Autor Wątek: European Rover Challenge  (Przeczytany 129579 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #45 dnia: Wrzesień 07, 2015, 22:04 »
Fajna relacja! :) W wolnej chwili rozbiłbym Twojego pierwszego posta na kilka części ( bullet pointy ). Będzie łatwiej się czytało :)

A jak same zawody, wiadomo było co akurat się dzieje na polu walki, był jakiś komentarz?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #46 dnia: Wrzesień 08, 2015, 12:14 »
W tym tygodniu mam 3 etaty stąd czasowo jest mi ciężko skompresować zdjęcia do rozmiaru wymaganego na forum ( chyba ; że może na fb powrzucam ; tam łatwiej ze zdjęciami w dużym formacie; starałem się robić bardzo dokładne zbliżenia wielu elementów łazików w boksach i podczas zadań ( ochrona nie wiem dlaczego wzięła mnie za członka mediów i prawie do końca mnie nie nękali  -mogłem między łazikami przy zadaniach z bliska się szwędać; najwięcej chyba mam fotek robota z Kanady) Pierwszy raz byłem na takim evencie i wrażenia mam bardzo pozytywne! na pewno za rok jeśli będą w PL się ponownie-to nie odpuszczę takiego wydarzenia. Choć słyszałem złośliwe komentarze polskich  mediów ( dyplomatycznie) pod adresem niektórych zagranicznych łazików ( między sobą ) Astronauta na moją prośbę grzecznie przeprosił mnie za odmowę autografu; pod koniec jego wykładu również organizatorzy również mikrofon potwierdzili to do publiczności i zgonili to na politykę NASA ( może to była wymówka-nie mi to już oceniać) . W boksach tylko turecka drużyna miała ( przynajmniej zauważyłem) broszury informacyjne ; inne drużyny nie zabłysnęły na tym polu. Za to dużo uniwerków reprezentowało dużo biuletynów zachęcających potencjalnych studentów z reklamami swoich łazików;)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #47 dnia: Wrzesień 08, 2015, 12:15 »
Komentowali choć nie ciągle ( młody człowiek -zapewnie jakiś student) ciągle komentował na żywo poczynania na polu walki poszczególne łaziki i to było naprawdę fajne-"dodawało napięcia" jak w sporcie;))

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 08, 2015, 12:20 »
Dzięki Marsie! Bardzo ciekawe, mam kilka drobnych pytań:
- Czy ten "geniusz" z Polski to nie prof. Mieczysław Bekker?
Na pewno nie ponieważ końcówka była na...sky ( coś w tym rodzaju) mam prawie cały wykład nagrany z telefonu i z lustrzanki)
- Osoby z rządu - to raczej jacyś urzędnicy z ministerstw? Czy byli jakoś aktywni/widoczni podczas imprezy?
Schetyna nie dojechał i ktoś przepraszał za niego ; jakaś babka blondyna minister ( nie powiem jakiego resortu bo polityka mnie wogóle nie kręci) paru posłów ; senatorów i wojewodowie + parę vipów z zagranicy
- Pytanie o ogólne wrażenie z imprezy - wiadomo, że to i zabawa i współzawodniczenie. Ale co bardziej?
Widać było , że obydwa aspekty można było połączyć !

Czekamy na zdjęcia!

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #48 dnia: Wrzesień 08, 2015, 12:20 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #49 dnia: Wrzesień 08, 2015, 13:24 »
Marsie, jak się pojawią zdjęcia, to powiemy kto był z rządowych. :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #50 dnia: Wrzesień 14, 2015, 10:11 »
Punktacja z ERC. Całkiem ciekawa!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23218
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #51 dnia: Wrzesień 20, 2015, 19:42 »
Nagranie z ERC 2015:

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:08 »
Treściwą relację Marsie76 przedstawiłeś z ERC 2015. Też, jak VELO , tłumaczyłem sobie, że to z powodu handlu autografami Harrison Schmitt wolał tego nie czynić. Akurat 19 grudnia minęło dokładnie 43 lata od powrotu wodownika Apolla 17 na Ziemię .  Od tamtego czasu Księżyc pozostaje bezludny.  Załoga LM Challenger miała najdłuższy pobyt na Księżycu. Od tamtej pory załogowe wyprawy zatrzymały się na LEO. Niektórzy obecni załoganci ISS są urodzeni w 1972 i 1973 roku.  Uświadamia to bardziej, jak długo Księżyc pozostaje opuszczony przez ludzi. W międzyczasie w 1998 na pokładzie sondy Lunar Prospector poleciały na Srebrny Glob prochy  Gene Shoemakera . Astronom i geolog zginął w wypadku drogowym w 1997 w Australii w czasie poszukiwania kraterów pometeorytowych.


