Autor Wątek: Indyjski program kosmiczny  (Przeczytany 81551 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 30, 2010, 13:55 »
Drobny artykuł o rozwijającym się dynamicznie sektorze space tech w Indiach. Jednym z celów do osiągnięcia w najbliższym czasie będzie podwojenie rocznej ilości startów (do około 8-10). Parę co ciekawszych cytatów :

Isro, which has tie-ups with around 500 domestic companies including Larsen and Toubro and Godrej and Boyce, sees potential in the production of sub assemblies and larger systems for satellite programmes and also in satellite services.

India’s space budget of Rs 5,778 crore in 2010-11 is the sixth biggest in the world, according to a Deloitte report released on Wednesday.

‘‘The Indian space industry is one of the fastest growing in the world,’’ said Tom Captain, vice-chairman and national sector leader(Aerospace and Defence), Deloitte LLP. ‘‘It is expected to grow to $2.2 billion over the next four years.’

Tu kolejny artykuł o wzrastającym skupieniu uwagi indyjskiej agencji kosmicznej ISRO na budowaniu konstelacji satelitów nawigacyjnych. Mowa tam też o kolejnych ważnych dla tego kraju satelitach, które zostaną wyniesione w najbliższej przyszłości - RISAT-1, INSAT-3D czy SARAL.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 31, 2010, 01:56 »
Ten raport Deloitte warto by wyłowić. Jak by na to nie patrzeć to bardzo znana firma...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 31, 2010, 09:30 »
Ten raport Deloitte warto by wyłowić. Jak by na to nie patrzeć to bardzo znana firma...

to chyba będzie ten raport

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2010, 09:49 »
Wybrano już zestaw przyrządów naukowych jakie mają się znaleźć w sondzie Chandrayaan-2 i pojeździe księżycowym:
http://timesofindia.indiatimes.com/india/Payloads-for-Chandrayaan-2-finalised-to-carry-7-instruments/articleshow/6462647.cms

przydałby się już jakiś osobny temat na tą sondę chyba?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 31, 2010, 09:49 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 31, 2010, 09:57 »
przydałby się już jakiś osobny temat na tą sondę chyba?

Tak! :)

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #20 dnia: Wrzesień 02, 2010, 21:21 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #21 dnia: Wrzesień 02, 2010, 22:47 »
Ten artykuł o Chandrayaan-2 nie wnosi właściwie nic nowego, ale dobrze jest przeczytać czasami tego typu rzeczy kilka razy. Teraz zastanawia mnie miejsce, które wybiorą Hindusi (być może wraz z Rosjanami, w końcu to ich lądownik będzie musiał tam wylądować). Skoro misja ma być kontynuacją Chandrayaan-1, to można wnioskować, że poślą ją w miejsce gdzie będzie można szukać wody. To zdaje się wskazywać nam region polarny, a zatem będzie to pierwszy łazik, który trafi w tamtejsze rejony? Jak wiadomo tamtejsze strony nie są zbyt przyjazne, a więc maszynka długo sobie tam nie pojeździ, tutaj zainteresował mnie ten fragment :

"(...) he Russian-designed lander will make a soft touchdown and release the rover, which will travel a few metres to collect lunar rocks and other materials."

Dosłownie kilka metrów? To niezbyt wiele... ::) Chyba nawet marsjański Sojourner nabił więcej na licznik (zdaje się coś pod 50 metrów?)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #22 dnia: Wrzesień 02, 2010, 23:44 »
Sprawa jest trochę skomplikowana, bo zdaje się, że Chandrayaan-2 miał być misją wspólną z rosyjskim lądownikiem i dwoma łazikami - w tym jednym rosyjskim. Ten miał wylądować w rejonie bieguna południowego. Oczywiście ostatecznie łazika rosyjskiego nie będzie, ale nie wiem czy czasem cel nie został ten sam.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #23 dnia: Wrzesień 03, 2010, 12:42 »
Indie w następny weekend planują przeprowadzenie "hot" testu stopnia rakiety GSLV Mk III:
http://www.brahmand.com/news/ISRO-to-conduct-key-test-for-GSLV-Mk-III-rocket-next-week/4813/3/13.html

Test odbędzie się 8 września. Przetestowany będzie stopień na ciekłe paliwo - L110, gdzie przez 200 sekund pracowały będą dwa silniki Vikas.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #24 dnia: Wrzesień 03, 2010, 14:10 »
Indie gospodarzem 39. Zgromadzenia Naukowego COSPAR

Indyjska Organizacja Badań Kosmicznych została wyznaczona na organizatora 39. Zgromadzenia Naukowego Komitetu do Spraw Badań Przestrzeni Kosmicznej (COSPAR). Między 14 a 22 lipca 2012 roku w Mysore zbierze się około 3000 naukowców z 50 krajów świata.

Więcej tutaj - link.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #25 dnia: Wrzesień 07, 2010, 07:52 »
Boeing zaoferował ISRO pomoc w budowie kapsuły załogowej.

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #26 dnia: Wrzesień 07, 2010, 13:03 »
No no, ciekawy krok. Może dużo zamieszać w indyjskim programie załogowym.
A tak przy okazji - jakoś na dniach ma być przeprowadzony test pierwszego stopnia dla GSLV Mk III.

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #27 dnia: Wrzesień 07, 2010, 13:35 »
A tak przy okazji - jakoś na dniach ma być przeprowadzony test pierwszego stopnia dla GSLV Mk III.

z tego co wiem to jutro

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #28 dnia: Wrzesień 07, 2010, 16:31 »
A tak przy okazji - jakoś na dniach ma być przeprowadzony test pierwszego stopnia dla GSLV Mk III.

z tego co wiem to jutro

Tak, 8 września o godzinie 15:00 ichniejszego czasu. Wieczorem poniucham za jakimś przekazem, może będą nadawać.

No no, ciekawy krok. Może dużo zamieszać w indyjskim programie załogowym.

Chyba Boeing chciałbym udowodnić, że ich kapsuła (bo na pewno indyjska będzie oparta na tym samym know-how, które jest wykorzystywane przy projektowaniu CST-100 - o ile dojdzie do porozumienia) może być zdolna do lotu. Myślicie, że Boeing chce wykorzystać aspiracje ISRO zorientowane na misje załogowe - i co się z tym wiąże - dużą kasą, która jest przeznaczana na ten cel, i w taki sposób pokazać, że posiadają odpowiednią wiedzę do budowania dobrych kapsuł?

Ciekawe co na to Rosjanie? :P

Przeczytałem także komentarze pod tym artykułem, wypowiadają się tam Hindusi, którzy woleliby widzieć rozwój ich własnego projektu kapsuły ;)

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:24 »
Też, ale pomyśl jakie to wrażenie może zrobić, zważywszy na fakt, że przyszłość programu w Stanach jest niepewna ;)
Moim zdaniem Boeing właśnie wysłał pod drzwi Kongresu informację, że nie im nie ufa w kwestii przyszłości programu załogowego i nacisków na Oriona.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Indyjski program kosmiczny
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 07, 2010, 17:24 »