Autor Wątek: Chang'e-3  (Przeczytany 192231 razy)

0 użytkowników i 3 Gości przegląda ten wątek.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Chang'e-3
« dnia: Wrzesień 23, 2011, 09:31 »
W ostatnim czasie Chiny poinformowały iż start misji Chang'e 3 jest ustalony na około 2013 rok:
http://www.space-travel.com/reports/China_to_launch_moon_landing_probe_around_2013_999.html
Zerknijcie na fotkę z prawej strony, czy nie przypomina Wam czegoś? Bo mi tak, ino kształt baterii słonecznych tu mi nie pasuje  ;)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:13 wysłana przez Scorus »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 23, 2011, 10:07 »
W ostatnim czasie Chiny poinformowały iż start misji Chang 3 jest ustalony na około 2013 rok:
http://www.space-travel.com/reports/China_to_launch_moon_landing_probe_around_2013_999.html
Zerknijcie na fotkę z prawej strony, czy nie przypomina Wam czegoś? Bo mi tak, ino kształt baterii słonecznych tu mi nie pasuje  ;)

Iii.. mieli swojego szpiega w JPL pewnie ;)

Dzięki za założeniu wątku, z pewnością się przyda :) Zastanawiam się tylko na tytułem, to poprawna nazwa?
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:12 wysłana przez Scorus »

Offline Maquis

  • Bóg-Imperator ;)
  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 2241
  • Muhahahahaha
    • Kosmonauta.net
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 23, 2011, 10:43 »
Nie musieli mieć. Przecież ściągają do siebie setki naukowców, którzy wcześniej opuścili kraj. Poza tym, jest jeszcze kwestia podobnych założeń konstrukcyjnych - mnie to nie dziwi.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:12 wysłana przez Scorus »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2011, 11:31 »
Zadziwiające jest jak szybko Chińczycy się rozwijają, w takim tempie pierwszy człowiek na Marsie to będzie jakiś Xing Yiang Jiung
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:12 wysłana przez Scorus »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 23, 2011, 11:31 »

Offline Mikkael

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2263
  • "Per aspera ad astra"
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 23, 2011, 12:13 »
Zastanawiam się tylko na tytułem, to poprawna nazwa?

Hmm. Zdaje się, że "Chang'e 3".

Łazik łazikiem. Ciekawe jak będzie wyglądała platforma lądująca.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:13 wysłana przez Scorus »
GG 8698011

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 23, 2011, 17:02 »

Zastanawiam się tylko na tytułem, to poprawna nazwa?

Chang'e-3, albo  嫦娥三号.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:13 wysłana przez Scorus »
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 23, 2011, 17:27 »
Chang'e-3, albo  嫦娥三号.

Dzięki za wskazanie błędnego tytułu. A teraz poproszę admina o jego poprawienie  :)
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 23, 2011, 17:30 wysłana przez Matias »

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #7 dnia: Wrzesień 23, 2011, 20:25 »
Nie musieli mieć. Przecież ściągają do siebie setki naukowców, którzy wcześniej opuścili kraj. Poza tym, jest jeszcze kwestia podobnych założeń konstrukcyjnych - mnie to nie dziwi.

Pudełko ogrzewanej elektroniki na 6 kółkach z kamerami na podwyższeniu. Zwyczajne rozwiązanie dla łazika, po co kombinować coś innego. Wikipedia podaje, że ma mieć RTG, więc będzie mógł zachować pełną sprawność przez wiele dni księżycowych.
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 18:13 wysłana przez Scorus »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #8 dnia: Wrzesień 24, 2011, 20:16 »
Pudełko ogrzewanej elektroniki na 6 kółkach z kamerami na podwyższeniu. Zwyczajne rozwiązanie dla łazika, po co kombinować coś innego. Wikipedia podaje, że ma mieć RTG, więc będzie mógł zachować pełną sprawność przez wiele dni księżycowych.

