Autor Wątek: Rosyjski program kosmiczny  (Przeczytany 559096 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Scorus

  • Gość
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #435 dnia: Kwiecień 04, 2014, 14:58 »
Jest konieczna, bo ma być podstawowym modułem nowej stacji, przynajmniej do wyniesienia modułu mieszkalnego typu Zvezda (jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie). Pod koniec okresu funkcjonowania ISS rosyjskie moduły będą starsze od Mira. Jeśli w Rosji ma istnieć przemysł kosmiczny to stacja taka musi powstać. A Nauka została zbudowana w większości za amerykańskie pieniądze na początku realizacji programu ISS, jako moduł zapasowy dla Zaryi. Amerykanom wtedy zależało na rozpoczęciu budowy stacji, a Protonom zdarzały się katastrofy. Tak więc zbudowanie stacji na bazie tego modułu jest niepotarzaną szansą na loty załogowe na następnych kilkanaście lat po ISS, być możne jedyną dla Rosji.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #436 dnia: Kwiecień 14, 2014, 09:29 »
W przeddzień Dnia Kosmonautyki Witalij Łopota - szef Energii, udzielił obszernego wywiadu. Na temat Nauki: "Ориентировочно НЭМ должен быть полностью готов к концу 2016 года. Запуск, скорее всего, состоится в 2017 году."

A więc start w 2017 (obsuwa od razu o dwa lata!).

Przy okazji potwierdził nasze przypuszczenia co do roli, jaką widzą Rosjanie dla Nauki - jako trzonu dla przyszłej oddzielonej rosyjskiej części stacji: "И если мы до 2024 года будем эксплуатировать МКС, как это сегодня обсуждается, то начиная с 2025 года российский сегмент будет иметь еще хороший эксплуатационный ресурс."

O ile dobrze zrozumiałem rosyjski...

Źródło: http://itar-tass.com/opinions/interviews/2065

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #437 dnia: Kwiecień 17, 2014, 20:43 »
Duże zmiany w CPK - Centrum Szkolenia Astronautów.

Dyrektorem został Jurij Łonczakow, jeszcze niedawno czynny astronauta, przewidziany nawet do załogi Sojuza TMA-16M, ale nagle w ubiegłym roku opuścił oddział astronautów (zwolnił tym samym miejsce Padałce, który będzie miał okazję pobić rekord Krikałowa w łącznym czasie pobytu w kosmosie)). Teraz powrócił w roli dyrektora.

Krikałow właśnie przestał być dyrektorem. Ciekaw jestem, czy znajdzie sobie, czy też jemu znajdą jakieś miejsce w administracji lub przemyśle astronautycznym.

Zastępcą dyrektora i dowódcą grupy astronautów został Walerij Korzun - były astronauta. O ile wiem, funkcję tę pełnili zazwyczaj aktywni astronauci, nie byli. Dotychczas pełnił ją Siergiej Wołkow.

