Autor Wątek: Turystyka kosmiczna  (Przeczytany 109945 razy)

0 użytkowników i 4 Gości przegląda ten wątek.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #120 dnia: Marzec 04, 2011, 22:32 »
Nie wiem gdzie wstawić, bo to nie turystyka, ale prywatny biznes. A temat jeśli ruszy, to chyba nie tak prędko - więc nie zakładam nowego wątku. Otóż FAA (Federal Aviation Administration) spodziewa się dysponować w swoim budżecie na 2012 rok kwotą 5 mln USD na ustanowienie nowej nagrody kosmicznej! Pierwsze zdziwienie, że organizuje to akurat FAA, która jest urzędem wydającym licencje i zgody na użytkowanie samolotów i statków kosmicznych oraz na loty. Po drugie, trwa jeszcze i potrwa chyba z dwa lata konkurs księżycowy X Prize.

FAA nie zdradza, czego miałby dotyczyć konkurs, ale są przecieki: "it is likely to be offered to the first company or organization that can launch a small payload, weighing only 1-5 kilograms, into low Earth orbit. The technology might include development of an upper stage that could be launched from one or more of the reusable suborbital vehicles being developed by U.S. companies".

A zatem (prawdopodobnie):
- zwycięży firma lub organizacja, która wyniesie mały ładunek (1-5 kg) na LEO,
- zastosowane rozwiązanie może polegać na skonstruowaniu górnego stopnia rakietowego, który zostanie wystrzelony z jednego lub więcej statków suborbitalnych wykonanych przez amerykańskie firmy (nie rozumiem tego "więcej").

Brzmi to ogólnikowo i nie do końca jasno. Czy wymóg (choć piszą "might") wystrzelenia z samolotu rakietowego ma wykluczyć takie firmy jak Boeing, LM, SpaceX, Orbital i in., które potrafią już umieszczać satelity na orbicie? Ewentualnie ma to pośrednio wspomóc takie firmy jak Virgin Galactic (a raczej Scaled Composites) czy XCOR? W sumie kwota niezbyt imponująca, ale historia pokazała, że takie konkursy cieszą się ogromnym powodzeniem i działają bardzo stymulująco na inicjatywy wielu małych, często amatorskich grup.

Źródło: link.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #121 dnia: Marzec 05, 2011, 11:04 »
Czy to konkurs zorientowany na USA?

Ja rozumiem to "więcej" jako możliwość wyboru a nie zmuszanie (co prawnie nie byłoby możliwe) zastosowania systemu tylko jednej i wyłącznej firmy.

Ech, rakieta nośna na LEO z 5 kg ładunkiem. Ładny segment rynku... Naprawdę ładny...

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #122 dnia: Marzec 05, 2011, 13:42 »
Brzmi to ogólnikowo i nie do końca jasno. Czy wymóg (choć piszą "might") wystrzelenia z samolotu rakietowego ma wykluczyć takie firmy jak Boeing, LM, SpaceX, Orbital i in., które potrafią już umieszczać satelity na orbicie? Ewentualnie ma to pośrednio wspomóc takie firmy jak Virgin Galactic (a raczej Scaled Composites) czy XCOR? W sumie kwota niezbyt imponująca, ale historia pokazała, że takie konkursy cieszą się ogromnym powodzeniem i działają bardzo stymulująco na inicjatywy wielu małych, często amatorskich grup.

Też wydaje mi się, że potencjalnymi beneficjentami mają być mniejsze firmy, typu właśnie XCOR, Masten, Armadillo i reszta. Takie pieniądze stanowią już łakomy kąsek dla każdej z tych firm.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 05, 2011, 19:44 »
Parabolic Arc podał mapkę amerykańskich kosmodromów, ponoć z zasobów FAA:



Źródło (i krótki opis): link.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #123 dnia: Marzec 05, 2011, 19:44 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #124 dnia: Marzec 20, 2011, 20:33 »
Kilka miesięcy temu umieściłem na w tym wątku zestawienie linków do najbardziej znaczących, i powiedzmy najbardziej znanych, firm New Space - prywatnych przedsiębiorstw próbujących swych sił w przemyśle kosmicznym, w szczególności w turystyce. Ponieważ tamten wykaz mocno się już zdezaktualizował, wklejam nową, poszerzoną wersję:

