Autor Wątek: Prawa autorskie  (Przeczytany 3901 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Prawa autorskie
« dnia: Luty 05, 2014, 14:37 »
Czy przygotowując publikację mogę wykorzystac dowolne zdjęcia z misji kosmicznych podając jedynie nazwę agencji (np. NASA/JPL)  - jakie są prawne aspeky użycia zdjęć, wydaje mi się że z NASA nie jets to problem bo tam udostępniają nawet RAWy jak leci (w końcu własność publiczna bo za publiczne pieniądze) ale co do ESA to nie jestem pewien, no i co z renderkami pojazdów kosmicznych - często się spotyka w necie i nawet nie wiadomo czy i kto ma prawa autorskie a pokusa "copy/paste" jest spora jak obrazek ładny.

z góry dziękuję za pomoc.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2014, 13:47 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 05, 2014, 14:44 »
Przy materiałach NASA wystarczy podać źródło. Do materiałów ESA teoretycznie trzeba mieć pisemną zgodę.

Cytuj
Users may not modify, publish, transmit, participate in the transfer or sale of, reproduce, create derivative works from, distribute, perform, display or in any way exploit any of the content, software, material or services, in whole or in part, without obtaining prior written authorisation.
(http://www.esa.int/Services/Terms_and_conditions)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 05, 2014, 15:37 »
mam nieco inne pytanie, czy przygotowując publikację mogę wykorzystac dowolne zdjęcia z misji kosmicznych podając jedynie nazwę agencji (np. NASA/JPL)  - jakie są prawne aspeky użycia zdjęć, wydaje mi się że z NASA nie jets to problem bo tam udostępniają nawet RAWy jak leci (w końcu własność publiczna bo za publiczne pieniądze) ale co do ESA to nie jestem pewien, no i co z renderkami pojazdów kosmicznych - często się spotyka w necie i nawet nie wiadomo czy i kto ma prawa autorskie a pokusa "copy/paste" jest spora jak obrazek ładny.

Produkty wytworzone z pieniędzy publicznych są ogólnie dostępne tylko według prawa USA! Zatem możesz dowolnie wykorzystywać wszelkie zdjęcia i grafiki NASA, JPL i in. (ale już nie SpaceX, Boeing, itp.!), o ile nie podano przy nich innego źródła (a tak też może być).

Ale nie dotyczy to Europy i żadnych innych krajów! Trzeba mieć zawsze zgodę, najlepiej na piśmie (może być e-mail) od właściciela serwisu, że zgadza się na wykorzystanie przez Ciebie konkretnych zdjęć albo całego czy części serwisu. Nie jest to wymóg "teoretyczny" jak pisze Scorus, ale prawny. Można mieć bardzo duże przykrości gdy ktoś nagle stwierdzi, że jego zdjęcia wyciekły.

Jeśli "nie wiadomo czy i kto ma prawa autorskie" to spokojnie możesz założyć, że zostało ukradzione. Znajdź pierwotne źródło (na ogół nie jest aż tak trudne) i zapytaj.

Są również serwisy publikujące na wolnej licencji (GNU), np. Wikipedia. To przebogate źródło. Ale uwaga: nie wszystkie zamieszczone tam zdjęcia są wolne - trzeba zawsze sprawdzić na stronie opisu zdjęcia.

Oczywiście, że wielu bierze wszystko z sieci jak własne, ale: (1) to kradzież, (2) wprawdzie rzadko właściciele dochodzą swych praw, gdyż to żmudne, ale zdarza się...

Wniosek: zawsze e-mailować do właściciela zdjęć, ewentualnie serwisu jeśli to jego zdjęcia - na ogół chętnie udziela się zgody.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2014, 16:42 »
mam nieco inne pytanie, czy przygotowując publikację mogę wykorzystac dowolne zdjęcia z misji kosmicznych podając jedynie nazwę agencji (np. NASA/JPL)  - jakie są prawne aspeky użycia zdjęć, wydaje mi się że z NASA nie jets to problem bo tam udostępniają nawet RAWy jak leci (w końcu własność publiczna bo za publiczne pieniądze) ale co do ESA to nie jestem pewien, no i co z renderkami pojazdów kosmicznych - często się spotyka w necie i nawet nie wiadomo czy i kto ma prawa autorskie a pokusa "copy/paste" jest spora jak obrazek ładny.

z góry dziękuję za pomoc.
             ... tak, ta agencja udostepnia swoje materialy od razu jako public domain. Zalezy jej na swojej promocji. Przeciez to chyab normalne, nie maja nic do ukrycia. Z powazaniem
                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 05, 2014, 16:42 »

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 05, 2014, 18:30 »
Są również serwisy publikujące na wolnej licencji (GNU), np. Wikipedia. To przebogate źródło.
Ale uwaga: nie wszystkie zamieszczone tam zdjęcia są wolne - trzeba zawsze sprawdzić na stronie opisu zdjęcia.

