Autor Wątek: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity  (Przeczytany 1030373 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2535 dnia: Marzec 23, 2017, 08:02 »
Fajne złożenie zdjęć pokazujące kilka kilka najbliższych wzniesień z perspektywy najnowszej pozycji łazika.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2536 dnia: Marzec 23, 2017, 09:14 »
Ciekawe czy i kiedy NASA uda się zreperować wiertarkę łazika?  A do tych obiektów na fotce człowiek dotarłby w ciągu dnia zaś łazikowi zajełoby to tygodnie a włączając badanie mijanych kamyków - miesiące.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2537 dnia: Kwiecień 02, 2017, 11:45 »
31 marca łazik postrzelał laserem w piaseczek marsjański. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2538 dnia: Kwiecień 06, 2017, 20:05 »
Od dobrych kilku tygodni Curiosity bada kolejny fragment wydmy Bagnold Dunes. Zastanawiam się czemu NASA tak dużo czasu poświęca badaniu wydm? Czy rzeczywiście ich badanie jest takie ważne? Około kilometra od łazika znajdują się wzgórza ,,Hematite Ridges", ostatnio zwane ,,Vera Rubin Ridges" które zawierają hematyt. nimi znajdują się złoża glinokrzemianów, po które m.in. łazik tu przybył. A tymczasem tygodnie mijają a łazik zamiast dążyć do ciekawych minerałów bada wydmy.
Jedynym rozsądnym wyjaśnieniem wydaje mi się ten czas, który NASA chce zyskać na testy w celu reperacji wiertarki, żeby mogła potem pobrać próbki z formacji mułowcowej Murray i kolejny raz zbadać zawartość w nich związków organicznych. Bo rzeczywiście mułowce są pod tym kątem obiecujące i naprawdę szkoda jak nie uda się je pod względem organicznym przebadać  :(

Tutaj aktualna od tygodni lokalizacja łazika:



https://mars.nasa.gov/multimedia/images/2017/curiositys-traverse-map-through-sol-1648

A tutaj zdjęcia z sol 1648 (5 kwietnia 2017):

Front Hazard Avoidance Cameras:



Rear Hazcam:



I zdjęcia hematytowych wzgórz z Nav Cam:

« Ostatnia zmiana: Kwiecień 06, 2017, 20:08 wysłana przez ekoplaneta »

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2538 dnia: Kwiecień 06, 2017, 20:05 »

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2539 dnia: Kwiecień 26, 2017, 17:56 »
Łazik wyjechał z okolicy bogatej w wydmy na drogę prowadzącą prosto do Hematite Ridge/Vera Rubin Ridge.
Poniżej lokalizacja z sol 1677 (25 kwietnia 2017)



https://mars.nasa.gov/multimedia/images/2017/curiositys-traverse-map-through-sol-1677

Łazik po drodze wykonuje różnego rodzaju badania np. pomiary meteorologiczne.

MSL drove another 33 meters on Sol 1677, and again is surrounded by rocky outcrops partly covered by dark sand. Although Rover Planner support was available for "touch and go" contact science, the GEO science theme group decided that the limited reachable outcrop did not warrant contact science, and that driving is the top priority for this plan. APXS data were successfully acquired on Sol 1677, so are not urgently needed in this new location. The plan for Sol 1678 therefore focuses on remote sensing, with ChemCam 10x1 rasters on "Hancock Point," a darker exposure of bedrock, and "Crocker Mountain," a more normal-looking bedrock exposure. Mastcam context imaging of these targets will be followed by mosaics of nearby exposures that show sedimentary structures. Because the drive plan is likely to end up with bedrock in the arm workspace, we added a 3x2 Left Mastcam mosaic of the workspace to the post-drive imaging block, in case we can plan a touch and go tomorrow. Two ChemCam AEGIS activities and a Navcam zenith movie are planned after the drive. Thanks to the efficient work done by the science theme groups, planning went very smoothly today, making it an easy day for me as SOWG Chair.

https://mars.nasa.gov/msl/mission/mars-rover-curiosity-mission-updates/

Poniżej kilka fotek z sol 1678

Front Hazcams:



Rear Hazcams:



Na powyższym zdjęciu widać, że łazik od początku roku pokonał niedużą odległość, bo w centrum widać Ireson Hill, która była badana około końca stycznia.

