Autor Wątek: 1I/2017 U1 - międzygwiezdny gość  (Przeczytany 28832 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #60 dnia: Grudzień 14, 2017, 03:24 »
Nowe informacje o 1I/2017 U1 (grudzień 2017)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 12 GRUDNIA 2017

(...) Od końca listopada doszło do publikacji kilku innych ciekawych prac naukowych. Jedna z nich to wynik pracy polskich astronomów z Uniwersytetu Jagiellońskiego i astronoma amerykańskiego z Gemini Observatory pod przewodnictwem dr Michała Drahusa. Publikacja opisuje ruch 1I/2017 U1 – nie jest to ruch tylko w jednej osi, ale chaotyczny obrót (“koziołkowanie”). Ten chaotyczny obrót sugeruje kolizję w przeszłości z udziałem ciała, z którego powstała planetoida 1I/2017 U1. Niedawna kolizja z obiektem naszego Układu Słonecznego jest raczej wykluczona z uwagi na nachylenie orbity tego “międzygwiezdnego wędrowca”.

Druga ciekawa publikacja jest autorstwa Matija Cuk z instytutu SETI i dotyczy okoliczności powstania 1I/2017 U1. Naukowiec uważa, że duże gazowe giganty są raczej “nieefektywne” w wyrzucaniu małych planetoid z wewnętrznych części układów planetarnych. Bardziej prawdopodobne wydaje się raczej wyrzucenie takiej małej planetoidy przez układ podwójny gwiazd z przynajmniej jednym czerwonym karłem. W takim przypadku wydaje się możliwe, że 1I/2017 jest pozostałością katastrofy na prawdziwie kosmiczną skalę – pływowe rozerwanie skalistej planety. Część szczątków tej planety zostało wyrzuconych w przestrzeń międzygwiezdną. (...)

http://kosmonauta.net/2017/12/nowe-informacje-o-1i2017-u1-grudzien-2017/
https://arxiv.org/abs/1712.04435v1
https://arxiv.org/ftp/arxiv/papers/1712/1712.00437.pdf

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #61 dnia: Grudzień 15, 2017, 19:11 »
Nie wykryto sygnałów obcych.

No alien 'signals' from cigar-shaped asteroid: researchers
14DEC2017

After its discovery was announced last month, a project called Breakthrough Listen, dedicated to finding signs of extraterrestrial intelligence, said it would study the rock for artificial signals.

"No such signals have been detected" by its network of telescopes, the project said Thursday, adding: "the analysis is not yet complete".


https://www.afp.com/en/news/2265/no-alien-signals-cigar-shaped-asteroid-researchers-doc-v649u1

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #62 dnia: Grudzień 19, 2017, 22:22 »
Pierwsze wyniki nasłuchu 1I/2017 U1
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 19 GRUDNIA 2017

(...) Jak na razie udało się przeprocesować dane z odbiornika GBT działającego na paśmie S (pomiędzy 1,7 a 2,6 GHz). Jak na razie nie znaleziono żadnych sztucznych sygnałów radiowych, które mogłyby być wyemitowane przez 1I/2017 U1.
(...)
Planetoida 1I/2017 U1 prawie bez wątpienia jest obiektem naturalnym, który powstał być może nawet i miliardy lat temu. Jest to obiekt, który obecnie obraca się w sposób chaotyczny (“koziołkowanie”) i który mógł powstać wskutek prawdziwie kosmicznej katastrofy – rozerwanie planety skalistej przez czerwonego karła. Prawdopodobnie w ciągu kilku najbliższych tygodni zostaną opublikowane kolejne prace naukowe dotyczące tego “międzygwiezdnego wędrowca”. (...)
http://kosmonauta.net/2017/12/pierwsze-wyniki-nasluchu-1i2017-u1/

Obiekt ‘Oumuamua, spoza Układu Słonecznego, dokładnie zbadany
23.12.2017

Na powierzchni planetoidy Oumuamua znajduje się izolowana warstwa, bogata w substancje organiczne, powstała wskutek długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. Skorupa mogła ochronić lodowe wnętrze planetoidy, gdy obiekt przeleciał 37 mln km od Słońca.

