Autor Wątek: PW-Sat 2  (Przeczytany 59422 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
PW-Sat 2
« dnia: Sierpień 20, 2013, 10:55 »
No to powoli możemy się szykować do wystrzelenia drugiego polskiego akademickiego satelity, czyli PW-Sat :
http://www.kosmonauta.net/pl/przyszlosc/menu-artykuly-przyszlosc/polska/5749-2013-08-20-pw-sat-2.html

Mam nadzieję, że obserwujemy początek stałego programu, który wychowa wielu polskich inżynierów satelitarnych i że w miarę możliwości powstanie kilka programów analogicznych.
« Ostatnia zmiana: Sierpień 21, 2013, 11:50 wysłana przez kanarkusmaximus »

Offline russex

  • Krystian Rusiniak
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1859
  • five, four, three, two, one - and Lift Off !!!
    • Młody Narodowiec
Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 20, 2013, 11:26 »
W 2015r. ma wystartować PW-sat 2 trzymam ich za słowo :D
Mam nadzieje, że równolegle z tym projektem wystartuje kilka innych i żeby w 2015r. było więcej startów z udziałem naszych satelitów, kto wie może w przyszłości wyniesiemy na orbitę satelitę GPS :D
Mój osobisty blog Młody Narodowiec

"Śmiało dążyć tam, gdzie nie dotarł jeszcze żaden człowiek"

velo

  • Gość
Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 20, 2013, 18:20 »
Będzie więcej satelitów studenckich :)

Już o kilku projektach z różnych uczelni słyszałem. Zobaczymy na ile wytrwałości im starczy :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2013, 18:46 »
Oczywiście kibicujemy wszystkich, a wielością może przyjdzie różnorodność prezentowanych technologii (bo jak na razie mamy autodestrukcję:().

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 20, 2013, 18:46 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 20, 2013, 20:13 »
Generalnie projekty CubeSatowe powinno się realizować w miarę "szybko", tak aby studenci przy nich pracujący mogli je zrealizować zanim skończą studia. Dlatego też zwykle uczelnie skupiają się na CubeSatach a nie większych, bardziej złożonych projektach.

Fajnie, że PW-Sat 2 będzie większy od PW-Sata pierwszego. Pozwoli to na wcisnięcie bardziej ambitnego ładunku o lepszych parametrach. :)

PS. Czy może zamienić tytuł z "Start PW-Sat 2" na PW-Sat 2? Będziemy w tym wątku komentować raczej wszystko związane z tą misją, a nie tylko jego start. :)

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Start PW-Sat 2
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 20, 2013, 20:30 »
Może i być "PW-Sat 2".

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 21, 2013, 11:51 »
W takim razie zmieniłem nazwę wątku. Mam nadzieję,  że sporo się tutaj będzie dziać w najbliższych dwóch latach! :)

Offline gregorius

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 38
  • Patrzę do góry;)
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 22, 2013, 14:52 »
Podoba mi się ten projekt :) !

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #8 dnia: Sierpień 24, 2013, 20:21 »
Na to wygląda, że autodestrukcja ma być wykonana za pomocą żagla słonecznego, a nie jak w PW-Sacie ogona:
http://www.kosmonauta.net/pl/badania-rozwoj/menu-artykuly-badania-rozwoj/sprzet/5761-2013-08-24-pw-sat-2.html

No to widzę, że żagiel to będzie narzędzie uniwersalne:) Do zmiany orbity jak Japończyków lub napęd sond kosmicznych i system deorbitacyjny.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #9 dnia: Sierpień 25, 2013, 13:37 »
Sądzę, że bez problemu można dołączyć te grafiki i do tego wątku. Ciekawe, jak się projekt PW-Sata 2 zmieni w trakcie kolejnych faz projektu. Czy zmienią się wymiary albo kształt żagla? Może jakoś konfiguracja samego satelity też się zmieni? :)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #10 dnia: Sierpień 25, 2013, 23:52 »
Obstawiam, że coś zmienią ;) W końcu obecny etap to Faza A.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23205
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #11 dnia: Sierpień 26, 2013, 09:28 »
Wydaje mi się, że prawdziwym sprawdzianem pomysłu będzie etap testów pierwszych wersji mechanizmu rozkładania żagla czy w ogóle całego żagla. Wówczas się okaże, czy proponowane rozwiązanie jest wystarczająco niezawodne. Pewnie do tego dojdzie jakoś w drugiej połowie przyszłego roku.

Offline Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6527
  • Realista do bólu;-)
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #12 dnia: Sierpień 26, 2013, 10:12 »
Wydaje mi się, że prawdziwym sprawdzianem pomysłu będzie etap testów pierwszych wersji mechanizmu rozkładania żagla czy w ogóle całego żagla. Wówczas się okaże, czy proponowane rozwiązanie jest wystarczająco niezawodne. Pewnie do tego dojdzie jakoś w drugiej połowie przyszłego roku.
              ... IMHO, za bardzo nakombinowane, duze prawdopodobienstwo, ze bedzie problem. Japonczycy dlugo przygotowali sie do swojego zagla, to tak samo sie nie rozklada.
Z powazaniem
                                                                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 26, 2013, 15:03 »
Wydaje mi się, że prawdziwym sprawdzianem pomysłu będzie etap testów pierwszych wersji mechanizmu rozkładania żagla czy w ogóle całego żagla. Wówczas się okaże, czy proponowane rozwiązanie jest wystarczająco niezawodne. Pewnie do tego dojdzie jakoś w drugiej połowie przyszłego roku.
              ... IMHO, za bardzo nakombinowane, duze prawdopodobienstwo, ze bedzie problem. Japonczycy dlugo przygotowali sie do swojego zagla, to tak samo sie nie rozklada.
Z powazaniem
                                                                                                                                                   Adam Przybyla

Niby tak, ale postęp technologii jest taki, że tym którzy się będą zajmować zagadnieniem parę lat później będzie łatwiej.

Offline jsc

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1905
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2013, 15:14 »
Najwięcej zyska ten, który załapie się na patenty.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: PW-Sat 2
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 26, 2013, 15:14 »