Autor Wątek: Kepler  (Przeczytany 42988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Kepler
« dnia: Lipiec 26, 2010, 16:32 »
Statek kosmiczny Kepler jest amerykańskim (NASA) pojazdem zaprojektowanym w celu wykonania poszukiwań planet typu ziemskiego wokół innych gwiazd. Do podstawowych celów naukowych misji zaliczają się: określenie częstości występowania planet wielkości Ziemi i większych w strefie przyjaznej życiu lub w jej pobliżu wokół wielu typów gwiazd; oszacowanie ilości gwiazd posiadających wiele planet; określenie rozkładu wielkości planet i parametrów ich orbit; określenie rozkładów półosi wielkich, ekscentryczności, albedo, masy i gęstości planet gazowych o krótkich okresach; umożliwienie wyszukania dodatkowych planet w fotometrycznie odkrytych systemach za pomocą innych technik; oraz określenie właściwości gwiazd posiadających planety.

Kompleksowy opis misji:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Technologie/Misje/kepler-przegld-misji.html
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2010, 06:59 wysłana przez Scorus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 26, 2010, 16:38 »
A teraz sprawy bieżące.

Czy w pierwszej próbce kandydatów z misji Kepler wykryto ponad 120 kandydatów o wielkościach zbliżonych do Ziemi? Taką informację 'wykrakał' 4 dni temu astronom Dimitar Sasselov, który pracuje przy tej misji. Stało się to podczas jakiegoś (płatnego?) występu tego astronoma w Anglii (co ciekawe nie w USA!).

Trzeba przyznać, że okoliczności przekazania tej informacji są dość 'dziwne', jednak pochodzą od osoby, które pracuje w projekcie. Jest zatem niemożliwe, by Dimitar Sasselov celowo wprowadzał w błąd...

http://nasawatch.com/archives/2010/07/kepler-results.html
Wykład Dimitara Sasselova można zobaczyć o tutaj:
http://www.ted.com/talks/dimitar_sasselov_how_we_found_hundreds_of_earth_like_planets.html
(polecam!)
I jeszcze co nieco o tym astronomie - https://www.cfa.harvard.edu/~sasselov/
(jest profesorem!)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 26, 2010, 17:24 »
heh, miałem to dzisiaj wkleić własnie, jak tylko scorus przekopiowałby swoje posty z astro4u:P Informacja wręcz rewelacyjna:D tak w ogóle bardzo fajnie opowiada w tym nagraniu:)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2010, 15:16 »
Pojawiają się informacje "chłodzące" wypowiedzi profesora Sasselova:
http://www.kosmonauta.net/index.php/Badania-kosmosu/Egzoplanety/2010-07-27-kepler.html

...czyżbyśmy mieli do czynienia z "przeciekiem" informacji?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kepler
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 27, 2010, 15:16 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 28, 2010, 01:29 »
odpowiedź Sasselova - dosłownie sprzed 7 minut:

http://blogs.nasa.gov/cm/newui/blog/viewpostlist.jsp?blogname=kepler

Polecam! :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 28, 2010, 15:52 »
Hmm.. a to NASA powinna reagować na wypadek ujawnienia takich informacji? Mi się wydaje, że chyba nie, a jeśli się nie odzywa to oznacza, że profesorek nie przekroczył żadnej niewidzialnej linii ;) Może wygłoszony przez niego materiał być wcześniej konsultowany, chociaż chyba nie ma takiego sprawdzania. Zresztą jakby nie było to wydaje mi się że tylko została podkręcona atmosfera wokół całości i rzeczywiście jest jak piszesz - sprawa zyskała większy rozgłos.

Obejrzałem sobie całą prezentację, bardzo ciekawa i właściwie nie skupiona tylko na tej konkretnej informacji (porażającej i przełomowej moim zdaniem), a bardziej zorientowana na możliwości istnienia jak i o samym fenomenie życia.

