Autor Wątek: Technologie (zbiorczo)  (Przeczytany 101894 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #90 dnia: Styczeń 05, 2015, 13:19 »
Kluczem z zestawu "Bob Budowniczy" dla kilkulatków też może uda ci się przykręcić śrubę - co nie zmienia faktu, że to zabawka.
Ano też może uda ci się przykręcić śrubę, tylko że taki klucz z z zestawu "Bob Budowniczy" trzeba by było wysłać statkiem transportowym do ISS, a klucz z drukarki wystarczy przesłać elektronicznie i w tym cała różnica  :)

W tym rzecz, że nie wystarczy. Plastik na ten klucz, nie wspominając o drukarce, też trzeba na stację dostarczyć. To fajny eksperyment, ale jego praktyczne znaczenie dla załogi ISS jest, póki co, żadne.

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #91 dnia: Styczeń 05, 2015, 15:49 »
Tyle lat obywali się bez części z drukarek, więc raczej mało prawdopodobne żeby nagle miały się one okazać niezbędne.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6533
  • Realista do bólu;-)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #92 dnia: Styczeń 05, 2015, 15:57 »
Tyle lat obywali się bez części z drukarek, więc raczej mało prawdopodobne żeby nagle miały się one okazać niezbędne.
            ... goscie przed startem Apollo-13 tez pewnie mowili to samo;-) BTW, prawdziwa zabawa zacznei sie dopiero z wyprawami trwajacymi powyzej 2-3 lat. teraz mamy je dosc krotkie, do kilku tygodni mozna cos poslac z Ziemi. Z powazaniem
                                                                                                                                     Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 05, 2015, 17:23 »
            ... goscie przed startem Apollo-13 tez pewnie mowili to samo;-) BTW, prawdziwa zabawa zacznei sie dopiero z wyprawami trwajacymi powyzej 2-3 lat. teraz mamy je dosc krotkie, do kilku tygodni mozna cos poslac z Ziemi. Z powazaniem
                                                                                                                                     Adam Przybyla

Tak, zdecydowanie duży potencjał jest w przyszłych długoterminowych misjach, bez możliwości uzupełniania zapasów. Można bezpiecznie założyć, że najbliższa taka misja odbędzie się za około dekadę, więc jest czas, by druk 3d (w tym i "nie-plastików") doprowadzić do wysokiego TRL dla warunków mikrograwitacji.

I do tego ISS z pewnością się przyda. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #93 dnia: Styczeń 05, 2015, 17:23 »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #94 dnia: Styczeń 05, 2015, 18:29 »
W tym rzecz, że nie wystarczy. Plastik na ten klucz, nie wspominając o drukarce, też trzeba na stację dostarczyć. To fajny eksperyment, ale jego praktyczne znaczenie dla załogi ISS jest, póki co, żadne.
Coś mi się wydaje że drukarka 3D i zapasy plastiku ( lub nie-plastiku) nie opuszczą już ISS do końca jej istnienia oraz będą stale obecne na każdej kolejnej stacji kosmicznej i na każdym statku załogowym wyruszającym poza orbitę Ziemi  :)

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #95 dnia: Styczeń 05, 2015, 19:36 »
Obecnie to prototypy ale na pewno utorują drogę ku uniezależnieniu się w kosmosie od wielu surowców itp

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #96 dnia: Styczeń 08, 2015, 21:15 »
Nowe możliwości drukarek 3D. To chyba rzeczywiście może być przełom w zastosowaniu takich drukarek.

Voxel8 - przyszłość właśnie nadeszła. Drukarka 3D tworzy przedmioty, a w nich obwody drukowane
http://gadzetomania.pl/56797,voxel8-przyszlosc-wlasnie-nadeszla-drukarka-3d-tworzy-przedmioty-a-w-nich-obwody-drukowane


Offline Borys

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2406
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #97 dnia: Styczeń 08, 2015, 22:23 »
Nowe możliwości drukarek 3D. To chyba rzeczywiście może być przełom w zastosowaniu takich drukarek.

Materiały przewodzące (raczej kiepsko) prąd są dostępne od dłuższego czas. Repreapper miał je na pewno w ofercie na początku 2013 roku, kiedy robiłem tam zakupy.

