Autor Wątek: Filmy/książki science fiction  (Przeczytany 69727 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #45 dnia: Grudzień 03, 2015, 11:45 »
Ja polecam bardzo Seveneves Neila Stepehensona, powieść z tego roku (2015).
https://en.wikipedia.org/wiki/Seveneves

To mega twarde SF. Zaczyna sie w 21 w, jak solidny thriller technologiczny/astronautyczny. I powoli zmienia sie w epickie monstrum rozmiarow Odyseji Kosmicznej.

Btw, Neil Stephenson to dla mnie taki amerykanski Jacek Dukaj.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #46 dnia: Grudzień 11, 2015, 09:28 »
Ja polecam bardzo Seveneves Neila Stepehensona, powieść z tego roku (2015).
https://en.wikipedia.org/wiki/Seveneves

To mega twarde SF. Zaczyna sie w 21 w, jak solidny thriller technologiczny/astronautyczny. I powoli zmienia sie w epickie monstrum rozmiarow Odyseji Kosmicznej.

Btw, Neil Stephenson to dla mnie taki amerykanski Jacek Dukaj.

Dzięki za polecenie, świetna książka :)
BTW (mały spoiler):

te struktury z 3ciej częsci książki - wirujące przeciwwagi, coś jak kosmiczne windy - mają one swoją nazwę, ktoś już proponował takie struktury, czy to pomysł autora książki ?

Offline sivasu

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 89
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #47 dnia: Grudzień 11, 2015, 12:41 »
Dzięki za polecenie, świetna książka :)
BTW (mały spoiler):

te struktury z 3ciej częsci książki - wirujące przeciwwagi, coś jak kosmiczne windy - mają one swoją nazwę, ktoś już proponował takie struktury, czy to pomysł autora książki ?
Bardzo sie ciesze! Polecam tez inne pozycje Stephensona mimo, ze nie ma ja zaciecia astronautycznego, jak ta.
Co do megastruktur, tu sa fajne obrazki z ksiazki:
http://gizmodo.com/heres-how-space-megastructures-will-look-according-to-1705593580

Z tego co pamietam to autor czesciowo wymyslil, czesciowo bral natchnienie z ... pomyslow ze starych ksiazek SF, ktore czyta/czytal w mlodosci. Szczegoly powinny byc w samej ksiazce, w sekcji z podziekowaniami itp.


Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 11, 2015, 13:12 »
Dzięki ;) Ja już zamówiłem hard cover na amazonie, ale po pierwszym rozdziale umieszczonym w necie nie mogłem wytrzymać, no i ... ten tego, chomikową wersją na razie dysponuje tylko :)
Zastanawia mnie jedno - jak bardzo realna jest samo stworzenie i przetrwanie cloud ark'i. Zakładając faktycznie nielimitowany budżet, zaangażowanie wszystkich kosmicznych mocarstw i czas 701 dni.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #48 dnia: Grudzień 11, 2015, 13:12 »

Offline -verte-

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 9
  • -na koniec świata i jeszcze dalej-
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #49 dnia: Grudzień 12, 2015, 08:51 »
Seveneves istnieje w języku polskim?

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #50 dnia: Grudzień 14, 2015, 09:36 »
Chyba nie - to książka dopiero z tego roku.
Tutaj dość fajna recenzja, odnośnie fragmentacji i późniejszy zderzeń/fragmentacji odłamków: http://berkeleysciencereview.com/neal-stephensons-seveneves-a-low-spoiler-science-review/

Offline AK

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #51 dnia: Grudzień 14, 2015, 10:35 »
"Seveneves" ma być wydane przez wydawnictwo Mag, ale nie wcześniej niż na jesień 2016. Tzn. można mieć nadzieję, że będzie szybciej, bo to tylko wstępne plany, które, jak to u nich bywa, nieraz zmieniają, ale z doświadczenia wiem, że na ogół najlepiej nastawić się, że pojawi się później niż wcześniej.

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #52 dnia: Grudzień 17, 2015, 09:03 »
Jakby co, struktury o które pytałem to skyhook'i -> https://en.wikipedia.org/wiki/Skyhook_%28structure%29 :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2619
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #53 dnia: Grudzień 20, 2015, 11:00 »
Na portalu www.cda.pl można już obejrzeć oprócz pilota 4 odcinki expanse - polecam! Jak na s.f. duża realność i dbanie o szczegóły

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #54 dnia: Styczeń 08, 2016, 23:15 »
Może ktoś miał okazję czytać: http://www.goodreads.com/book/show/190678.The_Killing_Star ? Dość ciekawe podejście, zwłaszcza związane  z kwestią traktowania innych inteligentnych gatunków.
Motto książki to chyba "Bóg uczynił jednych ludzi silniejszymi, drugich słabszymi, Colt (rewolwer) z powrotem ich zrównał" - od pewnego etapu rozwoju technologicznego, wszystkie cywilizacje stanowią śmiertelne zagrożenie dla innych.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #55 dnia: Luty 09, 2016, 00:19 »
Na PK  można przeczytać recenzję  Macieja Tadaszaka o pierwszym tomie marsjańskiej trylogii Kima S. Robinsona.
Wg mnie, najprawdopodobniej za lat 40 pobyt ludzi na Marsie nadal będzie domeną literatury  science-fiction.

