Autor Wątek: Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego  (Przeczytany 597 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Osfald

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 20
  • Pozdrawiam
Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego
« dnia: Listopad 15, 2023, 22:47 »
Przypomniałem sobie niedawno, że na starym forum pojawił się kiedyś wątek rodzinny Zdzisława Kamińskiego. Niestety forum znikło, a wraz z nim informacje ale ciekawość pozostała. Miałem ostatnio chwilę czasu i napisałem w tym duchu do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z prośbą o pomoc w odnalezieniu grobów rodziców współautora Sondy. Okazało się, że Muzeum to zleciło w roku 2014 inwentaryzację żydowskich cmentarzy w Polsce i mają takie dane.

Jak być może kojarzycie Zdzisław Kamiński urodził się w 1946r, w żydowskiej rodzinie, w Gliwicach, które są także moim miastem rodzinnym. Mieszkam tu do dziś. W Gliwicach znajduje się kilka cmentarzy żydowskich, dość zaniedbanych ale nie zapomnianych. Rodzice "Danka" (Józef i Franciszka) leżą na cmentarzu przy ul. Poniatowskiego:

https://sztetl.org.pl/pl/media/90645-jozef-kaminski-gliwice?ref=art&nid=135406
https://sztetl.org.pl/pl/miejscowosci/g/76-gliwice/115-pamiec-w-kamieniu/12745-nowy-cmentarz-zydowski-w-gliwicach-ul-poniatowskiego/135441

Przy okazji odwiedzę to miejsce i zrobię relację zdjęciową jeśli kogoś interesują tak poboczne ścieżki prowadzące do Sondy :)

Jako ciekawostkę dodam lokalizację miejsca, w którym żył i bawił się Zdzisław Kamiński dzieckiem będąc:
50.29804744585251, 18.667395265458016

Lokalizacja jest pewna, niestety nie znam dokładnie nr klatki i mieszkania ale wyślę zapytanie do archiwum w Gliwicach. Może pomogą i wtedy także spróbuję przybliżyć Wam to miejsce.
« Ostatnia zmiana: Listopad 16, 2023, 21:41 wysłana przez Osfald »
Wiele zawdzięczam Sondzie - brak snu, marzenia i ciężką pracę nad ich realizacją.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 17, 2023, 14:16 »
A czy jest jakikolwiek kontakt z synami P.Andrzeja i P.Zdzisława? Wiadomo chociaż czym się obecnie zajmują / w jakiej branży pracują?
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 20, 2023, 07:32 »
Przypomniałem sobie niedawno, że na starym forum pojawił się kiedyś wątek rodzinny Zdzisława Kamińskiego. Niestety forum znikło, a wraz z nim informacje ale ciekawość pozostała. Miałem ostatnio chwilę czasu i napisałem w tym duchu do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN z prośbą o pomoc w odnalezieniu grobów rodziców współautora Sondy. Okazało się, że Muzeum to zleciło w roku 2014 inwentaryzację żydowskich cmentarzy w Polsce i mają takie dane.

Jak być może kojarzycie Zdzisław Kamiński urodził się w 1946r, w żydowskiej rodzinie, w Gliwicach, które są także moim miastem rodzinnym. Mieszkam tu do dziś. W Gliwicach znajduje się kilka cmentarzy żydowskich, dość zaniedbanych ale nie zapomnianych. Rodzice "Danka" (Józef i Franciszka) leżą na cmentarzu przy ul. Poniatowskiego:
(...)

Tak, był taki wątek, kiedyś nawet dodałem zdjęcie grobu (nie pamiętam ojca czy matki) Zdzisława Kamińskiego, ale w dość kiepskiej jakości. Na pewno gdzieś je mam na dysku. Jak znajdę, to dodam, choćby w celu pokazania tego, co już mieliśmy kiedyś na forum.
« Ostatnia zmiana: Listopad 20, 2023, 07:35 wysłana przez Radek68 »
The Dark Side of the Moon

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2023, 07:37 »
A czy jest jakikolwiek kontakt z synami P.Andrzeja i P.Zdzisława? Wiadomo chociaż czym się obecnie zajmują / w jakiej branży pracują?

To jest dobre pytanie, ale chyba nie. Przynajmniej ja nic na ten temat nie wiem.
The Dark Side of the Moon

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Rodzice i dzieciństwo Zdzisława Kamińskiego
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 20, 2023, 07:37 »