Autor Wątek: Przelot Dragona 2 koło Księżyca  (Przeczytany 39883 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #45 dnia: Luty 28, 2017, 19:46 »

A poza tym mam pytanie. Czy Dragon wysłany rakietą Falcon Heavy ma zapas paliwa by wejść na orbitę Srebrnego Globu a potem z niej zejść i wrócić na Ziemię wzorem Apollo 8? 


Przecież i tak polecą trajektorią swobodnego powrotu.
FH jest za słaby żeby posadzić Dragona na orbitę - tylko oblot

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #46 dnia: Luty 28, 2017, 19:50 »
Dobrze, podsumuje swoje zdanie: "nierealne". Nierealny termin, niepokoje sie , ze Musk adeklaruje cos takiego, bo to moze oznaczac, ze zaczyna sie od niego wymagac rzeczy niemozliwych, bo np. zagrozone jest istnienie SpaceX czy innych jego projektow, nierelane z przyczyn technicznych - rakiety muska nie ma a ta ktora jest nie za dobrze sobie radzi z wiekszym promieniowaniem.
Przyznam, to jzu bardziej wiarygodna byla misja bezzalogowa w strone Marsa. Aktualnie zalogowa misja w Dragonie na Ksiezyc to misja samobojcza. Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Adamie to tylko sam obłot więc nie strasz tu armagedonem - nawet wejście na orbitę to luzik. Astronauci apollo byli oddzieleni z 2 milimetra foli aluminiowej od próżni więc Dragon jest o niebo bezpieczniejszy :)))

Offline Robek

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 617
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #47 dnia: Luty 28, 2017, 20:14 »
Cały ten stan podniecenia na Forum o czymś świadczy. Najwyższy czas aby 50 letni post latania załogowego na LEO w końcu się skończył i rozpoczął się karnawał lotów BEO zwłaszcza na Srebrny i Czerwony Glob  :)

A ta cała rakieta Falcon Heavy, to już zaczęto jej budowę?
Istnieje choćby w jakimś minimalnym stopniu? jakiś kawałem tej rakiety już zbudowano?

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 28, 2017, 20:19 »
Dobrze, podsumuje swoje zdanie: "nierealne". Nierealny termin, niepokoje sie , ze Musk adeklaruje cos takiego, bo to moze oznaczac, ze zaczyna sie od niego wymagac rzeczy niemozliwych, bo np. zagrozone jest istnienie SpaceX czy innych jego projektow, nierelane z przyczyn technicznych - rakiety muska nie ma a ta ktora jest nie za dobrze sobie radzi z wiekszym promieniowaniem.
Przyznam, to jzu bardziej wiarygodna byla misja bezzalogowa w strone Marsa. Aktualnie zalogowa misja w Dragonie na Ksiezyc to misja samobojcza. Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Adamie to tylko sam obłot więc nie strasz tu armagedonem - nawet wejście na orbitę to luzik. Astronauci apollo byli oddzieleni z 2 milimetra foli aluminiowej od próżni więc Dragon jest o niebo bezpieczniejszy :)))
... jakiej katastrofy??? Trudno o katastrofe podczas lotu ktory sie nie odbedzie;-)
Chyba, ze jakis niedoszly turysta potknei sie podczas ogladania niedoszlej rakiety do niedoszlego lotu;-)
W perspektywie roku nie ma zadnych szans na ten lot. Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #48 dnia: Luty 28, 2017, 20:19 »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #49 dnia: Luty 28, 2017, 20:32 »
Mnie i tak najbardziej śmieszy porównywanie FH do SLS. Faktycznie, pierwotne wersje SLS to porażka ale czego się spodziewać po ciężkiej rakiecie, gdzie 2 stopień to nic nowego w postaci stopnia z Delty4. Jak NASA ogarnie właściwy 2 stopień to dopiero będzie rakieta, która ma jakieś osiągi a FH będzie ligę niżej.

