oni chcą tam lecieć na FH i Dragonie? A gdzie zmieszczą jedzenie, lądownik, orbiter itd. itd.?

No nie no! :P

Offline Robek

• Pełny
  • LOXem i ropą! ;)
« Odpowiedź #96 dnia: Czerwiec 18, 2017, 16:31 »
Nie pamiętam, by SpaceX kiedykolwiek mówił o zastosowaniu jednego silnika do ITS. Nie pracuje nad niczym większym niż Raptor.

Tak ogólnie mówiłem że są projekty rakiet jedynie z jednym sinikiem.
Nie wiem czy Angara się do nich zalicza, bo to zależy o której wersji tej rakiety mówimy.

Z tego co gdzieś tam wynalazłem to jest jakiś projekt dużej rakiety z jednym silnikiem, tle że nie pamiętam czyj to był pomysł na takie coś.
Więc jeśli ktoś takie coś projektuje to chyba ma to sens? i toche mnie dziwi aż taki rozrzut tego wszystkiego, bo z jednej strony 1 silnik, a z drugiej ponad 40, a przecież obie rakiety prawie że takich samych rozmiarów  ;D

Offline Borys

• Weteran
« Odpowiedź #97 dnia: Czerwiec 18, 2017, 22:43 »
Czy po prostu budowanie takich olbrzymów jak F-1 lub jeszcze większych jest zbyt drogie w stosunku do korzyści?

Pojedynczy silnik dla pierwszego stopnia miałby przynajmniej dwanaście metrów średnicy. Wyobraź sobie park maszynowy do produkcji takich silników.