Astronomowie uzyskali widma obiektu ‘Oumuamua i na podstawie analizy, w jaki sposób odbija światło słoneczne, określili własności jego powierzchni. Wyniki badań ukazały się w „Nature Astronomy”.

\'Oumuamua to pierwsza znana planetoida międzygwiazdowa, która przyleciała do Układu Słonecznego z zewnątrz. Obiekt został odkryty w październiku 2017 r. przez teleskop Pan-STARRS1. Rozważano czy mamy do czynienia z kometą, czy z planetoidą i poddano go intensywnym badaniom, które wskazują, iż ma bardzo wydłużony kształt z rozmiarami około 200 x 20 metrów oraz zdolność odbijania światła (albedo) przypuszczalnie na poziomie 0,04. Z kolei projekt Breakthrough Listen sprawdził czy \'Oumuamua nie emituje sztucznych sygnałów na falach radiowych. Analizy przy pomocy superkomputerów nie wykazały jednak takich sygnałów.

Aby uzyskać widma obiektu, naukowcy z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Tajwanu i Chile użyli dużych teleskopów, takich jak 4,2-metrowy Teleskop Williama Herschela (WHT) na wyspie La Palma oraz 8,2-metrowy Bardzo Duży Teleskop (VLT) w Chile należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). W przypadku teleskopu WHT obserwacje prowadzono 25 października, a teleskopem VLT obserwowano 27 października.

Badacze wskazują, że na powierzchni \'Oumuamua znajduje się izolowana warstwa bogata w substancje organiczne powstała na skutek długotrwałego oddziaływania promieniowania kosmicznego. Sucha skorupa mogła ochronić lodowe wnętrze przed wyparowaniem, gdy obiekt we wrześniu przeleciał 37 milionów kilometrów od Słońca.

„Ustaliliśmy, iż powierzchnia \'Oumuamua jest podobna do powierzchni małych ciał Układu Słonecznego pokrytych lodami bogatymi w węgiel, których struktura została zmodyfikowana przez ekspozycję na promieniowanie kosmiczne” - powiedział kierujący badaniami profesor Alan Fitzsimmons z Queen’s University w Belfaście.

\'Oumuamua nie wykazuje aktywności kometarnej. Nie wskazują na nią ani uzyskane widma, ani zdjęcia. Z kolei widma planetoid powinny w tym zakresie widmowym wykazywać absorpcje od ciała stałego, w zależności od składu mineralogicznego. Jednak tego typu cech w widmie również nie dostrzeżono.

Okres rotacji obiektu to 7 do 8 godzin, ustalony na podstawie obserwacji fotometrycznych rożnymi teleskopami. Z kolei barwa planetoidy jest ciemna z odcieniami czerwieni i podobna do barwy niektórych małych ciał w zewnętrznych częściach Układu Słonecznego (wyniki badań koloru obiektu ukażą się w „Astrophysical Journal Letters”). To sugeruje, że planetoidy w innych systemach planetarnych są podobne do tych znanych z Układu Słonecznego.

Naukowcy porównali widma obiektu z widmami znanych planetoid z naszego układu. Okazało się, że najbardziej podobne są widma planetoid typów L i D. Planetoidy typu L są względnie rzadkie w głównym pasie planetoid, z kolei planetoidy typu D dominują w zewnętrznych częściach pasa planetoid oraz wśród planetoid trojańskich.

Obiekt \'Oumuamua przyleciał do nas z kierunku gwiazdy Wega (konstelacja Lutni), którą możemy bez problemu zobaczyć gołym okiem – jest to jedna z najjaśniejszych gwiazd na nocnym niebie. \'Oumuamua na pewno jednak nie pochodzi z układu Wegi. Równie dobrze obiekt mógł przez miliony lat podróżować w przestrzeni międzygwiazdowej, zanim trafił na Układ Słoneczny. Nie pozostanie u nas jednak długo.

