Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 177062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #570 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:40 »
Ciekawa sprawa tych warunków oświetlenia w czasie lądowania kapsuły.  ??? Chyba nie chodzi o poszukiwania   :)

Wydaje mi się, że tak - szczególnie jak by doszło do zejścia po innej niż zakładana trajektoria - co już się zdarzyło kilka razy.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #571 dnia: Sierpień 28, 2011, 13:43 »
To co, szukają ich na oko ???  :o

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #572 dnia: Sierpień 28, 2011, 14:07 »
To co, szukają ich na oko ???  :o

W trakcie zadymki śnieżnej opcja na oko może być dość problematyczna... ;)

Offline mss

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 9496
  • he/him
    • Astronauci i ich loty...
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #573 dnia: Sierpień 28, 2011, 14:44 »
Rozważane są też opcje powrotu załogi Sojuza TMA-21 (Samokutiajewa, Borisienko i Garana) 15, 19 lub 22 września a nawet pod koniec października, jednak kiedy to nastąpi dowiemy się najwcześniej w poniedziałek ;)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 28, 2011, 20:57 wysłana przez mss »
"Why is it that nobody understands me, yet everybody likes me?"
- Albert Einstein

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #573 dnia: Sierpień 28, 2011, 14:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #574 dnia: Sierpień 28, 2011, 15:03 »
Ano właśnie - kto jutro będzie oglądać konferencję na NASA TV? Ja z pewnością nie dam rady - gdyby to było ze dwie godziny później...  Jeśli ktoś będzie to oglądać, to proszę raportować!

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #575 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:15 »
Już leci. Pierwsza wypowiedź dotyczy kwestii czasowego opuszczenia stacji przez załogę i procedury jej zabezpieczania (zamykania włazów itp.).wyglląda na to że całkiem poważnie to traktują skoro od tego wyszło pierwsze pytanie.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #576 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:21 »
Drugie pytanie to jak będzie wyglądało manewrowanie stacją (anti-derbs maneuver) w trybie pracy bez załogi- odpowiedź: Da się to zrobić z ziemi.
Ile czasu potrzeba na przygotowanie stacji do opuszczenia?- tydzień pakowania na samej stacji więcej czasu zajmie planowanie tego na ziemi.



Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #577 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:25 »
Czy brak dostawy z utraconego Progressa mocno wpłynie na załogę. Z tego co zrozumiałem może zabraknąć ubrania dla któregoś z Rosjan :) Segment amerykański nie ma powodów do zmartwień. Zostali zaopatrzeni przez ostatni lot wahadłowca.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #578 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:29 »
Co spowodowało usterkę rakiety Sojuz? Potwierdzają że utrata ciśnienia paliwa i komp automatycznie wyłączył silnik,tyle wiedzą od Rosjan i sami nie mają nic do dodania.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #579 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:35 »
Pytanie dotyczy czy opuszczenie stacji przez ludzi nie będzie złe ze strony PR i przyczyni się do dużej krytyki całego programu ISS. Odpowiedź: Głównie chodzi o bezpieczeństwo, ponadto jest to odosobniona anomalia i jest to okazja do przećwiczenia procedury awaryjnej po raz pierwszy w historii. 

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #580 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:44 »
Pytanie o losy szczątki Progresa. Odpowiedź że  jest to trudny teren i Rosjanie nic nie znaleźli.
Pytanie o potencjalne usterki na stacji gdy nikogo na niej nie będzie (system failure)- nie zrozumiałem odpowiedzi
Kiedy Sojuz z ostatnimi 3 astronautami może lądować: certyfikat pozwala mu zostać do grudnia ale pogoda w strefie lądowania będzie niesprzyjająca więc chcą tego uniknąć.
(tutaj nie dam głowy że dobrze zrozumiałem)
Pytanie o udział NASA w dochodzeniu w sprawie utraconego Progressa. Odpowiedz Amerykanie wysłali list z chęcią przystąpienia do dochodzenia.
Pytanie niezbyt rozgarniętego dziennikarza że gdyby rakieta wynosiła załogowego Sojuza to wszyscy by zginęli. Odpowiedz: Nieprawda Ponieważ Sojuz ma Abort system i coś podobnego już się wydarzyło. (pewnie chodziło im o Sojuza 18)

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #581 dnia: Sierpień 29, 2011, 16:57 »
Dziennikarka obecnie zadająca pytania słabo zna się na temacie, między innymi  pyta czy przy podobnej awarii ze statkiem załogowym dałoby się zadokować do ISS. Wytłumaczono jej na czym polega powrót po  trajekotrii balistycznej.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #582 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:00 »
Pytanie niezbyt rozgarniętego dziennikarza że gdyby rakieta wynosiła załogowego Sojuza to wszyscy by zginęli. Odpowiedz: Nieprawda Ponieważ Sojuz ma Abort system i coś podobnego już się wydarzyło. (pewnie chodziło im o Sojuza 18)

Ta kwestia była poruszana także w innych pytaniach. Generalnie załogowy Sojuz podążyłby tą samą trajektorią co Progress, ale jednocześnie odczepiając się od górnego stopnia, wyrzucając spadochrony. Żadnej szansy na osiągnięcie orbity (było pytanie, czy jakiekolwiek Abort to Orbit byłoby możliwe).

Ponadto było pytanie odnośnie tempa ewentualnego zasiedlenia ISS. Odczucia są takie, że skoro pojazdy są gotowe to pewnie starty co ok. miesiąc zapełniłyby stację do pełnej obsady.

Offline Orland

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 57
    • Z historii astronautyki
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #583 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:08 »
I po konferencji. Czego się nie zrozumiałem/ usłyszałem to jak na chwilę obecną przedstawiają się działania:
1. Kiedy ląduje pierwsza trojka astronautów. Jak się wydaje 8 września nie jest datą aktualną.
2. Kiedy przy uwzględnieniu warunków pogodowych w strefie lądowania nastąpiłoby opuszczenie przez ostatnich astronautów stacji jeżeli zdecydowano by się na taki krok. 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #584 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:26 »
Dzięki za raport! Z tego wynika, że opcja opuszczenia ISS w listopadzie jest możliwa i realna...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #584 dnia: Sierpień 29, 2011, 17:26 »