Autor Wątek: HyperLoop (Elon Musk)  (Przeczytany 18784 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #30 dnia: Luty 05, 2016, 10:03 »
Studenci z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Warszawskiej znaleźli się wśród 300 drużyn zakwalifikowanych  do etapu konkursu Hyperloop SpaceX POD Competition :

Polscy studenci projektują lewitujący pojazd
02.02.2016

Pojazd, który może poruszać się z prędkością 1 tysiąca kilometrów na godzinę, projektują studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Biorą oni udział w międzynarodowym konkursie organizowanym przez znaną z pionierskich projektów firmę SpaceX.

Konkurs Hyperloop POD Competition organizuje firma SpaceX. Niedawno - jako pierwsza w historii - wysłała ona w kosmos rakietę nośną Falcon 9, która po kilkunastu minutach lotu, bez problemów wylądowała w tym samym miejscu. Teraz realizuje kolejny, pionierski projekt. Zamierza zbudować ultraszybki, lewitujący pojazd, który mógłby poruszać się z prędkością 1 tysiąca km/h. Właśnie dlatego postanowiła zaangażować w jego budowę inżynierów i pasjonatów nowych technologii.
 
"Ludziom jest ciągle za mało prędkości i chcą poruszać się jeszcze szybciej i szybciej. Hyperloop będzie więc transportem piątej generacji - pojazdem do ultraszybkiego przemieszczania się zarówno ludzi, jak i towarów" - mówi PAP Zbigniew Żelazny, prezes uczestniczącego w konkursie Koła Naukowego Pojazdów i Robotów Mobilnych z Politechniki Wrocławskiej.
 
Zgodnie z założeniami konkursu ma być to "lewitujący" pojazd poruszający się w zamkniętej rurze o niskim ciśnieniu, aby ograniczyć wszelkie opory ruchu. "Sam pojazd na początku pracy jest rozpędzany do prędkości 1200 km/h. Później porusza się siłą początkowego rozpędu, cały czas lewitując" - wyjaśnia rozmówca PAP.
 
Wkład w budowę pojazdu chciało mieć 1200 drużyn z całego świata, które zgłosiły się do konkursu. Wśród nich znalazł się polski zespół - Hyper Poland - który składa się ze studentów Politechniki Wrocławskiej, Warszawskiej i przedstawicieli kilku polskich firm. Studenci z Wrocławia zajmują się napędem elektrycznym oraz odpowiadają za poziomowanie lewitacyjne pojazdu podczas ruchu. Stroną aerodynamiczną całego przedsięwzięcia zajmują się studenci z Warszawy.
 
Polacy znaleźli się wśród 300 drużyn, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. W kolejnym etapie znajdzie się już tylko 20 drużyn, które zostaną ogłoszone już na początku lutego. "Później nastąpi faza prototypowa. Drużyny muszą zbudować wtedy swój pojazd, ale oczywiście w wersji pomniejszonej" - wyjaśnia PAP Żelazny.
 
Zastrzega, że konkurs nie jest jedynie ćwiczeniem inżynierskim. "W Stanach Zjednoczonych jest już wyznaczona konkretna trasa, po której ten pojazd miałby się poruszać. Znajduje się między Los Angeles a San Francisco i liczy ponad 600 kilometrów. Pomysł jest bardzo przemyślany. Gotowy jest nawet bilet dla pierwszego pasażera pojazdu" - opisuje Żelazny. "Organizując ten konkurs firma SpaceX zrobiła właściwie ogólnoświatową burzę mózgów. Oni wcale nie zadają pytania: czy to jest do zrobienia, tylko raczej: jak rozwiązać konkretne problemy technologiczne" - dodaje.
 
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,408268,polscy-studenci-projektuja-lewitujacy-pojazd.html

Wcześniej była mowa o staraniach studentów z Łodzi :

"W najbliższy weekend na Texas A&M University odbędzie się wspomniany konkurs SpaceX Hyperloop Pod Competition. Ma on wyłonić najlepsze koncepcje projektów kapsuły Hyperloop. W konkursie weźmie udział ponad 120 ekip z 20 krajów. Będzie wśród nich Hyperlodz Team - ekipa z Łodzi. Przedstawi ona projekt, który kładzie nacisk na kwestie bezpieczeństwo w Hyperloop."

