Autor Wątek: Ariane 6  (Przeczytany 37841 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Ariane 6
« dnia: Lipiec 14, 2010, 00:02 »
Pierwotnie opublikowano 07/08/2009

Rakieta Ariane V - w chwili obecnej najważniejsza europejska rakieta - znajduje się mniej więcej w połowie swego 'życia' jako nośnik ładunków w kosmos. Powoli czas zacząć się rozglądać za następcą.

Od jakiegoś czasu tu i ówdzie pojawiają się plotki o następcy rakiety Ariane V. Robocza nazwa to Ariane 6. Pierwszy lot powinien odbyć się jakoś na początku lub w połowie trzeciej dekady XXI wieku (czyt. około 2020 - 2025 roku).

Pojawiły się również pierwsze śliczne obrazki proponowanych wersji Ariane 6. Poniższy obrazek je prezentuje:
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 05, 2017, 10:29 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2010, 00:04 »
Obrazek ten został zaprezentowany przez Michela Eymarda - szefa jednostki odpowiedzialnej za rakiety we francuskiej agencji kosmicznej CNES. Te proponowane wersje są mniejsze od Ariane V - ich nośność na GTO to pomiędzy 3000 a 8000 kg. Koszt produkcji byłby o około 40% niższy, a na dodatek kampania startowa byłaby także skrócona. Oznaczałoby to więcej startów po niższej cenie.

Jak widać, rakieta byłaby projektowana pod komercyjnych klientów. Raczej wątpliwe, by przy okazji rakieta służyła innym celom - jak choćby ATV czy loty na Księżyc/dalszy Układ Słoneczny.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 14, 2010, 00:40 »
Na ATV na pewno nie. Zwyczajnie za mała nośność na taką kobyłę - ja bym raczej uznał to za pewnik ;)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 08:53 »
Astrium dostało kontrakt na wstępne studium następcy Ariane-5 i Sojuza-ST, czyli w praktyce rakiety, nazywanej nieoficjalnie Ariane-6.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 14, 2010, 08:53 »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 14, 2010, 10:29 »
Astrium dostało kontrakt na wstępne studium następcy Ariane-5 i Sojuza-ST, czyli w praktyce rakiety, nazywanej nieoficjalnie Ariane-6.

Hmm, czyli, że Soyuz w Gujanie byłby w użyciu tylko przez jakieś 15 lat?

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 05, 2013, 00:28 »
Odkurzam wątek, khy khy, wiemy że projekt Ariane 6 będzie realizowany (tak postanowiono na ostatniej Radzie Ministerialnej). Tutaj przykładowej renderki: http://www.cnes.fr/web/CNES-fr/10692-gp-l-europe-s-elance-vers-ariane-6.php


Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 05, 2013, 09:05 »
Tutaj wersja angielska (po części).

http://www.cnes.fr/web/CNES-en/10705-gp-europe-sets-its-sights-on-ariane-6.php

Pierwszy i drugi stopień na puder.
Cóż, mamy czasy wojującego feminizmu.  :D

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 05, 2013, 09:32 »
Odkurzam wątek, khy khy, wiemy że projekt Ariane 6 będzie realizowany (tak postanowiono na ostatniej Radzie Ministerialnej). Tutaj przykładowej renderki: http://www.cnes.fr/web/CNES-fr/10692-gp-l-europe-s-elance-vers-ariane-6.php

Ależ paskudna rura z prochem. To już nie jest technologiczne uwstecznienie względem Ariane 4, ale nawet w stosunku do staruszka Sojuza.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 05, 2013, 11:57 »
Odkurzam wątek, khy khy, wiemy że projekt Ariane 6 będzie realizowany (tak postanowiono na ostatniej Radzie Ministerialnej). Tutaj przykładowej renderki: http://www.cnes.fr/web/CNES-fr/10692-gp-l-europe-s-elance-vers-ariane-6.php

Ależ paskudna rura z prochem. To już nie jest technologiczne uwstecznienie względem Ariane 4, ale nawet w stosunku do staruszka Sojuza.
             ... taaa byly plany niebywaly a skonczylo sie jak sie skonczylo;-) W sumei to pasuje do aktualnej tendencji,proste, wiarygodne  tanie rakiety, ktore maja czesto latac. Przyklad amerykanow pokazuej to samo - zamienili drogi shuttle na proste rakiety antares/falcon, robione z gotowych komponentow i taniej elektroniki. A oni tez zakladali ze nastepne systemy beda wygladaly jak X-33. Z powazaniem
                                                                                                                                                                Adam Przybyla 

