Autor Wątek: Apollo 13  (Przeczytany 30903 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline adam001d

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 96
  • LOXem i ropą! ;)
Apollo 13
« dnia: Lipiec 13, 2010, 19:40 »

Logo misji[/center]
Apollo 13 miała być trzecią wyprawą ludzi na księżyc, jednak tu trzynastka okazała się naprawdę pechowa...
 
Ale po kolei:

Załoga:
James Lovell,Dowódca(4 lot po Gemini 7 i 12, oraz Apollo 9)
John Swigert, pilot modułu dowodzenia(pierwszy lot w kosmos)
Fred Haise, pilot modułu księżycowego(także pierwszy raz w kosmosie)

Przebieg misji:

Start miał miejsce z Centrum Lotów Kosmicznych imienia Johna F. Kennedy'ego 13 kwietnia o godz. 13:13:00 czasu UTC. Wszystko było dobrze do dnia 13 kwietnia. Na dzień przed planowanym lądowaniem na Srebrnym Globie o godz. 3:08:53 UTC, w odległości 321 860 km od Ziemi doszło do eksplozji
drugiego zbiornika z tlenem. Wtedy też usłyszano w Centrum Kontroli Lotów w Huston słynne słowa Lovella:"Houston, we've had a problem". Natychmiast padł rozkaz wyłączenia urządzeń elektrycznych na statku z wyjątkiem systemu podtrzymywania życia. W tej sytuacji astronauci zostali zmuszeni do użycia LM jako łodzi ratunkowej,a o lądowaniu na księżycu nie było mowy. Po okrążeniu księżyca przez astronautów zaczęli powrót na Ziemię w temperaturze bliskiej zeru i podtruwani dwutlenkiem węgla. Wodowanie miało miejsce 17 kwietnia
wówczas zarządzona została cisza radiowa na potrzeby kontaktu z Apollo 13. Cała nie fortunna wyprawa zakończyła się po 87 godzinach walki o życie dzielnych astronautów. Katastrofa Apolla 13 opóźniła start Apollo 14 o cztery miesiące. Jednak ta wyprawa pozostaje świadectwem hartu ducha
astronautów jak i obsługi naziemnej.
Kapsuła Apollo 13

Ciekawostki

Coś o Jamesie Lovellu.
Jim Lovell to jeden z trzech ludzi na świecie, którzy dwukrotnie zbliżyli się do Księżyca. W przypadku Lovella były to misje Apollo 8 i 13. Jednak on w przeciwieństwie do Johna Younga i Eugene Cernana, nigdy po powierzchni Srebrnego Globu nie stąpał. Był także w załodze rezerwowej Apollo 11 jako dowódca, więc jeśli Neil Armstrong nie mógłby polecieć to James Arthur Lovell byłby pierwszym człowiekiem na księżycu.

Rachunek za holowanie.
Po zakończeniu misji firma Grumman Aerospace Corporation, producent modułu księżycowego, wystawił producentowi modułu dowodzenia, firmie North American Rockwell, rachunek na kwotę 312 421.24 dolarów za holowanie uszkodzonego statku na drodze do Księżyca i z powrotem. Rachunek był oczywiście żartem autorstwa Sama Greenberga, który brał udział w przygotowaniu strategii ratunkowej podczas misji Apollo 13. Rachunek uwzględniał dwudziestoprocentowy rabat i przewidywał zniżkę w wysokości 2% w przypadku uregulowania należności gotówką. Firma North American grzecznie odmówiła zapłaty, tłumacząc się, że w trzech poprzednich misjach Apollo moduły księżycowe Grummana były transportowane bez opłat.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 18, 2010, 11:45 »
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 10, 2011, 22:47 »
Na TVP-1 leci właśnie Apollo-13, właściwie początek filmu dlatego kto nie oglądał albo kto ma wolny wieczór to oczywiście polecam ;)

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 22:48 »
Można spróbować oglądać tutaj ;)
http://weeb.tv/NorbiTV

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 10, 2011, 22:48 »

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 10, 2011, 23:10 »
Konstelacja Uryna :P

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 11, 2011, 00:24 »
Na TVP-1 leci właśnie Apollo-13, właściwie początek filmu dlatego kto nie oglądał albo kto ma wolny wieczór to oczywiście polecam ;)

Widziałem go wielokrotnie. Tak, dobry film po prostu.
Swego czasu Hermes pisał o tym filmie i o błędach tam dostrzeżonych (tak w nim samym, jaki w polskim tłumaczeniu).
Zachęcam do przeczytania, a Hermesa do wklejenia tu tamtych - jakże ciekawych - postów.