Źródło: http://www.gctc.su/main.php?id=107

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #438 dnia: Kwiecień 18, 2014, 01:56 »
Jest konieczna, bo ma być podstawowym modułem nowej stacji, przynajmniej do wyniesienia modułu mieszkalnego typu Zvezda (jeśli kiedykolwiek do tego dojdzie). Pod koniec okresu funkcjonowania ISS rosyjskie moduły będą starsze od Mira. Jeśli w Rosji ma istnieć przemysł kosmiczny to stacja taka musi powstać. A Nauka została zbudowana w większości za amerykańskie pieniądze na początku realizacji programu ISS, jako moduł zapasowy dla Zaryi. Amerykanom wtedy zależało na rozpoczęciu budowy stacji, a Protonom zdarzały się katastrofy. Tak więc zbudowanie stacji na bazie tego modułu jest niepotarzaną szansą na loty załogowe na następnych kilkanaście lat po ISS, być możne jedyną dla Rosji.
            ... lepiej tego nie mozna ujac, bedzie konieczna ... kiedys, teraz przylaczona do ISS nic by nie wnosilo. A co do kasy to bym sie nie przejmowal tak bardzo, chiny czy UO z checia zaplaca;-) Z powazaniem
                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #438 dnia: Kwiecień 18, 2014, 01:56 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #439 dnia: Kwiecień 25, 2014, 08:40 »
Rosjanie to już taki tygrys bez zębów, stąd to ich wieczne trąbienie o wielkich planach i stąd to bardzo delikatne, wręcz przyczajone podejście do kwestii dalszej rozbudowy ISS. Po pierwsze to o czym wspomniał Scorus - czyli jedyny plan dalszej ich obecności w kosmosie, a po drugie pernamentny brak funduszy na kolejną stację budowaną od zera. Bez wsparcia NASA które LEO zstawia "prywaciarzom" a sama chce wreszcie wybiec znacznie dalej - Rosjanom pozostaje wegetować na tym co jeszcze mają, licząc być może na jakiś wspólny przyszły projekt z Chińczykami (co mimo wszystko b.wątpliwe) Co tu dużo mówić - Rosjanie kompletnie pogubili się w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej, brak pieniędzy, brak planów no i także brak konkrentych perspektyw na zmianę obecnej sytuacji.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #440 dnia: Kwiecień 25, 2014, 12:09 »
Co tu dużo mówić - Rosjanie kompletnie pogubili się w kwestii eksploracji przestrzeni kosmicznej, brak pieniędzy, brak planów no i także brak konkrentych perspektyw na zmianę obecnej sytuacji.

Nawet w tym wątku dużo pisaliśmy o bardzo daleko idących zmianach, choćby w rosyjskim przemyśle kosmicznym. Jako że polegają one głównie na konsolidacji, trudno prorokować czy przyniosą one pozytywne rezultaty, ale w warunkach rosyjskich być może tak.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #441 dnia: Kwiecień 25, 2014, 13:29 »
Konsolidacja może im przynieść pewne korzyści, ale zakładam, że początkowo spadnie efektywność działania wskutek potencjalnego "niedopasowania" trybów pracy względem siebie.

Offline mikii77

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 268
  • LOXem, naftą i SOLIDem
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #442 dnia: Kwiecień 27, 2014, 19:40 »
Pierwsza Angarka ma polecieć(bez ładunku) 26 czerwca.
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/przyszlosc/roskosmos/dziewiczy-lot-angary-w-czerwcu
Jednak znając rosjan, to zapewnie poleci z poślizgiem.
Go Elon, Go!!!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #443 dnia: Kwiecień 28, 2014, 12:11 »
Może warto zrobić oddzielny wątek o pierwszym starcie Angary? Jak uważacie?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #444 dnia: Kwiecień 28, 2014, 15:47 »
Może warto zrobić oddzielny wątek o pierwszym starcie Angary? Jak uważacie?

Ja popieram  :D

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #445 dnia: Kwiecień 28, 2014, 15:58 »
Może warto zrobić oddzielny wątek o pierwszym starcie Angary? Jak uważacie?

Ja popieram  :D

Też popieram :)
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #446 dnia: Maj 03, 2014, 18:43 »
Pierwsza Angarka ma polecieć(bez ładunku) 26 czerwca.
http://www.kosmonauta.net/przyszlosc/przyszlosc/roskosmos/dziewiczy-lot-angary-w-czerwcu
Jednak znając rosjan, to zapewnie poleci z poślizgiem.

Nie znalazłem tego startu w rozpisce na NSF, w ogóle nie ma tam rakiety Angara 1.2, jest natomiast start Angary 5 pod koniec listopada. Również Loty Kosmiczne, podające starty do końca czerwca nic nie mówią o Angarze. Jak więc jest z tym startem?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #447 dnia: Maj 08, 2014, 18:59 »

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #448 dnia: Maj 08, 2014, 19:13 »
Jeszcze Putina tam brakowało ;D

Propagandowa broszurka jakich wiele.

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #449 dnia: Maj 08, 2014, 19:17 »
Wedlug zapowiedzi z 2004r w tym roku mieli załogowo na Marsie lądować.Wie ktoś ile im zostało do Czerwonej Planety?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rosyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #449 dnia: Maj 08, 2014, 19:17 »