Producenci              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
ARCA Space              link  link  rakieta nośna Haas, lądownik księżycowy (Rumunia)
Armadillo Aerospace     link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Bigelow Aerospace       link  link  komercyjne stacje orbitalne
Blue Origin             link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Boeing Company                link  statek CST-100: obsługa stacji Bigelowa, loty komercyjne
Copenhagen Suborbitals  link  link  rakieta Heat: załogowy lot suborbitalny
Dassault Aviation             link  samolot rakietowy K-1000 (Francja)
DreamSpace Group        link        suborbitalny samolot rakietowy XF1 (Kanada)
EADS Astrium                  link  suborbitalny samolot rakietowy
Excalibur Almaz         link  link  statek załogowy Ałmaz na bazie TKS
Galactic Suite Design         link  stacja orbitalna oparta na Columbusie i ATV (Hiszpania)
Lockheed Martin               link  kapsuła Orion budowana dla NASA
Masten Space Systems    link  link  statek suborbitalny pionowego startu i lądowania
Orbital Sciences        link  link  rakieta Taurus 2, statek Cygnus: loty dostawcze na ISS
Orbital Technologies    link  link  komercyjna stacja kosmiczna (Rosja)
Paragon SDC                   link  systemy podtrzymywania życia
Scaled Composites             link  konstrukcja samolotów WhitheKnightTwo i SpaceShipTwo
Sierra Nevada Corpor.   link  link  mini-wahadłowiec Dream Chaser
Space Operations Inc.         link  załogowy statek orbitalny na bazie Gemini
SpaceX                  link  link  rakieta nośna Falcon 9 i kapsuła Dragon (zaopatrzenie ISS)
The Spaceship Company         link  budowa samolotów suborbitalnych WK2/SS2 dla Virgin Galactic
United Launch Alliance        link  producent rakiet Atlas i Delta
XCOR Aerospace          link  link  suborbitalny samolot rakietowy Lynx

Operatorzy              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
Space Adventures              link  organizacja turystyki kosmicznej
Virgin Galactic         link  link  organizacja lotów suborbitalnych SpaceShipTwo

Organizacje             PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
100 Year Starship       link  link  program wypracowania koncepcji kolonizacji innych planet
Americans in Orbit - 50 Years link  stowarzyszenie inspirujące badania kosmiczne
Commercial Spaceflight Feder. link  Stowarzyszenie Komercyjnych Lotów Kosmicznych
New Space Magazine            link  kwartalnik
X PRIZE Foundation            link  organizator konkursów kosmicznych

Kosmodromy              PFA   www   Opis
----------------------------------------------------------------------------------------------
Aeroports de Catalunya        link  kosmodrom dla prywatnych firm (XCOR Aerospace)
Cecil Field Spaceport         link
Mojave Air and Space Port     link
OSIDA (Oklahoma Spaceport)    link  kosmodrom dla prywatnych firm (Armadillo Aerospace)
Space Florida                 link
Spaceport America             link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)
Spaceport Indiana             link
Spaceport Scotland            link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)
Spaceport Sweden              link  kosmodrom dla prywatnych firm (Virgin Galactic)
Wisconsin Aerospace Authority link

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 30, 2011, 21:11 wysłana przez JSz »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #125 dnia: Marzec 20, 2011, 20:43 »
Cudowne zestawienie JSz! Moim zdaniem zasługuje albo na oddzielny wątek, albo na wpisanie do pierwszego postu w tym watku. 

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #126 dnia: Marzec 21, 2011, 01:47 »
Jestem "za" nadaniem temu postowi wyższej rangi! :)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #127 dnia: Marzec 21, 2011, 23:10 »
Dzięki za dobre słowo. Nie bardzo wiem, jaką "wyższą rangę" można nadać temu postowi-wykazowi, ale jeśli macie jakiś pomysł, to będzie mi miło i wygodnie - zrobiłem ten wykaz głównie z myślą o sobie.

Chciałem natomiast zwrócić Waszą uwagę na bardzo ciekawy raport FAA zatytułowany "2011 U.S. Commercial Space Transportation Developments and Concepts: Vehicles, Technologies, and Spaceports". Datowany na styczeń 2011 jest dostępny w PDF-ie: link. Jest to prawdziwe kompendium prywatnych przedsięwzięć kosmicznych, o których wiele tu piszemy. Pobieżnie na razie przeglądając nie zauważyłem jakichś specjalnych nowości - raport powstał na podstawie ogólnodostępnej literatury, ale informacje zebrane w jednym miejscu to świetna rzecz. Polecam!