Absolutnie NIE!

Materiały publikowane w polskiej Wikipedii (artykuły i zdjęcia) podlegają licencjom Creative Commons (CC), gdzie pewne prawa są zastrzeżone!
Najczęstszą licencją w Wikipedii jest CC BY-SA 3.0, czyli (w skrócie): Można dalej rozpowszechniać utwór i go zmieniać pod następującymi warunkami:

1. Uznanie autorstwa — Należy odpowiednio oznaczyć autorstwo utworu, podać odnośnik do licencji i wskazać zmiany, jeśli takie zostały dokonane. Można tego dokonać w dowolny rozsądny sposób, o ile nie sugeruje się udzielenia przez licencjodawcę aprobaty dla siebie lub swojego sposobu wykorzystania licencjonowanego utworu.

2. Na tych samych warunkach — Remiksując utwór, przetwarzając go lub tworząc na jego podstawie, należy swoje dzieło rozpowszechniać na tej samej licencji, co oryginał.

Do tego dochodzą różne licencje w innych krajach, np. w USA mogą pojawić się zupełnie "nie wolne" licencje, np. fair-use

https://pl.wikipedia.org/wiki/Licencje_Creative_Commons
http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.pl
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dozwolony_u%C5%BCytek
The Dark Side of the Moon

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2014, 19:07 »
Absolutnie NIE!

Materiały publikowane w polskiej Wikipedii (artykuły i zdjęcia) podlegają licencjom Creative Commons (CC), gdzie pewne prawa są zastrzeżone!
Najczęstszą licencją w Wikipedii jest CC BY-SA 3.0, czyli (w skrócie): Można dalej rozpowszechniać utwór i go zmieniać pod następującymi warunkami:
(...)

Radku, nie rozumiem Twojego kategorycznego sprzeciwu. Uprościłeś pierwszą część licencji:

Cytuj
Wolno:
- dzielić się – kopiować, rozpowszechniać, odtwarzać i wykonywać utwór
- modyfikować – tworzyć utwory zależne
Na następujących warunkach:
i dalej jak napisałeś.

Czyli wolno korzystać z tych utworów bez czyjejkolwiek zgody. Pod warunkiem, który w praktyce oznacza informację, kto jest ich autorem.

Czegóż więcej trzeba? Zakładam, że byko chce wykorzystać jakieś zdjęcia czy grafiki do publikacji, ale nie po to, by udawać, że jest ich autorem :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8608
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 05, 2014, 21:03 »
Twoje pytanie Byko przypomniały mi moje dylematy sprzed dekady. Swego czasu miałem chęć pisania do gazet na tematy popularnonaukowe w tym i kosmiczne. Kiedyś, chyba na ś.p.forum niusy.onet.pl pytałem o te prawa autorskie. M.in.Chciałem korzystać z ilustracji ze strony www.space.com. Z wyjątkiem NASA trzeba było mieć pozwolenia na publikowanie fotek czy renderków więc z wyjatkiem mojego arta o MERach w Wiedzy i Życie (nr. 6. 2011) dałem sobie z tym spokój  :P
A dziś nawet chęci i sił nie mam na taką działalność. No i czasu też brak.....

Poza tym, trzeba było się przymilać do redakcji takiej gazety, żeby zechciała przyjąć twój artykuł. Miałem kiedyś pomysł na art m.in. o planowanych misjach bezzałogowych na Księżyc. Ja już arta napisałem, ale swego czasu np. w Wiedzy i Życie nie chcieli mi przyjąć tej tematyki bo był nieco inny art o Księżycu w tamtym czasie...  :P No i mój czas na ten temat poświęcony poszedł na marne  :(

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2644
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 05, 2014, 22:46 »
Radku, nie rozumiem Twojego kategorycznego sprzeciwu. Uprościłeś pierwszą część licencji:
(...)
i dalej jak napisałeś.
Czyli wolno korzystać z tych utworów bez czyjejkolwiek zgody. Pod warunkiem, który w praktyce oznacza informację, kto jest ich autorem.

Ale wcześniej pisałeś:

Są również serwisy publikujące na wolnej licencji (GNU), np. Wikipedia.

Czegóż więcej trzeba?

