Autor Wątek: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa  (Przeczytany 213768 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #480 dnia: Maj 03, 2020, 11:43 »
Ten zalinkowany wyżej artykuł jest naprawdę ciekawy - dużo szczegółów, w tym o SLS, różnych górnych stopniach, etc. Dla zachęty dwa przykładowe rysunki porównujące możliwości wyniesienia ładunku na TLI. Podpisy:

Figure 1 Launch Vehicle Lunar Performance in Metric Tons (mt)
Figure 10 Trans‐Lunar Injection (TLI) Payload Capabilities for Eight Launch Vehicles
Konkluzja dla mnie jest taka, że bez Gateway na księżyc da się tylko SLSem, pozostałe rakiety są po prostu za słabe.
              ... zalezy co chcesz robic. KOncepcja japonczykow aby podrzucac tam co jakis czas maly ladunek mala rakieta
ale za to caly czas w to samo meijsce jest calkiem ok. Przy wykorzystaniu materialow na miejscu moga cos ciekawegowykombinowac.
Ale juz aby polecieli SLS nie ma co liczyc na inne "maluchy";-) Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #481 dnia: Maj 03, 2020, 11:52 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.

Offline station

  • Sir Astronaut
  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 3819
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #482 dnia: Maj 03, 2020, 12:10 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.

Otóż to. Eksploracja bezpośrednia, nie udawanie w stylu Gateway. Wiem, wiem - TANIEJ.... tylko z drugiej strony warto inwestować w coś co nie ma tak naprawdę sensu? Sens ma wyłącznie stacja powierzchniowa, tak...wiem...drogie to...co tu dużo opowiadać, ale tylko w ten sposób gdzieś zajedziemy z tą załogową eksploracją układu słonecznego.
Rosyjski program kosmiczny to dziś strzelanie rakietami w martwe obiekty na orbicie.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #483 dnia: Maj 03, 2020, 12:12 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.
             ... akurat japonczycy zdabeda ta umiejetnosc po pierwszych startach slimow. Obstawiam, ze niezle nas zaskocza;-)
Amerykanie rusza sie dopiero jak wyladuje tam czlowiek, co nikomu nie bedzie potrzebne ... obstawiam, ze na teraz chinczycy,
ktorzy mogliby to zrobic ogranicza sie przez wiele lat do robienia stacji na LEO i latania malych lazikow na Ksiezyc, to za malo
aby wywaloac reakcje za oceanem... Amerykanie zrobia kilka filmow o apollo i wyparwie na marsa i sie uspokoja;-)
Moze zreszta zrobai w koncu wlasna stacje kosmiczna?;-) Wydaje sie, ze udalo im sie troche przy ISS nauczyc ...
Z powazaniem
                          Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #483 dnia: Maj 03, 2020, 12:12 »

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #484 dnia: Maj 03, 2020, 12:15 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.

Otóż to. Eksploracja bezpośrednia, nie udawanie w stylu Gateway. Wiem, wiem - TANIEJ.... tylko z drugiej strony warto inwestować w coś co nie ma tak naprawdę sensu? Sens ma wyłącznie stacja powierzchniowa, tak...wiem...drogie to...co tu dużo opowiadać, ale tylko w ten sposób gdzieś zajedziemy z tą załogową eksploracją układu słonecznego.
            ... pamietaj statek kosmiczny jest o rzad wielkosci tanszy niz baza na Ksiezycu. Sam pyl by chlopako zjadl;-)
I tk trzeba to zrobic, jesli maja latac poza LEO, ktos musi testowac zabezpieczenia przed promieniowanem.
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #485 dnia: Maj 03, 2020, 12:17 »
Tu nie jestem przekonany - jakaś mała baza na księżycu, powiedzmy na 2 -3 lunonautów, to kilkaset ton do przerzucenia z ziemi na księżyc, plus kilkadziesiąt ton na każdy pobyt załogowy.  Przy obecnych kosztach "frachtu" to tylko z przystankiem a la Gateway może być szansa na zaczepienie się na łysym. Przy obecnych budżetach na eskplorację ale te raczej nie wzrosną.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #486 dnia: Maj 03, 2020, 12:23 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.