Naukowcy wskazują, że podczas formowania i ewolucji Układu Słonecznego duża liczba komet i planetoid została wyrzucona w przestrzeń międzygwiazdową. Zapewne podobnie działo się w przypadku innych układów planetarnych. Według oszacowań, przez Układ Słoneczny przelatuje średnio jedna międzygwiazdowa planetoida rocznie. ‘Oumuamua jest pierwszą, którą udało się dostrzec. Badania „planetoid międzygwiazdowych” pozwolą na uzyskanie danych na temat procesów zachodzących w pobliżu innych gwiazd.

PAP - Nauka w Polsce
cza/ ekr/
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C27699%2Cobiekt-oumuamua-spoza-ukladu-slonecznego-dokladnie-zbadany.html
« Ostatnia zmiana: Grudzień 29, 2017, 01:40 wysłana przez Orionid »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2018, 15:32 »
Nowa praca sugeruje , że chaotyczne obracanie się  Oumuamua jest skutkiem gwałtownego zderzenia w macierzystym systemie słonecznym.
Obserwacje obiektu świadczą też o jego zróżnicowanej kompozycji.

'Oumuamua: 'space cigar's' tumble hints at violent past
11 February 2018 By Jonathan Amos BBC Science Correspondent


Artwork: The way 'Oumuamua tumbles suggests it was involved in a collision

Straight away, they discovered that 'Oumuamua wasn't spinning periodically like most of the small asteroids and bodies that we see in our solar system. Instead, it is tumbling, or spinning chaotically, and could have been for many billions of years.

While it is difficult to pinpoint the exact reason for this, it is thought that 'Oumuamua impacted with another asteroid before it was fiercely thrown out of its system and into interstellar space.


http://www.bbc.com/news/science-environment-43018706

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #63 dnia: Luty 12, 2018, 15:32 »

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #64 dnia: Luty 24, 2018, 11:11 »
Nowe informacje o 1I/2017 U1 (luty 2018)
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 24 LUTEGO 2018

Ile międzygwiezdnych gości w Układzie Słonecznym?

Choć 1I/2017 U1 to dopiero pierwszy znany przykład obiektu z innego układu planetarnego, naukowcy podejrzewają, że w Układzie Słonecznym takich “wędrowców” jest znacznie więcej. Wg dr Fabo Fenga z Uniwersytetu w Hertfordshire obiektów takich jak 1I/2017 U1 może być wewnątrz naszego Układu Słonecznego nawet kilkadziesiąt milionów. Oczywiście, znakomita większość z nich nie znajdzie się tak blisko Słońca jak 1I/2017 U1.

Co ciekawe, Manasvi Lingam i Abraham Loeb z Cambridge uważają, ze podobnych “międzygwiezdnych wędrowców” w naszym Układzie Słonecznym jest znacznie mniej – około kilkudziesięciu tysięcy. Niemniej jednak jest to wciąż duża ilość obiektów tego typu. (...)

http://kosmonauta.net/2018/02/nowe-informacje-o-1i2017-u1-luty-2018/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #65 dnia: Marzec 20, 2018, 08:31 »
‘Oumuamua likely came from a binary star system
Last Updated on Monday, 19 March 2018 11:52

"It's really odd that the first object we would see from outside our system would be an asteroid, because a comet would be a lot easier to spot and the Solar System ejects many more comets than asteroids," says Jackson, who specializes in planet and solar system formation.

Once they determined that binary systems are very efficient at ejecting rocky objects, and that a sufficient number of them exist, they were satisfied that 'Oumuamua very likely came from a binary system. They also concluded that it probably came from a system with a relatively hot, high mass star since such a system would have a greater number of rocky objects closer in.

