Autor Wątek: Masywna Planeta 9?  (Przeczytany 14046 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #30 dnia: Kwiecień 06, 2017, 13:41 »
Skoro należałaby do gwiazdy innej niż Słońce, ty chyba tak... a może należałby wówczas przemyśleć definicję egzoplanety ;).

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #31 dnia: Kwiecień 23, 2017, 09:39 »
Pierwsi kandydaci na „Planetę 9”
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 23 KWIETNIA 2017

(...)W ramach programu „Planet 9” udało się wykryć czterech kandydatów. Poszukiwania łącznie wykonało ponad 21 tysięcy ochotników, którzy wykonali ponad 5 milionów klasyfikacji dostępnych obrazów.  Jak na razie poza ich identyfikacją jako poruszających się małych punktów na tle innych gwiazd niewiele więcej wiadomo, jednak pozwala to na dalsze obserwacje przy użyciu dużych obserwatoriów astronomicznych. (...)

http://kosmonauta.net/2017/04/pierwsi-kandydaci-na-planete-9/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #32 dnia: Kwiecień 23, 2017, 21:23 »
Ciekawe, że mamy już pierwszych kandydatów. Nawet jak się ta planeta nie znajdzie, to i tak będzie wynik w postaci nowych odkryć i lepszego zrozumienia tego bałaganu na krańcach Układu Słonecznego. :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 26, 2017, 08:20 »
„Planeta 9” nie istnieje?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 25 CZERWCA 2017

(...)  najnowsze odkrycia czterech małych obiektów, których orbity powinny być zaburzane przez „Planetę 9” sugerują, że takich zaburzeń nie ma. Ich orbity to przynajmniej 250 jednostek astronomicznych od Słońca.

Te obiekty zostały znalezione w ramach przeglądu nieba o nazwie Outer Solar System Origins Survey (OSSOS). Celem OSSOS jest poszukiwanie małych obiektów poza orbitą Neptuna. Projekt OSSOS używa m.in. 3,6 metrowego teleskopu na Manua Kea na Hawajach.

Argumenty za „Planetą 9” skupiają się głównie na analizie statystycznej orbit sześciu wyżej wspomnianych obiektów. Aktualnie ludzkość zna 12 takich obiektów i tylko sześć z nich przejawia korelację orbit, która by mogła sugerować istnienie „Planety 9”. Oznacza to, że zaobserwowane ułożenie sześciu większych obiektów może być zupełnie przypadkowe. (...)

http://kosmonauta.net/2017/06/planeta-9-nie-istnieje/

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #33 dnia: Czerwiec 26, 2017, 08:20 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #34 dnia: Czerwiec 26, 2017, 10:07 »
Czyli moim zdaniem wszystko teraz zależy od kolejnych odkryć. Jeśli będą miały podobne orbity co Sedna, to wówczas coś może być na rzeczy. Jeśli natomiast nie ma jakiś powiązań, to z pewnością Planeta 9 nie istnieje.

Offline libmar96

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 16
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #35 dnia: Czerwiec 30, 2017, 22:22 »
A czy może być tak, że w odległej przeszłości jakaś gwiazda (lub planeta swobodna) po prostu przeszła w pobliżu Słońca? Dwanaście znanych obiektów Pasa Kuipera minęło historyczny obiekt w niewielkiej odległości, przez co gwiazda/planeta zdążyła zaburzyć ich orbitę. Reszta planetoid byłaby zbyt daleko, aby nastąpiły znaczne zmiany?

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #36 dnia: Lipiec 02, 2017, 09:30 »
Czytam, że nachylenie osi obrotu Słońca do płaszczyzny ekliptyki może być przesłanką przemawiającą za istnieniem masywnej planety o mocno nachylonej orbicie. Pytanie: Czy dokładna analiza położenia barycentrum US w połączeniu z znaną pozycją planet nie wykazałaby wpływu tak dużej masy na ten punkt?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #37 dnia: Lipiec 02, 2017, 09:41 »
A jak się wyznacza barycentrum US? Wydaje mi się, że nigdy nie widziałem publikacji na ten temat, ale hmm - przyznaję - nigdy takich nie szukałem!

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #38 dnia: Lipiec 02, 2017, 10:42 »
Obliczenie teoretycznego przybliżonego położenia barycentrum US to dość nieskomplikowane zadanie fizyczne polegające na wyznaczeniu środka masy wielu ciał. Sądzę, że dobrym przybliżeniem jest ograniczenie obliczeń do Słońca i planet, co  daje znacznie powyżej 99,9% znanej masy US. Natomiast wyznaczenie rzeczywistego położenia środka masy to zapewne obliczenia na podstawie dokładnej analizy ruchu Słońca. Zastanawiam się, czy ewentualne niezgodności danych obserwacyjnych i teoretycznych mogłyby sugerować istnienie dużej, nie uwzględnionej w obliczeniach masy.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #39 dnia: Lipiec 02, 2017, 11:50 »
To samo mógłbym napisać, ale hehe pozwolę się wykazać tutaj brakiem wiedzy (:P) i prywatnym osądem, że wcale to to takie proste nie musi być.
Gdyby było takie nieskomplikowane - to kto wie, może już w zamierzchłych latach 60 XX wieku, gdy wyznaczano pierwsze dokładne trajektorie lotów międzyplanetarnych - nie wykryto by, że coś nie teges? Raczej wydaje mi się, że jeśli jest efekt od masywnej planety, ale niezbyt masywnej - i na dodatek krążącej bardzo daleko - to jej wpływ może być niezauważalny przy "szalejącym" Jowiszu w naszym US. :)