http://di.com.pl/polacy-walcza-o-udzial-w-budowaniu-hyperloop-superszybkiego-srodka-transportu-54289
« Ostatnia zmiana: Luty 26, 2023, 05:23 wysłana przez Orionid »

Offline magiczny

  • Senior
  • ****
  • Wiadomości: 552
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #31 dnia: Maj 12, 2016, 16:07 »

Offline Romek63

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1067
  • 67-my ROK EKSPLORACJI KOSMOSU
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #32 dnia: Maj 12, 2016, 16:55 »
Tu jest trochę więcej nowych informacji na temat projektu Hyperloop:

Pierwszy udany test Hyperloop
http://abc7.com/travel/hyperloop-reveals-safer-levitation-technology-for-high-speed-transit-system/1329975/
http://nextbigfuture.com/2016/05/hyperloop-tech-is-building-large-test.html
http://www.geekweek.pl/aktualnosci/26248/hyperloop-i-system-kolei-magnetycznej-inductrack
http://nt.interia.pl/raporty/raport-inteligentne-miasto/smartcity/news-pierwszy-udany-test-hyperloop,nId,2201239

Kolejnym krokiem będzie rozpędzenie maszyny do 1100 km/h w dwukilometrowej tubie o obniżonym ciśnieniu. Został on zaplanowany na czwarty kwartał bieżącego roku.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 12, 2016, 18:33 »
Czwarty kwartał. :) nieźle! :)

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #33 dnia: Maj 12, 2016, 18:33 »

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #34 dnia: Styczeń 15, 2017, 02:05 »
Polskie zespoły w drugim etapie konkursu SpaceX. Pracują nad koleją próżniową
PIĄTEK, 16 GRUDNIA 2016, 16:18


Ilustracja: HyperPoland via Facebook

Polskie zespoły Hyper Poland University Team oraz HyperLodz Team ogłosiły oficjalnie, że dostały się do drugiego etapu organizowanego przez SpaceX konkursu pod nazwą Hyperloop Pod Competition II. Celem tych zawodów, które odbędą się latem 2017 roku w Kalifornii, jest wybranie najszybszej kapsuły kolei próżniowej. (...)

HyperLodz Team to aktualnie grupa 24 studentów Politechniki Łódzkiej. Trzon zespołu stanowi 9 osób, które brały udział w I edycji konkursu. Obecnie liderem drużyny jest Justyna Rozpierska. Stworzony przez nich projekt kapsuły (od konstrukcji, przez napęd, aerodynamikę po kompleksowe systemy bezpieczeństwa) brał udział w I edycji zawodów Hyperloop Pod Competition i dotarł do finału II etapu. Byli jedyną drużyną studencką z Polski. Poza nimi Europę reprezentowało jeszcze 6 zespołów. Zawody odbywały się w styczniu 2016 r. na Texas A&M University w College Station w Texasie. Ich „Preliminary Design Briefing” spodobał się jury złożonemu z przedstawicieli SpaceX. W nowej edycji zawodów łodzianie muszą nieco uprościć design projektu tak, aby można go było wykonać przy skromnych możliwościach finansowych.   (...)

Źródło: http://www.space24.pl/511103,polskie-zespoly-w-drugim-etapie-konkursu-spacex-pracuja-nad-koleja-prozniowa
https://twitter.com/hyperpoland
https://www.pw.edu.pl/Badania-i-nauka/Aktualnosci/Zespol-z-PW-zbuduje-jednoosobowa-kapsule-Hyperlop


Hyper Poland University Team


Dwa polskie zespoły budują ultraszybką kapsułę - piąty środek transportu
12.01.2017

Dwa polskie zespoły: warszawsko-wrocławski Hyper Poland University Team i łódzki HyperLodz Team znalazły się w drugim etapie konkursu Hyperloop Pod Competition. Ich zadaniem jest przygotowanie kapsuły Hyperloop - nowego, ultraszybkiego środka transportu.

Hyperloop Pod Competition to zawody organizowane przez firmę SpaceX, mające wyłonić najlepszą akademicką konstrukcję prototypu kapsuły Hyperloop. Ten piąty środek transportu - obok samolotów, statków, samochodów i kolei - ma w przyszłości umożliwić ludziom naziemne podróżowanie z prędkością ok. 1 000 km/h. Właśnie dlatego firma Elona Muska postanowiła zaangażować w jego budowę inżynierów i pasjonatów nowych technologii.
 
