Autor Wątek: Likwidacja czasu letniego w Polsce?  (Przeczytany 6115 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« dnia: Październik 11, 2017, 14:46 »
Takie coś dziś się w mediach pojawiło:

Likwidacja zmiany czasu coraz bliżej?
Rzecznik PSL: sejmowa komisja poparła nasz projekt.

Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych poparła projekt PSL dotyczący likwidacji zmiany czasu. Poinformował o tym na Twitterze rzecznik partii Jakub Stefaniak.

- PSL nie chce, aby w Polsce obowiązywała zmiana czasu na letni i zimowy. Wierzę, że partia, która potrafi zmienić ustrój państwa w ciągu nocy, w ciągu jednego dnia jest w stanie zatrzymać czas letni w Polsce; możemy zdążyć przed najbliższą zmianą czasu - mówił w zeszłym tygodniu szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Jak tłumaczył, propozycja PSL jest umotywowana m.in. względami ekonomicznymi, zdrowotnymi i społecznymi. Kosiniak-Kamysz wyliczał, że zmiana czasu powoduje - poza stratami ekonomicznymi - m.in. więcej wypadków samochodowych, incydentów sercowo-naczyniowych, w tym zawałów i depresje.

Rozróżnienie na czas zimowy i letni stosuje się w blisko 70 krajach na całym świecie. Obowiązuje we wszystkich krajach europejskich z wyjątkiem Islandii i Białorusi. W 2014 roku na stałe na czas zimowy przeszła też Rosja.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w okresie międzywojennym, następnie w latach 1946-1949 i 1957-1964; obecnie obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2017, 15:37 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 11, 2017, 15:07 »
Ehm. Widać, że politycy nie mają się już czym zajmować  :P

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 11, 2017, 16:44 »
Ja bym osobiście wolał, żeby jak już, to aby cała Europa tak zrobiła. Bo pewnie problemów będzie dużo...

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2017, 18:03 »
Robienie zmiany dla samej zmiany to debilizm. Robienie zmiany czasu bez koordynacji z sąsiadami z UE to złośliwość.

Jedyny sensowny projekt to "pozostanie w czasie letnim" w całej strefie europejskiej. Pozostanie w czasie "zimowym" to głupota.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 11, 2017, 18:03 »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 11, 2017, 18:23 »
Oj Perian, za dużo piwa pijesz ;). W Polsce nie mamy czasów "zimowego" i "letniego", ale CET i CEST.

CET to środkowo-europejski, który wynika z naszej strefy czasowej, a CEST to środkowo-europejski letni. Ten pierwszy jest dla nas naturalnym czasem.

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • LOX/CH4
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 11, 2017, 20:35 »
Przyznam, że szczerze popieram.

Podstawowa motywacja jest dla mnie dobro organizmu ludzkiego, zwłaszcza mojego osobistego:-)

Ale jak ktoś chce dodatkowych uzasadnień, to zmiana czasu w rozmaitych systemach komunikacyjnych  generuje duże niedogodności.*

Jeśli chodzi o integrację międzynarodową, to Azja (w szczególności najważniejsze gospodarczo Chiny, Japonia i Indie) nie zmieniają czasu.

W kwestii argumentów z UE:
Portugalia używa czasu innego niż reszta UE i daje radę.

*Widziałem kiedyś spektakularny rozjazd dosyć istotnego systemu komputerowego spowodowany faktem że programista był świadomy że w Brazylii będzie zmiana czasu, ale nie zdawał sobie sprawy że TAM czas zmieniają o północy.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 11, 2017, 20:39 »

W kwestii argumentów z UE:
Portugalia używa czasu innego niż reszta UE i daje radę.

Podobnie, jak Irlandia i (jeszcze) Wlk. Brytania, a na wschodzie Rumunia, Grecja, Bułgaria, Cypr, Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Ale wszystkie te kraje wprowadzają czas letni w tym samym czasie, co reszta UE.

Mapa.
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2017, 20:42 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • LOX/CH4
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2017, 21:30 »
Może się do nas dostosują?
Polska przewodnikiem narodów Europy?

(tak, żartuję sobie trochę, ale z biegiem lat coraz bardziej odczuwam każdą zmianę)

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 11, 2017, 22:09 »
Tak dla porządku i trzymania poziomu na forum (:P) czy możemy przedstawić argumenty za i przeciw?