Masz rację, troszkę zbyt kategorycznie to ująłem, ale muszę dopowiedzieć, że licencja GNU, na którą wcześniej się powołałeś nie jest już licencją na której publikuje Wikipedia.  :)
Wikipedia długo działała na licencji GNU FDL, którą objęte były dokładnie wszystkie teksty. 15 czerwca 2009 nastąpiła migracja do licencji Creative Commons CC-BY-SA 3.0. Zmiana ta była podyktowana względami praktycznymi, gdyż licencja CC-BY-SA jest łatwiejsza w użyciu. Jest to też licencja dziś najczęściej stosowana do zdjęć i grafik w Wikipedii.
Licencja CC BY-SA 3.0 na której najczęściej publikujemy materiały w Wikipedii zobowiązuje do podawania autora (nie "źródło Wikipedia" a autora konkretnego dzieła).
W praktyce, w przypadku zarówno materiału użytego na stronie WWW, jak i w dowolnej formie „off-line", sprawę załatwia dołączenie do pliku w sposób widoczny dla czytelnika następującego tekstu:

© Źródło: [Hiperłącze lub URL do danego hasła na Wikipedii], [autorzy] (link do historii hasła), licencja: [CC-BY-SA 3.0 Deed] (link do: http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Zamiast linku do hasła w Wikipedii można również wypisać wszystkich autorów danego artykułu. W takim przypadku należy zwrócić uwagę także na opisy zmian w jego historii. Mogą znajdować się w nich dodatkowe uwagi na temat autorstwa, które trzeba uwzględnić podczas sporządzania listy.
The Dark Side of the Moon

Offline byko

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 622
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 06, 2014, 12:54 »
Dziękuje wszystkim za cenna pomoc - tak jak myśłałem swobodnie mogę chasać tylko w zasobach NASA i dobrze bo tematyka to badania planet zewnętrznych więc ESA...hmmm. co najwyżej jakbym chciał renderki zamieścić:) (a chciałbym)

pozdrawiam i jeszcze raz dzięki!

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 785
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 06, 2014, 15:04 »
Wystarczy podać źródło zdjęcia w przypadku ESA, NASA itp

ESA sama udostępnia zdjęcia do pobrania i podaje źródło np: Copyright ESA/NASA.

http://www.esa.int/spaceinimages/Images/2013/11/ATV-4_burn

Informując o źródle nie przywłaszczamy sobie zdjęcia.

« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2014, 15:21 wysłana przez Andrew »

Scorus

  • Gość
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 06, 2014, 15:20 »
Znaczy to tyle, że można je pobrać i wykorzystać na własny użytek a nie do tworzenia produktu wtórnego i dalszego jego rozpowszechniania. Terms and Conditions to Use są zalinkowane na samym dole każdej strony.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 785
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 06, 2014, 15:28 »
Znaczy to tyle, że można je pobrać i wykorzystać na własny użytek a nie do tworzenia produktu wtórnego i dalszego jego rozpowszechniania. Terms and Conditions to Use są zalinkowane na samym dole każdej strony.

Przydałaby się lista portali, instytucji, które pozwalają na komercyjne wykorzystanie grafik np przez podanie źródła na forum.
« Ostatnia zmiana: Luty 06, 2014, 15:29 wysłana przez Andrew »

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6542
  • Realista do bólu;-)
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 06, 2014, 15:47 »
Znaczy to tyle, że można je pobrać i wykorzystać na własny użytek a nie do tworzenia produktu wtórnego i dalszego jego rozpowszechniania. Terms and Conditions to Use są zalinkowane na samym dole każdej strony.

Przydałaby się lista portali, instytucji, które pozwalają na komercyjne wykorzystanie grafik np przez podanie źródła na forum.
             ... masz racje, powinny to byc wszystkie instytucje z literkami "gov" w domenie;-) W koncu po to sa chyba zostaly stworzone?;-) Z powazaniem
                                                                                                                                                                                                               Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 06, 2014, 15:54 »
Przydałaby się lista portali, instytucji, które pozwalają na komercyjne wykorzystanie grafik np przez podanie źródła na forum.

Nie przesadzaj. Korzystałem nieraz ze zdjęć i ilustracji, również firm prywatnych, i na ogół nie ma problemu by e-mailowo otrzymać zgodę na wykorzystanie. Oczywiście należy poinformować właściciela gdzie to ma być wykorzystane (tytuł i miejsce publikacji), w jakim celu, a potem w publikacji podać autora/właściciela.

Oczywiście nikt nie zagwarantuje, że zawsze jest to takie proste, ale na ogół tak, o ile cele nie są ewidentnie komercyjne, np. T-shirty z nadrukami. Ale jeśli np. książka lub artykuł popularno-naukowy, to rzadko ktoś odmawia.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 785
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2014, 16:00 »
Jeżeli jest to artykuł popularno-naukowy to zazwyczaj wystarcza podanie źródła.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Prawa autorskie
« Odpowiedź #14 dnia: Luty 06, 2014, 16:00 »