Mamy 120 kandydatów na planety podobne do naszej Ziemi, ile może odpaść ze względu na zweryfikowanie jako układ podwójny gwiazd?

Filmik z tej prezentacji :


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 28, 2010, 17:51 »
Jeszcze trochę 'zaszłych' informacji o Keplerze, jako dodatku historycznego do kompleksowego przeglądu misji na Kosmonaucie do której link jest w pierwszym poście.

Misja Kepler miała swój początek 7 marca w 2009 roku, dane startowe :
Ładunek - Kepler
Rakieta wynosząca - Delta II przygotowana przez United Launch Alliance
Stanowisko startowe - Cape Canaveral AFS, Launch Complex 17, Pad 17-B
Czas startu - 03:49:57 UTC


-----------

Pierwotna data publikacji - 24/03/2009 przez Scorus

Od pewnego czasu trwa kalibracja fotometru, ale powłoka ochronna teleskopu nie została jeszcze oddzielona. Dane z fotometru zostały uzyskane w ciemności w takiej orientacji statku, aby teleskop był jak najdalej oddalony od Słońca. Osłona jest nadal zamknięta, więc część komponentów teleskopu znajduje się jeszcze w temperaturze wyższej od operacyjnej (korektor Schmidta -30 st C, zwierciadło -11 st C). Detektory CCD są utrzymywane w temperaturze operacyjnej (-85 st C) w celu zminimalizowana szumu. Testy statku przebiegają gładko.

http://www.nasa.gov/mission_pages/kepler/news/keplerm-20090321.html

-----------

Pierwotna data publikacji - 03,08/04/2009 przez Kanarkusmaximus

Kepler kilka dni temu był w safe mode! Były pewne problemy z systemem orientacji sondy (ale nie od strony sprzętowej). Udało na szczęście się zlokalizować problem. Wczoraj Kepler przeszedł z safe mode do standby attitude. Teleskop sondy jest obecnie skierowany na biegun północny (nie ziemski, ale ekliptyki ;)).

http://kepler.nasa.gov/about/news.html

Osłona pyłowa została odrzucona. Teraz się zacznie etap kalibracji.

-----------

W kwietniu 2009 dowiedzieliśmy się o rozpoczęciu polowania.

-----------

Pierwotna data publikacji - 04/05/2009 przez Scorus

Zakończono optymalizację parametrów optycznych teleskopu. Za pomocą 3 silniczków główne zwierciadło zostało przesunięte w kierunku płaszczyzny ogniskowej o 40 mikronów i pochylone o 0.0072 stopnia.

Zakończyło się już zbieranie danych kalibracyjnych. Zebrano kilkaset zestawów danych stosowanych do określenia parametrów optycznych teleksopu i szumu detektorów. Wykonano pomiary wielkości obrazów gwiazd na różnych częściach detektorów, określono lokalizację pikseli na niebie, oraz określono fałszywe obrazy (powstające gdy światło odbija się od CCD, przechodzi przez soczewki i pada na CCD w innym miejscu). Obecnie trwaja prace nad opracowaniem "okien" obejmujących piksele z których dane będą wysyłane na Ziemię.

Pierwszy obraz do pobrania w wysokiej rozdzielczości (105 Mb JPG):
http://kepler.nasa.gov/about/1stlight/ffi-inverted.html

-----------

6 sierpnia w 2009 roku miała miejsce konferencja informująca o początkach fazy operacyjnej misji. Więcej o jej wynikach tutaj.

"Kepler jest w stanie wyłapać oba przejścia planety za tarczą gwiazdy." (załącznik 1)

-----------

4 stycznia w 2010 odbyła się konferencja prasowa dotycząca odkryć, dokonanych za pomocą Teleskopu Kepler. Poinformowano wtedy o odkryciu pierwszych 5 egzoplanet, krążących bardzo blisko swoich gwiazd. Artykuł podsumowujący konferencję jest na Kosmonaucie. W drugim załączniku schemat ilustrujący odkryte ciała.