Online kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 14, 2017, 11:21 »
Jeden z komentarzy jakie widziałem w internetach ostatnio:

Cytuj
Ostatnio głośno o pomysłach związanych ze zniesieniem zmiany czasu. Jako że znaczna część narodu klnie zmianę czasu ktoś tam znałazł w tym interes polityczny i chce utrzymać na terenie RP czas letni. Tak na trzeźwo:

- Czas letni nie jest czasem właściwym dla tej długości geograficznej. Jeśli już są jakieś kombinacje w tym temacie to można zatrzymać czas zimowy. Utrzymanie czasu letniego spowoduje że pod koniec grudnia o godzinie 7 będziemy mieli egipskie ciemności a wschód słońca nastąpi bliżej godziny 9

- Informatyczny burdel spowodowany nagłą zmianą czasu na terenie RP będzie ciężki do opanowania. Wszystkie stare i aktualne systemy operacyjne będą zmieniać czas według ogólnie przyjętych zasad. Będzie trzeba wszystko zaktualizować do naszej nowej fanaberii.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 14, 2017, 12:03 »
Hihi, znam przynajmniej jedna elektrownie, ktora zatrzymala wszystkei systemy informatyczne w 2000 roku;-)
Teraz zaleznosc od systemow informatycznych jest o wiele wieksza, skonczyloby sie pewnei tym, ze wpakowaliby
wszystko co sie da do chmury, bez wzgledu na koszt. Z powazaniem
                                                                                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 14, 2017, 16:23 »
Podobno z tej zmiany i tak nici bo zabrania tego dyrektywa unijna.

Offline astropl

  • Moderator
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 14, 2017, 16:28 »
Podobno z tej zmiany i tak nici bo zabrania tego dyrektywa unijna.

Czy to jest jakakolwiek przeszkoda dla obecnego rządu? Ale, jeśli tak jest w istocie, to bardzo się cieszę.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline gszczepa

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 601
  • LOX/CH4
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 14, 2017, 17:54 »
Pod koniec grudnia to w ogóle jest ciemno przez większość doby w naszym rejonie, żadne grzebanie przy zegarze tego nie zmieni.

Przykładowo, 28 grudnia 2017 r. w Gdańsku, wschód Słońca będzie 8:06, a zachód o 15:28.
Przesunięcie o godzinę w dowolnym kierunku naprawdę niewiele zmieni z praktycznego punktu widzenia.

Nie rozumiem skąd ten upór do zmiany czasu, co jest zachowaniem nie znanym ogromnej większości ludzkości.

Zresztą, za PRLu był dwa wieloletnie okresy kiedy zmiana czasu nie obowiązywała (1949-57 r. i 1964-77r.) i kraj działał zupełnie normalnie, wielu ludzi jeszcze ten czas dobrze pamięta.

Producenci systemów operacyjnych świetnie sobie radzą zarówno z obsługą krajów gdzie nie zmienia się czasu (czyli większości krajów) jak i z dostosowywaniem się do zmian w reżimie zmiany czasu.

Tutaj można się np. zapoznać z blogiem prowadzonym przez odpowiedni zespół Microsoftu:
https://blogs.technet.microsoft.com/dst2007/2017/

Takie Maroko np. używa czasu letniego, ... ale zawiesza jego stosowanie na czas Ramadanu - i jest to zmiana z którą systemy informatyczne doskonale sobie radzą.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2017, 19:16 »
Podobno z tej zmiany i tak nici bo zabrania tego dyrektywa unijna.

Czy to jest jakakolwiek przeszkoda dla obecnego rządu? Ale, jeśli tak jest w istocie, to bardzo się cieszę.

Przeszkoda żadna, chociaż nie wiem czy będą chcieli walczyć o taką duperele;) Ja tam w sumie nie mam opinii na ten temat, wszystko mi jedno.

Jeszcze na szybko link do tej informacji o dyrektywie:
http://wiadomosci.radiozet.pl/Polska/Zmiana-czasu.-Unia-Europejska-moze-zablokowac-rezygnacje-z-czasu-zimowego

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Likwidacja czasu letniego w Polsce?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 14, 2017, 19:16 »