Autor Wątek: Mars Rover 2020 Perseverance  (Przeczytany 386268 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #165 dnia: Wrzesień 27, 2017, 13:04 »
Thales  prowadzi końcowe etapy testowania kompaktowego systemu SuperCam

The Mars 2020 Rover Features New Spectral Abilities with its New SuperCam
25-Sep-2017 Intellasia | BusinessWire

(...)Mars 2020 rover, named for the year of its scheduled launch. In addition to a faster LIBS system, the SuperCam
will feature an entirely new conduction-cooled laser system to provide the non-destructive analysis ability of Raman spectroscopy, capable of detecting carbon-based signatures of organic materials. (...)

http://www.intellasia.net/the-mars-2020-rover-features-new-spectral-abilities-with-its-new-supercam-623445

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #166 dnia: Wrzesień 28, 2017, 09:25 »
Czy wiadomo cos więcej, na jakim etapie jest montaż łazika? Czy zaczęto wogóle już montaż? Do 2020 roku czasu nie jest już tak dużo... jeszcze przecież długa lista testów po drodze...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #167 dnia: Wrzesień 28, 2017, 10:48 »
Wydaje mi się, że z pewnością duża część instrumentów jest obecnie montowana na poziomie subsystemów. One też muszą być przetestowane.

Pewnie integracja łazika nastąpi w 2018 roku a testy całościowe od końca 2018. Wtedy mniej więcej rok na testy łazika, poprawki software itp itp.

Ale rzeczywiście - warto poszukać informacji. Szkoda, że nie ma nas na IAC 2017 - pewnie są tam prezentacje o tym! :)

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24660
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 28, 2017, 21:28 »
Można jeszcze dodać , że jest np. nadzieja na wzbogacenie misji o nową technikę wykrywania wanadu , więc  jest jeszcze za wcześnie na integrację łazika.

https://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2219.msg109474#msg109474
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 03, 2021, 17:02 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #168 dnia: Wrzesień 28, 2017, 21:28 »

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #169 dnia: Listopad 01, 2017, 16:56 »
Nowa misja łazika Mars 2020 będzie korzystała z 23 kamer - 9 inżynieryjnych, 7 naukowych oraz 7 kamer monitorujących wejście w atmosferę Marsa, etap opadania oraz samo lądowanie.



Więcej na ten temat w linku:https://mars.nasa.gov/mars2020/mission/rover/cameras/

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #170 dnia: Listopad 09, 2017, 05:46 »
Mam dla was chyba cos unikalnegop - cos co tylko wy widzicie.

Pierwsze dwa zdjecia to aluminiowa platforma wokol ktorej caly lazik 2020 bedz montowany. Koszt dla NASA - $125 K.
Dwa nastepne zdjecia to zapasowe kola do Curiosity.

Zdjecia zrobione przez mojego syna (on jest na dolnym zdjeciu) ktory wlasnie przebywa w firmie Tapemation pod Santa Cruz, Kalifornia gdzie to wszystko sie wyrabia. Ta firma zajmuje sie produkcja roznego rozdau metalowych skomplikowanych czesci dla przemyslu lotniczego i kosmicznego. Widzial produkcje obecnych kol dla lazika 2020 ale nie pozwolono mu sie nimi "bawic". Moj syn pracuje dla innej podobnej firmy (Moog) i poniewaz obie firmy wspolpracuja przy pewnych projektach jego obecnosc tam to nie turystyka tylko biznes chociaz on nie ma nic wspolnego z tym lazkiem - pokazano mu co sie dzieje w tym zakresie. Moj syn chwycil takie kolo i sie zdziwil jakie lekkie - oczywiscie nowe kola beda ciezsze. Widzial maszyny do produkcji tych kol - powiedzial tylko ze olbrzymie gabarytowo. Zdjecia zrobiono 2 h temu.









Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3845
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #171 dnia: Listopad 09, 2017, 07:23 »
widzę, układ bieżników taki sam jak w Curiosity, ale tym razem materiałem będzie tytan tak?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #172 dnia: Listopad 09, 2017, 07:40 »
Jak pisałem - te na zdjęciu to koła od Curiosity, nie mógł niestety zrobić zdjęć nowych kół, nowe koła maja faliste bieżniki gdyż ostre katy przyczyniły się do ich osłabienia, w nowych kołach - tez aluminium tylko 2 razy grubsze.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #173 dnia: Listopad 09, 2017, 07:46 »
Ciekawostka - w nowych kołach chciano porobić małe wycięcia aby łazik jeżdżąc po Marsie drukował litery JPL - NASA z jakiegoś powodu się nie zgodziła i zamiast tego w kołach będą małe dziurki i kreski odpowiadające literom JPL ale w kodzie Morsa.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #174 dnia: Listopad 09, 2017, 08:22 »
Ciekawostka - w nowych kołach chciano porobić małe wycięcia aby łazik jeżdżąc po Marsie drukował litery JPL - NASA z jakiegoś powodu się nie zgodziła i zamiast tego w kołach będą małe dziurki i kreski odpowiadające literom JPL ale w kodzie Morsa.
Rewelacyjny post ze zdjęciami-  wielki szacunek dla Ciebie!

Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #175 dnia: Listopad 09, 2017, 08:53 »
Ciekawostka - w nowych kołach chciano porobić małe wycięcia aby łazik jeżdżąc po Marsie drukował litery JPL - NASA z jakiegoś powodu się nie zgodziła i zamiast tego w kołach będą małe dziurki i kreski odpowiadające literom JPL ale w kodzie Morsa.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
Jakby lazik swoimi kolami drukowal napis NASA wtedy agencja by sie zgodzila a tak .....  ;)

Olasku dziekuje za ciekawe fotki I wiadomosci o nastepcy Curiosity  :)

Offline KonradL

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 627
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #176 dnia: Listopad 09, 2017, 12:40 »
Mam dla was chyba cos unikalnegop - cos co tylko wy widzicie.

Super :)
Ja wiem, ze zapewne macie głowę na karku i wiecie co robicie. Ale upewnijcie się, że możecie to publikować.
Piszę o tym, bo przypomina mi się głośna sprawa z iphonem (analogia mocno niedoskonała, ale ciągle).


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23258
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #177 dnia: Listopad 09, 2017, 13:16 »
Świetne zdjęcia! Dzięki olasku! :)

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #178 dnia: Listopad 09, 2017, 14:43 »
Olasek, jak dla mnie bomba, dzięki za zdjęcia i szczegóły techniczne !
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #179 dnia: Listopad 09, 2017, 18:18 »
Ale upewnijcie się, że możecie to publikować.
Piszę o tym, bo przypomina mi się głośna sprawa z iphonem (analogia mocno niedoskonała, ale ciągle).
Sensowna uwaga, on dostal pozwolenie na zdjecia, robil zdjecia wlasnie najnowszym Iphonem X. Dzis pozwolenie na zdjecia jest w zasadzie rownowazne pozwoleniu na internetowa publikacje. I jak widac nie dali mu dotknac nowych kol do lazika. Prosze zauwazyc ze ta firma jest wyjatkowa dostepna dla szerokiej publicznosci w tym sensie ze kazdy moze tam wejsc i zamowic sobie jakies bardzo sprytne (i drogie) wyroby z aluminium, wiele przykladow co robia znajdziecie na internecie - naprzyklad potrzebujecie jakas niesamowita aluminiowa deske rozdzielcza do samochodu - zrobia wam wedlug waszych specyfikacji, wiele ciekawych zdjec jest na ich stronie Facebooka.

Publikacja zdjec (wedlug mojego syna) bylaby problematyczna gdyby lazik lub te jego aluminiowe czesci podlegala kontroli ITAR, no wlasnie podlega kontroli czy nie a nawet jesli technologia lazika podlega pod ITAR to czy jego kola lub rama podlegaja pod ITAR - nie wiemy.
« Ostatnia zmiana: Listopad 10, 2017, 05:45 wysłana przez olasek »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Rover 2020
« Odpowiedź #179 dnia: Listopad 09, 2017, 18:18 »