Navcams:



Droga do Vera Rubin Ridge wybrukowana jak niegdyś drogi prowadzące do Rzymu  ;) W środku zdjęcia ciekawy warstwowany obiekt. Może jakiś starożytny Marsjanin zgubił na drodze harmonię?  ;)

https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/?s=#/?slide=1678

A tutaj:

https://www.nasa.gov/feature/jpl/martian-winds-carve-mountains-move-dust-raise-dust

krótki filmik przedstawiający pyłowe tornada zaobserwowane przez Curiosity w okolicy 1 lutego 2017.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2540 dnia: Maj 02, 2017, 12:45 »
29 kwietnia Curiosity postanowił odczyścić nieco marsjańskiego pyłu! :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2541 dnia: Maj 05, 2017, 18:29 »
Od 3 maja łazik Curiosity przebywa w bardzo malowniczym miejscu. Jest to miejsce nachodzenia się wydm Bagnold Dunes z skałami formacji Murray którą tworzą mułowce. W tym czasie trwają badania wydm, podobne jakie były wykonywanew innych ,,wydmowych" lokalizacjach.

Sol 1685 (3 maja 2017):





Sol 1686 (4 maja 2017)







Strony księgi marsjańskiej historii krateru Gale  ;)



https://mars.nasa.gov/msl/multimedia/raw/

A na koniec deser. Panorama z marcowego stanowiska (okolice Sol 1647). Opis i samo zdjęcie są tutaj:

https://photojournal.jpl.nasa.gov/catalog/PIA11241

Niestety podklejenie zdjęcia do podglądu na Forum mi się nie udaje. Więc trzeba kliknąć na linka, żeby je zobaczyć.
« Ostatnia zmiana: Maj 05, 2017, 18:36 wysłana przez ekoplaneta »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2542 dnia: Maj 05, 2017, 18:45 »
O kurcze - te poszczególne warstewki wyglądają ślicznie. Pytanie - one powstają podczas płynięcia wody, czy raczej wysychania bajorka/kałuży?

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2543 dnia: Maj 05, 2017, 20:00 »
Raczej - jeśli w ogóle one mają związek z hydrosferą - przypisałbym to wysychającemu zbiornikowi.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2544 dnia: Maj 07, 2017, 10:35 »
Grafika, która pokazuje obecną pozycję Curiosity względem typu podłoża Mt Sharp. :)

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2545 dnia: Maj 16, 2017, 07:05 »

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2546 dnia: Maj 22, 2017, 22:39 »
Bardzo ładne ujęcie- widać też, że łazik przejechał przez naprawdę ciekawą strefę.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3829
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2547 dnia: Maj 26, 2017, 20:26 »
Ciekawie zapowiada się obszar przed łazikiem. Widać już pierwsze, jeszcze niewysokie ostańce.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8594
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2548 dnia: Czerwiec 12, 2017, 06:45 »
Nowa fajna animka pokazująca Curiosity w drodze do Hematite /Vera Rubin Ridge
https://www.flickr.com/photos/136797589@N04/31443895180/
W styczniu myślałem że za kilka miesięcy łazik dojedzie do hematytowych wzgórz. Niestety trzeba będzie jeszcze poczekać. Ciekawe ile jeszcze mu zajmie czasu wędrówka do wzgórz?

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2549 dnia: Czerwiec 17, 2017, 18:28 »
Aktualna (16 czerwca) mapa jazdy łazika - wciąż się wspina do góry, Każdego dnia osiąga jakieś 1-3 metrów wzniesienia względem poprzedniego dnia.

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Mars Science Laboratory (MSL) Curiosity
« Odpowiedź #2549 dnia: Czerwiec 17, 2017, 18:28 »