Fragmenty :

„ Jest rok 2056. W namiotowym mieście Nikozja, znajdującym się na wschód od Pavonis Mons, zostaje zamordowany John Boone, pierwszy człowiek na Marsie i jeden z przywódców pierwszej setki marsjańskich kolonistów. W wydarzenie zamieszani są radykalni arabscy koloniści, jego wieloletni antagonista Frank Chalmers, oraz tajemnicza postać w dreadach. Po stwierdzeniu śmierci Boone’a Robinson przenosi nas trzydzieści lat wstecz, na pokład Aresa, wielkiego statku, który z setką kolonistów podróżuje w kierunku Czerwonej Planety.
Mars oczywiście nie jest tematyką obcą dla science-fiction. Ponad wiek temu o najeździe Marsjan pisał H. G. Wells, wielką popularnością cieszył się ostatnio „Marsjanin” Andy’ego Weira. W nieco poważniejszy, bo naukowy sposób podchodził do naszego sąsiada Greg Zubrin w swoim „Czasie Marsa”. Czerwony Mars znajduje się gdzieś pośrodku tych pozycji, literacko bijąc „Marsjanina” o głowę i puszczając oko do książki Zubrina, porażając niewprawionego czytelnika ilością technicznych szczegółów.

Po lądowaniu naszej setki na Marsie, jesteśmy rzucani przez autora na głęboką wodę. Dokładniej to na Chryse Planitia, pustynną równinę nieopodal Kasei Valles. Swoją drogą, Chryse Planitia było miejscem faktycznego lądowania misji Viking 1. Jesteśmy pozostawieni wraz z bohaterami i marsjańskim otoczeniem. Poza wyrazistymi bohaterami od razu można zauważyć dużą atencję do detali technicznych. Terminologia, szczegółowość maszyn i ich mnogość mogą na początku przestraszyć. Stajemy się jednak dzięki temu świadkami przykręcania niemal każdej śrubki, poznajemy każdą maszynę. Moim ulubionym fragmentem jest licząca całą stronę lista narzędzi wyjętych ze skrzyni podczas rozładunku.”

http://www.pulskosmosu.pl/2016/02/08/recenzja-kim-stanley-robinson-czerwony-mars/


« Ostatnia zmiana: Luty 13, 2016, 00:19 wysłana przez Orionid »

LooZ^

  • Gość
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #56 dnia: Luty 09, 2016, 00:44 »
Musiałoby coś bardzo nie tak pójść ze światem, żeby w 2056 nie było nie było na Marsie ludzi. Oznaczałoby to 30 letnie opóźnienie.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #57 dnia: Luty 09, 2016, 02:39 »
Rozumiem ,że masz na myśli 30 lat opóźnienia w stosunku do planów Elona Muska.
Historia nie takie opóźnienia notowała:

"Nixon odłożył wyznaczenie terminu lotu na Marsa
9 marzec 1970

Prezydent Nixon odłożył na czas nieokreślony podjęcie decyzji w sprawie wyznaczenia dokładnej daty pierwszego załogowego lotu na Marsa.

W oświadczeniu na ten temat złożonym w sobotę prezydent Nixon podkreślił potrzebę stopniowej redukcji kosztów na badania przestrzeni kosmicznej. Wezwał on do większej  i ściślejszej współpracy  międzynarodowej  w dziedzinie badania przestworzy."

(jeden z ówczesnych polskich dzienników)




« Ostatnia zmiana: Luty 09, 2016, 02:41 wysłana przez Orionid »

Offline deathrider

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1154
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 28, 2016, 10:11 »
Hej,
Szukając bardziej pozycji post apokaliptycznych trafiłem na "Lucifer Hammer" Larrego Nivena: https://www.amazon.com/Lucifers-Hammer-Larry-Niven/dp/0449208133 -> wiele osób być może już zna, ja czytałem pierwszy raz.
Lata 70te, kometa ma przelecieć tuż obok Ziemi, niespodziewanie rozpada się, co przypomina w skutkach gigantyczny pocisk IBCM. Jest też wątek astronautyczny - Rosja i USA organizuje wspólnie wyprawę w celu obserwacji przelotu.
Wiele rzeczy zawartych w książce jest już nieaktualnych, ale bardzo fajnie się czyta.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 09, 2016, 11:34 »
50 lat inspiracji serialem „Star Trek”
08.09.2016

8 września 1966 roku w amerykańskiej telewizji nadano pierwszy odcinek serialu „Star Trek”. Wiele ukazanych tam fikcyjnych wówczas technologii udało się w mniejszym lub większym stopniu urzeczywistnić.

Do dziś powstała seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych. Liczni naukowcy i inżynierowie przyznają się do inspiracji serialową fikcją.
 
Oprócz technologicznych fajerwerków, bohaterowie Star Trek prezentowali także postępowe idee społeczne – załogi statków kosmicznych składały się z przedstawicieli wielu regionów i ras, także pozaziemskich. Choć autorom zarzucano, że kobiety na pokładzie statku kosmicznego Enterprise są zbyt wyidealizowane i nie zajmują kierowniczych stanowisk, to sama ich obecność była osiągnięciem. Wiele osób twierdziło, iż kobiety nie nadają się do lotów kosmicznych. (...)

Paweł Wernicki (PAP)
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,411086,50-lat-inspiracji-serialem-star-trek.html
http://www.abc.net.au/news/2016-09-09/star-trek's-50-year-mission-to-show-the-best-of-humanity/7828418
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 11, 2016, 18:04 wysłana przez Orionid »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Filmy/książki science fiction
« Odpowiedź #59 dnia: Wrzesień 09, 2016, 11:34 »