Pierwszy etap konkursu przeszły dwa zespoły z Polski: drużyna Hyper Poland University Team złożona ze studentów z Politechniki Warszawskiej i Politechniki Wrocławskiej oraz HyperLodz Team z Politechniki Łódzkiej.
 
Hyperloop drużyny Hyper Poland University Team to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze o bardzo niskim ciśnieniu, dzięki czemu znacząco zmniejszany jest opór powietrza, co przekłada się na niższe zużycie energii. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując lewitację magnetyczną lub łożyska powietrzne. Napędzany jest silnikiem elektromagnetycznym zamontowanym na dole oraz sprężarką umieszczoną z przodu kapsuły.
 
"Ludziom jest ciągle za mało prędkości i chcą poruszać się jeszcze szybciej i szybciej. Hyperloop będzie więc transportem piątej generacji - pojazdem do ultraszybkiego przemieszczania się zarówno ludzi, jak i towarów" - mówił PAP Zbigniew Żelazny z Politechniki Wrocławskiej.
 
Studenci są aktualnie na etapie tworzenia kompletnej dokumentacji technicznej ich konstrukcji. Zarówno członkowie Hyper Poland University Team, jak i HyperLodz Team liczą na możliwość zaprezentowania i przetestowania zaprojektowanej kapsuły w trzecim etapie, który odbędzie się w Los Angeles.
 
"W Stanach Zjednoczonych jest już wyznaczona konkretna trasa, po której ten pojazd miałby się poruszać. Znajduje się między Los Angeles a San Francisco i liczy ponad 600 kilometrów. Pomysł jest bardzo przemyślany. Gotowy jest nawet bilet dla pierwszego pasażera pojazdu. Organizując ten konkurs firma SpaceX zrobiła właściwie ogólnoświatową burzę mózgów. Oni wcale nie zadają pytania: czy to jest do zrobienia, tylko raczej: jak rozwiązać konkretne problemy technologiczne" - opisywał Żelazny.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,412688,dwa-polskie-zespoly-buduja-ultraszybka-kapsule---piaty-srodek-transportu.html

Offline NilQ

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #35 dnia: Styczeń 30, 2017, 00:01 »
Dzisiaj jakieś zawody dla studentów. Startują 3 zespoły ze swoimi prototypami w tubie długości 1 mili.

Tutaj stream: http://www.spacex.com/hyperloop


Btw Elon potwierdził, że to nie żart i zaczyna drążyć tunele ;D

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #36 dnia: Styczeń 30, 2017, 08:14 »
Btw Elon potwierdził, że to nie żart i zaczyna drążyć tunele ;D

Ale chyba tylko dla swoich pracowników by przeszli pod jedną ulicą bez ryzyka wypadku. :P

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #37 dnia: Marzec 30, 2017, 19:29 »
Polscy studenci chcą zbudować prototyp ultraszybkiej kapsuły Hyperloop
30.03.2017


Fot. Odpalprojekt.pl/ Hyper Poland

Prototyp kapsuły Hyperloop, która umożliwiłaby pokonanie dystansu z Gdańska do Zakopanego w 43 minuty, chcą zbudować polscy studenci z zespołu Hyper Poland. Na realizację swojego pomysłu potrzebują jednak wsparcia internautów.

Hyperloop to nowy środek transportu, połączenie pociągu i samolotu, umożliwiające przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością. Dzięki niemu podróż z Gdańska do Zakopanego mogłaby trwać 43 minuty, a z Wrocławia do Warszawy 23 minuty. Zgodnie z założeniami kapsuła z pasażerami lub towarami poruszałaby się w specjalnej rurze bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
 
Prace nad taką kapsułą prowadzą inżynierowie na całym świecie. Wśród nich jest zespół Hyper Poland University Team, składający się z 25 inżynierów Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej. "Zaprojektowana przez nas kapsuła przypomina swoją sylwetką kształt współczesnych pociągów dużych prędkości. Napędzana silnikami elektrycznymi może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości - za pomocą lewitacji magnetycznej. Prędkość projektowa, dla której liczone są wszystkie podzespoły, to 430 km/h natomiast docelowy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 1200 km/h" - informują twórcy kapsuły.
 