The Dark Side of the Moon

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 12, 2011, 19:33 »
 Witam,

   Za miesiąc mija 50 rocznica lotu pierwszego człowieka w kosmos - Jurija Gagarina  i 41 rocznica słynnego lotu „Apollo 13”.  Z tej okazji przybliżę pewnie ciekawostki związane z realizacją tego filmu i wyświetlaniem go na polskich kinach.

   Najpierw krótkie wprowadzenie - chyba w 1997 roku zostałem poproszony o wzięcie udziału w specjalnym, przedpremierowym pokazie niedawno ukończonego filmu "Apollo 13".  W sali kinowej na jakieś 200 miejsc, było nas może 20 osób; połowa dostała zadanie: szczegółowo obejrzeć przygotowywaną polską wersję filmu (tzn. napisy) i wyłapać możliwe błędy.  Film bardzo mi się spodobał (i podoba do dzisiaj, mimo iż ma błędy merytoryczne).  Niestety,  znalazłem kilka istotnych błędów merytorycznych - powstałych zarówno przy realizacji filmu, jak i podczas tłumaczenia dialogów na polski. Uwagi przekazałem organizatorowi (ITI Cinema).  Chyba miesiąc później zostałem ponownie poproszony, tym razem na oficjalną premierę filmu, z udziałem publiczności i prasy. Jeszcze przed projekcją spotkałem M. Hermaszewskiego i jednego z organizatorów, który zapytał się, czy widziałem (astronoma) dr A. Marksa. „Jeszcze go nie widziałem” - odparłem - ale odruchowo dodałem, że dr Marks często podkreśla, że jest wybitnym fachowcem w Polsce z astronautyki, a zwłaszcza z historii lotów Apollo.
   Chwilę później pojawił się dr Marks. Gospodarz tej uroczystości powitał go słowami, że cieszy się z jego przybycia, a na to Marks (to nie dosłowny cytat) „jestem tu, bo jestem najlepszym w Polsce fachowcem z astronautyki”. Kątem oka zauważyłem spojrzenie innych osób w moją stronę...
   A po filmie wziąłem udział w konferencji prasowej, gdzie na pytania odpowiadało kilku fachowców z astronomii i astronautyki (akurat siedziałem obok M. Hermaszewskiego...).
  Z sali padło pytanie o przyczynę eksplozji w module silnikowym Apolla. Gospodarz tego premierowego pokazu zwrócił się z pytaniem:
  - Który z panów odpowie na to pytanie ?
  - Może ja, bo znam najwięcej szczegółów - natychmiast odpowiedział Marks...
  Kolejne pytanie - to samo: Marks jest nie do pokonania...
 Pada pytanie o wpływ nieważkości na chorobę lokomocyjną (którą na początku lotu ma większość astronautów:
  - Może nasz kosmonauta Hermaszewski coś o tym powie ? - zwraca się do niego gospodarz.
  A Hermaszewski na to (to znów nie dosłowny cytat !):
  - Może pan Marks na to odpowie, on wie lepiej...  :D

  Wracam do filmu:

  Wszyscy wiemy, że film powstał w oparciu o książkę J. Lovella "Apollo 13 - utracony Księżyc". Sam astronauta był także konsultantem naukowym przy realizacji filmu.
  Warto dodać, że sceny nieważkości w kabinie Apollo były autentyczne, a nie zrobione komputerowo. Wykorzystano do tego celu samolot NASA (KC-135), który aktorzy nazwali "wymiotną kometą". Jak podano w materiałach o filmie, w sumie aktorzy mieli ponad 600 nurkowań w celu osiągnięcia stanu nieważkości, a najdłuższe sekwencje nie mogły trwać dłużej niż 30 sekund bez przerwy.  Potem przeciążenia ponad 2G podczas wychodzenia z nurkowania, wspinaczka na 10 km i znów w dół
   Potem kilkakrotnie oglądałem film w TV. Najlepiej "wyszedł" w TVP 1 (bo był bez reklam...).  A  10 maja 2005 roku, oglądałem w „Polsacie” - niestety przerywany wielokrotnie reklamami (nawet nie puszczono filmu do końca!).

   W 2005 roku, na jednym z forów astronomicznych, zaproponowałem konkurs polegający na wskazaniu, gdzie w filmie są błędy merytoryczne (głównie astronomiczne).  Błędy, których pewnie nie zauważy 99% widzów, ale powinien je wyłapać każdy, kto otarł się o astronomię...