Otóż to. Eksploracja bezpośrednia, nie udawanie w stylu Gateway. Wiem, wiem - TANIEJ.... tylko z drugiej strony warto inwestować w coś co nie ma tak naprawdę sensu? Sens ma wyłącznie stacja powierzchniowa, tak...wiem...drogie to...co tu dużo opowiadać, ale tylko w ten sposób gdzieś zajedziemy z tą załogową eksploracją układu słonecznego.
            ... pamietaj statek kosmiczny jest o rzad wielkosci tanszy niz baza na Ksiezycu. Sam pyl by chlopako zjadl;-)
I tk trzeba to zrobic, jesli maja latac poza LEO, ktos musi testowac zabezpieczenia przed promieniowanem.
Z powazaniem
                      Adam Przybyla
Tak ale korzyści z porannego wciągania flagi na księżycu też nieporównywalne. Poza tym argument o możliwości wykorzystania lokalnych zasobów jest przeważający moim zdaniem. Koszty wejścia (zbudowania czegoś na stałe na Łysm) są ogromne, ale w przeciwieństwie do stacji kosmicznych, ale jest potencjalna szansa że zaczną się amortyzować.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #487 dnia: Maj 03, 2020, 12:26 »
Frachty na Lysego musza uzywac tylko napedow chemicznych, bo inaczej sie nie da, bo mamy dwie studnie grawitacyjen do pokoniamia. Cala HIIA dostarczy 100kg ladunku uzytecznego,.a ty chcesz 3 rzedy wielkosci wiecej;-) W przypadku gateway mamy z glowy co najmniej
1/4 dv bo tam moze byc uzyty jakis naped jonowy. O ile uda sie zrezalizowac misje mars sample return, z takim jonowym pojazdem,
pod koniec lat 30-tych mozemy spokojnie  liczyc na rozwiazanie, ktore nam takie frachty poza LEO umozliwi. Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
« Ostatnia zmiana: Maj 03, 2020, 12:37 wysłana przez Adam.Przybyla »
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #488 dnia: Maj 03, 2020, 12:28 »
Nie przecenialbym flagi;-) I tak to musialoby poleciec w TV a to juz nie ma takiej mocy jak kiedys;-) Obstawiam, ze starty
z Ziemi bylyby bardziej wazne od strony propagandowej;-) Z powazaniem
                                                                                                   Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline ekoplaneta

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 8589
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #489 dnia: Maj 03, 2020, 12:46 »
Nie zapominajmy w dyskusji że mamy Falcon Heavy. Owszem bezpośrednio ciężko będzie lecieć na Księżyc. Ale z dwoma statkami na misję to można coś zrobić. Przedtem trzeba przetestować długotrwałe przechowywanie paliwa na orbicie. Wtedy Moon Direct ma sens. Biorę tutaj scenariusz że Starshipa nie ma. Mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #490 dnia: Maj 03, 2020, 12:48 »
Frachty na Lysego musza uzywac tylko napedow chemicznych, bo inaczej sie nie da, bo mamy dwie studnie grawitacyjen do pokoniamia. Cala HIIA dostarczy 100kg ladunku uzytecznego,.a ty chcesz 3 rzedy wielkosci wiecej;-) W przypadku gateway mamy z glowy co najmniej
1/4 dv bo tam moze byc uzyty jakis naped jonowy. O ile uda sie zrezalizowac misje mars sample return, z takim jonowym pojazdem,
pod koniec lat 30-tych mozemy spokojnie  liczyc na rozwiazanie, ktore nam takie frachty poza LEO umozliwi. Z powazaniem
                                                                                                                                                  Adam Przybyla
Oczywiście - obecnie budżetowo to nieosiągalne. Na Łysym można by ustawić jakąś instalację do produkcji tlenu/paliwa. Może dałoby się stawiać jakieś budowle na bazie regolitu.  To by cięło koszty i dawało nadzieję na budowę know-how.  Trzymanie konstrukcji a la  ISS utrzymało przy życiu bezrobotny po zimnej wojnie sektor kosmiczno-wojskowy. Tylko tyle i aż tyle . Kopiowanie tego pomysłu przy gateway, z bonusem w postaci możliwości robienia wycieczek na księżyc - to tylko dalsze posuwanie się w tej ślepej uliczce.  Jeśli zaczniemy przerzucać coś na stałe na księżyc, daje to szanse na jakiś - w perspektywie kilkudziesięciu lat - postęp w eksploracji kosmosu.