Hmm Łazik ma mieć RTG? Jeśli tak to po co mu baterie słoneczne widoczne na ilustracji? Poza tym czy Chiny produkują swoje RTG? Nie wiedziałem o tym.

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #9 dnia: Wrzesień 24, 2011, 20:35 »

Hmm Łazik ma mieć RTG? Jeśli tak to po co mu baterie słoneczne widoczne na ilustracji? Poza tym czy Chiny produkują swoje RTG? Nie wiedziałem o tym.

Energii nigdy za dużo :) Natomiast niedawno gdzieś mi się obiło o uszy (tzn. czytałem w Nowostiach Kosmonawtiki), że Rosjanie wywiążą się z kontraktu z Chinami i dostarczą im pluton dla potrzeb jakichś sond kosmicznych (nie sprecyzowano, jakich).
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8588
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #10 dnia: Wrzesień 24, 2011, 20:49 »
Energii nigdy za dużo :) Natomiast niedawno gdzieś mi się obiło o uszy (tzn. czytałem w Nowostiach Kosmonawtiki), że Rosjanie wywiążą się z kontraktu z Chinami i dostarczą im pluton dla potrzeb jakichś sond kosmicznych (nie sprecyzowano, jakich).

Żeby było jasne. Nie mam nic przeciw temu, żeby łazik Chang'e 3 miał RTG. Tylko się zdziwiłem, iż ma je w ogóle mieć bo widać na jego makiecie panele fotowoltaiczne. Zgadzam się z Waldkiem, energii nigdy za mało. Widać to dobrze na przykładzie nie działającego już Spirita  :'( A noce Księżycowe są gorsze niż marsjańska zima..... 
« Ostatnia zmiana: Wrzesień 24, 2011, 20:53 wysłana przez Scorus »

Scorus

  • Gość
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #11 dnia: Wrzesień 24, 2011, 20:55 »
Po pierwsze to tylko makieta, są zdjęcia na których obok stoi inna, bardziej przypominająca Łunochoda. Po drugie nie wiadomo, czy informacja o generatorze radioizotopowym nie powstała z RHU na zasadzie głuchego telefonu.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #12 dnia: Wrzesień 24, 2011, 21:06 »

Hmm Łazik ma mieć RTG? Jeśli tak to po co mu baterie słoneczne widoczne na ilustracji? Poza tym czy Chiny produkują swoje RTG? Nie wiedziałem o tym.

Energii nigdy za dużo :) Natomiast niedawno gdzieś mi się obiło o uszy (tzn. czytałem w Nowostiach Kosmonawtiki), że Rosjanie wywiążą się z kontraktu z Chinami i dostarczą im pluton dla potrzeb jakichś sond kosmicznych (nie sprecyzowano, jakich).

Można prosić o więcej światła na ten kontrakt? :)

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5262
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #13 dnia: Wrzesień 24, 2011, 21:28 »

Można prosić o więcej światła na ten kontrakt? :)

Bardzo proszę:

16.09.2011 / 00:05   Россия в 2012 г поставит Китаю радиоизотопные источники для космоса
 
      Россия в середине 2012 года полностью выполнит контракт по поставкам Китаю радиоизотопных источников энергии для космических аппаратов, сообщил глава Росатома Сергей Кириенко.
      "Все согласования завершены, контракт вступил в силу. К середине следующего года мы полностью обеспечим исполнение всего объема российских поставок", - сказал Кириенко журналистам после заседания российско-китайской подкомиссии по ядерным вопросам.
      Кириенко, напомнил, что решение о поставках радиоизотопных источников для китайской космической программы было принято в 2010 году на встрече глав правительств двух стран, сообщает РИА Новости.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

Offline jmvh

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3168
Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2011, 21:31 »

Można prosić o więcej światła na ten kontrakt? :)

Bardzo proszę:
(...)
Wow, niezbyt rozmowne te fotony. :D

Ale od czego jest translator. ;)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Chang'e-3
« Odpowiedź #14 dnia: Wrzesień 24, 2011, 21:31 »