Autor Wątek: New Horizons - misja podstawowa  (Przeczytany 319766 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #105 dnia: Sierpień 10, 2012, 21:32 »
Najbliższy przelot w pobliżu jakiegoś obiektu KBO, z tego co widzę, to na jesieni w przyszłym roku (odległość około 1 AU, czyli daleko w sumie). Potem kolejny na początku 2015 roku, odległość około 0,5 AU. Trzecim będzie już Pluton :)

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #106 dnia: Sierpień 10, 2012, 22:23 »
Najbliższy przelot w pobliżu jakiegoś obiektu KBO, z tego co widzę, to na jesieni w przyszłym roku (odległość około 1 AU, czyli daleko w sumie). Potem kolejny na początku 2015 roku, odległość około 0,5 AU. Trzecim będzie już Pluton :)
Tylko czy planowane są jakieś obserwacje przed Plutonem?

Co do samej animacji to warto jeszcze zwrócić uwagę na jeden szczegół. Tak jak mówiłem, fioletowe punkty to obiekty znalezione w ramach IceHunters, natomiast punkciki białe to obiekty odkryte przez zespół naukowy. Po tych drugich widać, że obserwacje są niezwykle skoncentrowane pod NH - wszystkie punkciki są odkryte w niemal jednej linii :).

velo

  • Gość
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #107 dnia: Październik 15, 2012, 23:26 »
jest kandydat do odwiedzin po przelocie koło plutona :-)

http://o.canada.com/2012/09/18/a-possible-post-pluto-flyby-target-for-nasas-new-horizons-spacecraft/

planetka nazywa się plutino 15810 i ma około 250 km średnicy

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 16, 2012, 02:16 »
jest kandydat do odwiedzin po przelocie koło plutona :-)

http://o.canada.com/2012/09/18/a-possible-post-pluto-flyby-target-for-nasas-new-horizons-spacecraft/

planetka nazywa się plutino 15810 i ma około 250 km średnicy

Do zbliżenia na odległość 0.595 AU dojdzie 2 czerwca 2016 r. ok. 19:40 UT (niemal rok po zbliżeniu z Plutonem)
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #108 dnia: Październik 16, 2012, 02:16 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #109 dnia: Październik 16, 2012, 02:17 »
Do zbliżenia na odległość 0.595 AU dojdzie 2 czerwca 2016 r. ok. 19:40 UT (niemal rok po zbliżeniu z Plutonem)

O ile trajektoria lotu NH nie zostanie zmieniona. A może być zmieniona, w dość niewielkim, ale jednak zakresie! :)

Scorus

  • Gość
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #110 dnia: Październik 16, 2012, 16:37 »
O ile trajektoria lotu NH nie zostanie zmieniona. A może być zmieniona, w dość niewielkim, ale jednak zakresie! :)

Bo 0.5 AU to ponad 2 razy dalej niż z orbity Ziemi do orbity Wenus ;)

Offline Limax7

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1123
  • .: I love comets :.
    • Link do Facebook:
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #111 dnia: Październik 17, 2012, 21:20 »
Dziś udało mi się dodać do Celestii piąty księżyc Plutona więc pokusiłem się o zrobienie animacji przelotu New Horizons w pobliżu systemu Plutona.

Widok z kilku kamer.
Dla Plutona i Charona ustawiłem pole widzenia 30° = 1x a dla pozostałych czterech księżyców powiększenie 200x

W pewnym momencie widać, że Pluton zakrywa Charona co na pewno będzie bardzo ciekawym zjawiskiem.
Czekamy więc na dotarcie sondy w okolice Plutona.



