Autor Wątek: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.  (Przeczytany 45842 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« dnia: Czerwiec 02, 2011, 11:42 »
Obecnie moją potrzebą jest dowiedzieć się czy "czerwona planeta" jest faktycznie czerwona, gdy się jest na powierzchni, tzn. jaki ma kolor gdybym tam był i patrzył swoimi oczyma tylko przez przeźroczystą szybkę kombinezonu?
Na pewno byłaby czerwonawa a nie zielonkawa :P Zapewne widziałbyś w przybliżeniu to co pokazuje nam NASA na zdjęciach odpowiednio wykalibrowanych. Oczywiście nigdy nie będzie 100% zgodności. W końcu system widzenia ludzi działa nieco inaczej niż przetworniki elektroniczne kamer. Można się też zastanowić na ile dokładna jest stosowana metoda kalibracyjna itp.

Tutaj na Ziemi powszechnie używamy aparatów cyfrowych i jakoś w tym przypadku mniejsze lub większe różnice barwne nam nie przeszkadzają i w większości przypadków zdjęcia dosyć dobrze oddają to co widzimy. Poza tym każdy człowiek zapewne nieco inaczej postrzega barwy. Są nawet tacy którzy nie widzą barw wcale albo prawie wcale lub też w każdym oku nieco inaczej czy też mylą niektóre barwy. Inna sprawa, że widzenie barwne zmienia się z wiekiem  :)

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:44 wysłana przez Scorus »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 02, 2011, 12:30 »
Obecnie moją potrzebą jest dowiedzieć się czy "czerwona planeta" jest faktycznie czerwona, gdy się jest na powierzchni, tzn. jaki ma kolor gdybym tam był i patrzył swoimi oczyma tylko przez przeźroczystą szybkę kombinezonu?
Na pewno byłaby czerwonawa a nie zielonkawa :P

Miałem wątpliwości, bo niektórzy mówią, że bardziej niebieskawa niż czerwonawa.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:44 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Scorus

  • Gość
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 02, 2011, 17:09 »
Swoją drogą ciekawe jak przedstawiają się proporcje pomiędzy liczebnością pręcików z poszczególnymi barwnikami w siatkówce oka w populacji ludzkiej, i jak to się przekłada na "obróbkę" kolorów w mózgu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:44 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2011, 19:16 »
A propos kolorów Marsa (z wyjątkiem okolic zwiedzanych przez Opportunity) dotychczasowe zdjęcia z powierzchni planety, wskazują na to iż z czystym sercem można ją nazwać ,,Zardzewiałą Planetą"  ;D Kolor podłoża zazwyczaj jest w różnych odcieniach koloru rdzy, zaś pod względem chemicznym nazwa też trafna, bo wszystkie skały zawierające żelazo zostały utlenione w wyniku działania różnych utleniaczy zawartych w podłożu oraz promieniowania UV  :)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:44 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 02, 2011, 19:16 »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #4 dnia: Czerwiec 02, 2011, 21:44 »
bo niektórzy mówią, że bardziej niebieskawa niż czerwonawa.
Ciekawe, a oni tam byli?
Patrza sie na zdjecia i wydaja opinie, ty to tez mozesz zrobic ... :o
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:44 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #5 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:16 »
Patrza sie na zdjecia i wydaja opinie, ty to tez mozesz zrobic ... :o

Wydaje mi się, że patrzą na rozbieżności w zdjęciach, sugerując, że skoro są różne to które są prawdziwe (kolory)?

W każdym razie zbaczamy z tematu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:45 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #6 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:19 »

No wiesz, ludzie ktorzy robia takie filmy rowniez pewnie twierdza ze czlowiek nigdy po Ksiezycu nie chodzil...
Radze ci byc troche bardziej selektywny co ogladasz na internecie ... to zenada takie linki tutaj wstawiac.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:45 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #7 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:26 »
ale ja tylko szukałem odpowiedzi, jaki kolor ma Mars, bo według zdjęć ma różne kolory, a prawdziwy jest raczej jeden z nich
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:45 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #8 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:30 »
ale ja tylko szukałem odpowiedzi, jaki kolor ma Mars, bo według zdjęć ma różne kolory, a prawdziwy jest raczej jeden z nich

