Autor Wątek: SAT-AIS-PL  (Przeczytany 12041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
SAT-AIS-PL
« dnia: Marzec 25, 2016, 17:49 »
Witam w wątku poświęconemy satelicie SAT-AIS-PL, czyli I polskiemu satelicie komercyjnego jaki ma wyprodukować, która realizuje obecnie prace projektowe. Przeznaczeniem tego satelity ma być świadczenie usług AIS dla ruchu morskiego w rejonie bałtyckim. W założeniu ma mieć masę 40 kg. i być wystrzelona jako ładunek dodatkowy za ok. 4 lata.

Znaczenie skrótu AIS:
Cytuj
Systemu automatycznej identyfikacji (AIS) jest automatyczny system śledzenia używane na statkach oraz przez służby ruchu statków (VTS) do identyfikowania i lokalizowania statków poprzez elektroniczną wymianę danych z innymi pobliskich statków, stacji bazowych AIS i satelitów. Gdy satelity są wykorzystywane do wykrywania sygnatur AIS to używany termin satelitarna AIS (AIS-S). Informacje AIS uzupełnia radaru morskiego , który nadal jest podstawową metodą unikania kolizji dla transportu wodnego.

Informacje dostarczone przez urządzenia AIS, takich jak unikalnej identyfikacji, pozycji , kursu i prędkości , mogą być wyświetlane na ekranie lub ECDIS . AIS jest przeznaczony do obsługi statku w watchstanding oficerów i pozwalają morskie organy do śledzenia i monitorowania ruchów statku. AIS integruje standardową VHF nadawczo z systemem pozycjonowania, takie jak GPS lub LORAN-C odbiornika, z innych czujników elektronicznych nawigacji, takich jak żyrokompasu lub stopy zakrętomierza . Statki wyposażone w nadajniki-odbiorniki AIS mogą być śledzone przez stacje bazowe AIS położonych wzdłuż linii wybrzeża lub, gdy poza zasięgiem sieci naziemnych, dzięki rosnącej liczbie satelitów, które są wyposażone w specjalne odbiorniki AIS, które są zdolne deconflicting dużą liczbę podpisów.

Międzynarodowa Organizacja Morska jest Międzynarodowa konwencja o bezpieczeństwie życia na morzu wymaga AIS do zamontowania na pokładzie międzynarodowych statków dalekiego zasięgu o tonażu brutto (GT) w wysokości 300 lub więcej i wszystkich statkach pasażerskich niezależnie od wielkości.

Żródło:
https://translate.google.pl/translate?sl=en&tl=pl&js=y&prev=_t&hl=pl&ie=UTF-8&u=https%3A%2F%2Fen.wikipedia.org%2Fwiki%2FAutomatic_Identification_System&edit-text=
« Ostatnia zmiana: Marzec 25, 2016, 17:59 wysłana przez jsc »

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 25, 2016, 22:21 »

Wiadomo jakie są parametry orbity? Inklinacja, perycentrum, apocentrum?

Będzie to orbita okołobiegunowa?



Pozdrawiam,
Kamil N.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 25, 2016, 22:56 »
Nic tych rzeczy...

Offline kniklas

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2016, 23:33 »
Wydaje mi się że przy okazji studium wykonalności dla satelity określa się parametry orbity. A takie studium chyba wykonano, bo na tym bazuje koszt projektu?

Czy podano takie informacje? Czy ktoś się o to pytał?


Pozdrawiam,
Kamil N.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 25, 2016, 23:33 »

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 26, 2016, 00:31 »
Wydaje mi się że przy okazji studium wykonalności dla satelity określa się parametry orbity. A takie studium chyba wykonano, bo na tym bazuje koszt projektu?

No to zróbmy logiczne założenie, że wybrali najgorszą możliwą...

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 28, 2016, 20:50 »
Całkiem prawdopodobne, że satelita będzie zaprojektowany tak, by dać sobie radę na kilku typowych orbitach LEO. Wtedy łatwiej dosiąść się jako współpasażer do rakiety nośnej.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 29, 2016, 00:09 »
Słuchajcie - na logikę. Żeby satelita mógł obsługiwać Bałtyk w jakimś stopniu, to na pewno nie może to być niska inklinacja. Zostają wysokie inklinacje, najlepiej któraś z orbit polarnych.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 29, 2016, 09:40 »
Słuchajcie - na logikę. Żeby satelita mógł obsługiwać Bałtyk w jakimś stopniu, to na pewno nie może to być niska inklinacja. Zostają wysokie inklinacje, najlepiej któraś z orbit polarnych.
            ... zapomnij. Penwie bedzie cos nisko latajacego okresowo co kilka godzin nawiazujacego lacznosc (zbierajacego dane).
Elektronika na wyzszych orbitach ma o wiele wieksze wymagania. Z powazaniem
                        Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 29, 2016, 09:53 »
Adamie, czy zrozumiałeś mój post? Pisałem o LEO.  ::)

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 29, 2016, 12:18 »
Adamie, czy zrozumiałeś mój post? Pisałem o LEO.  ::)
            ... a to w takim razie moj blad. Nie widze problemow z technologia. Ale moze byc kwestia znalezienia odpowiendiego nosiciela.
Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 29, 2016, 13:02 »
Ale moze byc kwestia znalezienia odpowiendiego nosiciela.
Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla

Właśnie jesteśmy na jego etapie jego szukania, jak będzie jakiś lepszy to Creotech pewnie dołoży trochę sprzętu.

Offline Tomasz Noga

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 542
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 29, 2016, 13:45 »
Ale moze byc kwestia znalezienia odpowiendiego nosiciela.
Z powazaniem
                                                                                                           Adam Przybyla

Właśnie jesteśmy na jego etapie jego szukania, jak będzie jakiś lepszy to Creotech pewnie dołoży trochę sprzętu.

Wiadomo już, jaki to miałby być sprzęt? Chodzi o zwiększenie TRL czy danie satelicie nowych możliwości (czy jedno i drugie) ?

Offline R1

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 331
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 29, 2016, 17:28 »
Zapewne danie satelicie nowych możliwości. Jest pewnie trochę możliwych dodatkowych systemów, dzięki którym administracja uzyska istotne dane. Macie może jakieś pomysły co by się przydało?

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 29, 2016, 17:51 »
Zapewne danie satelicie nowych możliwości. Jest pewnie trochę możliwych dodatkowych systemów, dzięki którym administracja uzyska istotne dane. Macie może jakieś pomysły co by się przydało?
             ... duza pamiec masowa;-) Z powazaniem
                                                             Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2016, 18:15 »
A po co to?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SAT-AIS-PL
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 29, 2016, 18:15 »