Naprawdę to taki problem napisać kilka zdań po polsku?
« Ostatnia zmiana: Marzec 09, 2013, 23:02 wysłana przez Radek68 »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Trafiony

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 360
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 05, 2013, 12:11 »
Pozostaje jeszcze do ustalenia czy to jest proch czarny czy bezdymny?  :D
A ja jednak myślę że to chodzi o proszek, jakieś paliwo proszkowe całkiem wydajne.
A może paliwo i utleniacz w proszku o parametrach na poziomie LOX RP-1, a nie wymagające chłodzenia? Zdaje się że Niemcy coś w tym kierunku szukali.
A jak nie Niemcy, to może my poszukamy.
Chociaż pewnie musiałby być jakiś inny system podawania paliwa i utleniacza do komory spalania (nie turbiny). Właśnie przed chwilą coś mi takiego przyszło do głowy. Być może coponiektórzy już to stosują. Ale nie są tak grzeczni aby informować o tym konkurencję. Ja też nie jestem tak grzeczny.  :D
« Ostatnia zmiana: Marzec 05, 2013, 12:21 wysłana przez Trafiony »

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 05, 2013, 13:38 »
Pozostaje jeszcze do ustalenia czy to jest proch czarny czy bezdymny?  :D

To nadchloran amonu z dodatkiem proszku aluminiowego, zlepiony do kupy elastycznym lepiszczem (gumą). Nic innego pod tym względem nie wymyślono od dziesięcioleci.

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 09, 2013, 15:11 »
Znalazłem tutaj trochę więcej informacji na temat Ariane 6
http://danielmarin.blogspot.com/2013/03/ariane-6-el-cohete-mas-feo-de-la.html


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 09, 2013, 15:28 »
Tak patrząc na Ariane 6, ale od perspektywy rynku satelitów na GEO (moja opinia):
- Ariane 5 wynosi po dwa satelity, co prowadzi do wielu problemów organizacyjych (jak coś się przy jednym opóźni, to drugi też nie leci)
- dzisiaj najcięższe GEO ważą po 6 ton. jak to będzie za 20 lat? Chyba wymagania energetyczne takich satelitów będą rosnąć = większe satelity na GEO?
- Ariane 6 ma mieć nośność na GTO pomiędzy 3 a 8 ton - wydaje się, że celują w duży kawałek rynku
- rakieta na paliwo stałe może mieć uproszczone procedury kampanii startowej: może być dostarczona gotowa (albo w stopniach) na wyrzutnię, już napełnionych paliwem. To pewnie skraca czas prac.
- pewnie zbuduje się jedną wyrzutnię dla Ariane 6. Jeśli kampania miałaby być uproszczona, to może praktycznie będzie można dokonać do jednego startu miesięcznie = 12 lotów rocznie. Dużo czy mało>?

Czy dobrze zgaduję?

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 09, 2013, 16:57 »
- rakieta na paliwo stałe może mieć uproszczone procedury kampanii startowej: może być dostarczona gotowa (albo w stopniach) na wyrzutnię, już napełnionych paliwem. To pewnie skraca czas prac.
- pewnie zbuduje się jedną wyrzutnię dla Ariane 6. Jeśli kampania miałaby być uproszczona, to może praktycznie będzie można dokonać do jednego startu miesięcznie = 12 lotów rocznie. Dużo czy mało>?

Rakietę ciekłopędną można wytoczyć na pad, postawić, zatankować i wystrzelić w ciągu bardzo krótkiego czasu przy odpowiedniej konstrukcji i planowaniu. Z tego co mi świta w głowie dla Antaresa wykorzystującego cleen pad i horyzontalną integrację miało być to ledwie kilka godzin. Duże silniki stałopędne gwarantują raczej tygodnie emocjonującej zabawy z nimi...

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2407
Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2013, 17:01 »
- rakieta na paliwo stałe może mieć uproszczone procedury kampanii startowej: może być dostarczona gotowa (albo w stopniach) na wyrzutnię, już napełnionych paliwem. To pewnie skraca czas prac.

Za to komplikuje produkcję i uniemożliwia ekonomicznie sensowny odzysk - podczas gdy dzisiejsi gracze właśnie w takim kierunku idą. Wniosek - ta rakieta będzie przestarzała zanim jeszcze powstanie. Praktycznie już jest przestarzała.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Ariane 6?
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 09, 2013, 17:01 »