Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192234 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #525 dnia: Kwiecień 29, 2014, 12:13 »
Prawdopodobnie nie ma kontaktu z lądownikiem i łazikiem.

https://twitter.com/uhf_satcom

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #526 dnia: Kwiecień 29, 2014, 13:41 »
Jeśli chodzi o łazik można było się tego spodziewać.
Szkoda lądownika, przestanie dostarczać cenne dane, chyba że nagle cudownie ozdrowieje.
Myślę jednak, że Chińczycy potrafią wyciągać właściwe wnioski i uczyć się na błędach, więc problemy w następnych misjach zostaną wyeliminowane.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #527 dnia: Kwiecień 29, 2014, 14:47 »
Lądownik i tak robił tylko obserwacje UV Ziemi i nieba.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #528 dnia: Kwiecień 29, 2014, 16:01 »
Prawdopodobnie nie ma kontaktu z lądownikiem i łazikiem.

https://twitter.com/uhf_satcom

Szkoda  :'( Najbardziej jednak szkoda, ze łazik nie dał rady [pojeździć poza 1 solem. A ja liczyłem na wiecej obrazków z jazdy łazika...
Ale i tak Chang 3 jest sukcesem Chińczyków  ::)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #528 dnia: Kwiecień 29, 2014, 16:01 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #529 dnia: Kwiecień 29, 2014, 16:31 »
W końcu to ich pierwszy księżycowy lądownik i jeszcze do tego łazik, więc i tak swoje osiągnęli, a to, że dzielili się informacjami w niewielkim stopniu... no cóż - tam przepisy amerykańskie nie obowiązują. Natomiast od Change-4 na pewno będą już wyraźnie większe oczekiwania. A doświadczenie w końcu uczy, także chińscy inżynierowie będą wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę przy kolejnych testach.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #530 dnia: Kwiecień 30, 2014, 11:09 »
W końcu to ich pierwszy księżycowy lądownik i jeszcze do tego łazik, więc i tak swoje osiągnęli, a to, że dzielili się informacjami w niewielkim stopniu... no cóż - tam przepisy amerykańskie nie obowiązują.

O Chang'e 3 jest trochę publikacji, głównie technicznych, ale słabej jakości i po chińsku.

Natomiast od Change-4 na pewno będą już wyraźnie większe oczekiwania. A doświadczenie w końcu uczy, także chińscy inżynierowie będą wiedzieli na co zwrócić szczególną uwagę przy kolejnych testach.
Na unmanned wyłapali wypowiedzi ludzi zaangażowanych w projekt, umieszczone na serwisach w języku chińskim, które sugerują, iż Chang'e 4 może nie lecieć na Księżyc. Na sondę do planetoidy to przerobią? Nadaje się co najmniej marnie. Już lepiej byłoby wykorzystać to jako moduł napędowy jakiegoś orbitera.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #531 dnia: Maj 02, 2014, 10:17 »
A czemu Chang może nie lecieć na Księżyc?  ::) A mi się marzy kolejny ciąg wypraw Chin na Srebrny Glob

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #532 dnia: Maj 02, 2014, 13:12 »
A czemu Chang może nie lecieć na Księżyc?  ::) A mi się marzy kolejny ciąg wypraw Chin na Srebrny Glob
                ... a po co? Glowny cel zostal osiagniety, lepiej za kase, ktira sie ma wyslac cos nowszego. Sam hardware ladownika  jest chyab mala skladowa ceny calej misji. Z powazaniem
                                                                                 Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #533 dnia: Maj 02, 2014, 13:25 »
Z jednej strony nie dziwię się, że Chińczycy chcą opuścić tę misję (Ch-4), bo właściwie lądowanie się udało a rover do misji SR jest de facto niepotrzebny, no i poza tym Chińczycy chcą bardzo przyspieszyć z misją SR aby na wypadek jej niepowodzenia wysłać zaraz kolejny próbnik, w końcu krytycznym elementem SR będzie raczej rendez-vous na orbicie Księżyca a tego w zautomatyzowany sposób nie robili tam nawet Amerykanie. Z drugiej strony trochę szkoda, że cały gotowy przecież hardware (w tym łazik) miałby pozostać niewykorzystany na Ziemi.
« Ostatnia zmiana: Maj 02, 2014, 13:28 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #534 dnia: Maj 03, 2014, 20:53 »
Hmm. To co z tym Changiem 4. Na ile to pewna informacja, że ma pozostać na Ziemi?

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #535 dnia: Maj 04, 2014, 10:54 »
Nikt tak nie mówił.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #536 dnia: Maj 04, 2014, 11:22 »
A tymczasem, czy ktoś wie co się dzieje z tym sprzętem pozostawionym na Księżycu? Ch-3 odzywa się czy nie?

velo

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #537 dnia: Maj 04, 2014, 11:45 »
Chang'e-4 poki co oficjalnie jest na liście lotów :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #538 dnia: Maj 05, 2014, 13:00 »
Chang'e-4 poki co oficjalnie jest na liście lotów :)

I oby tak dalej było. Sprawdziłem te na stronce Waldka. Tam też widnieje w rozkładzie  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #539 dnia: Maj 12, 2014, 07:47 »
Powinniśmy już mieć nowy dzień w miejscu lądowania Chang'e 3. Jednakże, chyba od dawna nie było żadnej wzmianki ze strony Chin...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #539 dnia: Maj 12, 2014, 07:47 »