Link do HD:
Adam Hurcewicz
Uniwersał 150/900
Nikon D3200 + Nikkor AF-S 18-105mm + Sigma APO 70-300mm

Białystok, Polska
http://adamhurcewicz.wordpress.com

Scorus

  • Gość
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #112 dnia: Listopad 02, 2012, 18:21 »
Na wypadek występowania skupisk pyłu w układzie Plutona projektowanych jest 9 trajektorii bezpiecznych (Safe Haven Bail Out Trajectory - SHBOT). Wybór jednej z nich może zostać dokonany do 10 dni przed największym zbliżeniem do Plutona.
http://spaceflightnow.com/news/n1210/17newhorizons/#.UJPnAGclREc

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #113 dnia: Listopad 02, 2012, 18:30 »
Ciekawe, na ile rzeczywiście jest "zagracony" układ Plutona. Czy trwają jakieś intensywne obserwacje tej planety (of korz karłowatej)??

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #114 dnia: Luty 24, 2013, 22:54 »
Ciekawe, na ile rzeczywiście jest "zagracony" układ Plutona. Czy trwają jakieś intensywne obserwacje tej planety (of korz karłowatej)??

Można się domyślać, że gdzieś na pewno ktoś prowadzi jakieś badania - niemniej to chyba trudne ze względu na odległość.

Ostatnio Emily Lakdawalla policzyła kiedy Pluton będzie widoczny na zdjęciach z instrumentu LORRI sondy NH widoczny lepiej niż ze znanych nam obrazów z Hubble'a - okazuje się, że stanie się to w momencie osiągnięcia odległości około 160 mln km od Plutona. Sonda NH osiągnie taki dystans za około 2 lata.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #115 dnia: Kwiecień 24, 2013, 14:58 »
Ciekawe, na ile rzeczywiście jest "zagracony" układ Plutona. Czy trwają jakieś intensywne obserwacje tej planety (of korz karłowatej)??

Można się domyślać, że gdzieś na pewno ktoś prowadzi jakieś badania - niemniej to chyba trudne ze względu na odległość.

Ostatnio Emily Lakdawalla policzyła kiedy Pluton będzie widoczny na zdjęciach z instrumentu LORRI sondy NH widoczny lepiej niż ze znanych nam obrazów z Hubble'a - okazuje się, że stanie się to w momencie osiągnięcia odległości około 160 mln km od Plutona. Sonda NH osiągnie taki dystans za około 2 lata.

Od IV.2015 to i tak ma planowo rozpocząć robienie zdjęć Plutona (chyba 75 dni przed przybyciem) bo ich rozdzielczość będzie już lepsza niż Hubble'a, do kolsest aprouczu na Plutonie powinno minąć w tym czasie 12 dób.

Scorus

  • Gość
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #116 dnia: Czerwiec 18, 2013, 19:01 »
Pomimo odkrycia księżyców P4 i P5 trajektoria sondy nie musi być zmieniana, bo ryzyko zderzenia z drobinami pyłu okazało się pomijalni małe.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/06171215-new-horizons-shbot-not-needed.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #117 dnia: Czerwiec 18, 2013, 19:23 »
Pomimo odkrycia księżyców P4 i P5 trajektoria sondy nie musi być zmieniana, bo ryzyko zderzenia z drobinami pyłu okazało się pomijalni małe.

http://www.planetary.org/blogs/emily-lakdawalla/2013/06171215-new-horizons-shbot-not-needed.html

To jest dobra wiadomość - osobiście uważałem (/obawiałem się), że wybrana zostanie jakaś mało atrakcyjna trajektoria, z dala od Plutona.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #118 dnia: Czerwiec 28, 2013, 11:33 »
Uwaga! Pierwsze zdjęcie Plutona i Charona sonda New Horizons dokona już w najbliższy poniedziałek, 1 lipca. :)

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 29, 2013, 04:03 »
Z niecierpliwością czekamy na tego pixela :>

Zdjęcie kalibracyjno-testowe a potem sonda znowu pójdzie spać ;)?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: New Horizons - misja podstawowa
« Odpowiedź #119 dnia: Czerwiec 29, 2013, 04:03 »