Autor Wątek: SpaceX  (Przeczytany 1348674 razy)

0 użytkowników i 12 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #855 dnia: Czerwiec 01, 2012, 22:18 »
Wideo o materiale na osłonę termiczną jaką wybrał SpaceX dla swojego statku Dragon - PICA-X:


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #856 dnia: Czerwiec 07, 2012, 20:21 »
Znalazłem ciekawy artykuł w serwisie PrivCo, zajmującym się audytem prywatnych przedsiębiorstw, poświęcony SpaceX: http://www.privco.com/private-company/space-exploration-technologies-corp.

Musk, który zakładał SpaceX z kapitałem 100 mln USD, został miliarderem! PriVo szacuje, że wartość SpaceX po udanym locie Dragona C2+ wynosi 2,4 mld USD. Musk ma 65% udziału w firmie, zatem 1,6 mld jest jego! Oczywiście, jeśli by za taką cenę firmę sprzedał.

Zajrzałem do Forbesa, i aktualnie wśród 400 najbogatszych amerykanów z "naszej" branży znajdują się na niej:
13) Jeff Bezos - 19,1 mld
23) Paul Allen - 13,2 mld

Na liście światowej zajmują oni miejsca odpowiednio 26. i 48. Ponadto Richard Branson (Wlk. Brytania) jest na pozycji 255 - 4,2 mld, a Elon Musk jest 634 z 2 mld (nie wiem dlaczego nie ma go wśród Amerykanów). Dla porównania: Jan Kulczyk jest 442 z 2,7 mld.


Są tu ponadto interesujące dane dotyczące dochodów firm i zatrudnienia. Oto ciekawe wykresy pokazujące kolejno: dochód, zatrudnienie i efektywność:





A więc okazuje, że na astronautyce można już sporo zarobić...

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #857 dnia: Czerwiec 07, 2012, 20:30 »
Celem sprostowania, Musk już wcześniej był miliarderem, właśnie dlatego założył SpaceX, Tesla Motors i SolarCity ;)

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #858 dnia: Czerwiec 07, 2012, 20:38 »
Celem sprostowania, Musk już wcześniej był miliarderem, właśnie dlatego założył SpaceX, Tesla Motors i SolarCity ;)

Oraz wywodzi się z "Mafii".

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #858 dnia: Czerwiec 07, 2012, 20:38 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #859 dnia: Czerwiec 07, 2012, 21:36 »
Celem sprostowania, Musk już wcześniej był miliarderem, właśnie dlatego założył SpaceX, Tesla Motors i SolarCity ;)

Mógłbyś podać źródło? Nigdy o tym nie słyszałem.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #860 dnia: Czerwiec 07, 2012, 22:30 »
Looz: a nie miałeś przypadkiem na myśli, że był milionerem? :)

Co do tego czemu go nie ma na liście Amerykanów to chyba dlatego, że facet pochodzi z RPA.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #861 dnia: Czerwiec 07, 2012, 23:32 »
Co do tego czemu go nie ma na liście Amerykanów to chyba dlatego, że facet pochodzi z RPA.

Musk figuruje u Forbesa jako Amerykanin, bo takie ma obywatelstwo. Powód raczej jest taki, że na liście światowej pojawił się po raz pierwszy, a listy te są uaktualniane zdaje się co pół roku. Tak więc pewno znajdzie się na liście amerykańskiej po najbliższym uaktualnieniu. Chyba, że źle szukałem...

