Autor Wątek: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)  (Przeczytany 179205 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Andrew

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 781
  • Czy to może być aż tak trudne?
    • Astronomia24.com
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #420 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:04 »
Na Polsacie właśnie podali do informacji że w 2020r ISS runie do oceanu.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #421 dnia: Lipiec 28, 2011, 16:42 »
Dobra - proponuję skończyć gadanie na temat głupot, które powstały wskutek jednego wywiadu dla TV.

Jedyne dementi jakie widzę w mediach to to
http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2011/07/27/7182599-sink-the-space-station-not-so-fast#.TjCvDOpZdwI.tweet

Jednak na tyle powinniśmy być zaawansowani w temacie, by wiedzieć, że sami Rosjanie nie decydują o sprawie ISS.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8592
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #422 dnia: Lipiec 28, 2011, 17:27 »
A propos topienie ISS w oceanie. Toż dopiero będzie widowisko. Ciekawe czy to sfilmuje ktoś z orbity? Ja pamiętam czas topienia MIRa w oceanie i Rosjanie nie mieli wówczas najlepszych humorów. Któż dziś zgadnie co będzie z astronautyką załogową po erze ISS?  ::)

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #423 dnia: Lipiec 28, 2011, 18:19 »
A propos topienie ISS w oceanie. Toż dopiero będzie widowisko. Ciekawe czy to sfilmuje ktoś z orbity? Ja pamiętam czas topienia MIRa w oceanie i Rosjanie nie mieli wówczas najlepszych humorów. Któż dziś zgadnie co będzie z astronautyką załogową po erze ISS?  ::)

Moim zdaniem za wcześnie by w ogóle zgadywać co będzie w erze po ISS  bo mamy tutaj na myśli rok 2025 jeśli nie później.

Widowisko to to będzie, bo ISS się rozwali na przestrzeni kilku tysięcy kilometrów. Wręcz będą tysiące widzów. :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #423 dnia: Lipiec 28, 2011, 18:19 »

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #424 dnia: Lipiec 28, 2011, 18:23 »
Może będzie jakiś Super-REBR z kamerami? Oby. :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #425 dnia: Lipiec 28, 2011, 18:42 »
Dobra - proponuję skończyć gadanie na temat głupot, które powstały wskutek jednego wywiadu dla TV.

Jedyne dementi jakie widzę w mediach to to
http://cosmiclog.msnbc.msn.com/_news/2011/07/27/7182599-sink-the-space-station-not-so-fast#.TjCvDOpZdwI.tweet

Jednak na tyle powinniśmy być zaawansowani w temacie, by wiedzieć, że sami Rosjanie nie decydują o sprawie ISS.

Jest i oficjalne dementi Roskosmosu.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Scorus

  • Gość
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #426 dnia: Lipiec 28, 2011, 19:24 »
Hmm To Rosjanie po zakończeniu międzynarodowej eksploatacji ISS chcą swą część stacjo oddzielić i zrobić z niej swoja nową/starą stacje? Ja myślałem, że OPSEK będzie budowany od nowa? I jeśli dobrze pamiętam ma służyć do lotów BEO, czy tak?

Od podstaw, to znaczy, że utworzą ją 3 nowe moduły ISS połączone wokół głowicy cumowniczej, a nie Zarya i Zvezda które pod koniec okresu istnienia ISS będą już bardzo stare.

http://en.wikipedia.org/wiki/OPSEK

Offline esastro

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • LOXem i ropą!, JesTem niesŁyszĄcy ;)
http://twitter.com/esastro - blog twitter ?!
http://www.astronautyka.org - Polish Forums Astronautical (PFAstronaut) ?!

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #428 dnia: Lipiec 31, 2011, 22:57 »
W najbliższą środę czeka nas spacer kosmiczny, Stage EVA-29 w wykonaniu Rosjan. Myślę, że warto oglądać, bo po pierwsze będzie to ostatni spacer w tym roku (następny na początku przyszłego roku), a po drugie - godziny są dobre dla oglądających w Europie :) Spacer wg planu ma się trwać w godzinach 16:30 - 22:30 CEST.

