Autor Wątek: STS-133  (Przeczytany 509342 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #390 dnia: Listopad 10, 2010, 11:10 »
Zgadzam się z Air Q. Ewentualne problemy misji nie mają wpływu tylko na tę misję, ale rzutują także na przyszłość astronautyki, a konkretnie na jej rozwój. Ponadto takie dmuchanie na zimno pozwala lepiej poznać problemy jakie mogą powstawać przy całej tej machunerii rakietowej. Wydawałoby się, że zbiorniki ET już umiemy robić. A tu kiszka. Coś jest jeszcze nie tak, może z produkcją, a może z transportem lub kontrolą, a może z czymś o czym jeszcze nie wiemy. Jak się dowiemy to oczywiście w przyszłości już takich kiszek nie powinno być. A to jest przecież sama oszczędność.  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #391 dnia: Listopad 10, 2010, 17:34 »
A tymczasem już zdemontowano GUCP na wyrzutni LC-39 A... :)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #392 dnia: Listopad 10, 2010, 21:29 »
Jest gorzej.
Pod pianką znaleziono pęknięcie elementów samego zbiornika.
http://www.nasaspaceflight.com/2010/11/sts-133-structural-defectcrack-found-on-et-137/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #393 dnia: Listopad 10, 2010, 21:44 »
Ojj to są najgorsze wieści, które mogły się potwierdzić (niesamowite, że na L2 w momencie scrubu była informacja o zasugerowaniu przez jakąś grupę inżynierów takiej możliwości).

Rollback zatem na bank? Cofnięcie do VAB? Demontaż wahadłowca? Wysyłka z powrotem do MAF i podmiana zbiorników? Ale się porobiło.. :o
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2010, 21:46 wysłana przez Matias »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #393 dnia: Listopad 10, 2010, 21:44 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23228
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #394 dnia: Listopad 10, 2010, 21:51 »
Fotka uszkodzonej części zbiornika:

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #395 dnia: Listopad 10, 2010, 21:56 »
Tak czułem. Wyglądało mi to na uszkodzenie pianki od wewnątrz, a nie z zewnątrz. Takie jakby spuchnięcie zbiornika. To kiedy start? 2011?  ???

Offline Prometeusz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 940
Odp: STS-133
« Odpowiedź #396 dnia: Listopad 10, 2010, 22:02 »
No nie wygląda to za dobrze. Miejmy nadzieję, że uda się jakoś to naprawić na 39A ( choć wątpię w to ). Pozostaje pytanie czy nie ma więcej pęknięć, które mogą się zwiększyć podczas kolejnego tankowania.
I jeszcze jedno co by mogło się stać gdyby wystartowali 5 listopada i zbiornik rozszczelnił by się podczas lotu? Może dobrze że  GUCP nawalił ( chociaż byłby jeszcze "Ice Team" przed startem).

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5269
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: STS-133
« Odpowiedź #397 dnia: Listopad 10, 2010, 22:05 »
Tak czułem. Wyglądało mi to na uszkodzenie pianki od wewnątrz, a nie z zewnątrz. Takie jakby spuchnięcie zbiornika. To kiedy start? 2011?  ???

Nie panikujmy. Najświeższa informacja brzmi:

"Cracked foam insulation on the shuttle Discovery's external tank was cut away overnight, revealing serpentine cracks in an underlying structural rib, or stringer. Based on experience repairing similar cracks on other tanks, sources said, engineers believe the damage can be fixed at the pad before the next launch window opens at the end of the month."

A zatem mają uporać się z tym uszkodzeniem (a mają w tym doświadczenie, bo się już zdarzało) na wyrzutni i to przed rozpoczęciem okna startowego.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #398 dnia: Listopad 10, 2010, 22:14 »
Tak czułem. Wyglądało mi to na uszkodzenie pianki od wewnątrz, a nie z zewnątrz.

Tylko, że to nie jest już pianka, ale struktura konstrukcyjna zbiornika ET. Dobrze interpretuję?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #399 dnia: Listopad 10, 2010, 22:50 »
Tak czułem. Wyglądało mi to na uszkodzenie pianki od wewnątrz, a nie z zewnątrz.

Tylko, że to nie jest już pianka, ale struktura konstrukcyjna zbiornika ET. Dobrze interpretuję?

Zgadza się. Fragment z tego ostatniego arta z nsf :

"UPDATE 1: Initial plans noted by NASA include the potential to repair the area via the use of Doublers, which would cover what is now being described as two nine inch cracks in the aluminum, prior to the reapplication of foam."

Doublers to jakieś 'wstawki'? Elementy wypełniające? W każdym razie na aluminiowej strukturze zbiornika mamy dwie, długie na prawie 24 cm szczeliny. Po przykryciu ich tymi 'Doublers' technicy pokryją ponownie ten rejon pianką.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: STS-133
« Odpowiedź #400 dnia: Listopad 10, 2010, 23:01 »
Tak, to takie wstawki, które znajdują się na zewnątrz i przenoszą naprężenia na siebie.
Uszkodzony fragment to element nośny do którego mocuje się panele poszycia, na które przychodzi pianka. To taki element intertanku.

Offline KP

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 760
  • Ale to wszystko ciekawe
Odp: STS-133
« Odpowiedź #401 dnia: Listopad 10, 2010, 23:18 »
Tak czułem. Wyglądało mi to na uszkodzenie pianki od wewnątrz, a nie z zewnątrz.

Tylko, że to nie jest już pianka, ale struktura konstrukcyjna zbiornika ET. Dobrze interpretuję?

OK, chodziło mi o piankę z tego ujęcia.



A pod spodem zapewne jest struktura konstrukcyjna  ;)  co potwierdza zdjęcie z oskrobaną pianką od kanarkusmaximus-a (patrz wyżej)

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2642
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: STS-133
« Odpowiedź #402 dnia: Listopad 11, 2010, 00:14 »
No to szans na start w terminie praktycznie nie było.
Pęknięcie elementu zbiornika to poważna usterka, w tym przypadku wykryta trochę przy okazji, choć na pewno wykryto by ją przed startem - "chociaż byłby jeszcze "Ice Team" przed startem" - jak pisze Prometeusz
Ale skoro jest szansa na naprawę na stanowisku i utrzymania daty 30 listopada, to dobrze.
The Dark Side of the Moon

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: STS-133
« Odpowiedź #403 dnia: Listopad 11, 2010, 00:16 »
A zatem mają uporać się z tym uszkodzeniem (a mają w tym doświadczenie, bo się już zdarzało) na wyrzutni i to przed rozpoczęciem okna startowego.

Zgadza się, chociaż warto uściślić, że chyba nigdy nie przeprowadzano takich napraw na wyrzutni (tylko były one naprawiane jeszcze w zakładach produkcyjnych w MAF w Luizjanie).

"Crews have repaired similar cracks during external tank production by removing the cracked aluminum and replacing it with a “doubler,” which is a twice-as-thick stringer section before replacing the foam insulation. "

Offline norton_fm

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 411
Odp: STS-133
« Odpowiedź #404 dnia: Listopad 11, 2010, 00:20 »
jest już pierwszy filmik z rozpoczętej naprawy  GUCP

"If Earth (from space) is that beautiful, Heaven is gone be beautiful" - Terry Virts - STS 130 PLT

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: STS-133
« Odpowiedź #404 dnia: Listopad 11, 2010, 00:20 »