Autor Wątek: Polecane książki  (Przeczytany 146449 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #225 dnia: Wrzesień 25, 2018, 20:46 »
Ekoplaneto gdybyś przeczytał/kupił "Erę dinozaurów" proszę napisz coś tutaj bo też jestem nią bardzo zainteresowany - spis treści czy krótka notka na jej temat nie powie mi wszystkiego o zawartości a gdyby była to książka  bardziej naukowa niż popularna - coś w rodzaju "Dzieje życia na Ziemi" Dzika i podobnie zilustrowana to MUSZĘ JĄ MIEĆ;) ale w innym wypadku to niekoniecznie.

Dziś zacząłem czytać ,,Erę dinozaurów" i po przeczytaniu około 50 stron oraz przejrzeniu całej książki mogę ją polecić do kupna miłośnikom dinozaurów i paleontologii :) Wystarczy taki kwiatek z lektury, że wbrew wcześniejszym danym, dinozaury po swoim powstaniu nie od razu opanowały lądy świata, lecz trzeba było czekać na to ładnych kilka - kilkanaście milionów lat, co zostało zauważone dopiero w ostatnich latach  :) Do tego czasu stanowiły niewielki udział w ówczesnej faunie.
Więcej szczegółów opiszę po ukończeniu lektury :)  8)

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #226 dnia: Wrzesień 27, 2018, 09:11 »
Wystarczy taki kwiatek z lektury, że wbrew wcześniejszym danym, dinozaury po swoim powstaniu nie od razu opanowały lądy świata, lecz trzeba było czekać na to ładnych kilka - kilkanaście milionów lat, co zostało zauważone dopiero w ostatnich latach  :) Do tego czasu stanowiły niewielki udział w ówczesnej faunie.
[/quote]

To akurat nie nowina Terapsydy były zastępowane przez nowych władców lądów przez prawie cały Trias - dużo jest ilustracji (w książce o dinozaurach muszą być - "musowo":)?

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #227 dnia: Wrzesień 27, 2018, 09:29 »
Z obecnej wiedzy wynika, że terapsydy były zastępowane (o ile były zastępowane a nie zwolnione przez nie miejsca opanowywał ktoś inny) przez archozaury. A, że nie były to dinozaury tylko inne archozaury w tym zaurozuchy  to właśnie nowina sprzed kilku ostatnich lat.
Niewielkich nieścisłości związanych z błędami semantycznymi można by kilka wyliczyć  np. w jednym miejscu opisano wyższe jednostki systematyczne(niestety już  nie pamiętam jakie)  jako gatunki :P ale to nie umniejsza wartości książki, zwłaszcza dla osoby jako tako obznajomionej z dinozaurami, która wyłapie takie krzywe kwiatki  ;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 27, 2018, 21:22 »
Jak obiecałem Ekoplanecie - Szybkie streszczenie najnowszej książki "Planeta Mars"; mocną stroną jest szata graficzna
 książki,  natomiast całokształt na średnim poziomie- Sposób przekazu bez polotu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #228 dnia: Wrzesień 27, 2018, 21:22 »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2272
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #229 dnia: Październik 03, 2018, 14:19 »
Jest! A raczej będzie - biografia Neila Armstronga wreszcie po polsku! ;D

"Pierwszy człowiek. Historia Neila Armstronga" Jamesa R. Hansena ma trafić na półki księgarń 17 października :)

 http://www.wielkalitera.pl/ksiazki/id,216/pierwszy-czlowiek.html


GG 8698011

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24667
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #230 dnia: Październik 03, 2018, 17:27 »
Czyli na 2 dni przed polską filmową premierą adaptacji tej biografii

https://www.filmweb.pl/film/Pierwszy+cz%C5%82owiek-2018-782196/dates
« Ostatnia zmiana: Październik 10, 2018, 03:11 wysłana przez Orionid »

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #231 dnia: Październik 05, 2018, 14:11 »
Jak obiecałem Ekoplanecie - Szybkie streszczenie najnowszej książki "Planeta Mars"; mocną stroną jest szata graficzna
 książki,  natomiast całokształt na średnim poziomie- Sposób przekazu bez polotu.

