Autor Wątek: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)  (Przeczytany 3469 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« dnia: Maj 31, 2016, 12:15 »
Uff... Udało mi się na nowo nawiązać kontakt z ekipą ArduSat/Spire. Nie było to łatwe, ale się udało. Przedstawie możliwości działania i mam nadzieję, że uda się nam dobrze zdefiniować projekcik. :)

Zestaw informacji:
- mamy dostępne 9 sensorów, które są w stanie podać 20 wartości (grafika w załączniku)
- w zestawie nie ma czujnika Słońca (aha! ważna informacja!)
- nie ma obecnie możliwości, by uzyskać zdjęcia z orbity
- limit danych to około 15 kb, ale już po kompresji
- najważniejsza sprawa: to nie my przygotowujemy kod, ale zespół ArduSat otrzymuje od nas dyspozycje, na podstawie którego powstanie kod wgrany do satelity. Przykład dyspozycji: pomiar przy użyciu TMP102 raz na 2 minuty, sensor powinien wskazywać w Ziemię (można też dodać czas pomiaru, lub punkt nad Ziemią)
- możemy dostać dane z innych projektów, wcześniej wykonanych. To może się przydać, jeśli chcielibyśmy jakiś bardziej długoterminowy eksperyment wykonać.
- w sprawach pola widzenia poszczególnych interesujących nas sensorów powinniśmy się odezwać do nich, już po identyfikacji tego co nas interesuje.

Ufff. :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2016, 11:02 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 07, 2016, 15:40 »
Dziś mamy rozmowę z ekipą Ardusata. Postaram się przedstawić najnowsze wieści. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 11, 2016, 11:14 »
Kilka ważnych informacji:
- od czasu ostatnich postów próbowałem się kontaktować co jakiś czas z ekipą ArduSat. Często byłem olewany albo mail się odbijał. W międzyczasie Nanosatisfi zamieniło się w Spire i kilka osób chyba się tam zmieniło.
- na początku tego roku wreszcie udało mi się nawiązać solidny kontakt, choć z opóźnieniami w odpowiedzi
- z ekipą Spire miałem rozmowę we wtorek 7 czerwca. Poszło ładnie i przyjemnie.
- wspiera mnie tutaj CoB i Luna z forum, którzy przerzucali stosy stron internetowych w ostatnim czasie w poszukiwaniu informacji o stanie ArduSatów.
- głównym problemem z ArduSat był brak konkretnych informacji w sieci - dziś już wiemy, ze mamy im wysłać nasz pomysł na pomiary, a oni przygotują kod i wgrają na satelitę. To zmienia postać rzeczy.
- dość interesująca prezentacja:
https://docs.google.com/presentation/d/19-x1oqcxVqhZgahTLflRdIcNu8j_VUjdFilXIvckQI4/edit#slide=id.g866712367_0_200
Strasznie to uprościli - sensory są na jednej płytce.

To w zasadzie tyle na teraz. Proszę o komentarze i pytania. Wysyłam też PW do wszystkich, którzy wzięli udział w zrzutce. Mam nadzieje, że sie nam uda zebrać wreszcie dane! :)

Offline CoB

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 131
    • Ardis
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2016, 15:12 »
Ja rzucę już swoim pomysłem: moglibyśmy wykorzystać pirometry + sensory VIS/UV/IR i spróbować przeprowadzić korelację z dostępnymi danymi z Landsatów i Sentineli, porównując przy tym możliwości detekcji konkretnych obiektów. Na dniach spróbuję oszacować w jakiej rozdzielczości przestrzennej będziemy mieli dane. (Nie będą to jednak klasyczne zdjęcia, dodatkowo z korekcją atmosferyczną na pewno będzie dużo zabawy). Może za pomocą pirometru da się wyznaczyć Land Surface Temperature?

Proponuję z tego zrobić większy projekt, może przy wykorzystaniu Open Source'owych narzędzi?

To na razie luźny pomysł.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 11, 2016, 15:12 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 27, 2016, 18:20 »
Czy są jeszcze jakieś pomysły? W przeciwnym razie zaczniemy badać wykonalność pomysłu CoB. :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 27, 2016, 20:08 »
Myślę, że to fajny pomysł. Ja nie mam żadnego:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23206
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 22, 2016, 19:46 »
Okiej - niebawem będę znów się kontaktować z ekipą ArduSat. Ktokolwiek ma inne koncepcje - prosze dać nam znać!

Offline Dzamiila

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 152
  • Ferrari vs Lotus
Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2016, 21:32 »
hej

Wiadomo coś w tym temacie?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ArduSat-PL - restart (dla wszystkich)
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 17, 2016, 21:32 »