Autor Wątek: BepiColombo  (Przeczytany 51755 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
BepiColombo
« dnia: Sierpień 20, 2011, 13:21 »
BepiColombo jest przygotowywaną misją do Merkurego, realizowaną przez ESA i JAXA jako pierwszy wspólny projekt tych agencji. Jest to piąta misja z klasy największych misji naukowych ESA (tzw "Cornersote Mission") - po projektach Cluster 2, XMM-Newton, Rosetta i Herschel. Obejmuje dwa orbitery. Pozwala na kompleksowe badania powierzchni, szczątkowej atmosfery (egzosfery) i magnetosfery Merkurego. Do jej podstawowych celów naukowych należą: badania ewolucji Merkurego, w tym poznanie przyczyn jego wysokiej gęstości; określenie stanu jądra planety (czy jest ono ciekłe czy zestalone) i odniesie tych informacji do procesów formowania się planety; badania procesów tektonicznych, w tym poszukiwania przejawów tektonizmu w okresie obecnym; wykonanie poszukiwań mechanizmów generujących pole magnetyczne; poszukiwania przyczyn braku śladów żelaza w spektrogramach planety; określenie natury osadów w stale zacienionych kraterach w strefach polarnych; badania geologii powierzchni planety z dużą precyzją; badania procesów odpowiedzialnych za tworzenie się egzosfery; wykonanie poszukiwań szczątkowej jonosfery i przeprowadzenie badań mechanizmów oddziaływań wiatru słonecznego z magnetosferą planety; poszukiwania zjawisk przypominających zorze polarne, pasy radiacyjne i nagłe uwolnienia energii (Substorm); odniesienie badań planety do teorii opisujących skład mgławicy protosłonecznej i proces formowania się planet; oraz przeprowadzenie czułych testów ogólnej teorii względności.

Misja daje unikaną szansę na przeprowadzenie kompleksowych badań Merkurego - zarówno jego powierzchni z niskiej orbity o niewielkim mimośrodzie oraz otoczenia plazmowego z orbity silnie eliptycznej. Niska orbita jest znacznie bardziej wartościowa naukowo niż eliptyczna orbita sondy MESSENGER. Umieszczenie na niej pojazdu rodzi jednak szereg złożonych problemów technicznych. Pod względem  koniecznych do rozwiązania problemów a także złożoności programu naukowego i zaawansowania instrumentów naukowych wyprawa jest jednym z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć w historii badań Układu Słonecznego. Ponadto jest to najdroższa europejska misja planetarna, pod tym względem wyprzedza nawet Rosettę. Koszty prac nad europejskimi komponentami sondy, startu i prowadzenia misji są szacowane na 970 mln euro. Koszty instrumentów naukowych opracowanych przez europejskie instytucje przekracza 200 mln euro.

Szczegółowy opis misji:
http://www.astronautyka.org/index.php/topic,748.0.html



Śliczny opis, widać dużą ilość wykonanej pracy! Brawa dla Scorusa - zabieram się do czytania. :)
« Ostatnia zmiana: Sierpień 16, 2012, 20:01 wysłana przez Scorus »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2011, 13:26 »
Robota gigantyczna, Scorus! Chociaż mnie by się lepiej czytało, gdyby to był jeden PDF...

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2011, 18:15 »
Robota gigantyczna, Scorus! Chociaż mnie by się lepiej czytało, gdyby to był jeden PDF...

Mam nadzieję, że będzie - np w nowym wydaniu Astronautilusa. :)

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2011, 02:22 »
W projekcie już się sporo dzieje. Ostatnio model strukturalno - termalny MPO został dostarczony do ESTEC na testy termiczne. Rozpoczną się one na początku września.
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=49053

5-6 września na Uniwersytecie w Kioto odbędzie się workshop na temat BepiColombo i MESSENGERA. Następnie 8-10 września w Kanazawa Kagekiza odbędzie się 8 spotkanie zespołu naukowego misji.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 23, 2011, 02:22 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 07, 2011, 19:40 »
W projekcie już się sporo dzieje. Ostatnio model strukturalno - termalny MPO został dostarczony do ESTEC na testy termiczne. Rozpoczną się one na początku września.
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=49053

Artykuł na ten temat na Kosmo.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 20, 2011, 13:19 »

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 28, 2011, 19:39 »
Więcej zdjęć z przygotowań do testów termicznych modelu inżynieryjnego MPO.
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=49123

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 28, 2011, 19:45 »
Pisząc opis misji zaskoczyło mnie trochę, że panele zewnętrzne są ażurowe. Jakiś czas temu pojawiło się zdjęcie.

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 02, 2011, 12:16 »
Zakończyły się już testy termiczne  modelem MPO. W następnej kolejności planowane są testy mechaniczne wraz z modelami pozostałych komponentów MCS.
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=49468

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 03, 2012, 03:50 »
Do ESTEC przyjechał model strukturalnym MMO. Teraz wykonane zostaną testy mechaniczne połączonych modułów MCS.
http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=49739

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2267
  • "Per aspera ad astra"
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 29, 2012, 23:57 »
Start BepiColombo planowany jest obecnie na sierpień... 2015 :(

http://sci.esa.int/science-e/www/object/index.cfm?fobjectid=50105
GG 8698011

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 02, 2012, 00:22 »
No, wygląda na małą obsuwkę (i tak nie najgorszą jeszcze).

BepiColombo w 2015 roku

"Europejska misja do planety Merkury zostanie opóźniona do 2015 roku, czyli o ponad rok.

BepiColombo, misja Europejskiej Agencji Kosmicznej do Merkurego, została przełożona o ponad rok. Poprzednia data startu sondy, opracowywanej we współpracy z japońską agencją kosmiczną JAXA, miała przypadać na lipiec 2014.

Przygotowanie misji wymaga opracowania wielu nowych technologii potrzebnych do ochrony statku przed ekstremalnie trudnymi warunkami, w jakich przyjdzie mu pracować w drodze do Merkurego i na jego orbicie. Główny wykonawca projektu, Astrium GmbH, poinformował, że w związku z tym nie uda się najpewniej dotrzymać terminu lipca 2014.

W związku z tym konieczne było przesunięcie daty startu. Ponieważ lot sondy wymaga odpowiedniego ułożenia Ziemi względem Wenus i Merkurego kolejną dogodną datą startu będzie dopiero sierpień 2015."

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 05, 2012, 11:52 »
To od dawna było do przewidzenia. To że przesunięcie nastąpiło już w tym roku świadczy, że projekt znajduje się na dobrej drodze.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 07, 2012, 10:02 »
Jak będzie ktoś miał nowy "rozkład jazdy" pod start w VIII.2015 to weźcie zalinkujcie co ?

Scorus

  • Gość
Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2012, 14:42 »
Jest jedna publikacja, biodajże w Advances in Space Science, ale chwilowo nie mam przy sobie mojej biblioteki.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: BepiColombo
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 08, 2012, 14:42 »