Autor Wątek: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)  (Przeczytany 5552 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 03, 2024, 15:33 »
Zmieniłem tytuł wątku. Pierwotnie było 2020. :)

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 03, 2024, 15:41 »
Zobaczcie jak znany tutaj użytkownik JSz komentuje start na NSF. Obraził się i tam teraz będzie komentował 🤣🤣🤣


Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 03, 2024, 16:37 »
A na co czy na kogo miał się obrazić?
Btw. Kolejne gratulacje dla Chińczyków, w programie bezzałogowym Księżyca idą jak burza. Pozostaje życzyć udanego lądowania.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Lion97

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 03, 2024, 17:03 »
A na co czy na kogo miał się obrazić?
Btw. Kolejne gratulacje dla Chińczyków, w programie bezzałogowym Księżyca idą jak burza. Pozostaje życzyć udanego lądowania.

Może to będzie pierwsze w tym roku w pełni udane lądowanie na Księżycu. Peregrine miał awarię napędu, a Slim i IM-1 to były częściowo udane lądowania.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 03, 2024, 17:03 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #19 dnia: Maj 04, 2024, 08:19 »
A kiedy lądowanie Chang'e 6?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5278
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #20 dnia: Maj 04, 2024, 14:52 »
A kiedy lądowanie Chang'e 6?

2 czerwca.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #21 dnia: Maj 04, 2024, 17:35 »
Btw. w programie bezzałogowym Księżyca idą jak burza.
Jaka Burza? Jedna misja co kilka lat?  ;)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #22 dnia: Maj 04, 2024, 22:52 »
Btw. w programie bezzałogowym Księżyca idą jak burza.
Jaka Burza? Jedna misja co kilka lat?  ;)

Każdy mierzy burzę swoją miarą! :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #23 dnia: Maj 04, 2024, 23:27 »
Btw. w programie bezzałogowym Księżyca idą jak burza.
Jaka Burza? Jedna misja co kilka lat?  ;)

Owszem ale wskaż mi inną nację, która w ciągu przynajmniej ostatnich dziesięciu lat skutecznie wysyła tam swoje lądowniki. Jeżeli misja Ch-6 się powiedzie, Kitajce znowu przekroczą pewien próg.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline RiGCz

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 43
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #24 dnia: Maj 06, 2024, 17:17 »
Okazuje sie ze Chinczycy wyslali w ramach tej misji jakis mini lazik. Ciekawe jaka jest jego misja? czyzby zamienik dla lazika wyslanego w ramach misji Chang'e 4?

https://spacenews.com/chinas-change-6-is-carrying-a-surprise-rover-to-the-moon/


Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5278
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 06, 2024, 17:37 »
Okazuje sie ze Chinczycy wyslali w ramach tej misji jakis mini lazik. Ciekawe jaka jest jego misja? czyzby zamienik dla lazika wyslanego w ramach misji Chang'e 4?


To maleństwo ma spektrometr do obrazowania w podczerwieni. Nic więcej o nim nie wiadomo.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 06, 2024, 19:31 »
Owszem ale wskaż mi inną nację, która w ciągu przynajmniej ostatnich dziesięciu lat skutecznie wysyła tam swoje lądowniki. Jeżeli misja Ch-6 się powiedzie, Kitajce znowu przekroczą pewien próg.

Chiny stać finansowo i technologicznie na znacznie więcej niż robią w temacie Księżyca, ale zamiast robienia przysłowiowej "burzy", wolą realizować etapowe misje które zadziwią świat, misje, jakich nikt dotąd nie dokonał. Przypomina mi to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to ZSRR wysyłał "Łuny" jedna za drugą, aby tylko zdobyć pierwszeństwo, wyprzedzić USA i zaliczyć propagandowy sukces. Co prawda, z początku kiepsko im szło, bo sporo tego złomu się rozbiło o Księżyc, ale w annałach historii są zapisani.
W ostatnim dziesięcioleciu w tym temacie liczą się głównie Chiny, bo konkurencja (głównie USA) zaspała. Mają czas na solidne przygotowanie każdej misji księżycowej, dlatego im to wychodzi. Planują na lata i powoli realizują.