The team suggest that the asteroid was very likely to have been ejected from its binary system sometime during the formation of planets.


https://www.ras.org.uk/news-and-press/3100-oumuamua-likely-came-from-a-binary-star-system

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #66 dnia: Marzec 20, 2018, 09:01 »
‘Oumuamua likely came from a binary star system
Last Updated on Monday, 19 March 2018 11:52

"It's really odd that the first object we would see from outside our system would be an asteroid, because a comet would be a lot easier to spot and the Solar System ejects many more comets than asteroids," says Jackson, who specializes in planet and solar system formation.

Once they determined that binary systems are very efficient at ejecting rocky objects, and that a sufficient number of them exist, they were satisfied that 'Oumuamua very likely came from a binary system. They also concluded that it probably came from a system with a relatively hot, high mass star since such a system would have a greater number of rocky objects closer in.

The team suggest that the asteroid was very likely to have been ejected from its binary system sometime during the formation of planets.


https://www.ras.org.uk/news-and-press/3100-oumuamua-likely-came-from-a-binary-star-system

To tylko rozważania i kwestia prawdopodobieństwa. Jak było naprawdę wiedzą tylko anieli w niebie  :D

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #67 dnia: Marzec 23, 2018, 07:59 »
Czy 1I/2017 U1 pochodzi od gwiazdy podwójnej?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 22 MARCA 2018

(...) Już w zeszłym roku podejrzewano, że 1I/2017 U1 powstał w układzie podwójnym. Zauważono, że duże gazowe giganty są raczej “nieefektywne” w wyrzucaniu małych planetoid z wewnętrznych części układów planetarnych. Bardziej prawdopodobne wydaje się wyrzucenie małej planetoidy przez układ podwójny gwiazd. Zeszłoroczna publikacja naukowa dotycząca pochodzenia 1I/2017 U1 sugerowała, że układzie pochodzenia znajduje się przynajmniej jeden czerwony karzeł.

Niedawno ukazała się też kolejna publikacja naukowa dotycząca pochodzenia 1I/2017 U1. Jest ona wynikiem pracy zespołu naukowców pod przewodnictwem dr Alana Jacksona z Centre for Planetary Sciences, będącego częścią University of Toronto Scarborough. Publikacja również sugeruje, że 1I/2017 U1 pochodzi z układu podwójnego, choć zespół dr Jacksona uważa, że w tym układzie musi znajdować się przynajmniej jedna dość masywna gwiazda. Wokół tego typu gwiazd powinno znaleźć się więcej materii skalnej, a nie tylko lodowej.

Publikacja sugeruje, że układy gwiazd podwójnych są bardzo “wydajne” w “wyrzucaniu” małych obiektów w przestrzeń międzygwiezdną. Takie małe obiekty mogą być wyrzucane podczas formacji układu planetarnego, gdy wokół gwiazd krąży większa ilość różnej wielkości skalistych planetoid i protoplanet. (...)

http://kosmonauta.net/2018/03/czy-1i2017-u1-pochodzi-od-gwiazdy-podwojnej/

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #68 dnia: Kwiecień 28, 2018, 20:27 »
Chyba nie pojawiły się żadne nowe publikacje na temat tego przybysza w ostatnim czasie?

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #69 dnia: Maj 05, 2018, 07:31 »
Planetoida `Oumuamua... koziołkuje w przestrzeni kosmicznej
04.05.2018

Planetoida `Oumuamua nie wiruje ruchem prostym, a raczej "koziołkuje" w przestrzeni kosmicznej - wynika z obserwacji przeprowadzonych pod kierunkiem astronomów z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rezultaty badań ukazały się w najnowszym numerze pisma "Nature Astronomy".

‘Oumuamua to pierwsze znane nauce ciało kosmiczne, które dotarło do Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiazdowej, gdzie trafiło wyrzucone ze swojego macierzystego układu planetarnego. To unikalne ciało zostało odkryte przez teleskop Pan-STARRS w dniu 19 października 2017 roku i niemal od razu stało się naukową sensacją.