  Występujące w filmie błędy (pomyłki, nieścisłości, etc...) podzieliłem grubsza na 3 rodzaje.
  1.  Bez pewnych zmian realizacja filmu byłaby trudna lub niemożliwa.
  2.  Zmiany (błędy) w celu „uatrakcyjnienia” filmu, podniesieniu jego dramatyczności,
  3.  Błędy merytoryczne wynikające z niewiedzy realizatorów filmu, lub ignorowaniu przez nich uwag fachowców (wytłumaczenie w rodzaju: „..i tak tego nikt nie zauważy, film jest dla amatorów, a nie zawodowców...”).  Ten przypadek często pojawia się również w naszych mediach – szczególnie podczas takich wydarzeń, jak przejście Wenus przed Słońcem w 2004 roku. 

  Przykładem dla punktu 1  jest niewielka zmiana wielkości i wyposażenia filmowej kabiny Apollo i LM. Inaczej nie zmieścił by się tam nawet operator z kamerą...
  Przykład dla punktu 2, zdarzający się niemal w każdym filmie SF (i podobnym).  to dźwięki silników słyszane w otwartym kosmosie (także w „Obcy - 8 pasażer Nostromo”, „Wojnach Gwiezdnych”  itd...)

  Oto kilka „moich” błędów znalezionych w tym filmie – większość zaliczył bym do typu 3:

  Początek filmu - pierwsza minuta - mamy zdanie „lot Apolla 11 był półtora roku po pożarze Apolla 1. Błąd !   Apollo 1 to koniec stycznia 1967, Apollo 11 połowa lipca 1969, a więc 2.5 roku, a nie 1.5.
  5 - 6 minuta filmu:  Jim Lovell podczas księżycowego spaceru załogi Apolla 11 pokazuje żonie Księżyc – na filmie jest w fazie 3-4 dni przed pełnią, podczas gdy w rzeczywistości był 1 dzień przed I kwadrą (błąd w wieku Księżyca 5 dni !) - ilustracja na końcu postu.
  18 minuta: odprawa astronautów – słyszymy taki fragment zdania: „...w atmosferę Księżyca wejdziecie 13 kwietnia,
  ok. 64 minuty – brak poprawki kursu Apolla 13,
   68 minuta - niemal natychmiast po znalezieniu się kabiny  Apollo 13 za Księżycem (patrząc z Ziemi), w kabinie zapadają ciemności, bo lecą nad „ciemną stroną Księżyca”...
  Błąd !!  taka sytuacja ma miejsce tylko wtedy, gdy dla nas Księżyc jest w pełni !!
  69 minuta -  Apollo 13 po obleceniu Księżyca wychodzi z jego cienia. Mowa jest o obserwowaniu przez astronautów miejsca lądowania obok Fra Mauro i  krateru Ciołkowskiego.  Błąd !  Oba miejsca są niemal po przeciwnych stronach Księżyca i zobaczenie ich w tej kolejności i tak krótkim odstępie czasu jest niemożliwe. Aby przelatywać nad Fra Mauro, musieli by wejść na orbitę wokół Księżyca,
  72 minuta – Jim Lovell przez chwilę wyobraża sobie, jaki widok miałby na Księżycu po udanym lądowaniu – i tu kolejny błąd !  Pokazano zdjęcie z Apolla 17 (teren górzysty), a Ziemia nie może być tuż nad horyzontem Księżyca !!  (ilustracja na końcu),
  79 minuta  - Apollo 13 oddala się od Księżyca, leci w stronę Ziemi, w iluminatorze LM widać malejącą tarczę Księżyca – tylko że zdjęcie przedstawia odwrotną stronę Księżyca !!

   To są wszystko błędy powstałe podczas realizacji filmu - my mieliśmy wyłapać błędy w tłumaczeniu dialogów. Takich też kilka znalazłem, Niestety, tych błędów w filmie, które widziałem podczas poprzedniego pokazu, nie poprawiono.

 W konkursie wzięło udział 3 uczestników (w kolejności odpowiedzi): Kanarkusmaximus, Bruno (2 posty) i  r.ziomber.  Ich uwagi i spostrzeżenia podaję niżej (pomijam wyłapane przez nich te same błędy, które ja podałem wyżej):
   1.  Stężenie dwutlenku węgla w kabinie Apollo zmieniało się w bardzo krótkim czasie (spadek z 15% do kilku w ciągu niewielu sekund...)
   2.  Podczas nawigacji ręcznej kabina wykonywała zbyt gwałtowne ruchy.
   3.  Apollo 13 był pierwszym lotem, podczas którego pojazd nie poruszał się po trajektorii bezpiecznego powrotu. Inaczej mówiąc, aby bez lądowania na Księżycu oblecieć go dookoła i wylądować na Ziemi, trzeba było wykonać manewr korekcyjny.  Taki manewr załoga Apollo 13 wykonała w 61h30m lotu (jeszcze przed obleceniem Księżyca w 77-78 godz.). Na filmie tego manewru nie ma !
   4.  Saturn V  podczas opuszczania wyrzutni nie ma takiego przyspieszenia, jak pokazano na filmie,
   5.  Pomyłka w pojęciach amperogodziny i ampery (chodzi o rezerwy energetyczne obu pojazdów),
   4.  Odgłosy wycieku gazu w przestrzeni kosmicznej,
   5.  Dodano wątek kłótni załogi przed wejściem Apolla do atmosfery ziemskiej.