-----------

Pierwotna data publikacji - 14/03/2010

Mały update odnośnie poczynań naszego (wg mnie najciekawszego :D) obserwatorium - link.

Mieliśmy na początku lutego już czwarte, w czasie tej misji, wejście w awaryjny tryb pracy. Podobno jednak wszystko już teraz gra. Za kilka dni kolejna sesja łącznościowa z Keplerem, podczas której zassane zostaną dane naukowe zebrane od 5-go lutego (kiedy teleskop wyciągnięto z Safe Mode). Dodatkowo zostanie wykonany manewr roll, który pozwoli na dokładniejsze ustawienie paneli słonecznych do Słońca (a radiatorów w przeciwnym kierunku, czyli w głęboką przestrzeń kosmiczną). Ten manewr wykonywany jest co 3 miesiące - w czasie przesileń i równonocy. Wynika to z heliocentrycznej orbity Keplera.

Ciekawostką jest fakt, że teleskop cały czas oddala się od Ziemi, za około 3 lata, gdy zakończy podstawowy okres badań, będzie znajdował się w odległości około 0.5 AU od nas.
« Ostatnia zmiana: Lipiec 28, 2010, 17:54 wysłana przez Matias »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 28, 2010, 18:02 »
Już dawno temu Tomoesopo wspominał o tym interaktywnym narzędziu, ale warto teraz o tym przypomnieć. 'Zabawa' prowadzi nas przez kolejne etapy detekcji oraz analizy odkrytego układu pozasłonecznego - bardzo fajnie wyjaśnione (niestety w języku ang) i już po 10 minutach rozumiem dokładnie zależności między masą gwiazdy, dystansem danej egzoplanety od swojej gwiazdy, procentowym zasłonięciem światła podczas tranzytu, temperaturach gwiazdy i planety itd :)

Pierwszy od góry odnośnik na tej stronie - http://kepler.nasa.gov/multimedia/Interactives/InteractiveList/#

Okej, mam teraz także pytanie - jaki jest 'pi razy drzwi' przedział odległości wyszukiwanych przez Keplera obiektów? Bo obserwuje on w konkretnym kierunku, a oznacza to, że w jego polu znajdują się gwiazdy oddalone o dziesiątki lat świetlnych oraz zarówno tysiące, tak>

 

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #8 dnia: Lipiec 28, 2010, 19:24 »
Okej, mam teraz także pytanie - jaki jest 'pi razy drzwi' przedział odległości wyszukiwanych przez Keplera obiektów? Bo obserwuje on w konkretnym kierunku, a oznacza to, że w jego polu znajdują się gwiazdy oddalone o dziesiątki lat świetlnych oraz zarówno tysiące, tak>

Tak jest. Pi razy drzwi zasieg oceniany jest na okolo 3000 lat swietlnych, choc pewnie dla mniejszych egzoplanet ma to inna wartosc niz dla wiekszych.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #9 dnia: Lipiec 30, 2010, 01:15 »
Tak jest. Pi razy drzwi zasieg oceniany jest na okolo 3000 lat swietlnych, choc pewnie dla mniejszych egzoplanet ma to inna wartosc niz dla wiekszych.

No właśnie, spory rozrzut tego pi ;) Egzoplanetka Kepler-8 przykładowo jest położona w odległości niecałych 4500 lat świetlnych od nas - wybija się chyba z tłumu?

Przed chwilą przeczytałem dopiero to sprostowanie Sasselova, sporo miejsca poświęcił na rozróżnienie pojęć 'Ziemio-podobnych-pod względem rozmiaru' i 'Ziemio-podobnych- pod względem warunków do życia'  ;)

Jeden z ciekawszych fragmentów :

Kepler planetary candidates, like the 306 released this past June 15th, have estimated orbits and sizes. Sorted by apparent size, the majority of the candidates are found to be Neptune-size and smaller. This is the good news. As of today none of the candidates smaller than 2 Earth radii is in the habitable zone; their orbits are too small, which is why it was easier to spot them after just 43 days. Habitable planets will take a lot more time, as Kepler needs to observe more than one transit.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #10 dnia: Lipiec 30, 2010, 01:21 »
No to jest dokładne potwierdzenie tego co mówiłem wcześniej. Dane pochodzą z 43 dni, a więc dla większości obiektów oznacza to orbity krótkookresowe.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #11 dnia: Lipiec 30, 2010, 01:26 »
To właśnie kwestie małych rozmiarów skalnych egzoplanet zmuszają do obserwacji więcej niż jednego tranzytu, tak?

