Autor Wątek: Mars Pathfinder  (Przeczytany 52622 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 21, 2012, 01:34 »
Dokładnie pamiętam lądowanie Pathfindera. Oglądaliśmy wtedy z żoną telewizję do wczesnych godzin rannych...

Nawet śpiący wtedy cicho, ledwo co przywieziony ze szpitala, urodzony dwa tygodnie wcześniej syn (który w tej chwili również udziela się naszym forum (!!!) , a nawet udzielał się kilka lat temu z powodzeniem i mądrymi postami na a4u) nie zakłócał nam oglądania.

Jak się okazało całe to oglądanie było trochę bez sensu, bo może i byli ciekawi goście, ale nam nie chodziło o gości (tych równie dobrze można było nadać kiedy indziej), a o łazik na Marsie i jakieś zdjęcia. A tego nie było.
Lądowanie było komentowane dość żałośnie, była masa błędów, pomyłek, "wylądował - nie wylądował - wylądował - nie, nie wylądował - wylądował jednak -nie nie wylądował - chyba jednak wylądował" itp.
Pamiętam, że nawet z tłumaczeniem z angielskiego mieli problem...

Ale dziś wspominam to nawet z przyjemnością. MSL już jest na Marsie, może on zaspokoi to, co rozbudziła tamta misja...
The Dark Side of the Moon

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 21, 2012, 04:18 »
Witam,

  gdzieś w swoim archiwum mam gazetę z wielkim artykułem o lądowaniu Pathfindera (z tytułem chyba: "Stoi na Marsie sonda Pathfinder").
 Jeśli w ciągu kilku najbliższych dni uda mi się przypadkowo trafić na tę gazetę- to pokażę, jak wyglądała...

 P.S.
(...) Po pierwsze lądowanie nie było późno w nocy. Odbyło się przed 19.00 naszego czasu. Ale transmisje w TVP odbywały się w ciągu nocy a zdjęcia przysłano już po północy  8)
Po drugie nie było w programie ,,Marsjańska Noc z Jedynką" Armstronga lecz był Charls Duke, jeden z astronautów z Apolla 16.  (...)

  chyba mam nagranie na magnetowidzie tej audycji w TVP z udziałem Ch. Duke'a  ;D
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2012, 04:24 wysłana przez Hermes »

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 21, 2012, 11:52 »
Witam,

  na razie znalazłem dwie taśmy:  na jednej spotkanie z Ch. Duke'm w TV Gdańsk - jest mowa o Pathfinderze, nie wiem, czy to wszystko.
  Na drugiej różne nagrania dotyczące lądowania - zarówno relacje z CNN, jak i z TVP. Na tym fragmencie który obejrzałem są wywiady z polskimi astronomami (na żywo !) podczas "napływania" nowych zdjęć pokazujących okolicę lądowania Pathfindera.  Wśród gości w studio są m. in:
  dr Paweł Moskalik (CAMK),  dr Andrzej Marks,  prof. Janusz Ziółkowski (CAMK)  i prof. Andrzej Woszczyk (Toruń)
  Jeśli będę mógł, to poszukam jeszcze jednej taśmy i wrócę do tych znalezionych (przegram na DVD), ale pewnie nie wcześniej, niż za 1-2 miesiące.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 21, 2012, 13:09 »
hej Hermes,

dałbyś radę wrzucić te materiały na jakiś serwer, ewentualnie upload na YT? Byłbym (nie tylko ja zresztą) dozgonnie wdzięczny.
Mam to samo na VHS ("marsjańska noc w Jedynce" oraz CNN "Journey to the RED Planet") ale za cholerę nie wiem jak to zgrać na nośnik cyfrowy z mojego starego VHS Recorder'a.

pozdrawiam,
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 21, 2012, 13:09 »

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 21, 2012, 14:50 »
hej Hermes,
(...)  Mam to samo na VHS ("marsjańska noc w Jedynce" oraz CNN "Journey to the RED Planet") ale za cholerę nie wiem jak to zgrać na nośnik cyfrowy z mojego starego VHS Recorder'a.