Raport liczy 111 stron, zawiera rozdziały: EXPENDABLE LAUNCH VEHICLES, REUSABLE LAUNCH VEHICLES, REENTRY VEHICLES AND IN-SPACE TECHNOLOGIES, SPACEPORTS, ENABLING TECHNOLOGIES, PRIZES AND COMPETITIONS, HUMAN SPACEFLIGHT TRAINING, REGULATORY AND LEGISLATIVE DEVELOPMENTS.
« Ostatnia zmiana: Marzec 21, 2011, 23:14 wysłana przez JSz »

Offline glimpse

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 186
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #128 dnia: Marzec 22, 2011, 12:14 »
Analizując cały temat można dojść do jednego wniosku. Najwyższa pora, żeby na orbitę zaczął latać również sektor prywatny. NASA i pochodne niech się koncentrują na zdobywaniu dalszych obszarów kosmosu. Kosmiczna turystyka może na pewno pozytywnie wpłynąć na podniesienie świadomości ludzi na temat astronautyki, jak i samego kosmosu. Przecież dla wielu ludzi kosmos to dalej jest po prostu "kosmos" :) A mamy już XXI wiek. Jednakże sektor prywatny na pewno nie jest jeszcze przygotowany na ponoszenie kosztów, bo musi najpierw poczekać na zyski. A przyglądając się co niektórym konstrukcjom mam wątpliwości czy coś z tego się urodzi. Fajnym pomysłem wydaje się pomysł wykorzystania kapsuły Gemini, tylko że jakoś nie pasuje mi ona pod względem turystycznym, bo przypomina raczej dwuosobowy myśliwiec, a zabieranie jednego pasażera (jeśli pilot miałby być profesjonalistą a zapewne tak) na jeden lot jakoś nie wydaje mi się wydajnym pomysłem.
« Ostatnia zmiana: Marzec 22, 2011, 12:18 wysłana przez glimpse »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #129 dnia: Marzec 27, 2011, 16:24 »
Suborbitalny wyścig pojazdów pasażerskich na finiszu

Tabelka z zestawieniem suborbitalnych statków załogowych, które mają szansę w bliżej określonej przyszłości wznieść się na przynajmniej 100 km, pochodząca z artykułu na Kosmonaucie.net:

Pojazd          Firma                  Rodzaj      Załoga  Pasaż.   Bilet (USD)
--------------------------------------------------------------------------------
SS2/WK2         Virgin Gal./Scaled     HTHL        2       6        200 tys.
Lynx II         XCOR                   HTHL        1       1         95 tys.
SOST            Armadillo/Space A.     VTVL        ?       2          ?
XA 1.0          Masten                 VTVL        ?       ?          ?
New Shepard     Blue Origin            VTVL        ?       3+         ?
--------------------------------------------------------------------------------

Pojazdy: SS2 – SpaceShipTwo; WK2 – WhiteKnightTwo
Firmy: Virgin Gal. – Virgin Galactic; Scaled – Scaled Composites; XCOR – XCOR Aeropsace; Armadillo – Armadillo Aerospace; Space A. – Space Adventures; Masten – Masten Space Systems
Skróty: HTHL - samolot rakietowy – pojazd poziomego startu i lądowania (horizontal take-off, horizontal landing); VTVL – pojazd pionowego startu i lądowania (vertical take-off, vertical landing)

Wygląda na to, że najbliżej sukcesu jest firma Virgin Galactic założona przez multimilionera Richarda Bransona, która testuje samolot rakietowy SpaceShipTwo (SS2) wraz z samolotem-matką WhiteKnightTwo (WK2), oba zaprojektowane i wyprodukowane przez Scaled Composites. Zestaw WK2/SS2 przyciąga oko ciekawą stylistyką, co jest typowe dla produktów Scaled Composites i jego wybitnego konstruktora Burta Rutana. Sam Branson należy do najpopularniejszych celebrytów w Stanach Zjednoczonych, co chętnie wykorzystuje do popularyzacji oferty swej firmy; podobno sprzedał już ponad 500 biletów. Ale co ważniejsze – pierwszy zestaw tych samolotów jest już gotowy i intensywnie testowany. Ma za sobą 47 lotów testowych, w tym 4 samodzielne loty szybowcowe SS2. Przed nami testy silnikowe tego pojazdu. Dalsze zestawy będą budowane przez spółkę-córkę The Spaceship Company.