Więcej poniżej - artykuł z Kosmonauty:

"Dwóch rosyjskich kosmonautów w najbliższą środę wyjdzie na zewnątrz Międzynarodowej Stacji Kosmicznej celem wykonania kilku strategicznych zadań, w tym przetransportowania wysięgnika towarowego z jednego modułu na drugi, instalacji prototypowego laserowego systemu komunikacji oraz wypuszczenia amatorskiego mikrosatelity radiowego. Spacer będzie transmitowany na żywo w Internecie na kanałach NASA TV.

Spacerowiczami będą inżynierowie rezydującej obecnie na Stacji ISS Ekspedycji 28. – Siergiej Wołkow i Aleksandr Samokutiajew. Spacer, zaplanowany na 6 godzin, rozpocznie się wyjściem kosmonautów ze śluzy modułu Pirs o godzinie 16:30 CEST 3 sierpnia. Obaj spacerowicze będą korzystali z rosyjskich skafandrów Orlan-MK.

Środowy spacer będzie pierwszym dla Samokutiajewa oraz trzecim dla Wołkowa, który poprzednie dwa wyjścia w przestrzeń kosmiczną odbył w 2008 roku w czasie udziału w Ekspedycji 17. Kosmonautów tym razem będzie wyjątkowo trudno od siebie odróżnić, gdyż obaj będą nosili skafandry z niebieskimi znacznikami.

W czasie pierwszych chwil trwania spaceru kosmicznego Dowódca Stacji Andriej Borisienko oraz Inżynier Misji Ron Garan zamkną i uszczelnią włazy pomiędzy modułem Poisk (Mini-Research Module – MRM-2) a modułem Zwiezda. Tym samym będą oni zamknięci w module Poisk, do którego zacumowany jest statek załogowy Sojuz 26 (TMA-21). Procedura takiego postępowania jest zawsze stosowana na wypadek możliwości rozszczelnienia Stacji ISS i konieczności wykorzystania kulistej części modułu Zwiezda (nazywanej Transfer Compartment) w postaci zapasowej śluzy dla spacerowiczów przebywających na zewnątrz laboratorium. W tym czasie Inżynierowie Misji – Amerykanin Mike Fossum oraz Japończyk Satoshi Furukawa będą mieli do dyspozycji na czas spaceru amerykańską część Stacji ISS z dostępem do statku Sojuz 27 (TMA-02M), który zacumowany jest do modułu Rasswiet. Taki schemat podziału musi być wykorzystywany z uwagi na maksymalną, liczącą 3 osoby, załogę rosyjskiego statku załogowego.

Pierwszym zadaniem spaceru będzie uwolnienie mikrosatelity ARISSat-1 – Earth Artificial Satellite (EAS) “Kedr” o masie niespełna 26 kilogramów i wymiarach 55x55x40 centymetrów. Jego zadaniem będzie wsparcie amatorskich operatorów radiowych, transmisja obrazów Ziemi z pokładowej kamery oraz nadawanie 25 wiadomości powitalnych w 15 różnych językach. Zbudowany został przy wspólnym udziale agencji NASA, RSC Energia oraz korporacji Radio Amateur Satellita Corp.

Sygnał z ARISSat-1 transmitowany będzie na paśmie 145.95 MHz. Nazwa satelity zaczerpnięta została z pseudonimu Jurija Gagarina, który brzmiał właśnie "Kedr". Ładunek będzie wykorzystany także w studenckim, edukacyjnym programie kosmicznym, oraz w ramach zaznaczenia 50 rocznicy lotu pierwszego człowieka w kosmos. "Kedr" został dostarczony na statku Progress 41P kilka miesięcy temu i miał zostać pierwotnie wypuszczony podczas rosyjskiego spaceru kosmicznego EVA-28. Zadanie to jednak zostało przesunięte na kolejny spacer.

