Autor Wątek: Ceny rakiet  (Przeczytany 61204 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 10, 2016, 12:35 »
Trzeba brać poprawkę, że takim Atlasem 551 latają ładunki za pół miliarda USD i więcej, więc to, czy rakieta kosztuje 150 czy 250 mln jest drugorzędne. Tu się płaci za pewność.

Mnie od dawna zastanawia dostępność japońskiej H2B. Ona nie jest tylko dla HTV?

Nadal może dziwić, dlaczego Amerykanie używają Delty4, ale jak się popatrzy, że nie da się pewnie Atlasem strzelać co kilka tygodni to trzeba mieć drugiego nosiciela (ostatni WGS). To co Arianespace zawsze podkreśla, że zapewnia dostęp Europie do kosmosu (a to kosztuje) robią też amerykanie z ULA.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #61 dnia: Wrzesień 16, 2017, 18:40 »
Zestawienie cen komercyjnych za 2016 r. wedłu tegorocznego raportu GAO. W załączniku trzy tabelki.

Zwróciły moją uwagę dwie rzeczy:
1) dwie rakiety zdecydowanie odstają ceną/kg od reszty: F9 i Proton,
2) Wszystkie nowe rakietki, które maja podbić rynek cenami, będą drogie lub bardzo drogie.

Raport można pobrać z: http://www.gao.gov/assets/690/686613.pdf.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #62 dnia: Wrzesień 16, 2017, 18:50 »
Nie ma tam japonskiej H-III, ktora ma byc o polowe tamsza od H-II. Z powazaniem
                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:52 »
I wychodzi że Ariane 5 wcale nie jest taka droga!

Z drugiej strony: podane ceny to są wartości minimalne. Ciekawe ile Tajwan zapłacił za start satelity formosat na Falconie 9. Chyba nie coś około 60 mln usd?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #63 dnia: Wrzesień 17, 2017, 22:52 »

velo

  • Gość
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #64 dnia: Wrzesień 18, 2017, 08:09 »
Dane te dedykuję czytającym to osobom z Instytutu Lotnictwa, którzy wciąż gadają o polskiej rakiecie orbitalnej...

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #65 dnia: Wrzesień 18, 2017, 08:43 »
Powyższa cena Ariane 5 zgadza się z tą podawaną wcześniej w sporządzanych przeze mnie zestawieniach multi-source - jest porównywalna z cenami CZ.

Rakieta Ariane 5 natomiast jest droga jeśli idzie o koszty produkcji. Mówi się - nie mam źródeł - o dużych dotacjach ESA na jej produkcję by zbić cenę. W produkcji rakiet, stanowiącej strategiczny sektor, pojęcie dumpingu chyba nie istnieje :).

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #66 dnia: Wrzesień 18, 2017, 15:57 »
Zestawienie cen komercyjnych za 2016 r. wedłu tegorocznego raportu GAO. W załączniku trzy tabelki.

Zwróciły moją uwagę dwie rzeczy:
1) dwie rakiety zdecydowanie odstają ceną/kg od reszty: F9 i Proton,
2) Wszystkie nowe rakietki, które maja podbić rynek cenami, będą drogie lub bardzo drogie.


Co do punktu numer 2), to ich przewagą rynkową moze być nie tyle cena, co raczej większa elastycznosc co do daty startu i orbity docelowej dla małych satelitów, obecnie często uzależnionych od głównego pasażera.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #67 dnia: Wrzesień 18, 2017, 16:01 »
Tomaszu - zgadzam się. Ciekawe, ilu małych operatorów satelitarnych bardziej będzie potrzebować dotarcia do dokładnej orbity o czasie, a ilu zadowoli się "czymkolwiek".

Odpowiedź pewnie poznamy w kilka lat. ;) 

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #68 dnia: Wrzesień 18, 2017, 16:37 »
Dane te dedykuję czytającym to osobom z Instytutu Lotnictwa, którzy wciąż gadają o polskiej rakiecie orbitalnej...

Bo można przytulić kasę za analizy, ekspertyzy i pojechać na konferencję do ciekawych krajów.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #69 dnia: Październik 28, 2017, 16:39 »
Ukazał się się dość niedawno artykuł na jakiejś rosyjskiej stronie, ale po angielsku "Comparative cost of launching payloads into space on different launch systems": https://aboutspacejornal.net/2017/09/21/comparative-cost-of-launching-payloads-into-space-on-different-launch-systems/

Opublikowano w nim tabelkę z porównaniem kosztów wynoszenia ładunku dla większości dostępnych rakiet. Najprawdopodobniej zostało to sporządzone na podstawie ogólnodostępnej literatury.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #70 dnia: Październik 28, 2017, 19:25 »
Bardzo ciekawe zestawienie!

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #71 dnia: Październik 28, 2017, 22:55 »
Bardzo ciekawe zestawienie!
Trochę Out of date

Offline Slavin

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 932
  • Ciekłym metanem i LOX-em LCH4/LOX Methalox
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #72 dnia: Marzec 14, 2018, 00:19 »
Koszt dostarczenia kilograma ładunku w przestrzeń kosmiczną przez poszczególne rakiety dostępne na rynku. Jest na niej już Falcon Heavy i japońska H3 Źródło: Reddit.


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #73 dnia: Marzec 14, 2018, 10:17 »
Koszt dostarczenia kilograma ładunku w przestrzeń kosmiczną przez poszczególne rakiety dostępne na rynku. Jest na niej już Falcon Heavy i japońska H3 Źródło: Reddit.

Zgodnie z powyższym rakiety wielokrotnego użytku wciąż są droższe od jednorazówek.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 14, 2018, 11:31 »
Za kg owszem,nominalnie są jednak tańsze.Inna sprawa że wynika to z braku konkurencji która by wymusiła dalszy spadek cen używek a wypracowany przez nie zysk ląduje na koncie Muska.Weźmy taki block 5-jeśli jego założenia się sprawdzą to dwa pierwsze loty spłacą jego koszt produkcji a każdy następny to czysty zysk dla firmy w wysokości kosztu wyprodukowania nowego boostera minus koszty operacyjne związane z wysłaniem floty statków na ocean i jego powtórnego przygotowania do lotu (a ten na być minimalny).Podejrzewam że będzie to jakieś dodatkowe 30mln $ zysku na czysto dla firmy za każdy 3 i kolejny lot boistera

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ceny rakiet
« Odpowiedź #74 dnia: Marzec 14, 2018, 11:31 »