pozdrawiam,

  Przegranie nagrania z magnetowidu na DVD było dla mnie problemem. Mam bardzo dużo kaset magnetowidowych i dziesiątki swoich kaset do kamery Hi8, ale próby przegrania na komputer poprzez karty telewizyjne lub inne konwertery dawały fatalną jakość obrazu, nie nadającą się do robienia filmów wysokiej jakości.
  Nieoczekiwanie okazało się, że przegrywając taśmę VHS na zewnętrzną nagrywarkę DVD z dyskiem twardym znalazłem rozwiązanie. Co ciekawe - jakość nagranego obrazu jest lepsza, niż podczas bezpośredniego odtwarzania kasety VHS !!  Prawdopodobnie działa system redukcji szumów taśmy - szum taśmy, zwłaszcza w ciemnych scenach, jest prawie niewidoczny.
  Kłopotliwe jest tylko przegranie tego na komputer. Nagrywarka nie ma gniazda USB, dysk ma nietypowy interfejs. Muszę najpierw przegrać film z HDD nagrywarki na płytę DVD+RW  i dopiero potem, pliki z rozszerzeniem VOB "obrabiam" programem do edycji filmów.

  Postaram się na próbę pokazać kilkuminutowy skrót z tych programów o Patfinderze (w następnym poście).  Więcej czasu będę mógł poświęcić tym nagraniom dopiero za kilka tygodni (lub więcej...)

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 21, 2012, 15:56 »
Witam,

  na kilka dni udostępniam 4-minutowy fragment filmu (audycji) o lądowaniu Pathfindera. Tutaj - rozmowa z prof. A. Woszczykiem:

http://ge.tt/api/1/files/7APZ0nK/3/blob?download

  Jakość nagrania filmu z VHS na "mpg" jest wyraźnie lepsza, niż ta kopia pokazana tutaj - konwerter filmów do "FLV" psuje jakość, co szczególnie widać podczas dynamicznej akcji (powstaje pikseloza). Poprawiłem jakość dźwięku. Teraz innej kopii nie zrobię.

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 21, 2012, 20:57 »
Witam,

  gdzieś w swoim archiwum mam gazetę z wielkim artykułem o lądowaniu Pathfindera (z tytułem chyba: "Stoi na Marsie sonda Pathfinder").
 Jeśli w ciągu kilku najbliższych dni uda mi się przypadkowo trafić na tę gazetę- to pokażę, jak wyglądała...
(...)

  tej gazety jeszcze nie znalazłem, ale - parafrazując powiedzonko królika Buggsa - "Życie Warszawy" w ostateczności tez może być...  ;D

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 21, 2012, 22:43 »
Najlepszą relację jak na tamte czasy dało CNN

oraz druga część, gdzie w około 37min widać pierwsze zdjęcia



"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 21, 2012, 23:01 »
to jest właśnie CNN "Journey to the RED Planet" z genialnym prowadzącym, nieżyjącym już niestety dziennikarzem - miłośnikiem badań kosmicznych - John'em Holliman'em
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 24, 2012, 11:52 »
Dzięki AirQ za te nagrania. Będzie co wspominać! :)

Scorus

  • Gość
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 27, 2012, 17:05 »
Nowo obrobione mozaiki Twin Peaks - barwna oraz uzyskana przed rozłożeniem masztu kamery i przy nisko położonym słońcu:
http://planetimages.blogspot.com/

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 04, 2013, 10:47 »
   4 lipca - to nie tylko święto Stanów Zjednoczonych – to także data osiągnięć amerykańskich w kosmosie. Czasami przez przypadek, zazwyczaj jednak było to "zaprogramowane"...

  4 lipca 1976 roku miała wylądować sonda "Viking-1", ale lądowanie opóźniono o prawie 3 tygodnie.
   Dokładnie 16 lat temu, 4 lipca 1997 roku  (ponad 20 lat po "Vikingach") na Marsie pomyślnie wylądowała kolejna amerykańska sonda – "Pathfinder", ale tym razem oprócz lądownika, był także łazik "Sojourner" – taki marsjański "Łunochod". Oczywiście, daleko mu było do rozmiarów "Łunochoda" – był wielkości... koła rosyjskiego pojazdu, ale konstruktorom udało się w tak małym łaziku (ważył niecale 11 kg) umieścić także kamerę TV i kilka przyrządów naukowych. Sterowany był z Ziemi poprzez lądownik, który był "bazą" dla łazika.  Sam lądownik też miał (na maszcie) kolorową kamerę stereoskopową, dlatego po raz pierwszy zobaczyliśmy powierzchnię Marsa nie tylko w kolorze, ale i w 3D.