Też na ERC 2015 byłem i postaram się  swoje wrażenia przedstawić w stopniu dopełniającym relację Twoją Marsie76 , dodając przy okazji parę dygresji związanych z wizytą Harrisona Schmitta.  Relacja  będzie zamieszczona w 12 kawałkach, by przy okazji dołączyć zdjęcia, które tylko w ilości 4 sztuk mogą być załączone do jednego postu. Jakość zdjęć nie jest najwyższej próby, ale poza paru wyjątkami wykorzystywałem do tego zwykłą komórkę. Tylko na chwilę miałem lepszy aparat kolegi.


Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:11 »
Na początku  tylko parę komentarzy do    opisu Marsa76 . Łukasz Wilczyński organizator ERC 2015, odnosząc się do kwestii nierozdawania autografów przez astronautę ,użył określenia : „takie są zasady”. Nie  pamiętam , by była mowa o zakazie wydanym w tej mierze przez NASA.
Poza tym piszesz, że dopiero po wykładzie 12. człowieka na Księżycu miała miejsce prezentacja łazika LEGENDARY ROVER oraz jego konstruktorów. Wg mej pamięci, gdy sala im. Leonarda da Vinci wypełniła się, i bohater dnia miał przystąpić do wykładu, poproszono H. Schmitta by jeszcze trochę poczekał z wystąpieniem. Przy pełnej sali nastąpiła prezentacja zwycięzców URC 2015 z Politechniki Rzeszowskiej.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #54 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:15 »
Po wielogodzinnej podróży w całości niemal odbytej pociągami trafiłem wczesnym rankiem na miejsce zawodów robotycznych.  Pierwsze stanowisko, na które trafiłem, należało do zespołu McGill Robotics. Mieli naklejki z logo drużyny oraz takież długopisy.  Cenna pamiątka, tym bardziej ,że ta drużyna zajęła 3 miejsce w zawodach. Długopis chińskiej produkcji. Jeszcze jeden przykład, że Chiny są globalnym, ważnym graczem w gospodarce. Przy okazji wspomniałem członkowi drużyny kanadyjskiej o Marku Garneau, który  był pierwszym astronautą z Kanady.

Przez początek pierwszego dnia była możliwość wzniesienia się balonem. Miałem nadzieję ,że uda mi się to później, ale pewnie ilość materiałów lotnych była ograniczona.

Można było na terenie Regionalnego Centrum Naukowo -Technologicznego zapoznać się ze zjawiskami fizycznymi jak : rotujący dysk - spirala, kołyska Newtona, nurek Kartezjusza.

Jeszcze w ostatnim momencie  drużyny starały się pewne rzeczy w łazikach przygotować do zawodów. zespołowi z Australii przydarzyło się zwarcie, co na jakiś czas przerwało ich udział w zawodach. Trochę czasu zajęło mi oglądanie i fotografowanie łazików. Dawało się zauważyć między nimi spore różnice.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #55 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:24 »
Na początku została wyjaśniona kwestia czy Harrison Schmitt był ostatnim człowiekiem na Księżycu. Była zasada taka ,że LeM-a opuszczał najpierw dowódca, którym w tym przypadku był Eugene Cernan. Po nim styczność z  gruntem Księżyca miał pilot lądownika czyli Harrison Schmitt ,który postawił stopę na Księżycu jako 12. człowiek. Na końcu zaś do lądownika jako pierwszy wchodził pilot, a po nim dowódca. Tak więc ostatni powierzchnię Księżyca opuścił Eugene Cernan i można powiedzieć , że był ostatnim człowiekiem, który chodził po gruncie Księżyca.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #56 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:27 »
Wykład Harrisona Schmitta spotkał się z wielkim zainteresowaniem zgromadzonych w sali słuchaczy. Na początku  pytanie do uczestników spotkania, kto chciałby polecieć na Marsa i na Księżyc. Byli chętni do takiej eskapady.
 Zwrócił wykładowca uwagę na wielkość kompleksu startowego Apollo 17. Ciężarówka w pobliżu tego kompleksu prezentowała się mizernie. Wysokość 111 metrów całego zestawu sprawiała duże wrażenie. Harrison Schmitt przed wejściem do astrovana odwrócił się jeszcze. Komentując to, powiedział, że jeszcze wahał się, czy to dobry pomysł udawać się w tak ryzykowną podróż.