IMO wręcz przeciwnie, zakładając oczywiście, że to co zostało zapowiedziane, zostanie zrealizowane. FH ma być, przynajmniej częściowo, rakietą wielokrotnego użytku, a to stawia go ponad jakąkolwiek konstrukcją jednorazową.

Offline docktor

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 669
  • Astronautyka w domu i zagrodzie
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #50 dnia: Luty 28, 2017, 21:09 »
Ale też nie ma co wieszczyć, że to jakaś samobójcza misja by była, bo to zwyczajnie nieprawda.
"Space is hard"

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #51 dnia: Luty 28, 2017, 21:09 »
A ta cała rakieta Falcon Heavy, to już zaczęto jej budowę?
Istnieje choćby w jakimś minimalnym stopniu? jakiś kawałem tej rakiety już zbudowano?


Nie chce mi się szukać, ale były tu gdzież foty jednego z boosterów w czasie transportu ciężarówką.
Skoro jest jeden, to jest pewnie i drugi i zapewne trzeci też gdzieś jest.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #52 dnia: Luty 28, 2017, 21:32 »
Wątki scalone. :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3818
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #53 dnia: Luty 28, 2017, 21:34 »
Radosne podniecenie zapanowało na forum po słowach Muska. Duża frekwencja na wątku, starzy uczestnicy w poważnym i życzliwy sposób wypowiadają się o zamiarze zorganizowania załogowego oblotu Księżyca przez SpaceX, nowi koledzy już w pierwszym wpisie zakładają nowe wątki ku czci myśli i słów tow. Mao... pardon Ilona Muska. A ja, stary sceptyk, myślę sobie – Panowie, ależ to już było. 50 lat temu nasi dziadkowie to już załatwili. I wtedy to był wyczyn.
Zalecałbym spory dystans do słów płynących z SpaceX. To jednak prywatne przedsięwzięcie. Piar i mołojecka sława są tam ważne, kiedy generują zysk.

Kolega najwyraźniej nie czyta wszystkich postów. Absolutnie nie wypowiadamy się tu w jednym tonie zachwytu, poza tym każdy doświadczony użytkownik tego i innych forów astronautycznych wie, że gadaniem się nigdzie nie zaleci. Póki nie ma konkretów w postaci namacalnych testów / lotów - póty wszystko co gada CEO tej czy innej firmy można i należy wsadzać na półkę marketingowego bełkotu. Ale bełkot zrozumiały bo liczy się walka o rynek.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #54 dnia: Luty 28, 2017, 21:47 »
Station - to już nie ten wątek. Napisz jeszcze raz swój post - a ja ten i swój post skasuję za kilka godzin. :)

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 28, 2017, 22:25 »
FH jest za słaby żeby posadzić Dragona na orbitę - tylko oblot

Trajektoria swobodnego powrotu jest podyktowana bezpieczeństwem i być może ceną, ale nie niskim udźwigiem. FH byłby w stanie wynieść na trajektorię wokółksiężycową dwa Dragony w jednym locie. Wejście na orbitę księżycową i powrót z niej też byłby możliwy, ale ładunek musiałby być wyposażony w dodatkowy stopień przeznaczony do tego zadania.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 28, 2017, 22:32 »
Station - to już nie ten wątek. Napisz jeszcze raz swój post - a ja ten i swój post skasuję za kilka godzin. :)
          ... zanim zaczniecie kasowac te i owe posty,proponowalbym sie jednak zastanowic. No i moze poprawic jezyk
co niektorcyh postow;-)

Tak, jak pisalem, wypowiedz Muska mnie zaniepokoila. Czemu? bo jak napisalem, jakos w nia nie wierze.
Co mogloby byc przyczyna takiego dosc specyficznego marketingu? Mozliwosci jest wiele:
- posucha w przemysle kosmicznym,
- ciecia we wydatkach rzadowych na ktorych badzmy szczerze Musk lecial od dluzszego czasu,
- skasowanie konkurencji ULA do startow wojskowych, tu usuniecie FH bylby byloby widziane przez wielu z radoscia.
- zmiana ukladow w Bialym Domu, itp.
- odsuniecie Muska od kontraktow na loty zalogowe, ISS jakos nie rosnie, nikt nei bedzie potrzebowal starlinera,
dragona zalogowego jednoczesnie, a i SLS zalogowo pewnie zacznie od lotow do ISS (mocno gdybam).
- kolderka zamowien kosmicznych moze byc o wiele krotsza za tej prezydentury (ups, chyba juz bylo).