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #491 dnia: Maj 03, 2020, 12:58 »
Nie zapominajmy w dyskusji że mamy Falcon Heavy. Owszem bezpośrednio ciężko będzie lecieć na Księżyc. Ale z dwoma statkami na misję to można coś zrobić. Przedtem trzeba przetestować długotrwałe przechowywanie paliwa na orbicie. Wtedy Moon Direct ma sens. Biorę tutaj scenariusz że Starshipa nie ma. Mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.
Wątpie żeby przy moondirect Falcon Heavy był kosztowo konkurencyjny dla SLS. Starshipa na razie nie ma. Jeśli udało by się zrobić coś fully resuable (czyli Starshipa) to by nas wyniosło na wyższy poziom. Ale na razie mamy co mamy.

Online Adam.Przybyla

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6532
  • Realista do bólu;-)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #492 dnia: Maj 03, 2020, 13:03 »
Nie zapominajmy w dyskusji że mamy Falcon Heavy. Owszem bezpośrednio ciężko będzie lecieć na Księżyc. Ale z dwoma statkami na misję to można coś zrobić. Przedtem trzeba przetestować długotrwałe przechowywanie paliwa na orbicie. Wtedy Moon Direct ma sens. Biorę tutaj scenariusz że Starshipa nie ma. Mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.
              ... na teraz to nie widac aby FH mial jakies specjalne osiagi. Zobaczymy jak wyniesie cokolwiek wiekszego poza LEO.
Arabsat byl raczej normalnych rozmiarow. Daleko tu do mas, o ktorych mowimy w przypadku misji na powierzchnie lysego.
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
https://twitter.com/AdamPrzybyla
JID: adam.przybyla@gmail.com

Offline Marek B

  • Pełny
  • ***
  • Wiadomości: 187
  • LOXem i ropą! ;)
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #493 dnia: Maj 03, 2020, 13:06 »
Nie zapominajmy w dyskusji że mamy Falcon Heavy. Owszem bezpośrednio ciężko będzie lecieć na Księżyc. Ale z dwoma statkami na misję to można coś zrobić. Przedtem trzeba przetestować długotrwałe przechowywanie paliwa na orbicie. Wtedy Moon Direct ma sens. Biorę tutaj scenariusz że Starshipa nie ma. Mam nadzieję że wkrótce to się zmieni.
              ... na teraz to nie widac aby FH mial jakies specjalne osiagi. Zobaczymy jak wyniesie cokolwiek wiekszego poza LEO.
Arabsat byl raczej normalnych rozmiarow. Daleko tu do mas, o ktorych mowimy w przypadku misji na powierzchnie lysego.
Z powazaniem
                           Adam Przybyla
Dokładnie. Na stole - jeśli chodzi o Łysego (prawie)mamy SLS i nic więcej. Bez Gateway oczywiście. Z Gateway liczba rakiet skokowo rośnie.

Offline JSz

  • Weteran
  • *****
  • Wiadomości: 6849
Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #494 dnia: Maj 03, 2020, 13:14 »
Najsensowniejsze byłoby chyba budowanie infrastruktury "pobytowej" na miejscu, trochę na wzór stacji badawczych na Antarktydzie. Bez ludzi na powierzchni raczej nie da się rozpoznać zasobów i możliwości ich wykorzystania.

Otóż to. Eksploracja bezpośrednia, nie udawanie w stylu Gateway. Wiem, wiem - TANIEJ.... tylko z drugiej strony warto inwestować w coś co nie ma tak naprawdę sensu? Sens ma wyłącznie stacja powierzchniowa, tak...wiem...drogie to...co tu dużo opowiadać, ale tylko w ten sposób gdzieś zajedziemy z tą załogową eksploracją układu słonecznego.

Nie wchodzę w polemikę tylko informuję, że NASA planuje zbudowanie stacji powierzchniowej Artemis Base Camp, o czym całkiem niedawno było nawet w tym wątku. Może jednak warto coś czasami poczytać? ;).

Polskie Forum Astronautyczne

Odp: Gateway - międzynarodowa załogowa stacja okołoksiężycowa
« Odpowiedź #494 dnia: Maj 03, 2020, 13:14 »