Autor Wątek: Dawn  (Przeczytany 224143 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #45 dnia: Czerwiec 17, 2011, 10:48 »
Ciekawe, czy Westa będzie mieć satelitę. na filmie nic nie widać

Sądzę, że już byśmy o niej wiedzieli - Westa jest non stop obserwowana z Ziemi i jakieś "niezrozumiałe" zmiany na krzywej jasności dość szybko by były wyłapane przy systematycznych obserwacjach z różnych miejsc orbity ziemskiej (i westańskiej).

Też mi się tak wydaje. Chociaż kto wie... Cassini odkrywał już satelity o średnicy np. 0,3 km. Być może i Westa posiada jakiegoś malutkiego kompana :).

Offline juram

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1264
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Dawn
« Odpowiedź #46 dnia: Czerwiec 17, 2011, 16:17 »
Westa już niebawem będzie miała swego pierwszego sztucznego satelitę - DAWN, natomiast te naturalne mogą być znacznie mniejsze od 0.3km.
Przy okazji tej sugestii, przypomina mi się obraz małej asteroidy ITOKAWA, tak różnej morfologicznie od tych pozostałych olbrzymów, które znamy ze zdjęć z bliskich przelotów. Czy nie jest tak, że ITOKAWA jest rzadkim przykładem, pokazującym, jak powstaje asteroida, której rdzeń stanowi budulec z luźnych kosmicznych brył, gruzu i pyłu. Dopiero z czasem ten mały twór oblepia się kolejnymi warstwami i rośnie. W początkowym okresie swego powstawania, miał niewielkie rozmiary, wyglądał jak chropowaty zlepieniec. Gdy z czasem, wielokrotnie powiększył swą objętość, jako bryła, wydaje się zaokrąglony i gładki (np. Fobos-Dejmos, Gaspra, itd)?

Scorus

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #47 dnia: Czerwiec 18, 2011, 00:46 »
Itokawa raczej nie jest wyjątkiem, bo małych planetoid jest znakomita większość. Była natomiast pierwszym tak małym obiektem obserwowanym z bliska.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 18, 2011, 01:04 »
Też mi się tak wydaje. Chociaż kto wie... Cassini odkrywał już satelity o średnicy np. 0,3 km. Być może i Westa posiada jakiegoś malutkiego kompana :).

Południowy biegun Westy to prawdopodobnie głęboki krater, zatem jest możliwe, że przynajmniej przez jakiś czas Westa miała nawet i kilka małych trabantów. Ciekawe, czy jakieś ślady tego będzie można zobaczyć na powierzchni tej planetoidy - np kilka kraterów w łańcuchu. Hmm... To byłoby coś! :)

Z drugiej strony, obecność księżyca planetoidy może sugerować relatywnie niedawne zderzenie z inną planetoidą. Z czasem taki mały berbeć powinien by być wykopsany z orbity - szczególnie z uwagi na oddziaływanie Jowisza. (to tylko taka moja teoria na własny użytek).

Czy ktoś wie jakiego wieku jest Daktyl?

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #48 dnia: Czerwiec 18, 2011, 01:04 »

Offline pogrzex

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 841
Odp: Dawn
« Odpowiedź #49 dnia: Czerwiec 18, 2011, 12:05 »
2011

June 17, 2011
Dawn Increases Frequency of Vesta Observations

While still devoting most of its time in the approach phase to ion thrusting, Dawn now is observing Vesta more often. It halted thrusting on June 14 for navigation images and more test observations with the visible and infrared mapping spectrometer to prepare for later science observations. Today, it acquired another set of navigation images with the camera.

Dawn is 225,00 kilometers (140,000 miles) from Vesta today and approaching it at 140 meters per second (310 mph).


http://dawn.jpl.nasa.gov/mission/status.asp

Plus:

http://dawn.jpl.nasa.gov/multimedia/dawn_vesta_image_061411.asp

« Ostatnia zmiana: Czerwiec 18, 2011, 12:07 wysłana przez pogrzex »
'pierd.... Aphopis czy inny dziad i wała bedzieta mieli ze swoich grubych portfeli'

Offline Szaniu

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 1698
  • Szepty Ziemi.
Odp: Dawn
« Odpowiedź #50 dnia: Czerwiec 18, 2011, 12:19 »
Z czasem taki mały berbeć powinien by być wykopsany z orbity - szczególnie z uwagi na oddziaływanie Jowisza. (to tylko taka moja teoria na własny użytek).

Pewnie masz rację.

velo

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #51 dnia: Czerwiec 23, 2011, 21:44 »
I pokazano kolejną fotkę (+ film) ze zdjęć zrobionych 20-ego czerwca

Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Dawn
« Odpowiedź #52 dnia: Czerwiec 24, 2011, 15:11 »
Robi się coraz ciekawiej  :).
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #53 dnia: Czerwiec 25, 2011, 11:18 »
To warto zobaczyć:


Offline KEP

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 206
Odp: Dawn
« Odpowiedź #54 dnia: Czerwiec 25, 2011, 12:35 »
Niezły film jak na początek. Z biegiem czasu będą na pewno lepsze animacje.
Nie wierz w cuda, polegaj na nich.

Offline Malin

  • Junior
  • **
  • Wiadomości: 63
Odp: Dawn
« Odpowiedź #55 dnia: Czerwiec 26, 2011, 10:49 »
Symulacja misja Dawn  ;)


velo

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #56 dnia: Czerwiec 26, 2011, 23:55 »
Rodzielczość już jest większa niż na fotkach z teleskopu Hubble'a

Czekam z wypiekami na kolejne zdjęcia!

Offline kanarkusmaximus

  • Administrator
  • *****
  • Wiadomości: 23219
  • Ja z tym nie mam nic wspólnego!
    • Kosmonauta.net
Odp: Dawn
« Odpowiedź #57 dnia: Czerwiec 26, 2011, 23:57 »
Czy jest gdzieś już może dostępna rozpiska na dzień wejścia sondy Dawn na orbitę Westy? Oraz czy ktoś wie kiedy kolejne zdjęcia tej planetoidy?

Offline astropl

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 5266
  • Zmieściłem się w Sojuzie :)
    • Loty Kosmiczne
Odp: Dawn
« Odpowiedź #58 dnia: Czerwiec 27, 2011, 06:52 »
Czy jest gdzieś już może dostępna rozpiska na dzień wejścia sondy Dawn na orbitę Westy? Oraz czy ktoś wie kiedy kolejne zdjęcia tej planetoidy?

Z tego co wyczytałem, to moment wejścia na orbitę zostanie ustalony kilka dni po tym fakcie. Będzie to bardzo powolne przejście, realizowane przecież za pomocą silnika jonowego.
Waldemar Zwierzchlejski
http://lk.astronautilus.pl

velo

  • Gość
Odp: Dawn
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 03, 2011, 20:41 »
A Dawn coraz bliżej :D

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Dawn
« Odpowiedź #59 dnia: Lipiec 03, 2011, 20:41 »