Na podstawie zdjęcia w skafandrze księżycowym można było się dowiedzieć, które zawory na nim rozmieszczone służyły do poboru tlenu, a które do wydalania gazów. Start Apolla 17 nastąpił nocą i był to jedyny taki start w całym programie załogowych lotów księżycowych .

Na Księżycu zdarzyła się usterka błotnika. Wykorzystując jakieś elementy dostępne w ML udało się sklecić prowizoryczny błotnik. Było to ważne , bo  pył księżycowy bardzo się unosił, bardzo oblepiając lunonautów i utrudniając jazdę.

Pokazując zdjęcia z LRO, które ukazywały krzywą trajektorię poruszania się jedynego jak do tej pory naukowca  po Księżycu ,wyjaśnił ,że to dlatego ,że miał ciężki bagaż , a poza tym szukał ciekawszych miejsc do zbadania.

 Astronauta robił zdjęcia czarno-białe, bo takie miały większą wartość naukową. Zbliżenie się do ogromnego głazu było jednym z celów jazdy roverem księżycowym. Zdjęcie tego głazu jest w mej opinii , jedną z ikon programu Apollo.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 21, 2015, 05:14 wysłana przez Orionid »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #57 dnia: Grudzień 21, 2015, 04:41 »
Na koniec wykładu były gorące oklaski. Jeden ze słuchaczy wręczył astronaucie książkę Andrzeja Marksa o pierwszym załogowym locie na Księżyc.

Była możliwość zadawania pytań. Nie wszyscy mieli taką możliwość, bo czas był ograniczony.

Potem  pozowanie do zdjęć z 12. człowiekiem na Księżycu. Amerykanie chyba  nawet razem z pieskiem pozowali   do wspólnego  zdjęcia.

W późniejszej porze, po wykładzie profesora Giancardo Genty udało mi się z uwagi na mój słaby angielski , przy pomocy kolegi z Mars Society Polska,  zadać astronaucie parę pytań. Harrison Schmitt odpowiedział ,że chodzenie po księżycu było „VERY EASY”.

Idąc dalej mogę powiedzieć, że powrót człowieka na Księżyc jest  technologicznie stosunkowo łatwy. Przeszkody są bardziej polityczne i ekonomiczne. Poza tym eksploracja Księżyca z udziałem ludzi powinna być zakorzeniona biznesowo.

Wg astronauty nie wiadomo jeszcze jak długo człowiek może bezpiecznie przebywać na powierzchni Księżyca, bo jeszcze nie było okazji tego sprawdzić.

 
Tak, jak Mars76 doświadczyłem uścisku dłoni ze strony człowieka , który chodził po Księżycu. Wizerunkowo Harrison Schmitt wraz z małżonką bardzo dobrze się prezentowali.

Jeszcze dodam ,że przed 5 laty mogłem w Częstochowie zobaczyć zatopiony w pleksi księżycowy kamień, który na Ziemię dostarczyła właśnie załoga Apolla 17.


Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #58 dnia: Grudzień 21, 2015, 21:16 »
Ciekawa relacja Orionid, ale też i impreza ciekawa! Czekamy na resztę relacji i zdjęć.

Marsie76 - zalegasz jeszcze z obiecanymi zdjęciami...

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24484
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 22, 2015, 01:59 »
Z 24 Ziemian ( Trzech astronautów 2 razy udało się w kierunku Księżyca) , którzy widzieli naszego naturalnego satelitę  z bliska, żyje obecnie 17-tu. Z 12. ludzi, którzy  chodzili po Księżycu , w tej chwili żyje 8.  Tylko 3 załogi , które dotarły do Księżyca, składają się w pełni z żyjących uczestników. Najmłodszy astronauta z lotów księżycowych Thomas Mattingly 17 marca 2016 skończy 80 lat.

Widziałem jak redaktor „Uranii” prezentował  dwumiesięcznik astronaucie. Gość stał się posiadaczem jednego numeru. Też zdjęcie wspólne zostało zrobione z  udziałem numeru „Uranii”. Wg mnie powinno się znaleźć na okładce. Przeglądając jednak na stronie internetowej czasopisma okładki ostatnich numerów oraz spisy treści nie zauważyłem nawet wzmianki o tym .

 
 Na jednym ze zdjęć, które wykonałem daje się dostrzec trzymany przez gościa chyba numer „Uranii” oraz osobę w koszulce przedstawiającej skafander kosmiczny , a także książkę RETUN TO THE MOON.
« Ostatnia zmiana: Grudzień 22, 2015, 02:02 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: European Rover Challenge
« Odpowiedź #59 dnia: Grudzień 22, 2015, 01:59 »