Autor Wątek: Virgin Galactic  (Przeczytany 201057 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #15 dnia: Sierpień 04, 2010, 19:33 »
wydaje mi się że trzeba to rozumieć jako ilość lotów jakie będą oferowane przez cały przemysł lotów suborbitalnych w USA, a nie tylko przez Virgin Galactic. Zreszta Masten Space System i XCOR Aerospace to zupełnie inne firmy niż Virgin.

Ahh no tak, nie no - ja domyślnie miałem na myśli cały przemysł turystyki kosmicznej (w myśl artykułu), ale rzeczywiście przez położenie w tym wątku można to było wziąć jako liczby dla Virgin Galactic :)

MSS i XCOR też chcą wynosić ludzi w suborbitalne loty, stąd pojawili się w artykule ;)

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #16 dnia: Sierpień 05, 2010, 18:47 »
Nawet jeśli podzielimy owe 1 tys. - 100 tys. na trzy firmy, czy nawet 5, to wychodzą astronomiczne liczby. Przypuszczam, że autor artykułu pomylił się albo o co innego mu chodziło. Nawet jeśli szło o liczbę pasażerów, to wyszłoby niesamowicie dużo.

Ale mniejsza z tym. Pytanie, czy rzeczywiście można liczyć na tak ogromne zainteresowanie turystyką kosmiczną, a właściwie w tym przypadku - krótkimi przejażdżkami. Nawet jeśli cena spadnie do kilku tysięcy USD, to wątpię, czy wielu zainteresuje się taką wycieczką na wysokość 100 km. A można policzyć, że przy takich liczbach jak wyżej, pasażerów musiały by być miliony w ciągu kilku lat...

Nawet Bigelow ostatnio zasadniczo zmienił swój "target". Nie są już nim turyści, ale rządy państw, których nie stać na własne rakiety i stacje kosmiczne. Nawet już nie prywatne firmy (a zresztą, po co np. taki Pirelli miałby z czymś eksperymentować na orbicie?). Turyści zeszli na drugi plan. Zatem mniej liczy na indywidualnego turystę - a jako fachowiec ma chyba jakieś pewne podstawy ku temu - na rządy, z którymi prywatny sektor kosmiczny miał przecież konkurować (co prawda, nie na rządy USA czy Rosji, ale zawsze).

Zresztą, ja sam mając wybór (i gotówkę) między lotem turystycznym do stacji Bigelowa czy na ISS, bez wahania wybrałbym to drugie. Na ISS coś się dzieje rzeczywiście ważnego, jest to naprawdę granica, a Bigelow proponuje jakby nie było ciasną kabinkę z małym oknem. Czy ktoś na Forum relacjonowałby mój pobyt na stacji Bigelowa? Na ISS pewno prędzej...

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #17 dnia: Sierpień 05, 2010, 19:11 »
Według mnie można liczyć na tak duże zainteresowanie nawet tylko lotami suborbitalnymi zwłaszcza gdyby cena faktycznie osiągnęła pułap kilku tysięcy dolarów. Ceny lotów orbitalnych jeszcze długo będą w granicach milionów od osoby.
Pewnie sporo osób wybrałoby ISS ale jak dobrze pamiętam tylko Rosja zdecydowała się udostępnić swoją część stacji i to tylko na kilka dni dla kilku turystów. I jak dobrze pamiętam więcej już żaden turysta nie poleci na ISS. Tak więc nawet jak powstanie stacja Bigelow to  żaden turysta i tak nie będzie miał wyboru.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2010, 20:05 »
Nawet Bigelow ostatnio zasadniczo zmienił swój "target". Nie są już nim turyści, ale rządy państw, których nie stać na własne rakiety i stacje kosmiczne. Nawet już nie prywatne firmy (a zresztą, po co np. taki Pirelli miałby z czymś eksperymentować na orbicie?). Turyści zeszli na drugi plan. Zatem mniej liczy na indywidualnego turystę - a jako fachowiec ma chyba jakieś pewne podstawy ku temu - na rządy, z którymi prywatny sektor kosmiczny miał przecież konkurować (co prawda, nie na rządy USA czy Rosji, ale zawsze).

Moim zdaniem odpowiedź na pytanie odnośnie firm jest prosta - sektor medyczny. Warunki mikrograwitacji są prawdopodobnie bardzo dobre do produkcji leków (które są małe i najczęściej drogie na jednostkę masy czy objętości), zatem jest możliwe, że koncerny medyczne w ciągu kilkunastu lat mogą się coraz bardziej interesować eksperymentami i/lub produkcją na małą skalę na orbicie. Tym z pewnością taki Bigelow byłby na rękę.