Dzięki zastosowaniu materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym np. stopów aluminium, magnezu, czy kompozytów węglowych, konstrukcja jest bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Dla zachowania bezpieczeństwa wyposażona jest w dwa niezależne systemy hamowania. Dodatkowo system elektroniczny czuwa nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamia awaryjne procedury bezpieczeństwa.
 
Pierwszą koncepcję pojazdu opracowano w 2015 roku na Wydziale Mechanicznym Energetyki i Lotnictwa pod opieką prof. Janusza Piechny i przy współpracy z Politechniką Wrocławską. Zespół Hyper Poland dostał się do drugiego etapu konkursu SpaceX Hyperloop Pod Competition, organizowanego przez firmę Elona Muska. W 2016 roku do zespołu dołączyli eksperci z innych branż i obecnie w projekt zaangażowanych jest ponad 40 osób.
 
Hyper Poland jest też jednym z 35 półfinalistów (wyłonionym z 2,6 tys. zgłoszeń z całego świata) Global Challenge, konkursu organizowanego przez amerykańską firmę Hyperloop One. "Zaproponowana przez nas trasa Hyperloopa w Polsce w styczniu 2017 roku została uznana za obszar zainteresowania" - informują twórcy kapsuły.
 
Po 1,5 roku pracy koncepcyjnej studenci PW są gotowi do budowy pierwszego prototypu kapsuły Hyperloop. Aby go zbudować, potrzebują jednak finansowego wsparcia internautów. W jednym z serwisów crowdfoundingowych na zebranie 150 tys. zł mają nieco ponad 20 dni. Za taką kwotę mogą zbudować podstawową wersję kapsuły bez napędu. Jeśli zgromadzą na swoim koncie 220 tys. zł - ich kapsuła wzbogaci się o napęd elektryczny, a jeśli 310 tys. zł - zyska w pełni funkcjonalny prototyp z systemem lewitacji i zaawansowaną elektroniką.
 
Na razie na koncie projektu znajduje się ponad 6 tys. zł.
 
"Podróżowanie jest obecnie koniecznością i istotnym elementem życia przez co modele podróżowania stają się bardziej złożone i zindywidualizowane. Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się, a dzięki Hyperloop’owi możemy zyskać w ciągu dekady to co w dzisiejszych czasach jest najbardziej pożądane – czas" - przekonują autorzy projektu.
 
Osoby, które chcą wesprzeć projekt, wszelkie informacje znajdą na stronie: https://odpalprojekt.pl/projekty/pokaz/768,hyper-poland---jedz-z-nami-z-predkoscia-dzwieku. Na wspierających czekają m.in.: kubki, koszulki, portfele z włókna węglowego, organizer na klucze, spotkania z zespołem, model kapsuły wydrukowany w technologii 3D, a także możliwość umieszczenia logo na kapsule Hyperloop.
 
PAP - Nauka w Polsce
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413653,polscy-studenci-chca-zbudowac-prototyp-ultraszybkiej-kapsuly-hyperloop.html

Offline wini

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 2608
  • LOXem i ropą! ;)
    • Kosmonauta.net
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #38 dnia: Marzec 30, 2017, 20:27 »
Nie dam rady nic się dorzucić w tym momencie, ale trzymam za nich kciuki. Fajna inicjatywa i byłoby super gdyby udało im się z tym ruszyć dalej.

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #39 dnia: Kwiecień 09, 2017, 16:38 »
Polscy studenci chcą zbudować kapsułę do superszybkich podróży
09.04.2017


Źródło: Politechnika Wrocławska

Nowy, superszybki środek transportu - kapsułę Hyperloop - chcą zbudować studenci z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Dzięki niej podróż z Warszawy do Wrocławia może potrwać 23 minuty. Najpierw chcą przetestować ją w światowym finale konkursu organizowanego przez SpaceX.

Hyperloop to zupełnie nowy środek transportu będący połączeniem między pociągiem a samolotem. "Wykorzystujemy do niego prędkość bliską połączeniom samolotowym, a wygodę pociągu czy nawet metra" - wyjaśnia PAP Piotr Niedziółka z zespołu Hyper Poland University Team.
 
Prace nad taką kapsułą prowadzą inżynierowie na całym świecie. Własny prototyp kapsuły Hyperloop przygotowują także studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej oraz Wrocławskiej z zespołu Hyper Poland University Team. "Pojazd może poruszać się z prędkością 1000 km/h, choć realnie może to być 900 km/h. Dzięki wszystkim pomysłom, które opracujemy, nasza kapsuła będzie w stanie pokonać dystans z Warszawy do Wrocławia w 23 minuty" - mówi Niedziółka.
 