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Kepler
« Odpowiedź #12 dnia: Lipiec 30, 2010, 01:33 »
To właśnie kwestie małych rozmiarów skalnych egzoplanet zmuszają do obserwacji więcej niż jednego tranzytu, tak?

Też, bo mniejsze planety oznaczają, że mniejszy jest sygnał SNR zmniejszenia jasności gwiazdy. Jak ma się wiele tranzytów to można zniwelować szum do granicy zdolności detektora, żeby wyłowić ładny dołek w jasności - to trochę jak stackowanie w astrofotografii.

Czas obserwacji wyznacza też detekcje planet o dłuższym okresie orbitalnym - w końcu jak planeta ma okres powiedzmy 365 dni, a my mamy pecha rozpocząć obserwacje tuż po tranzycie, to trochę to potrwa. Dlatego te naprawdę ciekawe obiekty w hab-zone przy gwiazdach typu Słońca może trochę potrwać... chyba, że będziemy mieć szczęście i dostaniemy ładny sygnał od razu, bo akurat planeta jest w sprzyjającym położeniu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 09, 2010, 12:55 »
Starszy artykuł z kosmo. Kluczowe fragmenty :

Zespół projektowy zakończył ostatnio przeprowadzanie kolejnej kwartalnej operacji obrotu obserwatorium kosmicznego Kepler oraz ściągnął z niego porcję danych naukowych. Operacja, zakończona pełnym sukcesem, przeprowadzona została 22-23 czerwca w 2010 roku i umieściła statek w jego letnim położeniu. Wraz ze ściągnięciem danych i skorygowaniem swojego ustawienia, zakończony został piąty kwartał kolekcji danych, a rozpoczęty został szósty.

Orbitalny teleskop Kepler działa zgodnie z założeniami, wszystkie systemy odznaczają się nominalnymi parametrami pracy. Od czasu odzyskania statku z trybu awaryjnego w lutym 2010 roku, nie miały miejsca żadne nieprzewidziane wydarzenia. Najnowsze oprogramowanie, które zostało załadowane do komputera pokładowego w kwietniu 2010 roku, funkcjonuje poprawnie.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Kepler
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2010, 14:02 »
Trochę tytuł wątku nie pasuje, ale to w końcu badania obserwatorium orbitalnego Kepler :P

Obserwatorium kosmiczne Kepler bada odległe gwiazdy

Obserwatorium kosmiczne Kepler wystrzelono w marcu 2009 roku w celu poszukiwania tranzytujących planet pozasłonecznych. Dzięki jednoczesnemu monitorowaniu światła około 150 tysięcy gwiazd, urządzenie pozwoliło również na uzyskanie nowych informacji na temat ich rozmiarów, wieku oraz ewolucji. Stało się to możliwe dzięki detekcji specyficznych oscylacji, swoistych "trzęsień", tych gwiazd.

Przeprowadzone analizy astrosejsmologiczne umożliwiły scharakteryzowanie gwiazd w sposób zbliżony nieco do techniki wykorzystywanej przez sejsmologów w badaniach wnętrza Ziemi. Rezultaty zaprezentowano na konferencji zwołanej w duńskim Aarhus University, gdzie międzynarodowy zespół naukowców wchodzący w skład KASC (Kepler Astroseismic Science Consortium) przedstawił dane uzyskane w toku badań.


Dalszy ciąg w tym artykule.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Kepler
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2010, 14:02 »