Z tej okazji postanowił skorzystać zespół naukowców kierowany przez pracowników Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak informuje UJ w przesłanej PAP informacji prasowej, na swoje badania otrzymali oni 12 godzin czasu obserwacyjnego na teleskopie Gemini North na Hawajach – jednym z największych i najbardziej zaawansowanych instrumentów astronomicznych na Ziemi. Ten przydział czasu okazał się najdłuższym przeznaczonym na badania ‘Oumuamua na teleskopie tej klasy.

"Przełożyło się to w prosty sposób na najliczniejszy i najwyższej jakości materiał obserwacyjny" – podkreśla cytowany w informacji prasowej współautor badań, Michał Drahus z Obserwatorium Astronomicznego UJ.

W ciągu dwóch nocy obserwacji naukowcy wykonali ponad 400 precyzyjnych zdjęć obiektu. Pojedyncze zdjęcia wykorzystali do monitorowania zmian blasku ‘Oumuamua. Zmiany takie pojawiają się w sposób naturalny, kiedy obiekt o nieregularnym kształcie – wirując wokół własnej osi – odbija stale zmieniającą się ilość światła słonecznego.

"Już podczas prowadzenia obserwacji zauważyliśmy, że ‘Oumuamua zmienia jasność w bardzo dużym zakresie. Jednak dopiero dokładne pomiary pozwoliły nam poznać prawdziwą skalę tego zjawiska" – powiedział Guzik. Naukowcy odkryli, że jasność ‘Oumuamua zmieniała się aż jedenastokrotnie podczas trwania pełnego obrotu, co jest wartością większą, niż dotychczas przyjmowano i niespotykaną wśród ciał Układu Słonecznego.

Bardzo dobra jakość materiału obserwacyjnego pozwoliła uchwycić brak dokładnej powtarzalności zmian blasku pomiędzy kolejnymi obrotami ciała. "Po wykluczeniu innych możliwości doszliśmy do wniosku, że ‘Oumuamua nie wiruje ruchem prostym, ale raczej +koziołkuje+ w przestrzeni kosmicznej" – stwierdza w komunikacie Michał Drahus. "Stan ten może się utrzymywać przez setki milionów czy nawet miliardy lat i świadczy najprawdopodobniej o pradawnej kolizji, do której doszło w macierzystym układzie planetarnym planetoidy" – dodaje.

‘Oumuamua przekazuje nam więc wiadomość o tym, że kolizje w pozasłonecznych układach planetarnych mogą być całkiem powszechne - podobnie jak miało to miejsce u zarania Układu Słonecznego.

Interpretacja otrzymanych danych, jak podkreślają w komunikacie prasowym naukowcy, nie była łatwym zadaniem. Z pomocą przyszło im zaawansowane modelowanie komputerowe, przeprowadzone przez Wacława Waniaka z Obserwatorium Astronomicznego UJ. Wykazały one m.in. że planetoida jest wydłużona - jednak nie tak bardzo, jak wynikało to z wcześniejszych, uproszczonych obliczeń. Zespół ustalił również, że doba na ‘Oumuamua trwa około 7,5 godziny, równoważny rozmiar wynosi zaledwie 150 metrów, a gęstość – wbrew wcześniejszym ustaleniom innych zespołów – może nie różnić się od typowej gęstości planetoid w Układzie Słonecznym.

Z kolei po złożeniu wykonanych zdjęć naukowcom udało się skonstruować najdokładniejszy obraz bezpośredniej okolicy ‘Oumuamua . Ukazał on kompletny brak charakterystycznego dla komet warkocza i otoczki, dostarczając tym samym najmocniejszego dowodu na to, że ‘Oumuamua jest fizycznie planetoidą. "Wynik ten jest bardzo ważny, ponieważ spodziewano się, że odkrywane obiekty międzygwiazdowe będą w przeważającej większości kometami – tymczasem górą mogą być planetoidy" – wyjaśnia cytowany w komunikacie Piotr Guzik, doktorant w Obserwatorium Astronomicznym UJ i drugi z głównych autorów pracy.

