Autor Wątek: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start  (Przeczytany 6270 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Maciolus

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« dnia: Marzec 23, 2013, 08:43 »
Koledzy 14/10/2013 przypada 75. rocznica próby startu pierwszego polskiego stratobalonu.

Rocznicę tę proponuję uczcić wspólnymi startami ekip z Polany Chochołowskiej w celu uhonorowania wysiłku naszych przodków, medialnego przypomnienia wydarzenia z 1938, scalenia naszego mikroskopijnego środowiska oraz wspólnej zabawy i nauki.

Niewątpliwie będzie troszkę przeszkadzajek logistycznych (długa wyprawa dla kolegów z północy, start w poniedziałek, zgoda Parku Narodowego, transport sprzętu powozami konnymi, itp.). Problemy są jednak do przeskoczenia przy odrobinie dobrej woli. Kupa frajdy i satysfakcji gwarantowana, a pretekst przedni :)
Maciej SO9ADN

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 23, 2013, 10:05 »
Witam,

okolicznośc jest zacna i warta specjalnego uhonorowania.
My w zasadzie zamknęliśmy temat planów na 2013, ale zawsze zostawiamy sobie furtke na takie specjalne tematy.

Tydzień wcześniej mamy start z Łowicza z III Konferencji ARISS.

Powiem tak: jestem za  :)

Przekonam załogę CP do przyłączenia się do projektu.

pozdrawiam,

Maciej

« Ostatnia zmiana: Marzec 23, 2013, 10:24 wysłana przez Copernicus »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2013, 13:10 »
Pomysł naprawdę fajny i rzeczywiście można by tutaj coś wykombinować.

Pytania techniczne:
- co w przypadku wiatru z północy, północnego zachodu czy północnego wschodu? Balon od razu przekroczy granicę Polski - co wtedy z namierzaniem i pozwoleniami na lot?
- jak z pozwoleniem na start ze strony TPN? Wydaje mi się, że może to być duży problem.
- Czy "alternatywne miejsce", czyli oddalone o kilkanaście km od TPN nie byłby lepszym rozwiązaniem z uwagi na logistykę? Wielu z nas mogłoby chcieć od razu ruszyć w pościg za balonem.

Offline so1ss

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 18
  • Kontakt ARISS jest dla każdej chętnej szkoły.
    • Oficjalna strona o ARISS w Polsce

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 23, 2013, 14:38 »

Offline Maciolus

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 23, 2013, 15:12 »
Ram prawnych przekraczania granicy balonu meteo w Unii Europejskiej nie znam. Nie sądzę, żeby był z tym jakikolwiek problem. Pozwolenie na start jest upublicznione międzynarodowo. Lot z Gliwic kolegi Brola i lądowanie na terenie Słowacji o ile mi wiadomo przebiegły bezproblemowo. Lądowanie na Ukrainie raczej nam nie grozi.

Sądzę, że zgodę TPN uzyskamy (rocznica, patriotyzm, media, itp.). Pytanie tylko, czy wyrażą zgodę na wjazd jakiegoś dżipa ze szpejami, czy będzie trzeba dogadać się z tamtejszym dorożkarzem.

Jeśli chodzi o logistykę startu i poszukiwań to wydaje mi się, że optymalnie byłoby zalogować się z bambetlami w tamtejszym schronisku (pokoje 2, 3, 4 osobowe) w niedzielę 13/10/13, a wystartować rankiem. Poszukiwania rozpoczęłoby się realnie z 2h poślizgiem. Ktoś mógłby również zostać na miejscu i dopilnować zwiezienie sprzętu na ogólnodostępny parking w trakcie poszukiwań.

Możnaby wystąpić o okolicznościowe znaki do UKE. W przypadku takiego wydarzenia może udałoby się zorganizować sponsora helu?
Maciej SO9ADN

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 23, 2013, 16:13 »
Ram prawnych przekraczania granicy balonu meteo w Unii Europejskiej nie znam. Nie sądzę, żeby był z tym jakikolwiek problem. Pozwolenie na start jest upublicznione międzynarodowo. Lot z Gliwic kolegi Brola i lądowanie na terenie Słowacji o ile mi wiadomo przebiegły bezproblemowo. Lądowanie na Ukrainie raczej nam nie grozi.



zgoda na lot jest od władz w Polsce i dotyczy terenu RP. To, że nie było "dymu" nie oznacza, że do końca jest to OK.
Nam też trafiło się kiedyś lecieć gdzies nad Estonią i wiem, że naruszyliśmy wówczas przepisy, ale to było coś czego nie planowaliśmy.
Tak zreszta jak i w przypadku lotu Tomka.

Maciej


Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 23, 2013, 16:17 »
Pomysł naprawdę fajny i rzeczywiście można by tutaj coś wykombinować.

