Autor Wątek: James Webb Space Telescope (JWST)  (Przeczytany 233592 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Matias

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 8007
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 25, 2011, 13:38 »
Testy segmentów lustra JWST rozpoczęte

"W zeszłym tygodniu rozpoczęły się testy kriogeniczne sześciu z osiemnastu segmentów głównego lustra JWST, następcy Teleskopu Hubble`a. Testy mają dowieść, że segmenty poradzą sobie z bardzo niską temperaturą występującą w przestrzeni kosmicznej, zanim zostaną wmontowane w strukturę teleskopu.

Do tego typu testów NASA posiada w swoim ośrodku Marshall Space Flight Center w Hustonville (Alabama, USA) specjalne laboratorium - X-ray and Cryogenic Facility. Znajduje się w nim sprzęt umożliwiający testowanie komponentów sond w warunkach podobnych do tych panujących w przestrzeni kosmicznej.

Każdy ze segmentów mierzy 1,3 metra, wykonany jest z berylu i posiada masę 40 kg. Razem uformują one 6,5-metrowe heksagonalne lustro główne teleskopu. Podobnie jak blendy używane przez fotografów, berylowa powierzchnia pokryta jest cienka warstwą złota, co zwiększa stopień odbicia światła. Sześć testowanych segmentów przeszło już wcześniej niezwykle skomplikowany ośmioletni proces produkcji oraz polerowania."

Więcej w artykule na kosmo.

Załącznik: Inżynier NASA Ernie Wright przygląda się pierwszemu zestawowi segmentów lustra JWST tuż przed rozpoczęciem testów.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 20, 2011, 00:22 »
2022-2024? Dopiero wtedy (może) dojdzie do umieszczenia JWST w kosmosie? Powodem są oczywiście pieniążki...

http://nasawatch.com/archives/2011/05/scolese-webb-la.html

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #17 dnia: Maj 20, 2011, 09:40 »
a nie mówiłem? :) lepiej było te z MSL'a przeznaczyć na JWST
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 20, 2011, 09:48 »
Zobaczymy, co NASA na to postanowi. Tak sobie przypominam, że gdy projekt JWST się rozpoczynał, to miało to kosztować chyba 1,5 mld usd. A teraz już jest z 6-7 miliardów...

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #18 dnia: Maj 20, 2011, 09:48 »

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 08, 2011, 14:51 »
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline MarekFloryda

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1433
  • docent
    • Mój blog rakietowo-samochodowy
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 08, 2011, 15:09 »
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...

Wiesz, nie sądzę żeby sektor prywatny był w stanie zbudować ten teleskop za niewiele mniej. Problemem nie jest marnotrawstwo pieniędzy w NASA, ale super-optymistyczne estymaty. Które nie wynikają z jakichś błędów estymacji, ale z sytuacji w jakiej NASA musi istnieć - gdyby od początku mówili 2018 i 7 miliardów, to w życiu by nie dostali pieniędzy na ten projekt. W ten sam sposób powstał F-22, F-35, prom kosmiczny i tysiące innych, mniejszych projektów. System jest zły, ale JWST nie jest wyjątkiem.

Moim zdaniem powinni niestety wstrzymać prace nad tym teleskopem zamiast inwestować następne miliardy w niego.

Zapraszam na mój blog :)

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 09, 2011, 08:44 »
...czyli podliczając dotychczasowy rachunek ile by utopiono miliardów zielonych w przypadku wstrzymania / zaniechania dalszych prac na JWST?

Poza tym wstrzymanie prac niczego w tym przypadku - imho - nie rozwiązuje, bo utopiony zostaje kolejny spory projekt, obojętnie czy dysponowali by z miejsca budżetem np 5 mld czy takim 1,5 mld + dodatkowe (jak obecnie) koszta. Efekt ten sam, kasa ta sama i taki sam - smutny - finał z jej utopieniem.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 09, 2011, 09:17 »
6-7 mld? :D klasyka w finansowym wydaniu NASA, pytanie czy Musk z ekipa wlasciwych inzynierow bylby w stanie to zbudowac wlasnie za 1,5 mld... czyli generalnie czy sektor prywatny moglby przejac zamowienia rzadowe na tego typu misje...

Nikt w pojedynkę by tego nie zrobił. W projekcie uczestniczą 3 agencje kosmiczne, łącznie 15 krajów.

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #23 dnia: Lipiec 07, 2011, 21:35 »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #24 dnia: Lipiec 07, 2011, 21:48 »
Tak jest - to jest jedna z ważniejszych wiadomości odnośnie proponowanych budżetów na przyszłość.

Offline Radek68

  • Moderator Globalny
  • *****
  • Wiadomości: 2640
  • "Jutro to dziś, tyle że jutro" Sławomir Mrożek
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #25 dnia: Lipiec 07, 2011, 22:27 »
No nie...

I niech to będzie cały mój komentarz, bo słów po prostu brakuje.
The Dark Side of the Moon

Scorus

  • Gość
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #26 dnia: Lipiec 07, 2011, 23:24 »
To akurat nic szczególnego. Przepchną go prawie na pewno.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #27 dnia: Lipiec 07, 2011, 23:39 »
Właśnie nie jestem pewien do końca. Chcą obniżyć budżet NASA do zaledwie 16,8 mld usd. To bardzo mało.

Offline Air Q

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1895
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #28 dnia: Lipiec 08, 2011, 00:30 »
Właśnie nie jestem pewien do końca. Chcą obniżyć budżet NASA do zaledwie 16,8 mld usd. To bardzo mało.
He ile... :o A myślałem, że 18mld z groszami to było mało wobec obiecywanych ~20mld w którymś tam roku...
"One could write a history of science in reverse by assembling the solemn pronouncements of highest authority about what could not be done and could never happen."
http://qt.exploratorium.edu/mars/opportunity
Sprawdź SOL: http://www.greuti.ch/oppy/html/filenames_ltst.htm

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 08, 2011, 01:01 »
Obiecuję zagłębić się w ten temat. Jak na razie dość dużo szumu w tej materii i do końca nie wiem, która wersja jest bardziej 'spójna' i 'wiarygodna'.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: James Webb Space Telescope (JWST)
« Odpowiedź #29 dnia: Lipiec 08, 2011, 01:01 »