Cytuj
Zresztą, ja sam mając wybór (i gotówkę) między lotem turystycznym do stacji Bigelowa czy na ISS, bez wahania wybrałbym to drugie. Na ISS coś się dzieje rzeczywiście ważnego, jest to naprawdę granica, a Bigelow proponuje jakby nie było ciasną kabinkę z małym oknem. Czy ktoś na Forum relacjonowałby mój pobyt na stacji Bigelowa? Na ISS pewno prędzej...

Zgłaszam się na ochotnika! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #18 dnia: Sierpień 05, 2010, 20:05 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #19 dnia: Sierpień 05, 2010, 23:09 »
Nawet jeśli podzielimy owe 1 tys. - 100 tys. na trzy firmy, czy nawet 5, to wychodzą astronomiczne liczby. Przypuszczam, że autor artykułu pomylił się albo o co innego mu chodziło. Nawet jeśli szło o liczbę pasażerów, to wyszłoby niesamowicie dużo.

To ponoć najbardziej optymistyczne szacowanie, także może być odległe od rzeczywistości za tę parę lat. Czas zweryfikuje :)

Zgłaszam się na ochotnika! :)

Ja oczywiście też! :D

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #20 dnia: Sierpień 17, 2010, 10:51 »
przeprowadzono test odpalenia silnika użytego w SpaceShipTwo. Test był udany i wszystko przebiegło bez anomalii.
http://www.parabolicarc.com/2010/08/16/rocketmotortwo-fired-time/

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #21 dnia: Sierpień 19, 2010, 22:30 »
Interesujące porównanie pierwszego i drugiego Białego Rycerza znalazłem na stronach Virgin Galactic. Widać różnicę skali:



Ponadto nie mogłem się powstrzymać i nie wstawić tutaj tego urokliwego zdjęcia - choć pewno trochę podrasowanego:



Źródło: http://www.virgingalactic.com/. Przy okazji można online zabukować bilet (a przynajmniej zgłosić taką chęć: http://www.virgingalactic.com/booking/).
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 08:32 wysłana przez JSz »

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5263
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #22 dnia: Sierpień 20, 2010, 09:10 »
Interesujące porównanie pierwszego i drugiego Białego Rycerza znalazłem na stronach Virgin Galactic.

Jeszcze ciekawsze zdjęcie jest na stronie Aviation Week.

White Knight 2 podczas wczorajszego lądowania połamał podwozie!
« Ostatnia zmiana: Sierpień 20, 2010, 12:31 wysłana przez astropl »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #23 dnia: Sierpień 20, 2010, 09:20 »
Na szczęście SpaceShipTwo nie był podłączony w tym czasie do WK2.

Offline perian

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1442
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #24 dnia: Sierpień 20, 2010, 10:46 »
Chłopaki, gubię się. White Knight to ten od SpaceShipOne przecież? On sobie nóżki połamał?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #25 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:02 »
Chodzi tutaj o White Knight 2. :) To ten sobie nozki polamal.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #26 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:24 »
Chodzi tutaj o White Knight 2. :) To ten sobie nozki polamal.

Był to ponoć jego 37 lot testowy (a więc słabo, raczej nie było to zmęczenie materiału, a coś mechanicy nie dojrzeli). Uszkodzenia uległa główna, lewa nóżka, będąc ścisłym :P

Tutaj foto, ciekawe jak wpłynie to na wykonanie zaplanowanych na ten rok testów...


Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #27 dnia: Sierpień 20, 2010, 11:34 »

Tutaj foto, ciekawe jak wpłynie to na wykonanie zaplanowanych na ten rok testów...


Obawiam się sporego opóźnienia;/

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #28 dnia: Sierpień 20, 2010, 12:00 »
Obawiam się sporego opóźnienia;/

Scaled określa problem jako 'drobny', także może nie będzie tak źle? :) Kurczę, już teraz nie wiem... na razie jest zbudowany tylko jeden WK2?

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 01, 2010, 10:27 »
SpacePort America zaczyna nabierać konkretnych kształtów;)

http://www.spaceportamerica.com/construction/construction-status.html

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Virgin Galactic
« Odpowiedź #29 dnia: Wrzesień 01, 2010, 10:27 »