Pytania techniczne:
- co w przypadku wiatru z północy, północnego zachodu czy północnego wschodu? Balon od razu przekroczy granicę Polski - co wtedy z namierzaniem i pozwoleniami na lot?
- jak z pozwoleniem na start ze strony TPN? Wydaje mi się, że może to być duży problem.
- Czy "alternatywne miejsce", czyli oddalone o kilkanaście km od TPN nie byłby lepszym rozwiązaniem z uwagi na logistykę? Wielu z nas mogłoby chcieć od razu ruszyć w pościg za balonem.

ja myślę, że lot może odbyć nawet z innego miejsca. Jeśli wszyscy sie umówimy, że robimy to, bo chcemy uczcić tamten lot, to możemy startowac nawet w Warszawie  :).

Wiem, wiem, to nie to samo, ale zawsze.

M.


Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23210
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 23, 2013, 16:36 »
No chyba, że tego dnia dokonalibyśmy kilku startów z różnych miejsc Polski w tym samym czasie. :)

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 23, 2013, 17:40 »
też jest taka możliwość. jest jeszcze sporo czasu i mozna omówić wszelkie warianty.

M.

Offline Maciolus

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 23, 2013, 17:55 »
Wydaje mi się, że nie powinniśmy odpuszczać startu z Doliny Chochołowskiej.

Spróbuję w tym tygodniu nawiązać kontakt z TPN'em. Zgodnie z informacją zawartą na ich stronie domowej istnieje możliwość wjazdu na teren Parku samochodem prywatnym.

Prośba do Kolegów, którzy mieli już przyjemność zgłaszać lot, o zasięgnięcie języka odnośnie formalności dotyczących przekroczenia polskiej granicy przez balony.
Maciej SO9ADN

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 23, 2013, 19:12 »


Prośba do Kolegów, którzy mieli już przyjemność zgłaszać lot, o zasięgnięcie języka odnośnie formalności dotyczących przekroczenia polskiej granicy przez balony.

jeśli z gruntu mamy plan przekroczyć granicę powinniśmy wystąpić o zgodę w Państwie gdzie zagościmy  ;)
Damy radę.

M.

Offline Maciolus

  • Nowy
  • *
  • Wiadomości: 36
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 25, 2013, 17:08 »
Napisałem do sekretariatu TPN'u. Czekajmy więc na pozytywną odpowiedź :)

O projekcie poinformowałem kolegów z projektu Gwiazda Południa, Skowronek, Cygnus, SP9UOB i BOBAS. Czekam od nich na odpowiedź. Mam nadzieję, że się przyłączą.
Maciej SO9ADN

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 25, 2013, 19:04 »
Napisałem do sekretariatu TPN'u. Czekajmy więc na pozytywną odpowiedź :)

O projekcie poinformowałem kolegów z projektu Gwiazda Południa, Skowronek, Cygnus, SP9UOB i BOBAS. Czekam od nich na odpowiedź. Mam nadzieję, że się przyłączą.

OK,
Tomek SP9UOB czytał posty, ale nie ma konta na forum. jestem przekonany, że jeśli projekt dojdzie do realizacji, to pomoże.

Maciej

Offline Copernicus

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 128
    • Pierwszy Polski Near Space Program
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 25, 2013, 19:07 »

- co w przypadku wiatru z północy, północnego zachodu czy północnego wschodu? Balon od razu przekroczy granicę Polski - co wtedy z namierzaniem i pozwoleniami na lot?

Info pozyskana od Tomka. Jeśli balon ma status sondy meteorologicznej, to jest inaczej traktowany jeśli chodzi o przekroczenia granicy.

cytat z Tomka:
Badałem dość dokładnie temat przekraczania granic, i w ustawie jest jasno napisane, że jeśli balon będzie operował na terytorium innego państwa - wymagana jest zgoda. Jednak balony używane w celach meteorologicznych są z tego obowiązku wyłączone. My w sumie nie robimy nic innego. Nawet w NOTAM masz "probe of atmosphere".
Ponadto koledzi z PAŹP zaznaczają "boundry crossing is possible" celem poinformowania sąsiadów.

Tak, więc jest to kwestia zdefiniowania prosby o zgodę na start naszej misji w odpowiedni sposób.

M.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 25, 2013, 19:21 »
Jednak balony używane w celach meteorologicznych są z tego obowiązku wyłączone. My w sumie nie robimy nic innego.
[...]
Tak, więc jest to kwestia zdefiniowania prosby o zgodę na start naszej misji w odpowiedni sposób.

Obawiam się, że "balon meteorologiczny" nie oznacza jego opisu wstawionego przez producenta, a tym bardziej odpowiedniego "zdefiniowania" celu lotu. Rozstrzygające jest chyba, czy balon został wypuszczony przez którąś narodową służbę meteorologiczną, a te mają ścisły harmonogram sondowań.

Sugeruję to dobrze sprawdzić, gdyż chociaż raczej nikt nie będzie się czepiał, to jednak może zdarzyć się bardzo nieprzyjemna sytuacja.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: 75 rocznica startu "Gwiazdy polski" - wspólny start
« Odpowiedź #14 dnia: Marzec 25, 2013, 19:21 »