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1268
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 08, 2024, 13:04 »
Chang1e-6 pomyślnie wykonał manewr LOI i już krąży wokół Księżyca po eliptycznej orbicie. Kolejne etapy misji wyszczególnione datami.

https://zapodaj.net/images/4220e71629660.png

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23263
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 08, 2024, 14:30 »
Pięknie... ciekawe czerwiec będzie!

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3848
Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 09, 2024, 07:50 »
Owszem ale wskaż mi inną nację, która w ciągu przynajmniej ostatnich dziesięciu lat skutecznie wysyła tam swoje lądowniki. Jeżeli misja Ch-6 się powiedzie, Kitajce znowu przekroczą pewien próg.

Chiny stać finansowo i technologicznie na znacznie więcej niż robią w temacie Księżyca, ale zamiast robienia przysłowiowej "burzy", wolą realizować etapowe misje które zadziwią świat, misje, jakich nikt dotąd nie dokonał. Przypomina mi to lata sześćdziesiąte ubiegłego wieku, kiedy to ZSRR wysyłał "Łuny" jedna za drugą, aby tylko zdobyć pierwszeństwo, wyprzedzić USA i zaliczyć propagandowy sukces. Co prawda, z początku kiepsko im szło, bo sporo tego złomu się rozbiło o Księżyc, ale w annałach historii są zapisani.
W ostatnim dziesięcioleciu w tym temacie liczą się głównie Chiny, bo konkurencja (głównie USA) zaspała. Mają czas na solidne przygotowanie każdej misji księżycowej, dlatego im to wychodzi. Planują na lata i powoli realizują.

Otóż to, niektórzy koledzy na forum jednak nie za bardzo widzą ten oczywisty fakt i - kompletnie nie wiedzieć dlaczego - wyśmiewają Chińczyków przy każdej okazji. NASA ostatnio żyje wizjami, a Chiny - po staremu - robią dużo po cichu, nie chwalą się tym, a jak już się po paru latach pochwalą - wychodzi z tego spora burza/niespodzianka. Oczywiście chiński program księżycowy (i nie tylko) może zastopować ich wyhamowująca gospodarka, ale czy propaganda w kraju (pseudo)komunistycznym uwzględni ekonomiczną sytuację? A "zachodni" Artemis? Na razie charakteryzuje się ogromną liczbą problemów, odkrytych po A-I, (absurdalnie) gigantycznym kosztem - co zresztą za chwilę może być powodem zabicia tego programu, przynajmniej w takiej postaci jak obecnie, z jednym, kosmicznie drogim nośnikiem wystrzeliwanym raz na 4-5 lat (??). I od razu uwaga dla bezwarunkowych miłośników SX: oni nic tu na razie nie pomogą, przynajmniej dopóty ich SS nie uzyska pełnej certyfikacji do lotów załogowych, a to przynajmniej i minimum dobre kilka lat licząc od dziś (chociaż prywatnie uważam, że absolutnie nie ma niestety szans od nich na nic załogowego do końca tej dekady). Problem polega jednak na tym, że to wielokrotnie skompromitowana NASA chyba nie ma pomysłu (na siebie) w kwestii eksploracji załogowej i ciągle mota się chociażby w kwestii lądowników.

No dobra, ale żeby nie było aż tak off-topic: Chińczycy znowu zaskoczyli wszystkich (co prawda niewielkim) ładunkiem w postaci tego minirover'a ze spektrometrem IR. W Tianwen-1 były to np. klipy video z orbity marsjańskiej czy znakomitej jakości klip z powierzchni Marsa. W przypadku Change-5 były to również niezapowiedziane transmisje z orbity na czas odłączenia i przyłączenia modułu z próbnikiem powierzchniowym. Sądzę, że w tym przypadku będzie bardzo podobnie.
« Ostatnia zmiana: Maj 09, 2024, 07:57 wysłana przez station »
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e 6 - pobranie próbek z Księżyca (2024)
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 09, 2024, 07:50 »