Kolejnym zadaniem kosmonautów będzie instalacja prototypowego laserowego systemu komunikacji, mającego w założeniach umożliwiać transfer danych z wysoką prędkością (do 100 mb/s) z rosyjskich urządzeń na Ziemię. Prototyp zostanie zainstalowany na uniwersalnej platformie sprzętowej mieszczącej się na module Zwiezda. Po wykonaniu tego zadania Wołkow i Samokutiajew sfotografują pobliską antenę, która najprawdopodobniej uległa degradacji. Wykonane zdjęcia umożliwią inżynierom na Ziemi jednoznaczne określenie skali problemu.

Następnie spacerowicze podejmą antenę, która była wykorzystywana w czasie przyłączania modułu Poisk w listopadzie w 2009 roku. Z uwagi na brak konieczności trzymania tego elementu na zewnątrz Stacji ISS zostanie on zabrany do śluzy.

Najważniejszym zadaniem spaceru będzie przemieszczenie teleskopowego wysięgnika towarowego STRELA-1 z obecnego miejsca ulokowania na module Pirs na moduł Poisk. Przypuszcza się, iż zadanie to zajmie kosmonautom aż 3 godziny, a w jego czasie wykorzystany zostanie drugi wysięgnik – STRELA-2, którego baza znajduje się także na module Pirs. Tym samym oba rozkładane wysięgniki STRELA będą operować z różnych modułów, umożliwiając sprawne przeprowadzanie różnych operacji logistycznych, np. przenosin masywnych komponentów, na rosyjskiej części Stacji ISS.

Po zakończeniu działań związanych z przenosinami wysięgnika STRELA-1, kosmonauci podejmą ze śluzy eksperyment o nazwie Biorisk, a następnie zainstalują go na poręczy na zewnątrz modułu Pirs. Biorisk (Influence of Factors of the Space Enviroment on the Condition of the System of Microorganisms-Hosts Relating to the Problem of Enviromental Safety of Flight Techniques and Planetary Quarantine) to eksperyment, którego celem będzie ukazanie wpływu bakterii i grzybów na materiały wykorzystywane w konstrukcjach statków kosmicznych. Ze szczególną uwagą obserwowana będzie reakcja rozwijających się mikrobów na aktywność słoneczną.

Po zakończeniu wyżej opisanych zadań, Wołkow i Samokutiajew wykonają kilka fotografii infrastruktury rosyjskiej części Stacji ISS, a następnie wrócą do śluzy Pirs, kończąc tym samym spacer kosmiczny EVA-29. Kolejne rosyjskie wyjście na zewnątrz laboratorium zostanie przeprowadzone przez członków Ekspedycji 30. w lutym 2012."

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23217
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #429 dnia: Sierpień 01, 2011, 18:29 »
Sygnał z ARISSat-1 transmitowany będzie na paśmie 145.95 MHz.

Do wyłapania przez amatorski sprzęt? Hmm - chyba będę musiał przyśpieszyć naukę FunCube!

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #430 dnia: Sierpień 03, 2011, 16:13 »
Na naszej trwa już relacja ze spaceru, patrze na to jednym okiem więc wklejam tylko screeny.

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #431 dnia: Sierpień 03, 2011, 16:15 »
Otwarcie włazu za kilka minut.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #432 dnia: Sierpień 03, 2011, 16:56 »
Coś się przeciąga..

Chyba jednak zaraz wychodzą.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #433 dnia: Sierpień 03, 2011, 17:00 »
Wpis z Kosmonauty:

Godzina 16:54 CEST (03.08.2011)
Spacer rozpoczął się o godzinie 16:50 CEST, 20 minut później niż planowano. W chwili obecnej kamera pokazuje niewłaściwy właz modułu.

trus992

  • Gość
Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 03, 2011, 17:01 »
no i wyszli.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: ISS - Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (2011)
« Odpowiedź #434 dnia: Sierpień 03, 2011, 17:01 »