Dzięki wykorzystaniu materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, np. stopów aluminium, magnezu, czy kompozytów węglowych, konstrukcja ma być bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Jej masa będzie sięgała około 290 kg. Napędzana silnikami elektrycznymi może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości - za pomocą lewitacji magnetycznej. Dla zachowania bezpieczeństwa wyposażona jest w dwa niezależne systemy hamowania. Dodatkowo system elektroniczny czuwa nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamia awaryjne procedury bezpieczeństwa.

Polscy studenci przygotowują pojazd z myślą o zawodach Hyperloop Pod Competition, organizowanych przez firmę SpaceX Elona Muska. Już znaleźli się w gronie 24 zespołów, które pod koniec sierpnia br. wezmą udział w finale konkursu w Stanach Zjednoczonych. Kapsuła - jeśli powstanie - zostanie więc przetestowana na torze testowym SpaceX w Los Angeles.
 
"Później projekt będzie rozwijany pod Warszawą na naszym małym torze testowym, który mamy nadzieję niedługo powstanie" - mówi Niedziółka. "Docelowo jest to projekt rozwojowy dla całej technologii Hyperloopa w Polsce" - dodaje.
 
Studenci z Hyper Poland University Team na swoim koncie mają już sporo sukcesów, m.in. udział w pierwszej edycji konkursu Hyperloop Pod Competition czy nagrodę za innowacyjność w zawodach Build Earth Live w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Na realizację swojego pomysłu potrzebują jednak wsparcia internautów i uruchomili zbiórkę na jednym z serwisów crowdfoundingowych odpalprojekt.pl. Jeśli uda im się zgromadzić 150 tys. zł będą mogli zbudować podstawową wersję kapsuły bez napędu.
 
Czy do takiej superszybkiej podróży będą potrzebne jakieś specjalne przygotowania? "Wiele osób obawia się o przeciążenia, które byłyby w kapsule, ale zupełnie niepotrzebnie. Jest to o tyle lepsze rozwiązanie od samolotu, że w przypadku tego środka transportu mamy pas startowy, na którym musimy się rozpędzić w bardzo krótkim czasie do prędkości powyżej 200 km/h. Tutaj (...) możemy rozpędzać się do tej prędkości na odległości 10-12 km" - wyjaśnił PAP Niedziółka.
 
Nad rozwojem technologii Hyperloop pracują obecnie naukowcy i inżynierowie na całym świecie, choć przede wszystkim dwie firmy Hyperloop One i Hyperloop Transportation Technologies. "Pozostałe to projekty pasjonatów, które czasami są znacznie lepsze niż projekty tych głównych firm" - mówi Niedziółka.
 
Jak tłumaczy Paweł Radziszewski z Hyper Poland University Team obecnie istnieją już wszelkie technologie, które pozwalają tworzyć taki nowy środek transportu. "Amerykańska firma chce zbudować go już za trzy lata, ponieważ szejkowie zamierzają zbudować pierwszy komercyjny tor dla pasażerów między Dubajem a Abu Zabi na Expo 2020" - wyjaśnia Radziszewski.
 
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,413778,polscy-studenci-chca-zbudowac-kapsule-do-superszybkich-podrozy.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #40 dnia: Sierpień 15, 2017, 06:57 »
LOT dostarczył do Los Angeles kapsułę hyperloop
14.08.2017

Dreamliner LOT-u dostarczył z Warszawy do stolicy Kaliforni elementy dla innowacyjnego transportu przyszłości. Chodzi o budowę superszybkiego transportu naziemnego. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach.

Polską kapsułą hyperloop zaprojektowali i zbudowali studenci Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji. Do eliminacji, które odbyły się w październiku ubiegłego roku, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Ostatecznie finalistami zostały grupy, które przedstawiły najlepszy projekt techniczny.
 
"W sumie do finału awansowały 24 zespoły badawcze: 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji. W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej" - powiedział Paweł Radziszewski koordynator projektu Hyper Poland University Team.
 
Zespół Hyper Poland University Team uzyskał wsparcie dla rozwoju technologii Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Strategicznym partnerem projektu są także Polskie Linie Lotnicze LOT - poinformował rzecznik LOT Adrian Kubicki.
 