A co wy sadzicie? Z powazaniem
                                      Adam Przybyla 
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Ergosum

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 132
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 28, 2017, 23:22 »
Kolega najwyraźniej nie czyta wszystkich postów. Absolutnie nie wypowiadamy się tu w jednym tonie zachwytu...
No cóż, przeczytałem wcześniej wszystkie wczorajsze i dzisiejsze posty, spojrzałem na ilość osób obecnych na wątku i opisałem bardziej niż pozytywne zainteresowanie tematem. Nie dotyczy to oczywiście wszystkich biorących udział w dyskusji, ale tendencja jest właśnie taka. Absolutnie nie pisałem o wypowiadaniu się przez wszystkich w tonie zachwytu.
Natomiast lekko mnie zadziwiło tak duże i pozytywne zainteresowanie nie specjalnie nowatorskim przedsięwzięciem astronautycznym. Ale to wyjaśnił już kolega Ekoplaneta  http://www.forum.kosmonauta.net/index.php?topic=2818.msg102636#msg102636 i ja się z tym zgadzam.
...gadaniem się nigdzie nie zaleci. Póki nie ma konkretów w postaci namacalnych testów / lotów - póty wszystko co gada CEO tej czy innej firmy można i należy wsadzać na półkę marketingowego bełkotu. Ale bełkot zrozumiały bo liczy się walka o rynek.
Ależ ja prawie to samo napisałem w ostatnim akapicie, tylko przy użyciu innych „środków wyrazu”  ;). Tu pełna zgoda. :)
...poza tym każdy doświadczony użytkownik tego i innych forów astronautycznych wie...
A, tutaj mała polemika. Uważam, że nawet najlepsze forum to nie uczelnia czy firma branżowa. Tutaj nie zdobędzie się kompleksowej wiedzy będąc nawet „bardzo doświadczonym użytkownikiem forum”. Może się zdarzyć, że uczestnik nie zainteresowany wiedzą, a jedynie realizacją swojego hobby w ogóle niewiele się nauczy. :)
Wyszło OT. Sorry.
« Ostatnia zmiana: Luty 28, 2017, 23:41 wysłana przez Ergosum »

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #58 dnia: Luty 28, 2017, 23:50 »
FH jest za słaby żeby posadzić Dragona na orbitę - tylko oblot

Trajektoria swobodnego powrotu jest podyktowana bezpieczeństwem i być może ceną, ale nie niskim udźwigiem. FH byłby w stanie wynieść na trajektorię wokółksiężycową dwa Dragony w jednym locie. Wejście na orbitę księżycową i powrót z niej też byłby możliwy, ale ładunek musiałby być wyposażony w dodatkowy stopień przeznaczony do tego zadania.
jakiś czas temu sam Elon potwierdził że  FH tylko do obłotu dragona w wersji do odzysku

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 01, 2017, 00:33 »
jakiś czas temu sam Elon potwierdził że  FH tylko do obłotu dragona w wersji do odzysku

Nie wiem, co powiedział Elon, ale widzę specyfikację i konkretne liczby - 54 tony na LEO, 22 na GTO (GTO i TLI mają zbliżone wymogi co do dV), a załadowany po brzegi Dragon 2 ważyć ma jakieś dziesięć ton. W rzeczy samej, Falcon-9 FT powinien dać radę wysłać pustego Dragona na trajektorię oblotu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Przelot Dragona 2 koło Księżyca
« Odpowiedź #59 dnia: Marzec 01, 2017, 00:33 »