Autor Wątek: X-37/X-40  (Przeczytany 222624 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #600 dnia: Kwiecień 26, 2015, 14:57 »
Ostatni test ASAT wykonany przez Chińczyków po prostu w nic nie uderzył. Czy to takie dziwne?

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #601 dnia: Kwiecień 26, 2015, 20:49 »
Ostatnio armia USA bardzo się chwali postepami w konstrukcji laserów wojskowych o znacznej mocy. Wcale bym się nie zdziwił gdyby na X-37B testowali taki laser strzelając do swoich starych satelitów.

http://www.geekweek.pl/aktualnosci/22728/male-ale-silne-dzialo-fotonowe-dla-us-navy

Te lasery są dość energooszczędne, a przecież jakieś baterie słoneczne i akumulatory X-37B ma na pokładzie  :)
Tym bardziej, że w kosmosie przecież nie ma atmosfery tak bardzo osłabiającej promienie lasera, a wiec potrzeba do zasilenia lasera znacznie mniej energii by zapewnić skuteczność rażenia. 

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #602 dnia: Kwiecień 26, 2015, 20:50 »
Ostatnio armia USA bardzo się chwali postepami w konstrukcji laserów wojskowych o znacznej mocy. Wcale bym się nie zdziwił gdyby na X-37B testowali taki laser strzelajac do swoich starych satelitów.


A potrzebną do tego moc dostarczają mu we wiaderkach?
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6535
  • Realista do bólu;-)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #603 dnia: Kwiecień 26, 2015, 21:42 »
Ostatnio armia USA bardzo się chwali postepami w konstrukcji laserów wojskowych o znacznej mocy. Wcale bym się nie zdziwił gdyby na X-37B testowali taki laser strzelajac do swoich starych satelitów.


A potrzebną do tego moc dostarczają mu we wiaderkach?
             ... jesli powstanie kiedys pierwszy, kosmiczny monitor (http://en.wikipedia.org/wiki/Monitor_%28warship%29) to pewnie bedzie bazowac na tej konstrukcji, ale ... to jeszcze nie teraz;-) Amerykanie dosc mocno proboja chwalic sie technologiami laserowymi, ale nie sa to idealy, z truden sa w stanie podpalic maly statek przy dobrej pogodzie i z nieduzej odleglosci;-)
Satelity maja zwykle dosc slaba moc. Dopiero teraz pojawianai sie satelity, ktore potrafia uzyc np. silnikow jonowych w bliskiej odleglosci od ZIemi, bo maja na to dosc mocy;-) Nie twierdze, ze lasera na X-37 nie ma, z cala pewnosci jest ale sluzy do ... komunikacji;-) Z powazaniem
                                   Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Maj 21, 2015, 14:28 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #603 dnia: Kwiecień 26, 2015, 21:42 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #604 dnia: Kwiecień 27, 2015, 20:09 »
Nieco więcej szczegółów odnośnie najbliższej misji - niezbyt "zaskakujące".

Cytuj
Meanwhile, Air Force officials have provided more detail on the propulsion experiment to be conducted on this X-37B mission. It is a Hall thruster electric propulsion test to enable in-space characterization of design modifications that are intended to improve performance to the units onboard Advanced Extremely High Frequency military communications spacecraft, officials said Monday.

http://spaceflightnow.com/2015/04/27/x-37b-launch-date-firms-up-as-new-details-emerge-about-experiment/

Offline AbsensCarens

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 102
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #605 dnia: Kwiecień 27, 2015, 20:42 »