Mój komentarz do niektórych zauważonych błędów:
  Wszelkie takie odstępstwa, jak gwałtownie poruszająca się kabina, "ekspresowy" start Saturna V itd., to przykłady punktu 2 – czyli dla zwiększenia widowiskowości filmu. Chyba do tego można zaliczyć również dźwięki w próżni – przelatujący w ciszy „kosmiczny krążownik” byłby nudny. Ale błąd jest błędem, zwłaszcza że wiele osób oglądających film nawet tego błędu nie zauważy...
  Zwrócono uwagę na to, że niezgodności pokazanej na filmie fazy Księżyca (także podczas startu Apolla) z rzeczywistym wyglądem Księżyca
   Pokazanej na filmie kłótni nie znalazłem w książce Jima Lovella (o tym locie). Albo dodano ją dla potrzeb filmu, albo Lovell nie widział potrzeby pisania o tym.

   I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Opisy zdjęć:
  1. Jak wyobrażał sobie Lovell swój pobyt na Księżycu (Apollo 13) w porównaniu ze zdjęciami wykonanymi 2.5 roku później przez załogę Apolla 17.  Przecież można było wziąć jako ilustrację zdjęcia powierzchni, jaką później widziała załoga Apolla 14 - lądowała niemal w tym samym miejscu !
  2.  Widok Księżyca podczas pobytu Apolla 11na Księżycu (wg filmu) i porównanie z rzeczywistą fazą Księżyca na ten sam moment (wg programu „Guide”).

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2633
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 13, 2011, 00:12 »
Dzięki Hermesie za ten post!  :D To garść naprawdę ciekawych i cennych informacji, dobrze, że tu są.

Cytuj
I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Oczywiście wiem (nie tylko ja na tym forum), ale może spróbuje odpowiedzieć ktoś nowy... no poszukać kto to był Jim Lovell i odpowiedzieć proszę. ;)
The Dark Side of the Moon

Offline Trinkulo

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 59
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 13, 2011, 00:30 »
Dzięki Hermesie za ten post!  :D To garść naprawdę ciekawych i cennych informacji, dobrze, że tu są.

Cytuj
I na zakończenie prosta zagadka (była już kiedyś podana):
  Jaką rolę w filmie (poza rolą konsultanta) odegrał Jim Lovell ?

Oczywiście wiem (nie tylko ja na tym forum), ale może spróbuje odpowiedzieć ktoś nowy... no poszukać kto to był Jim Lovell i odpowiedzieć proszę. ;)
Eeee kapitan okrętu USS Iwo Jima, który wyłowił kapsułę Apollo 13 ? Kurde oglądałem film kilka razy i nie wiedziałem o tym... :)

Offline Hermes

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 203
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 13, 2011, 09:54 »
Witam,

  informacji o tej epizodycznej roli Lovella w filmie nie ma w trwającej kilka minut obsadzie aktorskiej (i innych osób) biorących udział w tym filmie.
 Tę informację znalazłem w specjalnym informatorze wydanym z okazji premierowego pokazu filmu w Warszawie.

 Poniżej zestawienie dwóch zdjęć:
 - wyżej autenrtyczne z powitania załogi Apolla 13 na pokładzie Iwo Jimy; pierwszy z prawej to jednak nie kapitan, a admirał Donald Davis (znalazłem inne zdjęcie z kapitanem lotniskowca, ale ten był - na tym zdjęciu - częściowo zasłonięty przez kogoś innego);
 - niżej  scena filmowa: filmowy Jim Lovell (Tom Hanks) składa meldunek o przybyciu na pokład dowódcy lotniskowca  (czyli Lovellowi...); w 1970 to "prawdziwy" dowódca Apolla 13 - Jim Lovell składał taki meldunek prawdziwemu dowódcy Iwo Jimmy - Lelandowi Kirkemowi.
 (Takie informacje dotyczące nazwisk admirała i kapitana znalazłem w internecie)