Ergosum - nie chciałbyś poszukać publikacji? Może rzeczywiście tak się bada też tę kwestię?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #40 dnia: Lipiec 14, 2017, 07:29 »
Nowe dowody na 9 planetę

"If there is nothing to perturb them, the nodes of these extreme trans-Neptunian objects should be uniformly distributed, as there is nothing for them to avoid, but if there are one or more perturbers, two situations may arise," explains Carlos de la Fuente Marcos, one of the authors, to SINC. "One possibility is that the ETNOs are stable, and in this case, they would tend to have their nodes away from the path of possible perturbers. But if they are unstable, they would behave as the comets that interact with Jupiter do, tending to have one of the nodes close to the orbit of the hypothetical perturber."

Using calculations and data mining, the Spanish astronomers have found that the nodes of the 28 ETNOs analysed (and the 24 extreme Centaurs with average distances from the sun of more than 150 AU) are clustered in certain ranges of distances from the sun; furthermore, they have found a correlation where none should exist between the positions of the nodes and the inclination, one of the parameters which defines the orientation of the orbits of these icy objects in space.

"Assuming that the ETNOs are dynamically similar to the comets that interact with Jupiter, we interpret these results as signs of the presence of a planet that is actively interacting with them in a range of distances from 300 to 400 AU," says De la Fuente Marcos. "We believe that what we are seeing here cannot be attributed to the presence of observational bias."

https://phys.org/news/2017-07-evidence-planet-hypothesis.html

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #41 dnia: Wrzesień 20, 2017, 20:21 »
Nowe analizy wskazują na powstanie 9 planety bliżej Słońca, a więc jest podważona hipoteza przechwycenia z poza Układu słonecznego.

NEW STUDY INDICATES THAT PLANET 9 LIKELY FORMED IN THE SOLAR SYSTEM
 17 Sep , 2017 by Matt Williams


The six most distant known objects in the solar system with orbits exclusively beyond Neptune (magenta) all mysteriously line up in a single direction. Credit: Caltech/R. Hurt (IPAC); [Diagram created using WorldWide Telescope.]

(...)Essentially, Planet 9 is believed to be at least ten times as massive as Earth and two to four times the size. It also believed to have a highly elliptical orbit around the Sun, at an average distance (semi-major axis) of approximately 700 AU and ranging from about 200 AU at perihelion to 1200 AU at aphelion. Last, but not least, scientists have estimated that Planet 9 takes between 10,000 and 20,000 years to complete a single orbit of the Sun.

Because of this, it appears unlikely that Planet 9 could have formed in its current location. Hence why astronomers have argued that it either formed closer to the Sun or was captured from another star system billions of years ago. As Dr. Parker explained in University of Sheffield press statement:

“We know that planetary systems form at the same time as stars, and when stars are very young they are usually found in groups where interactions between stellar siblings are common. Therefore, the environment where stars form directly affects planetary systems like our own, and is usually so densely populated that stars can capture other stars or planets.” (....)

https://www.universetoday.com/137205/new-study-planet-9-solar-system/

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #42 dnia: Wrzesień 20, 2017, 20:57 »
Ciekawe czy JWST wypatrzy 9 planetę?  :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #43 dnia: Wrzesień 20, 2017, 21:28 »
Ciekawe czy JWST wypatrzy 9 planetę?  :)

O ile istnieje - do mnie przemawia ta "sceptyczna" publikacja, na podstawie nowych odkryć.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 08, 2017, 18:05 »
The Super-Earth that Came Home for Dinner
OCTOBER 4, 2017

(...) One of its most dedicated trackers, in fact, says it is now harder to imagine our solar system without a Planet Nine than with one.

"There are now five different lines of observational evidence pointing to the existence of Planet Nine," said Konstantin Batygin, a planetary astrophysicist at Caltech in Pasadena, California, whose team may be closing in. "If you were to remove this explanation and imagine Planet Nine does not exist, then you generate more problems than you solve. All of a sudden, you have five different puzzles, and you must come up with five different theories to explain them." (...)

https://www.jpl.nasa.gov/news/news.php?feature=6964

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Masywna Planeta 9?
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 08, 2017, 18:05 »