Marsie a historia obserwacji teleskopowych Marsa jest dość wyczerpująca czy pobieżna?

Historię eksploracji astronautycznej Marsa mam streszczoną w "Poza Ziemię" więc na tym mi nie zależy.
Generalnie chciałbym ją kupić ale jestem dość wymagający - nie kupuję książek do których nie zamierzam wracać a i miejsca na półkach mało.


Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #232 dnia: Październik 05, 2018, 14:13 »
Ekoplaneto - mam pytanie jeszcze dotyczące książki o dinozaurach - jak się prezentuje pod kątem ilustracji?

Przyznam że książka o dinozaurach słabo zilustrowana to jak wysłanie Voyagerów bez instrumentów obrazujących.

Offline bombastik

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 70
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #233 dnia: Październik 05, 2018, 19:20 »
Jak obiecałem Ekoplanecie - Szybkie streszczenie najnowszej książki "Planeta Mars"; mocną stroną jest szata graficzna
 książki,  natomiast całokształt na średnim poziomie- Sposób przekazu bez polotu.

Marsie a historia obserwacji teleskopowych Marsa jest dość wyczerpująca czy pobieżna?

Historię eksploracji astronautycznej Marsa mam streszczoną w "Poza Ziemię" więc na tym mi nie zależy.
Generalnie chciałbym ją kupić ale jestem dość wymagający - nie kupuję książek do których nie zamierzam wracać a i miejsca na półkach mało.

Zastanawiam się nad zakupem "Poza Ziemię".
Polecasz?
W pierwszej kolejności chcę kupić "Cena nieważkości" i "Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos".

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24667
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #234 dnia: Październik 06, 2018, 21:44 »
Chasing New Horizons: Inside the Epic First Mission to Pluto
by Alan Stern,  David Grinspoon

Hardcover, 320 pages
Published May 1st 2018 by Picador

https://www.goodreads.com/book/show/36031228-chasing-new-horizons
https://alanstern.space/chasing-new-horizons/

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2622
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #235 dnia: Październik 06, 2018, 22:08 »
Chasing New Horizons: Inside the Epic First Mission to Pluto
by Alan Stern,  David Grinspoon

Hardcover, 320 pages
Published May 1st 2018 by Picador

https://www.goodreads.com/book/show/36031228-chasing-new-horizons
https://alanstern.space/chasing-new-horizons/
Pozycja wydaje się bardzo ciekawa  - pytanie czy i kiedy się doczekamy polskiego wydania

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #236 dnia: Październik 08, 2018, 11:17 »
Jak obiecałem Ekoplanecie - Szybkie streszczenie najnowszej książki "Planeta Mars"; mocną stroną jest szata graficzna
 książki,  natomiast całokształt na średnim poziomie- Sposób przekazu bez polotu.

Marsie a historia obserwacji teleskopowych Marsa jest dość wyczerpująca czy pobieżna?

Historię eksploracji astronautycznej Marsa mam streszczoną w "Poza Ziemię" więc na tym mi nie zależy.
Generalnie chciałbym ją kupić ale jestem dość wymagający - nie kupuję książek do których nie zamierzam wracać a i miejsca na półkach mało.

Jeśli chodzi o obserwacje teleskopowe Marsa sprzed 1958 dobrze opisane są w książce ,,Z tajemnic Marsa", Andrzeja Kajetana Wróblewskiego z 1958 roku. Książkę polecałem kilka postów powyżej. Książka na Allegro kosztuje grosze a sporo o obserwacjach Marsa można się dowiedzieć  8)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #237 dnia: Październik 08, 2018, 11:34 »
Ekoplaneto - mam pytanie jeszcze dotyczące książki o dinozaurach - jak się prezentuje pod kątem ilustracji?