Artykuł podsumowujący wyniki badań zespołu ukazał się w najnowszym numerze miesięcznika Nature Astronomy (doi:10.1038/s41550-018-0440-1). Zostały uzyskane przy znaczącym finansowym wsparciu Narodowego Centrum Nauki w ramach programu SONATA BIS.

PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C29356%2Cplanetoida-oumuamua-koziolkuje-w-przestrzeni-kosmicznej.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #70 dnia: Maj 08, 2018, 20:05 »
Ciekawe kiedy zostanie odkryty następny taki "wędrowiec". :)

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 28, 2018, 14:29 »
Badania trajektorii I1/2017 U1 dostarczają przesłanek , by obiekt uznać za kometę. Wskazówką ma być trajektoria obiektu ukształtowana też przez siły działające podczas odgazowywania obiektu , co jest charakterystyczne dla komet.

Mysterious interstellar visitor is a comet — not an asteroid
27 JUNE 2018

Quirks in ‘Oumuamua’s path through the Solar System helped researchers solve a case of mistaken identity.

(...) Careful observations of ‘Oumuamua’s orbit showed that as the object flew through space, something continually nudged it a tiny bit farther from the Sun than expected. That something was probably ice that warmed up and sprayed gas into space. This process is characteristic of a comet, rather than an asteroid, even though ‘Oumuamua never displayed the glorious tail of gas and dust that accompanies most comets.

“It’s an unusual comet, and that’s pretty exciting,” says Karen Meech, an astronomer at the University of Hawaii in Honolulu. She and her colleagues, led by astronomer Marco Micheli of the European Space Agency in Frascati, Italy, report the discovery on 27 June in Nature (...)

https://www.nature.com/articles/d41586-018-05552-9#ref-CR1
https://www.nature.com/articles/s41586-018-0254-4

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 30, 2018, 18:11 »
Czy 1I/2017 U1 jest kometą?
BY KRZYSZTOF KANAWKA ON 30 CZERWCA 2018

(...) Za to 27 czerwca NASA poinformowała, że 1I/2017 U1 jest jednak prawdopodobnie kometą, a nie planetoidą. Ten wniosek powstał na podstawie danych z kosmicznego teleskopu Hubble (HST) oraz danych z obserwatoriów naziemnych, w tym Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Międzynarodowy zespół astronomów zwrócił uwagę na ruch 1I/2017 U1. Okazało się, że 1I/2017 U1 wykazuje małe i niegrawitacyjne przyśpieszenie, które nieco zmienia trajektorię obiektu. Astronomowie doszli do wniosku, że to przyśpieszenie było prawdopodobnie wynikiem odgazowania obiektu podczas przelotu w wewnętrznym Układzie Słonecznym. Taka aktywność jest spodziewana u komet, a nie u planetoid. Poniższe nagranie prezentuje kilka podstawowych informacji na temat najnowszych interpretacji danych obserwacyjnych 1I/2017 U1. (...)




Czy 1I/2017 U1 jest kometą? / Credits –NASA Goddard

1I/2017 U1 jest już zbyt daleko, by móc kontynuować obserwacje tego obiektu. Astronomowie wypatrują teraz kolejnych “międzygwiezdnych wędrowców”, u których będą poszukiwać podobnych charakterystyk, co u 1I/2017 U1.

(NASA)
https://kosmonauta.net/2018/06/czy-1i-2017-u1-jest-kometa/

Offline Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24418
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 30, 2018, 18:57 »
‘Oumuamua prawdopodobnie jest jednak kometą
30.06.2018

Najnowsze badania obiektu ‘Oumuamua wskazują, iż oddala się on od Słońca szybciej niż przypuszczano. W świetle nowych wyników naukowcy sądzą, że jednak jest to kometa, a nie planetoida.

Wyniki badań opublikowano w „Nature”; poinformowały o nich również Europejskie Obserwatorium Południowe (ESO) i Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

‘Oumuamua to pierwszy zaobserwowany obiekt, który wleciał do Układu Słonecznego z przestrzeni międzygwiazdowej. Odkryto go 19 października 2017 r. przy pomocy teleskopu Pan-STARRS 1 na Hawajach. Jego pozasłoneczne pochodzenie wzbudziło wielką sensację.