   Nieoczekiwanie łazik poruszał się w trudnym terenie - dookoła były głazy znacznie wieksze od rozmiarów pojazdu, dlatego sterowanie było powolne (pojazd miał jednak zabezpieczenie przed "najechaniem" na większą przeszkodę).  Miał działać tydzień, ale działał ok. 10 tygodni (wyczerpywał się akumulator i ładowanie go poprzez baterię słoneczną już nie pomagało).
   Jako ciekawostkę dodam, że akurat w tym czasie w Polsce, w Warszawie był amerykański astronauta Charles Duke i na żywo, w programie TV, śledził lądowanie "Pathfindera" (mam nawet nagranie tej audycji TV...)

  Załączam reprodukcje naszej popularnej gazety o lądowanie "Pathfindera" – warto zwrócić uwagę na wielkość tych wiadomości – cała druga strona formatu większego od A3 !!  A dziś ?   o wydarzeniach astronautycznych gazety piszą dopiero wtedy, kiedy dojdzie do katastrofy, tak jak kilka dni temu z rakietą "Proton"  (o osiągnięciach naukowych dużo rzadziej...). Więcej zdjęć umieściłem na "FaceBookowej" stronie PTMA (ale dostępne tylko dla zarejestrowanych użytkowników...)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 04, 2013, 10:59 »
Pozwoliłem sobie scalić wątki w jedno. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 04, 2013, 15:27 »
To były czasy! O Pathfinderze trąbiono chyba w wszystkich albo prawie wszystkich mediach w Polsce. Pierwsze od 20 lat lądowanie na Marsie, z kolei dopiero trzecie (albo wliczając Marsa 3 czwarte) udane. To było wydarzenie! TP SA żeby przyciągnąć do siebie klientele internetową zaserwowała nam kilkutygodniowy ciąg reportażyków o przebiegu misji Pathfinder. Jeszcze wtedy żyła Telewizja Edukacyjna w naszej TVP. Czy takie cuda mogłyby się jeszcze zdarzyć w dzisiejszych czasach?

Szkoda, że takiej oprawy medialnej nie miały MERy ani Curiosity  :'( A przecież były to o niebo ambitniejsze misje niż Mars Pahtfinder. Ich wyniki o całkiem zaćmiły osiągnięcia niedoszłej pierwszej stacji z serii Mars Environmental Survey, przemianowanej po skasowaniu programu MESUR na Pathfinder.
Teraz na kolejne lądowanie trzeba nam czekac do 2017 roku, gdy bliźniak Phoenixa ma próbować dostać się do okolic wulkanicznego Elysium......

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 25, 2013, 11:40 »
Program w TVP był wyjątkowy, nieważne, że sponsorowany przez Tepsę (bo bez tego by nie powstał przecież), to były niestety już resztki telewizji edukacyjnej (nie licząc wyrzuconego potem z ramówki Gwiazdy Świecą Nocą zasłużonego w tej materii P.Kanciruka - tego samego od KWANT'u). Prowadzący - P.Paweł Pochwała (dziś bodajże prowadzi Kawa czy herbata), mocno zafascynowany misją, ale chyba nie do końca zorientowany zapowiadał "wielką podróż po Marsie" ;)  Pewnie wyobrażał sobie, że jeszcze w czasie rzeczywistym łazik zacznie przekazywać z miejsca obrazy ze swojej mikrotułaczki. TVP potrafiła wtedy połączyć to dość fajnie z wizytą (prywatną) w naszym kraju P.Charles'a Duke'a z Ap-16. No i fajnie, że czas antenowy był podzielony na 10 minutowe bloki już od godz. 18.00, zaś główna częśc programu zaczęła się jakoś po 19.00 gdy wszyscy oczekiwali lądowania. To były istotnie piekne czasy, ale nadal mamy zintensyfikowane badania Marsa. Wystarczy porównać pierwszą dekadę 21 wieku z tym co się działo w latach 80-tych i 90-tych - praktycznie marazm.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Pathfinder
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 25, 2013, 11:40 »