Szacunki Forbesa należy traktować, jak zresztą każde inne tego rodzaju, z ostrożnością. Tym niemniej listy Forbesa uchodzą za bardzo wiarygodne.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #862 dnia: Czerwiec 08, 2012, 02:03 »
Matias, JSz: Hm, źródła nie mogę znaleźć. Może faktycznie był "tylko milionerem"? Ze sprzedaży Zip2 i PayPayla miał ok. 500mln dolarów, może faktycznie zasugerowałem się jakimś przekłamanym artykułem. Tak czy inaczej, Musk na pewno miał więcej niż 100mln, bo jeszcze kilkadziesiąt mln poszło na Teslę i SolarCity. Obecnie 29% akcji w Tesla Motors warte są 1mld dolarów, reszta to udziały w SpaceX i Solar City, majątku mu ponoć jako takiego dużo nie zostało. Oglądałem o nim kiedyś dokument, jak znajdę to podrzucę.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #863 dnia: Czerwiec 11, 2012, 01:08 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JURQYH669_g#t=98s

Dobrze rozumiem, że tego typu silniki korekcyjne będą używane do sprowadzania rakiet SpaceX na ziemię? Oczywiście po wzmocnieniu ciągu. Czy takie silniki jak planuje SpaceX czymś się znacząco różnią?
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 11, 2012, 01:20 wysłana przez LooZ^ »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #864 dnia: Czerwiec 11, 2012, 01:32 »
http://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=JURQYH669_g#t=98s

Dobrze rozumiem, że tego typu silniki korekcyjne będą używane do sprowadzania rakiet SpaceX na ziemię? Oczywiście po wzmocnieniu ciągu. Czy takie silniki jak planuje SpaceX czymś się znacząco różnią?

Interesujący filmik :P Masz na myśli koncepcję powracającego na stanowisko startowego pierwszego stopnia rakiety (Grasshoppera)? Zdaje się, że mieli wykorzystywać tam główne silniki (Merliny D), być może tylko kilka z jednego klastra. Jakie silniczki korekcyjne będą wykorzystywane jeszcze dodatkowo do kontroli orientacji i położenia tego pierwszego stopnia Falcona 9 to nie wiem, domyślam się jednak, że takowe akurat już istnieją (chociażby Draco? tylko wtedy potrzeba by dodatkowych zbiorników na paliwo, a zdaje się miała być wykorzystana nafta i LOX).

Offline ViktoR

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 64
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #865 dnia: Czerwiec 16, 2012, 20:42 »
Ciekawe fotki:





Slicznie wyglądają te dysze.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #866 dnia: Czerwiec 26, 2012, 17:34 »
Przeprowadzono 185 sekundowe odpalenie silnika Merlin 1D


Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #867 dnia: Czerwiec 27, 2012, 22:03 »
Tu znalazłem ciekawą informację na temat tego silnika. Chociaż może te dane są Wam znane:
http://kopalniawiedzy.pl/Merlin-1D-silnik-startowy-SpaceX-Falcon,16100
Cytuj
Merlin 1D to najbardziej efektywny silnik startowy jaki kiedykolwiek stworzono. Jego współczynnik ciągu do ciężaru wynosi aż 150. Dla porównania warto wspomnieć, że współczynnik ten dla silnika wykorzystywanego w samolocie Concorde wynosił 5,4, dla silnika myśliwca F-22 jest równy 7,95, a dla silnika promów kosmicznych - 73,2. Dotychczas najbardziej efektywnym silnikiem był radziecki NK-33, który mógł pochwalić się współczynnikiem rzędu 136,8.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #868 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:09 »
Stosunek siły ciągu silnika rakietowego do jego masy, to tylko jeden z ważniejszych parametrów, który maleje ze wzrostem siły ciągu. Silnik Merlin to inna klasa silnika, który działa na innym niż RD-33 schemacie pracy, ponadto obie konstrukcje dzieli 40 lat!
Rzeczywistą efektywność (sprawność) silnika rakietowego wyraża inny parametr - impuls właściwy (Isp), który jest wyznacznikiem wydajności procesu spalania i doskonałości konstrukcji.

LooZ^

  • Gość
Odp: SpaceX
« Odpowiedź #869 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:33 »
Kurczę, juram, a po polsku? :) Ktoś mógłby właśnie opisać te parametry jakimś przystępnym językiem? :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: SpaceX
« Odpowiedź #869 dnia: Czerwiec 27, 2012, 23:33 »