Astronomowie zaczęli intensywnie badać tego gwiezdnego przybysza, oszacowano m.in. jego kształt (bardzo wydłużony), ustalono iż koziołkuje (w tych badaniach udział mają polscy astronomowie), rozważano z którego systemu mógł przylecieć (również polski udział), określono że jego powierzchnia ma cechy podobne do komet, aczkolwiek nie wykryto kometarnej aktywności. W związku z tym przyjęto wtedy, iż jest to raczej planetoida, a nie kometa.

Teraz dodatkowo przeanalizowano obserwacje dokonane przy pomocy Bardzo Dużego Teleskopu (VLT), należącego do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO); Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, który należy do NASA/ESA; Teleskopu Kanadyjsko-Francusko-Hawajskiego oraz Teleskopu Gemini South. Międzynarodową grupą badawczą kierował Marco Micheli z Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA).

Naukowcy przeanalizowali 177 obserwacji astrometrycznych (określających pozycje obiektu) wykonanych teleskopami naziemnymi oraz dodatkowych 30 z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Wyniki wskazują, że ruch ‘Oumuamua w przestrzeni nie pasuje dobrze do trajektorii obliczonej na podstawie oddziaływań grawitacyjnych od Słońca: ośmiu planet, Księżyca, Plutona, 16 największych ciał w pasie planetoid.

Okazało się, że najlepsze wytłumaczenie dla obserwowanego ruchu ciała stanowi ulatnianie się materii z powierzchni ‘Oumuamua na skutek ogrzewania słonecznego. Może to dostarczać niewielkiego, ale nieustannego oddziaływania, które wpływa na ruch obiektu.

Takie uwalnianie materii gazowej jest typowe dla komet i przeczy dotychczasowej klasyfikacji ciała. Gdy komety zbliżają się do Słońca, zazwyczaj pod wpływem ogrzewania tracą gaz i pył, które formują wokół jądra obłok materii nazywany komą. Powstaje też charakterystyczny warkocz.

W przypadku ‘Oumuamua nie zaobserwowano komy, ani warkocza, ale badacze sądzą że przyczyną może być to, iż obiekt wyrzuca duże ziarna pyłu, a chmura takich cząstek może nie być odpowiednio jasna, aby móc ja dostrzec. Większość zwykłych komet ma na powierzchni małe ziarna pyłu. `Oumuamua mógł tego rodzaju ziarna utracić podczas swojej podróży przez przestrzeń międzygwiazdową, a pozostały jedynie te większe.

Naukowcy rozważali także inne hipotezy mogące wyjaśnić niespodziewane zmiany prędkości, ale okazały się mniej prawdopodobne. W szczególności analizowano wpływ ciśnienia promieniowania słonecznego, efekt Jarkowskiego, efekty podobne do tarcia, potencjalne chwilowe efekty, takie jak zderzenie z innym obiektem. Odrzucono także hipotezę, że mógłby to być międzygwiazdowy statek kosmiczny, gdyż łagodny i ciągły wzrost prędkości to nie jest cecha typowa dla silników rakietowych, a dodatkowo ‘Oumuamua koziołkuje we wszystkich trzech osiach, co również nie przemawia za sztucznym pochodzeniem obiektu.

„Sądzimy, że to niewielka, dziwna kometa. W danych widzimy, że jej przyspieszenie jest tym mniejsze, im dalej od Słońca się znajduje, co jest typowe dla komet” - podsumowuje Marco Micheli. (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C30068%2Coumuamua-prawdopodobnie-jest-jednak-kometa.html

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 30, 2018, 20:08 »
Może takie nieznaczne odgazowanie oznacza, że wcześniej 1I/2017 U1 wykonała bliski przelot obok jakiejś gwiazdy (może nawet i nie swojego Słońca)?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: I1/2017 U1 - międzygwiezdny gość
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 30, 2018, 20:08 »