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 14, 2011, 01:19 »
A ja dodam takie ciekawostki :)
  • w filmie wytaczanie na stanowisko startowe następuje na dwa dni przed startem (załącznik1). W rzeczywistości miało to miejsce w grudniu 1969r.
  • podczas przygotowywania się załogi do startu widać logo NASA typu "worm" (załącznik2).
    http://en.wikipedia.org/wiki/NASA_insignia
    Nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że logo wprowadzono dopiero w 1975r.
  • istnieją też nieznaczne różnice w malowaniu rakiety Saturn-V (załącznik3)
  • podczas odpalenia korekcyjnego MCC-5 załoga patrzy przez boczne okno lądownika księżycowego ponieważ manewr miał zmienić kąt wejścia w atmosferę, więc statek ustawiony był prostopadle do swojej trajektorii. Jednak w ujęciach na zewnątrz CSM/LM poruszają się wzdłuż trajektorii. Samo odpalenie w filmie trwa też dłużej niż miało to miejsce w rzeczywistości. O tym wspomina też Lovell w wydaniu DVD.
    To w jaki sposób załoga Apollo-13 widziała Ziemię widać na grafice w ostatnim załączniku. Przedstawia on symulowane obrazy jaki załoga widziała przez okno lądownika księżycowego i przez teleskop optyczny Alignment Optical Telescope (AOT).
  • pod koniec filmu komentarz Hanksa wspomina, że Haise miał dowodzić misją Apollo-18. W rzeczywistości miał lecieć w misji Apollo-19.
  • mechanizm dokujący w filmie jest też trochę uproszczony. Co prawda twórcy filmu wyposażyli model statku CSM w próbnik dokujący, ale same pierścienie dokujące nie zawierają mechanizmów zatrzaskowych. Oprócz tego w scenie oddzielenia modułu załogowego od lądownika księżycowego próbnik dokujący zostaje wraz z modułem załogowym. 
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 14, 2011, 17:54 »
Fajne szczegóły, zastanawia mnie czemu zmienili miesiąc startu w filmie.. Nie wierzę w to, że ktoś to przeoczył.. :P

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 14, 2011, 19:07 »
Fajne szczegóły, zastanawia mnie czemu zmienili miesiąc startu w filmie.. Nie wierzę w to, że ktoś to przeoczył.. :P
Raczej wytaczania na LC-39 :) Myślę, że istnieją dwie możliwości:
-konsultanci techniczni (np: Lovell) nie zawsze byli dostępni lub/i nikt z twórców o to nie zapytał
-specjalnie tak zrobili aby uatrakcyjnić film i nadać mu dynamiki

Oprócz tego twórcy filmu specjalnie zmienili też niektóre historyczne fakty np:
-scena gdzie w budynku VAB Lovell dowiaduje się o zamianie załogi z Shepardem. W rzeczywistości te decyzje miały miejsce wcześniej.
-czy też ujęcie gdzie Lovell mówi żonie, że nie pojadą na wakacje bo szykuje się lot Apollo-13. W rzeczywistości to misja Apollo-8 przerwała plany wakacyjne Lovellów.
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline olasek

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 733
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #13 dnia: Grudzień 09, 2011, 00:28 »
James Lovell ostatnio wstawil ten zeszyt na aukcje i zostal sprzedany za $388000.
Jest to zeszyt ktorego uzywal w Apollo 13 i gdzie wpisal wyniki nawigacyjnych obliczen potrzebne do odpalenia silnika w LM i wykonania powrotu na Ziemie.
Lovell wiele pamiatek oddal do muzeuw, inne zabraly jego dzieci a ten mu wpadl przypadkowo w rece niedawno jak porzadkowal swoje pulki. Zupelnie o tym zapomnial.
Jest to najwyzsza suma jaka zaplacono na aukcji za przedmiot zwiazany z zalogowymi lotami NASA.


Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2011, 18:02 »
Yay, cudna rzecz! Z tego co widzę, to obliczenia nie były jakieś super zaawansowane, dostrzegam tam właściwie tylko odejmowanie w słupku. Miałem trochę inne wyobrażenie co do tego, bo wiedziałem, że ma to związek z nawigacją i kątami (a to to nie jest takie proste jak pisemne odejmowanie ;) ).

Moim zdaniem to ściema, że gdzieś mu ten zeszycik wsiąkł, dobrze wiedział gdzie go ma (a przynajmniej tak było na początku, potem z wiekiem możliwe, że zapomniał :) ).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Apollo 13
« Odpowiedź #14 dnia: Grudzień 09, 2011, 18:02 »