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #98 dnia: Styczeń 10, 2015, 12:22 »
Nissan wraz z NASA opracowuję autonomiczny pojazd na bazie nissan leaf ; na razie testy mają odbyć się na terenie nasa w Kaliforni; korzyść ma być wspólna; nissan chcę do 2020 roku wprowadzić autonomiczny samochód na rynek a nasa chcę wprowadzić tą technologię do statków kosmicznych
http://samochodyelektryczne.org/w_dziedzinie_autonomicznych_samochodow_nissan_laczy_sily_z_nasa.htm

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #99 dnia: Styczeń 18, 2015, 20:24 »
Polacy ze Space is more razem z Oskarem Ziętą opracowali koncepcje nadmuchiwanego habitatu marsjańskiego opartego o technologię Fidu, na razie wykorzystywaną do produkcji lekkich mebli. Poniżej opis koncepcji, co myślicie?

http://spaceismore.com/2015/01/17/nadmuchiwany-habitat-marsjanski-outpost/


Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #100 dnia: Styczeń 18, 2015, 22:26 »
Polacy ze Space is more razem z Oskarem Ziętą opracowali koncepcje nadmuchiwanego habitatu marsjańskiego opartego o technologię Fidu, na razie wykorzystywaną do produkcji lekkich mebli. Poniżej opis koncepcji, co myślicie?

http://spaceismore.com/2015/01/17/nadmuchiwany-habitat-marsjanski-outpost/

A co na to Janek Kozicki, który swego czasu też proponował nadmuchiwane habitaty?  ;)

Offline zamb

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 115
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #101 dnia: Styczeń 19, 2015, 01:16 »
Jak rozumiem tutaj sytuacja jest trochę inna, bo nadmuchują chyba tylko stelaż - w formie takich cienkich pasm metalu, które wyglądają trochę jak długie balony znane z występów klaunów ;)

Generalnie miałem okazję robić małą rzecz dla Zięty i był to diagram opisujący proces produkcji w technologii Fidu. Polega to na zespawaniu dwóch blach po krawędziach i wtłoczeniu tam pod bardzo dużym ciśnieniem powietrza, tak że dmuchamy ten metal dokładnie jakby był to balon. Formy które w ten sposób się otrzymuje podobno są bardzo wytrzymałe w stosunku do ciężaru. Miałem okazji posiedzieć na takich krzesłach i faktycznie są zaskakująco wręcz lekkie w stosunku do wyglądu a nie ma mowy o jakimś wygnaniu się konstrukcji nawet gdy starałem się włożyć w to sporo siły ;)

Wiadomo, że meble i obciążenia przy tym występujące to coś całkiem innego niż technologie kosmiczne, a moje "mocne przyciskanie" to mało miarodajny test, ale biorąc pod uwagę 1/3 ciążenia ziemskiego jest spory margines. Poza tym myślę że mają to już nieźle policzone, Zięta od dawna kładł nacisk na to że chciałby żeby technologie które opracowują miały szersze zastosowanie, a o kosmosie już kilkukrotnie wspominał w wywiadach, w katalogach czy na stronie.

Ciekawe jak ma się bilans masy tych habitatów w stosunku np do modułów Bigelowa?

Offline mars76

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2618
  • MARS - Zmień swoje miejsce zamieszkania!
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #102 dnia: Styczeń 27, 2015, 15:46 »
Badanie Czerwonej Planety za pomocą hologramów może zrewolucjonizować  metody badawcze tej planety
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/21752/eksploracja-marsa-z-pomoca-holografii

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #103 dnia: Styczeń 27, 2015, 16:03 »
cRPG mage in NASA...

Offline oker128

  • Zarejestrowany
  • *
  • Wiadomości: 4
Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 29, 2015, 13:10 »
Witam chciałbym przedstawić coś z działu chemicznego, o tuż nowe paliwa:
1)Rosjanie opracowali nowe paliwo o nazwie Acetam, składa się z roztwór acetylenu i skroplonego amoniaku, które jest o 20-30% bardziej energetyczne niż jego wcześniejsze odpowiedniki.
2)Trinitroamid (TNA), N(NO2)3 Szwedzki Królewski Instytut Technologiczny odkrył nowy związek azotu i tlenu. Trinitroamid może być 20-30% bardziej efektywnym paliwem rakietowym od istniejących dzisiaj mieszanek. W dodatku ekologiczne.

Wnioski są ciekawe bo Acetam to paliwo a TNA to utleniacz obie substancje deklarują 20-30% wzrost energetyczny, podejrzewam że są testowane osobno z innymi tradycyjnymi substytutami, jestem ciekaw czy substancje mogą "pracować" razem, jakby wyglądał ich zapłon, stosunek stechiometryczny mieszanki no i o ile wzrósł by ciąg silników.

Źródła:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Trinitroamid
http://www.defence24.pl/news_nowe-paliwo-rakietowe-dla-rosyjskich-rakiet

Jeśli pomyliłem działy proszę o przeniesienie postu do oddzielnego tematu.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Technologie (zbiorczo)
« Odpowiedź #104 dnia: Styczeń 29, 2015, 13:10 »