Reszta komentarza i cały artykuł: http://www.kosmonauta.net/index.php/Misje-zalogowe/Suborbitalne/2011-03-27-suborbitalne.html.
« Ostatnia zmiana: Marzec 27, 2011, 16:32 wysłana przez JSz »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #130 dnia: Kwiecień 12, 2011, 12:30 »
Polak potrafi!

Narzekamy na stan polskiej astronautyki, a tymczasem nie jest tak źle. Otóż polska firma SpeceWed wchodzi w NewSpace biznes i będzie wysyłać ze Spaceport America... ślubne obrączki! Oczywiście po to, by je potem sprzedawać. Właścicielami firmy są miłe panie: Anna Wieruszewska Puto i Magdalena Sadowska Gronert, adresu firmy nie podano, ale telefon jest do Polski. 8 kwietnia obrączki zaprezentowano w Amsterdamie. Wszystko to ma wymiar nie tylko komercyjny, ale jest równiez formą uczczenia 50. rocznicy lotu Gagarina.

Szczegóły: "On May 20, 2011 the firsts set of rings will be loaded in the nose cone of a suborbital sounding rocket rocket SL-5. The suborbital flight of the rocket will get the rings to the altitude of about 70 miles (about 113 km). The flight will be filmed from both inside and outside of the rocket. "

Strona www firmy: http://www.spaceweddingrings.com.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23224
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #131 dnia: Kwiecień 12, 2011, 12:59 »
Dobre! :)

Offline alnitak

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 952
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #132 dnia: Maj 24, 2011, 11:55 »
Polak potrafi!

Narzekamy na stan polskiej astronautyki, a tymczasem nie jest tak źle. Otóż polska firma SpeceWed wchodzi w NewSpace biznes i będzie wysyłać ze Spaceport America... ślubne obrączki! Oczywiście po to, by je potem sprzedawać. Właścicielami firmy są miłe panie: Anna Wieruszewska Puto i Magdalena Sadowska Gronert, adresu firmy nie podano, ale telefon jest do Polski. 8 kwietnia obrączki zaprezentowano w Amsterdamie. Wszystko to ma wymiar nie tylko komercyjny, ale jest równiez formą uczczenia 50. rocznicy lotu Gagarina.

Szczegóły: "On May 20, 2011 the firsts set of rings will be loaded in the nose cone of a suborbital sounding rocket rocket SL-5. The suborbital flight of the rocket will get the rings to the altitude of about 70 miles (about 113 km). The flight will be filmed from both inside and outside of the rocket. "

Strona www firmy: http://www.spaceweddingrings.com.

50 par obrączek poleciało i wróciło szczęśliwie: http://www.space.com/11757-rocket-launches-human-remains-rings-suborbital.html

Cena 12-16tys zł :o
Dostępne od czerwca
http://www.e-narzeczeni.pl/aktualnosci.html,89
« Ostatnia zmiana: Maj 24, 2011, 12:11 wysłana przez alnitak »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #133 dnia: Czerwiec 04, 2011, 23:28 »
Za kilka tygodni STS-y definitywnie odejdą od historii. Niby dobrze wiemy co będzie dalej, ale jakoś ciężko to sobie wyobrazić - kończy się pewna epoka w załogowej astronautyce. Na NSF znalazłem rysunek wygenerowany przez jednego z userów, który pokazuje, jak będzie wyglądać "niebo" w epoce post-szatlowej. Myślę, że zdecydowana większość użytkowników naszego Forum bezbłędnie rozpozna wszystkie pokazane wehikuły.

PS. Nie podałem źródła: http://forum.nasaspaceflight.com/index.php?topic=25383.msg750922#msg750922
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 04, 2011, 23:32 wysłana przez JSz »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 05, 2011, 18:37 »
Fajna grafika, jednak nie od razu rozpoznaję kapsuły (np. Cygnusa, który powinien być chyba bez paneli słonecznych, tymczasem wszystkie kapsuły je mają..).
Domyślam się, że jest pośród nich (chyba ta poniżej Oriona MPCV) indyjska kapsuła. A gdzie puszka Boeinga?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Turystyka kosmiczna
« Odpowiedź #134 dnia: Czerwiec 05, 2011, 18:37 »