Żeby jeszcze był to tylko jeden konkretny kolor... ::)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:45 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #10 dnia: Czerwiec 02, 2011, 22:51 »
No to zrob sobie mozaike z setek zdjec zrobionych na Ziemi, przez roznych fotografow, o roznych porach dnia, w roznych miejscach i sie mocno skrob w glowe jaki kolor ma Ziemia, ktore z nich jest "prawdziwe". Zycze debatowania na dlugie noce. Widze ze masz kolosalny problem ....  ::)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #11 dnia: Czerwiec 02, 2011, 23:06 »
no wiesz... :) będzie różnica między zdjęciem oceanu, a Sahary
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #12 dnia: Czerwiec 02, 2011, 23:11 »
Wykpiwanie czyjegoś pytania zamiast odpowiedzi nie jest sympatyczne. Nawet jeśli uznajemy je za niemądre. Ja jednak wolę kierować się zasadą, że nie ma głupich pytań, za to głupich odpowiedzi jest niemiara.

Nie znam się na tym, ale wydawało mi się, że kolor jest jednak sprawą obiektywną, a nie subiektywnym odczuciem patrzącego. Otóż określa on, jakie widmo promieniowania jest w stanie odbijać dana powierzchnia. Nie zależy to od koloru padającego światła, ani w ogóle od tego, czy jest jakiekolwiek światło. W związku z tym niewiele mają tu do rzeczy aktualne zdolności postrzegania kolorów przez patrzącego: jeśli widzi, że coś ma kolor, który określi sobie jako X, to jeśli zrobimy poprawną fotografię, to będzie postrzegał ten obiekt dokładnie w takim samym kolorze. Nie ma znaczenia, że ktoś go będzie postrzegał inaczej. Czyli: zielone jest zielone bez względu na to, kto na nie patrzy, choćby i daltonista.

Nie wiem zupełnie, jak się to ma do techniki robienia fotografii. Domyślam się, że trzeba zdjęcia odfiltrowywać, gdyż rejestrują one inny rozkład widma niż my, ale tak naprawdę można to zrobić "na oko", tzn. będąc na miejscu i mogąc porównać oryginał ze zdjęciem. Ale to wszystko nie wyklucza pytania o "prawdziwe kolory".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 734
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #13 dnia: Czerwiec 02, 2011, 23:26 »
Nie znam się na tym, ale wydawało mi się, że kolor jest jednak sprawą obiektywną,
O to chodzi ze nie jest. Jednie obiektywna rzecza jest wyrazone w dlugosc fali i intensywnosci widmo odbicia.

Cytuj
Nie wiem zupełnie, jak się to ma do techniki robienia fotografii.
Ma sie kolosalnie bo fotografia jest wielkim uproszczeniem tego co widzi oko ludzkie. Dwie osoby patrzac na dwie wersje zdjecia moga miec zupelnie inna opinie ktore kolory sa bardziej "prawdziwe".
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 02, 2011, 23:47 »
Nie znam się na tym, ale wydawało mi się, że kolor jest jednak sprawą obiektywną,
O to chodzi ze nie jest. Jednie obiektywna rzecza jest wyrazone w dlugosc fali i intensywnosci widmo odbicia.

Czyli jednak jest. Bo o cóż więcej idzie w kolorze niż o widmo?

Cytuj
Nie wiem zupełnie, jak się to ma do techniki robienia fotografii.
Ma sie kolosalnie bo fotografia jest wielkim uproszczeniem tego co widzi oko ludzkie. Dwie osoby patrzac na dwie wersje zdjecia moga miec zupelnie inna opinie ktore kolory sa bardziej "prawdziwe".

Dlaczego? Pomijam spawy estetyki, bo to oczywiście jest subiektywne, chociaż równocześnie ważne, bo zdjęcie jest miniaturką rzeczywistości (na ogół). Pamięć ludzka też jest zawodna, rolę odgrywa także trójwymiarowość widzenia. Ale ostatecznie: kolor na zdjęciu będzie taki jak prawdziwy, jeśli jego widmo będzie odpowiadało widmu rzeczywistego obiektu.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 05, 2011, 07:46 wysłana przez Scorus »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: KOLOR czyli czy Mars jest pomarańczowy.
« Odpowiedź #14 dnia: Czerwiec 02, 2011, 23:47 »