Kapsuła za kilka dni weźmie udział w międzynarodowych testach, których organizatorem jest SpaceX, firma miliardera Elona Muska Rejsowy. Ich celem jest osiągnięcie jak największej prędkości na torze testowym. Dla polskich konstruktorów to będzie wyjątkowa możliwość zweryfikowania rozwiązań technologii hyperloop.
 
Jazdy testowe z udziałem kapsuły z Polski odbędą się w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. Kapsuła będzie poruszać się w rurze o obniżonym ciśnieniu (z wykorzystaniem lewitacji magnetycznej), co pozwoli w znaczący sposób obniżyć zużycie energii.
 
Celem naukowej rywalizacji jest osiągnięcie jak największej prędkości. Wyniki eksperymentu zostaną wykorzystane do rozwoju technologii hyperloop, czyli superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie się ludzi i ładunków z prędkością ok. 1000 km/godz.
 
Za transport polskiego prototypu kapsuły hyperloop odpowiada LOT Cargo we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker. Elementy innowacyjnego napędu doleciały do Kalifornii z Polski samolotem LOT w dwóch kontenerach. LOT Cargo jest liderem lotniczych przewozów towarowych z Polski, z prawie 20-procentowym udziałem w rynku. W tym roku firma planuje przewieźć ładunki o łącznej masie 40 tys. ton. - poinformowało biuro prasowe LOT. (PAP)

http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,415341,lot-dostarczyl-do-los-angeles-kapsule-hyperloop.html

Online Orionid

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 24495
  • Very easy - Harrison Schmitt
Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 17, 2018, 08:14 »
Superszybka kolej Elona Muska połączy Chicago z lotniskiem
15 czerwca 2018

Przemysłowiec i miliarder Elon Musk zapowiedział w czwartek 14 czerwca, że w ciągu 3 lat zbuduje superszybką kolej podziemną, która połączy śródmieście Chicago z lotniskiem O'Hare. Podróż w obie strony ma trwać zaledwie 12 minut.

W obecności burmistrza Chicago Rahma Emanuela Musk ogłosił oficjalnie, że jego firma The Boring Company została wybrana do realizacji tego projektu. Zakłada on, że poruszające się w podziemnym tunelu pojazdy elektryczne osiągną prędkość ponad 240 km/h.

Każdy pojazd, których częstotliwość kursowania ma wynosić co pół minuty, pomieści do 16 pasażerów z ich bagażem.

Obecnie kursujący pociąg, tzw. Blue Line, potrzebuje na dotarcie z miasta na lotnisko ok. 40 minut. Podróż autobusem lub samochodem może trwać nawet ponad dwukrotnie dłużej.

Projekt ma być całkowicie zrealizowany i sfinansowany przez firmę Muska, która zamierza odzyskać poniesione nakłady i zarabiać na dochodach z reklam i sprzedaży biletów. Ich cena ma wynosić ok. 25 dol. od osoby. Musk podkreślił, że jest to znacznie mniej niż np. koszt przejazdu taksówką na tej trasie.

Cena biletu na pociąg Blue Line wynosi 5 dolarów.

Miliarder i burmistrz odrzucili uwagi krytyków, którzy zwracają uwagę, że cały projekt oparty jest na niesprawdzonej technologii.

„Chicago zawsze dostrzega to co jest możliwe i osiąga to, wbrew wątpiącym” – powiedział Emanuel.

Agencja Associated Press zauważa, że władze miejskie Chicago od dawna nosiły się z projektem szybkiego połączenia miasta z lotniskiem, jednym z najruchliwszych i i największych na świecie.

Ponadto taka efektowna inwestycja - i to realizowana bez obciążeń dla podatnika - byłaby znacznym wsparciem dla burmistrza Emanuela, który w przyszłym roku będzie ubiegać się o wybór na trzecią kadencję.

Musk jest właścicielem firmy SpaceX produkującej rakiety orbitalne i projektuje misję załogową na Marsa. Należy do niego również producent samochodów elektrycznych Tesla Inc.

PAP
http://www.space24.pl/superszybka-kolej-elona-muska-polaczy-chicago-z-lotniskiem

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: HyperLoop (Elon Musk)
« Odpowiedź #41 dnia: Czerwiec 17, 2018, 08:14 »