Przyznam że książka o dinozaurach słabo zilustrowana to jak wysłanie Voyagerów bez instrumentów obrazujących.

Ilustracji w książce jest może kilka, obrazujących wybrane dinozaury lub pokrewne im stworzenia. Ale w dobie internetu brak obrazków to nie problem, jak ktoś ma neta w domu. Jeśli przeczytasz o herrarazaurze i chciałbyś go zobaczyć na ilustracji to wystarczy wpisać hasło w Google  8) Poza tym jeszcze więcej można się dowiedzieć w encyklopedii dinozaurów na stronie: dinozaury.com.

Książkę przeczytałem i jej polskie wydanie oceniam na 4 z plusem. Może oryginał jest lepszy niż tłumaczenie? Nie wiem. Otóż w książce czasem trafiają się nieścisłości, np. jak opis fauny triasowej, gdzie obok płazów, gadów ssakokształtnych i archozaurów wymienione są ,,jaszczurki". Autor lub tłumacz zapewne miał tu na myśli jaszczurkopodobne gady, bo w triasie jaszczurek jeszcze nie było  :P Są jeszcze inne potknięcia, gdzie np. podane są dwa rodzaje lub rzędy dinozaurów (dokładnie już nie pamiętam) a wymienione w tekście są jako gatunki  :P  Ktoś w miarę obeznany z biologią na poziomie szkoły średniej a nawet i podstawowej myślę, że takie i inne kwiatki wyłapie  ;) Błędy te można było wyłapać i poprawić na etapie tłumaczenia  :P

Książka jest pobieżnym a miejscami szczegółowym opisem powstania, panowania i wymarcia dinozurów. Autor opisuje to wplatając w swoje przeżycia i przygody związane z odkrywaniem dinozaurów, poznawaniem różnych paleontologów, wyjazdami itp.
Książkę bardzo polecam, bo z niej można poznać najnowsze odkrycia w dinozaurologii, jakie poczyniono do roku 2017. O nowszych jeszcze autor wspomina na końcu książki :-) Dobrze opisane są m.in. odkrycia triasowych dinozaurów oraz poprzedzających je dinozauromorfów. Sporo jest o naszych polskich odkryciach w temacie fauny triasowej, w tym silezaura. Dobrze opisane jest powstanie i ewolucja tyranozaurów no i jest rozdział o królu dinozaurzych tyranów czyli o T rexie  :)
Polecam lekturę!!!!

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #238 dnia: Październik 08, 2018, 12:44 »

Zastanawiam się nad zakupem "Poza Ziemię".
Polecasz?
W pierwszej kolejności chcę kupić "Cena nieważkości" i "Najlepsi. Kowboje, którzy polecieli w kosmos".

Tak "Poza Ziemię" jak najbardziej polecam - jest może dość suchym i monotonnym (mnie to ni znudziło) rejestrem kolejnych misji kosmicznych w podziale na cele, ale za to wyczerpującym jak na polskie warunki i ładnie (jak na mój gust) zilustrowanym, chociaż ilustracje nie są duże.
Wpadki są bardzo nieliczne (pamiętam tylko błędne twierdzenie że Wenery 9 i 10 dokonały zrzutu lądowników na Wenus z orbity - tak naprawdę nastąpiło to jeszcze z orbity heliocentrycznej dopiero potem doszło do satelizacji obu sond). Razi trochę słowo "odstrzał" sondy z orbity parkingowej na trajektorię międzyplanetarną ale to wszystko co jest nie tak.
Zaletą jest przypomnienie wielu niezrealizowanych projektów sond kosmicznych a także uwzględnienie roli obserwacji astronomicznych w planowaniu misji.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #239 dnia: Październik 08, 2018, 12:49 »
Dziękuję ekoplaneto za wyczerpujące informacje:)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Polecane książki
« Odpowiedź #239 dnia: Październik 08, 2018, 12:49 »