Z tego co podaje ULA opóźnienie spowodowane jest problemami związanymi z umieszczeniem x-37 wewnątrz osłon aerodynamicznych rakiety.
 Jak do tej pory orbitery latają na przemian czyli do czwartego lotu wykorzystany zostanie wahadłowiec OTV-2 (ten drugi z dwóch wyprodukowanych),który zostanie wyniesiony na orbitę o parametrach: hp=345 km, ha=363 km, i=43,50° , jest to tasama orbita na  której przebywał OTV-1 w locie nr 3. Z innych dostępnych informacji  wynika że podczas lotu sprawdzana będzie wydajność eksperymentalnego układu napędowego opracowanego wspólnie przez Air Force Research Laboratory ,Space and Missile Systems Center i NASA. Oprócz x-37OTV-4 ładunkiem dodatkowym rakiety Atlas V będą AeroCube 8A i AeroCube 8B oraz LightSail A.
 Satelity LightSail to kontynuacja nieudanego projektu Cosmos 1 z 2005 r, uważam że są to na tyle ciekawe że powinne mieć własny wątek tym bardziej że kolejne starty zaplanowane są na 2016 r.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #606 dnia: Kwiecień 27, 2015, 21:02 »
Czy możesz założyć zatem wątek o LightSail? Z pewnością to ciekawa misja. ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #607 dnia: Maj 17, 2015, 14:22 »
W środę ma odbyć się kolejny wojskowy start Atlasa V z wahadłowcem X-37B w ładowni. Prognozy pogody wprawdzie niezbyt optymistyczne: wg NSF 40% szansy na start, ale zobaczymy.

Zdjęcie chyba sprzed tygodnia, gdzie X-37B zapakowany do osłony jest integrowany z rakietą (klik):



Więcej zdjęć: http://www.americaspace.com/?p=81752

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6851
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #608 dnia: Maj 20, 2015, 20:08 »
Wygląda na to, że nikt z Forumowiczów nie oglądał startu na żywo?

Na YT jest kilka filmików. Wrzucam jeden z nich, treściwy i w dobrej jakości:


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #609 dnia: Maj 20, 2015, 22:02 »
Start w najgorszym momencie dla nas ! Pewnie wszyscy wówczas byli w drodze do swoich domów. A ja zaś prowadziłem warsztaty o Galileo Masters na SGH...

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #610 dnia: Maj 21, 2015, 13:21 »
Wygląda na to, że nikt z Forumowiczów nie oglądał startu na żywo?

Na YT jest kilka filmików. Wrzucam jeden z nich, treściwy i w dobrej jakości:



Oczywiście że oglądałem na żywo :)

http://florydziak.blogspot.com/2015/05/start-atlas-v-z-x-37b.html
Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #611 dnia: Maj 21, 2015, 14:13 »
Dzięki Florydziaku za relację i zdjęcia! :)

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #612 dnia: Maj 21, 2015, 16:10 »
Dzięki Florydziaku za relację i zdjęcia! :)

Miałem pierwotnie zignorować ten start, bo okienko było olbrzymie. Ale jak zmniejszyli je do 10 minut, to pognałem. W sumie pobiłem chyba rekord - drzwi do drzwi w dokładnie godzinę.

P.S. Baza jest w FPCON BRAVO = pomimo że mi wolno, wolę nawet do środka nie wjeżdżać z aparatem, bo obecnie patrzą na wszystkich "nie wojskowych" krzywo.

Zapraszam na mój blog :)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #613 dnia: Maj 21, 2015, 16:17 »
Marku, może jakiś ubiór wojskowy byś zatem zakupił? Ponoć w niektórych państwach bez problemu można je kupić w każdym sklepie. ;) Sugeruje przynajmniej mundur generała.

Offline winged

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 73
Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #614 dnia: Maj 21, 2015, 20:16 »
Czemu X37 używa owiewki do startów? Czy coś by się stało gdyby poleciał bez, tak jak chociażby załogowy Dream Chaser na animacjach?

Zakładam, że skoro pojazd jest w stanie przetrwać wejście w atmosferę bez żadnej dodatkowej ochrony to lot na orbitę tym bardziej.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: X-37/X-40
« Odpowiedź #614 dnia: Maj 21, 2015, 20:16 »